Jump to content

evren nereye genişliyor ?

Recommended Posts

ya bu fotonlar hiç yorulmaz mı arkadaş...

ufacık foton o kadar hızlı gidecek enerjiyi nerden buluyor ....

ve neden bu enerji bitmek tükenmek bilmiyor...

nedir bu git git bıkmadan yorulmadan hızından hiç bir şey kaybetmeden...

arkadaş biri olsun artık ben gitmiyorum yavaşlıyacağım dinleneceğim dese ya bunların...

Fotonlarin kutleleri 0 olduklari icin hep isik hizinda hareket ederler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ya bu fotonlar hiç yorulmaz mı arkadaş...

ufacık foton o kadar hızlı gidecek enerjiyi nerden buluyor ....

ve neden bu enerji bitmek tükenmek bilmiyor...

nedir bu git git bıkmadan yorulmadan hızından hiç bir şey kaybetmeden...

arkadaş biri olsun artık ben gitmiyorum yavaşlıyacağım dinleneceğim dese ya bunların...

Fotonlar enerji paketidir. Evrende enerji yok olmaz. Yoktan var olmaz.

Fotonların kaynağı atomlardır. Elektronların yörünge değiştirmeleri ve atomun çekirdeğinin titremesi gibi süreçler sırasında açığa çıkarlar.

Çekirdeğin vibrasyonu en enerjetik fotonlardan oluşan gama ışınlarının ortaya çıkma nedenidir.

Fotonlarda mevcut kinetik enerji onların hızından sorumludur. Kütlesiz fotonlarda bu hız ışık hızıdır.

Nötrinolar da ışık hızına yakın bir hıza sahiptirler ama çok az da olsa bir kütleleri olduğu için hızları ışık hızının hemen altındadır.

Sitelerde Paylaş

Isigi bilesenlerine ayirinca frekansini dusurmus olmuyoruz. Hangi frekanslari icerdigini buluyoruz sadece. Birden fazla dalgaboyuna sahip isiklar icin tek bir frekans soleyemeyiz.

kırmızı filtreden geçmiş bir ışığın mavi frekansları kırpılmıştır

dolayısıyla gözlemci için frekans düşmüştür

burda birbirimizi anlamışızdır umarım

Ses dalgalarinin dogasi farklidir. Onlarin frekansini degistirebilirsiniz.

ses dalgaları frekans ailesinin en altında kaldığı için üvey evlat muamelesi görmüştür ve görecektir

adı ne olursa olsun sonuç olarak hepsinin altyapısı titreşimden frekanstan ibarettir

aynı telden ses de radyo dalgaları da ışık ta elde edebiliriz

ancak teknik olarak teli yeterince titretebilmek için yapısı ve kullanılan yöntemler değişir

sadece sesin frekansı değişebilir diyemeyiz

ters fazlı sinyaller birbirini yok eder

radyo tv ve haberleşmelerde frekans ekle frekans çıkar işlemi yapıldığını hatırlatayım

Gamma, X veya baska herhangi bir isik, isik olarak kaldigi surece hep o sekilde kalacaktir. Yani X isini, o foton varolmaya devam ettigi surece hep X isini olacaktir.

çok geniş anlamlı cümlenizin karşılığı bu;

Gamze ,X kişisi veya herhangi bir insan ,insan olarak kaldığı sürece hep o şekilde kalacaktır.yani X kişisi canı var olmaya devam ettiği sürece hep X kişisi olacaktır

çevresel faktörlerden hiç etkilenmeyen birini bulursanız sonsuza kadar değişmeden yaşatırsınız umarım

Bizden uzaklasan cisimlerin kirmiziya kaymasindaki sebep isigin dalgaboyunun uzamasi (yada frekansinin azalmasi). Soyle bir analoji kurulabilir: Evinden uzaklasan bir adam her gun evdeki esine mektup yazsa, her gecen gun mektuplarin katetmesi gereken mesafe bir oncekinden daha fazla olacagi icin eve daha gec gelecek ve evde bekleyen kadin adamin 1 gunden daha seyrek siklikta mektup attigini dusunecek.

dalga boyu uzadığı halde mektup aynı mektup hiçbir etki onu değiştirmemiş ilk yazıldığı gün ki gibi aynı boyutta yepyeni ve aynı renkte mi

güzel bir örnek ama eksik

farklı versiyonları üzerinde düşüneceğim

Sitelerde Paylaş

kırmızı filtreden geçmiş bir ışığın mavi frekansları kırpılmıştır

dolayısıyla gözlemci için frekans düşmüştür

burda birbirimizi anlamışızdır umarım

Sizi anladim galiba. Siz insan gozunun gordugu isiktan bahsediyorsunuz.

