Jump to content

islam yok olmaya mahkumdur

Recommended Posts

iddialarıma cevap vermemişsin.hristiyanlığı bilmem fazla, ben avrupada değilim ki türkiyedeyim..herkes kendi evini temizleyecek.benim evimdeki pislik islam, onu temizliyorum.ha bak sana diyeyim avrupada kalayım hristiyan din adamlarının yobazlıklarını görürsem gözlerinin yaşına bakmam onları da harcarım buna adın gibi emin ol.

İşte dostum sizden beklediğimiz tavır da budur. varsa eğer kendi yanlışlarımızı bunu biz kendi içimizde halletmeliyiz. varsa eğer Kendi despotlarımızı kendimiz cezalandırmalıyız...

Amma ve lakin siz kalkıp bize oriantal edebiyatı yapıyorsunuz. kusura bakmayın ama söylemlerinizin alt metni çok rahat okunabiliyor; "Yahudi iyidir müslüman kötüdür"

Sitelerde Paylaş
  • İleti 293
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Muhammed büyük bir reformist değildir. Onun kitabındaki öğreti ile önceki inançlar arasında -çok küçük- nüanslar var. islam putperestliğin devamıdır diyebiliriz -ve lakin putperestlik heykel tapıcılığı değildir-. Bunun da kökeni sabiilik, onun da kökeni şamanizm'dir...

Putperestlik canlı veya cansız varlıklara, nesnelere tapma durumudur. Türkler'in benimsemiş olduğu Kök Tengri inancında ise, manevi bir tanrıyı benimseme durumu vardır. Sabiilik tek tanrılı bir inanç sistemi olduğundan dolayı, bu inancı da putperestlikle bağdaştıramazsın.

Sitelerde Paylaş

İşte dostum sizden beklediğimiz tavır da budur. varsa eğer kendi yanlışlarımızı bunu biz kendi içimizde halletmeliyiz. varsa eğer Kendi despotlarımızı kendimiz cezalandırmalıyız...

Amma ve lakin siz kalkıp bize oriantal edebiyatı yapıyorsunuz. kusura bakmayın ama söylemlerinizin alt metni çok rahat okunabiliyor; "Yahudi iyidir müslüman kötüdür"

rahat ol kardaş.ben nerde yobaz varsa ona karşıyım.müslüman hristiyan yahudi olması fark etmez.bu tip dincilerle mücadele ederim.yahudi iyidir müslüman kötüdür değil de yahudiler müslümanlardan daha iyidir diyebiliriz.
Sitelerde Paylaş

Putperestlik canlı veya cansız varlıklara, nesnelere tapma durumudur. Türkler'in benimsemiş olduğu Kök Tengri inancında ise, manevi bir tanrıyı benimseme durumu vardır. Sabiilik tek tanrılı bir inanç sistemi olduğundan dolayı, bu inancı da putperestlikle bağdaştıramazsın.

Putpereslik tek tanrılı anlayış ile çelişmez. Tek kanrı panteonun en üst noktasındadır; onun altında şefaatcı putlar (ruhlar) yer alır... "lat menat uzza" gibi

Sitelerde Paylaş

Putpereslik tek tanrılı anlayış ile çelişmez. Tek kanrı panteonun en üst noktasındadır; onun altında şefaatcı putlar (ruhlar) yer alır... "lat menat uzza" gibi

sen zeki birine benziyorsun.neden islam gibi tehlikeli, vahşi, şiddet içeren, ilkel bir dinin avukatlığını yapıyorsun?zeki biri bunu yapmamalı.yoksa ataların müslüman olduğu için mi? bir nevi bencillik menfaatçilik muhafazakarlık içgüdüsü mü? tarihinde Vivaldi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sen zeki birine benziyorsun.neden islam gibi tehlikeli, vahşi, şiddet içeren, ilkel bir dinin avukatlığını yapıyorsun?zeki biri bunu yapmamalı.yoksa ataların müslüman olduğu için mi? bir nevi bencillik menfaatçilik muhafazakarlık içgüdüsü mü?

bu sorunun yanıtına , halk arasında , adam gibi adamlık denir.

saygı sevgi kardeşlik ilkesidir. ama senin gibi nasipsizler bu erdemlerin farkına varmazlar ...

