Jump to content

Beğendiğiniz Videolar ...

Recommended Posts

• İleti 212
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kozmopolit sen buraya böyle şeyler bul as bizde hazırdan izleyelim, :D şu an izliyorum çok güzellermiş..

Haka dansı vardı birde, o geldi aklıma bu yerli dansları görünce :D

NOT:En başta koymuşsun zaten en son onu izliyorum, Metin Uca geldi aklıma, bu farklı haka dansı :)

Beğenmene sevindim sevgili -inmanah-, Polinezya kültürüne, danslarına ve insanlarına dair benim de zaafım var, benim de hoşuma gidiyor onların dansları. Farklı, ekzotik ve değişik bir kültür olduğu kesin.

Haka dansının da çok çeşitleri varmış. Bunlardan özellikle peruperu haka'sı savaştan önce savaşçıların cesaret bulmak ve düşmanlarına korku vermek için dans ettiği dans türüymüş. Bugün savaşa gitmedikleri için sadece gelenek olarak koruyorlar. O dönemlerde eğer savaş öncesi yapılan haka dansının performansı iyi olmazsa ve yanlış yapılırsa bu kötü bir işaret yani uğursuzluk olarak yorumlanırmış ve saldırıyı başka bir zamana ertelerlermiş. Savaşçılar düşmanı tamamen etkilemek ve korkutmak için savaşa tamamen çıplak giderlermiş ve bunun için genelde bellerinde takılı olan ayıp yerleri örten o ince kemerleri de çıkarırlarmış. Ve savaşta karşı savaşçıların tümünü öldürürlermiş.

Tutu ngaru haka dansında sağa veya sola sıçranırken whakatu waewae dansında sıçrama öğesi bulunmaz. Genelde Pasifik adalarında Haka sadece dans anlamına geliyor, yine ille savaş dansı değil. Yeni Zelanda yerlileri Maurilerin savaş dansları daha çok tanındığı ve bilindiği için Haka denince akla ilk onların dansları aklına geliyor tabi.

Yukarıdaki videolardaki danslardan hiç biri savaş dansı değildi. En üstteki Haka Manu Kuş dansı demek (haka=dans, manu=kuş) Cennet kuşunun dişisine yaptığı cilveler bu dansta ifade ediliyor. Danscıların bazı hareketlerinin özel anlamı da var. Kadın danscıları aynı bizdekine çok benzer şekilde göbek dansı yapması onlarda suda sağa sola kıvrılarak yüzen balıkları imite edip balıklar bereketin semboliyken bizdeki ortanyal göbek dansı daha ziyade yılan hareketlerini imite eder ve yılanın kıvranarak deri değiştirmesini yani hayatın yenilenmesini ifade eder. Bu yüzden Orta Doğu ülkelerinde oryantal dansı, çıplaklığa karşı bizde büyük bir tabu olmasına rağmen çıplak ve ten (yani deri) görülecek şekilde yapılır. Haka danslarında erkekler kürek çekmek, balık ağı fırlatmak gibi hareketleri ifade ederler ve toplumdaki konumlarını yani görevlerini ima ederler. Okyanus dalgalarının hareketleri kadın dansçılarda el ve kolların sağa sola sallanması, erkeklerde ise dizlerin birbirine vurulup açılmasıyla ifade edilir.

Maori mitolojisinde , Güneş tanrısı Tama-nui-te-ra'nın iki karısı vardı. Yaz eşi Hine-Raumati ve Kış eşi Hine-takurua. Haka dansı ise orijinal olarak Güneş Tanrısının yaz eşi olan Hine-Raumati'nin gelmeden önce sıcak ve rüzgarsız günlerde havanın titreyerek dalgalı bir görünüm ortaya çıkarmasından geliyor. Bu haka oldu, yani Güneş tanrısı Tama-nui-te-ra ile yaz eşi Hine-Raumati'nin oğlu Haka Tane-rore.

Orijinal Haka savaş dansı sanırım şuna benziyordu :)

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ha bunada yazayım, madem o kadar duygusalsın mangalda balık diyip durma, yemeyi ver o balıkceğizleri..

insan gibi yemek var hayvan gibi yemek var. ben çimlere bile basmamaya özen gösteriyorum canlı olduğu için fakat analizi ve yorumları düzgün yapmak gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...