Cunku insan gozu isigin monocromatik olup olmadigini soyleyemez, isigin birden fazla bileseni varsa hepsini tek renk gibi algilar. Kirmizi ve yesil isigi da sari goruruz, sari isigi da sari goruruz. Ama biri 650nm ile 500nm'lik iki isiktir, digeri 570 nm'lik bir isiktir. Sari olarak gordugumuz kirmizi ve yesil isigi kirmizi filtreden gecirirsek yesil gecemeyecek ve sari gordugumuz isigi artik kirmizi olarak gorecegiz ve bize frekansi dusmus gibi gelecek. Gercekte isigin dalgaboyu degismedi, 650nm olan isik hep 650nm kaldi.

Monocromatik olmayan bir isigin frekansi sudur diyemeyiz, frekans bilesenlerinden bahsedebiliriz (yada spectral density'sinden). Insan gozu bunu tek renk olarak gorur tabii.

ses dalgaları frekans ailesinin en altında kaldığı için üvey evlat muamelesi görmüştür ve görecektir

adı ne olursa olsun sonuç olarak hepsinin altyapısı titreşimden frekanstan ibarettir

aynı telden ses de radyo dalgaları da ışık ta elde edebiliriz

ancak teknik olarak teli yeterince titretebilmek için yapısı ve kullanılan yöntemler değişir

sadece sesin frekansı değişebilir diyemeyiz

ters fazlı sinyaller birbirini yok eder

radyo tv ve haberleşmelerde frekans ekle frekans çıkar işlemi yapıldığını hatırlatayım

Ses mekanik oldugu icin dogasi daha farkli.

Radyo tv uygulamalarindaki frekans ekleme cikarma isi radyo dalgalarindan gelen enerjinin elektronlar tarafindan emilip sonra elektornlarin manupulasyonlari ile yapilir. Ben sorunuzdan isigin kendisinin frekansinin degisip degismedigini sordugunuzu dusunmustum. Isigin bir seyelere donusturulup tekrar ve bu defa farkli bir frekansta isik olarak salinmasi tabii ki mumkunur.

çok geniş anlamlı cümlenizin karşılığı bu;

Gamze ,X kişisi veya herhangi bir insan ,insan olarak kaldığı sürece hep o şekilde kalacaktır.yani X kişisi canı var olmaya devam ettiği sürece hep X kişisi olacaktır

çevresel faktörlerden hiç etkilenmeyen birini bulursanız sonsuza kadar değişmeden yaşatırsınız umarım

Demek istedigim su: Belli bir enerjiye sahip bir fotona enerji yuklemesi yada enerji sogurmasi yapamazsiniz. O foton baska bir parcacik tarafindan emilmedigi surece (yani var oldugu surece) o enerji seviyesinde kalmaya devam edecektir.

Buraya yeni ogrendigim bir dip not: Foton kaynagi ile gozlemcinin referans duzlemleri birbirine gore ivmeli olmamali.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle herkese merhaba. Forumu bir süredir takip etmeme rağmen daha henüz katıldım. Konu önceki mesajlarda "zaman nedir" sorusuna da kaydı. Benim zaman hakkında anlamadığım şey şu. Konu big bang iken şu tarz cümlelere çok sık rastlıyorum:

Yaklaşık bir saniye sonra şu maddeler etkileşime girmiştir,

yaklaşık bir saniye sonra sıcaklık şu kadar dereceye düşmüştür.