Sitelerde Paylaş

adam ateistlere kızıyor, islamı terörist gibi gösteren ateistler tutunamaz diyor.sense salak gibi nasıl başkalarını müslüman olmamakla suçluyorsun dedin.dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.

Sana ne be salak? Daha kimin ne dediğinden haberin, çalakalem yazıyorsun.

Bir daha oku bakalım yazdığım mesajı, ben ne demek istemişim? Dinsizin kıt zekalıları da hiç çekilmiyor, boş boş sağa sola saldırmaktan başka bir şey yaptığın yok.

Sitelerde Paylaş

sen zeki birine benziyorsun.neden islam gibi tehlikeli, vahşi, şiddet içeren, ilkel bir dinin avukatlığını yapıyorsun?zeki biri bunu yapmamalı.yoksa ataların müslüman olduğu için mi? bir nevi bencillik menfaatçilik muhafazakarlık içgüdüsü mü?

islam bu topraklarda doğmasa da bu topraklarda gelişmiş bize ait bir kültürdür. Buna sahip çıkışımızın yadırganmasıdır asıl garip olan

Sitelerde Paylaş

Sabiilik monoteizmin bir ürünüdür. Sabiiliği şamanizmle bağdaştırabilirsin ancak putperestlik tamamen ayrı bir inanç sistemidir.

Sitelerde Paylaş

Sana ne be salak? Daha kimin ne dediğinden haberin, çalakalem yazıyorsun.

Bir daha oku bakalım yazdığım mesajı, ben ne demek istemişim? Dinsizin kıt zekalıları da hiç çekilmiyor, boş boş sağa sola saldırmaktan başka bir şey yaptığın yok.

pardon kardeş haklısın anlayamadım mesajını ilk okuduğumda..bu aralar kafam rahat değil çok dolu da..dikkat eksikliği de başladı.afedersin.şimdi anladım ne demek istediğini.
Sitelerde Paylaş

islam bu topraklarda doğmasa da bu topraklarda gelişmiş bize ait bir kültürdür. Buna sahip çıkışımızın yadırganmasıdır asıl garip olan

neden vietnama israile japonyaya değil de sadece anadoluya sahip çıkıyorsun? onlar insan değil mi? islam din de diğerleri din değil mi? niye bu kadar bencil ve menfaatçisin?
Sitelerde Paylaş

sağduyu , sana bir itirafta bulunmak istiyorum tam yeri sanırım, bu vivaldi foruma gelmeden önce , senin yazıların bana o kadar itici geliyordu , senden negatif elektrik alıyordum açıkcası hiç ısınamıyordum ama şunu gördümki , sen bu kişilere 5 gömlek fazla üstünsün , inanç düşünce olarak değil , bunlar tam fiyasko çıktı , sizlerle konusurken en azından birbirimizi zıt olsakta anlayabiliyorduk , bunlar tam bir fiyasko ve klinik vaka çıktı .

meğer senin kıymetini şuan anlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Sabiilik monoteizmin bir ürünüdür. Sabiiliği şamanizmle bağdaştırabilirsin ancak putperestlik tamamen ayrı bir inanç sistemidir.

Sabiliik de öyle tek kefede ele alınamaz. Harran sabiilerinden mi bahsediyoruz. Yoksa ashab-ı heyakil grubundan mı ? ashab-ı heyakil arap putperestliğinin menşeidir zira. Hatta kur-an'da dahi buna delil bir çok ayet mevcut. kur-an'da bahsedilen Şefaatci melekler: sabilerin "şefaat umdukları yıldızlar", şamanların "koruyucu akaraba ruhları"dır.

nuh suresi 23. ayette şöyle söylenmektedir:

"dediler ki: 'sakın ilahlarınızı bırakmayın. hele vedd, suva, yeğus, yeuk ve nasr'ı asla terketmeyin."

bu ayet ile ilgili olarak sahebeden ibn abbas diyor ki:

"vedd, suva, yeğus, yeuk ve nasr, nuh kavminde yaşıyan salih kişiler'in adları idi. bunlar ölünce şeytan, insanlara bunların hatıralarını devam ettirmek için yaşadıkları yerlere heykellerini dikmelerini ilham etti. onlar da bunu yaptılar ve diktikleri heykellere onların isimlerini verdiler. önceleri bunlara tapan yoktu; fakat onları dikenler öldükten sonra zamanla haklarındaki bilgiler ve heykellerin dikiliş gayeleri unutuldu ve insanlar bunlara tapmaya başladılar." (buhari tefsir: 71/3)

Gördüğünüz gibi akraba / ata ruhlarına saygı inancı muhammed'in toplumunda hakimdi ve kendisi de (önceleri) kaçınılmaz olarak bu inancın etkisindeydi. vedd, suva, yegus gibi putların haricinde en meşhur akraba ruhları: el-lat, el-uzza, el-menat'tır...

Tıpkı uygurlarda olduğu gibi araplarda da bu putlara zaman içinde tanrısallık atfedilmişse de gerçekte onlar arap halkı içinde bir dönem yaşamış veya çok daha kadim bir tarihte yaşamış olan insanlardır. ve tabiki öldükten sonra ata ruhlarına dönüşmüşlerdir. bu iddiamızın delilini de yine sahihi buharide buluyoruz...

"bize ebu'l-cevza tahdas etti ki, ibn abbas(ra) yüce allah'ın el-lat vel-uzza" kavli hakkında: "el-Lat hacılara su ile sevak bulamacı karan bir adam idi" demiştir."

(sahih-i buhari, tefsir bölümü, 287, necm suresi)

Buraya kadar anlattıklarımızın kesin kanıtı da yine kur-an'da karşımıza çıkıyor

nahl suresi 20,21:

Allah astlarından yakardıklarınız hiçbir şey yaratamazlar; onların kendileri yaratılmaktadır.

hayat bulmaz ölülerdir onlar. ne zaman dirilteceklerini bile bilmezler.

Gördüğünüz gibi arapların yakardığı bu putlar geçmiş dönemlerde yaşamış ve ölmüş insanlardır.

yani aslında araplar o putlara ilah olarak değil allah ile aracılık yapan ata ruhları olarak saygı gösteriyorlardı.

evs b. hacer et-temimi (ö.620)'nin şu beytinde olduğu gibi:

"yemin ederim ben lat'a, uzza'ya ve onun dinini benimseyene.

ve yemin ederim allah'a, kuşkusuz onlardan daha büyüktür allah..."

Her şey gayet açık. araplar bu ruhları bir aracı olarak kabul eder ve allah ile insanlar arasında şefaatci olarak düşünürlerdi

aslında sanılanın aksine cahiliye çağı olarak bilinen dönemde de allah'a yalnız ve ulaşılmaz gözüyle bakılırdı (la ilahe illallah) ve farklı kabilelerin alt düzeydeki tanrılarına o'nun şefaatçileri olarak tapınılırdı.

kur-an bu inanca şöyle karşı çıkmıştır:

"allah'ın astlarından yakardıklarınız hiçbir şey yaratamazlar; onların kendileri yaratılmaktadır.

hayat bulmaz ölülerdir onlar. ne zaman dirilteceklerini bile bilmezler."