Zamanın göreli olmasına yol açan olgunun ivmeli bir harekete yani bir kuvvete maruz kalmak olduğunu biliyoruz (umarım doğru ifade etmişimdir). Şimdi, büyük patlamanın ardından mevcut yüksek basınçtan ötürü oluşan ivmeli bir hareket söz konusu. Dolayısıyla böylesine fiziksel koşulların olduğu bir ortam için yukarıda örneklediğim gibi verilen bir zaman aralığı tam olarak neyi temsil ediyor açıkçası ben bunu anlamıyorum. "Büyük patlamanın bir saniye sonrası" derken bu bir saniye kime göre, hangi koşullara göre bir saniye?

Sitelerde Paylaş

Evren içindekilerle birlikte genişliyor. Uzay genişliyor daha doğrusu.. Uzayın bir dokusu var.

Büyük patlamanın bir saniye sonrası" derken bu bir saniye kime göre, hangi koşullara göre bir saniye?

Şu anda bilinen sıcaklık, basınç ve yoğunluğu geriye doğru değerlendirerek Big Bang'in ilk anlarına kadar ulaşılabiliyor.Ama Big Bang'e ulaşılamıyor.

Sitelerde Paylaş

Evrenin özellikle bi yere genişlediği yoktur. Evrenin sonunu belirleyecek olan 2 güç vardır, Karanlık Madde ve Karanlık Enerji.

Eğer karanlık madde galip gelirse Büyük Çöküş(Big Crunch) teorisi gerçekleşecektir. Evren kendi içine çökecektir.

Karanlık enerji galip gelirse evrenin genişlemesi devam edecek, en son her şeyi parçalara ayıracaktır. Büyük Yırtılma (Big Rip) teorisi gerçekleşecektir.

Eğer olası bir durum halinde 2 durumda gerçekleşmese bile evrenin enerjisi tükenecektir(sondan kurtuluş yok), yıldızlar sönecektir. Evren donacaktır ki buna Büyük Donma(Big Freeze) teorisi denir. Günümüzde evrenin sıcaklığı 2,7 K civarındadır. Bu sıcaklık değeri aynı zamanda Big Bang'e kanıt niteliği taşır.

Günümüzdeki araştırmalar karanlık enerjinin karanlık maddeden 2'e 1 oranla daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Einstein kartını Büyük Donma üzerine oynamıştır.

Bunları neden dedim :D Bilmiyorum :D Evrenin genişlediği özel bi yer yoktur. Bu gidişle her şey yokolacaktır. Atomlar arası bağlara kadar her şey parçalara ayrılacaktır :D

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neye galip gelirse?

Karanlık madde karanlık enerjiye galip gelirse veya karanlık enerji karanlık maddeye galip gelirse, ikisi arasında bi çatışma vardır. Karanlık enerji evreni genişleten güçtür, karanlık madde ise evreni içine çöktürmek isteyen çekim gücüdür.

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karanlık madde karanlık enerjiye galip gelirse veya karanlık enerji karanlık maddeye galip gelirse, ikisi arasında bi çatışma vardır. Karanlık enerji evreni genişleten güçtür, karanlık madde ise evreni içine çöktürmek isteyen çekim gücüdür.

Karanlık enerji genişletir bir problem yok.

Karanlık maddenin bir etkisi yok. Gravitasyonun karanlık madde üzerine etkisi var.

Tabi bunlar bilimsel kabuller, şu an hala test aşamasındalar.

Sitelerde Paylaş

Karanlık enerji genişletir bir problem yok.

Karanlık maddenin bir etkisi yok. Gravitasyonun karanlık madde üzerine etkisi var.

Tabi bunlar bilimsel kabuller, şu an hala test aşamasındalar.

Dayanakları sağlam olduğu için günümüzde en çok kabul görmüş teorilerdir.

Karanlık madde çekimsel gücü ile evreni içine doğru çekiyor diye biliyorum. Büyük Çöküş teorisi ile birlikte okumuştum.

Sitelerde Paylaş

Dayanakları sağlam olduğu için günümüzde en çok kabul görmüş teorilerdir.

Karanlık madde çekimsel gücü ile evreni içine doğru çekiyor diye biliyorum. Büyük Çöküş teorisi ile birlikte okumuştum.

Aslında karanlık maddenin bir çekim gücü var, gravitasyon oluşturuyor. Yukarıda yanlış yazmışım.

Zaten o şekilde varlıkları bilinebiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...