Ayette geçen "min-duni-hi" ifadesini ben "allah'ın astları" olarak çevirdim. çünkü ayette geçen ifade net olarak budur. Geleneksel çevirilerde ise bu ifadenin karşılığını "ondan(allahtan) başka" olarak okursunuz.

oysaki arapçada 'dun' sözcüğünün esas anlamı "yakın, seviyesi düşük; 'ast' demektir.

http://tr.wiktionary.org/wiki/dun

http://tr.wiktionary.org/wiki/madun

Arapçada "ondan başka" ifadesinin tam karşılığı: "min gayrihi"

allahtan başka ifadesinin tam karşılığı ise: "min gayrillahi" şeklindedir.

min dunuhi derseniz "onun astları" olarak okumanız zorunludur...

ha keza: "min dunillahi = allahın astları" olur...

peki allah'ın astları kim ? = yoksa allah baş tanrı ve onun altında astları (küçük tantılar) mı var ?"

bu astlar lat, uzza ve menat mı ?

dikkat ediniz ki kur-an bu putları reddetmez. fakat necm suresinde; (serbest bir çeviriyle) şöyle söyler: "onlardan şefaat beklemeyin, çünkü allah'ın izin verdikleri hariç hiç bir melek(ata ruhu) size yardımcı olamaz."

Demek ki onlar gerçekten bir melek(ata ruhu) olarak mevcutlar ve hadiste belirtildiği gibi gerçekten yaşadıkları dönemde Salih kişilerden idiler. fakat şefaat yetkisine sahip değillerdi...

buna rağmen burdan hareketle kur-an salih kimselerden beklenen şefaat'i kabul etmez diyemeyiz. çünkü ayette "illa" istisna edatı ile bazı kişiler istisna edilmiş ve onlardan şefaat beklenebileceği söylenmiştir. bu kişiler necm suresinden öğrendiğimiz üzre allah'ın izin verdiği meleklerdir (izin verilen ata ruhlarıdır)...

bu ata ruhlarının en başında şüpesiz ki peygamber muhammed'in kendisi gelir. müslümanların "şefaat ya resulullah" söylemleri zaten her şeyi özetlemektedir. dünyada iken salih bir kişilik olarak yaşayan insanların öldükten sonra halkını terk etmemesi ruhani boyuttan (melek-ilah olarak) halkına yardıma devam etmesi inancı şamanizmde olduğu gibi müslümanlıkta da vardır.

bunu mevlana şöyle özetliyor:

"hiçbir şeyden haberi olmayan cansızlardan, gelişip boy atan bitkiye, bitkiden yaşayış, dertlere uğrayış varlığına. sonra güzelim akıl-fikir, ayırt ediş varlığına geldin; ondan sonra da beş duyguyla altı yönün dışına varacaksın.

...bir hamle daha edeyim, insanken öleyim de melekler alemine geçipkol kanat açayım.

melek olduktan sonra da ırmağa atlamak, melek sıfatını da terk etmek gerek. her şey fanidir, helak olur… ancak onun hakikati bakidir."

Gördüğünüz gibi mevlanaya göre de insan öldükten sonra melek olmakta ve halkına kol kanat açmakata / koruyuculuk yapmaktadır. Bu inancın kökeni ise tartışmasız şamanizm'dir.

tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

neden vietnama israile japonyaya değil de sadece anadoluya sahip çıkıyorsun? onlar insan değil mi? islam din de diğerleri din değil mi? niye bu kadar bencil ve menfaatçisin?

mesela bu mantık Kurtuluş savaşına katılsa hümanist bir tavırla ingiliz ordusuna dahil olabilir zannımca :lol:

Sitelerde Paylaş

Sabiliik de öyle tek kefede ele alınamaz. Harran sabiilerinden mi bahsediyoruz. Yoksa ashab-ı heyakil grubundan mı ? ashab-ı heyakil arap putperestliğinin menşeidir zira. Hatta kur-an'da dahi buna delil bir çok ayet mevcut. kur-an'da bahsedilen Şefaatci melekler: sabilerin "şefaat umdukları yıldızlar", şamanların "koruyucu akaraba ruhları"dır.

Anlatmak istediğimi anlayamadın sanırım. Şamanizm ve sabiiliği tanrı açısından ele aldığımız zaman, aralarında bir ilişki olduğunu görebilirsin. Sonuçta iki sistemde de tanrı manevidir ve tektir. Buradan hareketle şamanizm sabiiliğin kökenidir de diyebilirsin, bir itirazım yok. Putperestlik dediğin inanç sisteminde; canlı veya cansız varlıklara tapınma söz konusu olduğundan dolayı; şamanizmin tanrısıyla büyük oranda çeliştiğini gözlemleriz. Bu yüzden putperestliğin kökeni şamanizm olamaz.

Sitelerde Paylaş

hiç boşuna uğraşmayın..son çırpınışlarınız bunlar.dünya sizin nasıl teröristler olduğunuzu çok iyi biliyor..bu yalanlarını git çocuklara anlat sen.herkes sizin ne mal olduğunuzu biliyor.

Evet cahil olanlar ve öyle kalmak isteyenler, islamı terör dini sanıyor, ama bilenler ve bilmek isteyenler sadece gerçeği buluyor.
Sitelerde Paylaş

pardon kardeş haklısın anlayamadım mesajını ilk okuduğumda..bu aralar kafam rahat değil çok dolu da..dikkat eksikliği de başladı.afedersin.şimdi anladım ne demek istediğini.

Neyse, sorun değil. Kafan çok dolu olduğunda biraz ara ver.

sağduyu , sana bir itirafta bulunmak istiyorum tam yeri sanırım, bu vivaldi foruma gelmeden önce , senin yazıların bana o kadar itici geliyordu , senden negatif elektrik alıyordum açıkcası hiç ısınamıyordum ama şunu gördümki , sen bu kişilere 5 gömlek fazla üstünsün , inanç düşünce olarak değil , bunlar tam fiyasko çıktı , sizlerle konusurken en azından birbirimizi zıt olsakta anlayabiliyorduk , bunlar tam bir fiyasko ve klinik vaka çıktı .

meğer senin kıymetini şuan anlıyorum.

Sana itici gelmem sırf inancından ötürü, çok fazla sahipleniyorsun inancını, inancını eleştiren herkesi düşman olarak görüyorsun, bu adamlar niçin benim inancımı eleştiriyor diye kendi özeleştirini yapmıyorsun, acaba inancımda bir sorun mu var diye düşünmüyorsun, empati kurmaya çalışmıyorsun. Unutma ki ben de senin gibi müslüman bir aile ve çevreden doğduğum için müslümandım bir zamanlar. Ben seni anlarım ama sen beni anlayamazsın tıpkı Orson Welles'in şarkıda söylediği gibi: "Ben genç olmak nedir bilirim ama sen yaşlı olmak nedir, bilmezsin."

Sitelerde Paylaş

Anlatmak istediğimi anlayamadın sanırım. Şamanizm ve sabiiliği tanrı açısından ele aldığımız zaman, aralarında bir ilişki olduğunu görebilirsin. Sonuçta iki sistemde de tanrı manevidir ve tektir. Buradan hareketle şamanizm sabiiliğin kökenidir de diyebilirsin, bir itirazım yok. Putperestlik dediğin inanç sisteminde; canlı veya cansız varlıklara tapınma söz konusu olduğundan dolayı; şamanizmin tanrısıyla büyük oranda çeliştiğini gözlemleriz. Bu yüzden putperestliğin kökeni şamanizm olamaz.

Arap putperestliği şamanizmdeki "akaraba ruhu / koruyucu ruh" anlayışının devamıdır. Bu iddiamızı şu ayetle destekledik yukarda: "allah'ın astlarından yakardıklarınız hiçbir şey yaratamazlar; onların kendileri yaratılmaktadır.

hayat bulmaz ölülerdir onlar. ne zaman dirilteceklerini bile bilmezler."

Dikkat ediniz ki panteonun başında bir allah ve onun astları melekler (akraba ruhları) var. Burda -cansız- Putlar sadece bir semboldür. o sembolün arkasında ölmüş ataların melekleşmiş ruhları vardır.

sahebeden ibn abbas diyor ki:

"vedd, suva, yeğus, yeuk ve nasr, nuh kavminde yaşıyan salih kişiler'in adları idi. bunlar ölünce şeytan, insanlara bunların hatıralarını devam ettirmek için yaşadıkları yerlere heykellerini dikmelerini ilham etti.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...