Jump to content

Ateist biriyle ilişkinizi bitirir misiniz?

Recommended Posts

Gerçek bir olaydan alıntıladım.:(Anlatan bayan)

"Başlarda bilmiyordum ama öğrendikten sonra bitiremedim. Bişeyleri bahane edip ayrıldım ailem kesinlikle karşıydı. Sonra dayanamadım çok ısrar etti barıştık ama ben hep bu yüzden sorun çıkardım yapamadım yine ayrıldık o da istedi artık. Ben böyleyim diyerek resti çekti. Ailemden vazgeçemem dedim bitirdik. Siz olsanız ne yapardınız? Ateist biriyle sevgililiği sürdürebilir misiniz? Aileler uyuşmazsa bir ilişki ne kadar sürebilir ki? Benim ailem kesinlikle kabul etmez ve o kişi de benim için yalandan da olsa inançlı gibi görünmüyor. Yerimde olsanız bitirir miydiniz?"

İkili ilişkileri de işin içine katarsak böyl durumlarda neler yapılabilir. Yakın çevremde de var ve geçenlerde evlendi adam. Ama kızın babası bilmiyor,ailesi bilmiyor. Gittiler imam nikahı yaptılar, hatta bizim ateist ikindi namazını kılmak zorunda kalmış camide :D Aslında trajik bir durum..

Sitelerde Paylaş

Tamam ona göre yorum yapalım bakalım, burdaki dindarlara sorulmuş bu soru ve genel tabloyla dindar birisi ateist birisiyle yapamaz, ateist biriside dindar birisiyle yapamaz ( tabi tam müslümansa, Türk işi deistimsi laik müslüman değil, bunlarda beraberliğe engel durumlar bir nevi manipüle olur, olabilir)

Sitelerde Paylaş

Müslüman olduğunu iddia edn bir erkek ateist olduğunu söyleyen bir kıza istediğini yapan, hafif meşrep ve her önüne gelenle yatan biri olarak bakacağı için ateist olduğunu öğrendiğinde ondan ayrılmak ister. Hatta bu erkek tipi o kızdan yararlanmadan bırakmaz. Nasılsa her gelenle yatan bir kız gözüyle bakmaktadir. Öyle bile olsa bu ona ondan yararlanma hakkı vermez ama iste müslümanın ahlaki böylesine hastalıklı olduğu için insanı bu gözle yargılar ve kararını verir. Ama orda burda da namuslu düzgün insan görüntüsü çizmeye çalışır. Ateist ise ahlaksızdır ve istediğini yapabilmek için ateist olmuştur sanır bu sınırlı düşünebilen yarı hayvan kilikli insanlar.

Sitelerde Paylaş

Bazı konulara yüzeysel yaklaşılması pek doğru değil.Ateist delikanlı ve Müslüman kızın evliliğine nasıl karşıysa aileler.Müslüman delikanlı ve Alevi kızın evliliğine de bu derece olmasa bile karşılar.Bazen mezhep ayrılığı bile sorun olabiliyor.

Şu din ile ahlâk arasındaki bağlantıyı ben tam kuramadım zaten.Yani Müslüman olan birisi çok mu ahlâklı oluyor ateiste göre ? Aldığı ilk maaşla karıya kıza giden de Müslüman,sırf işten kaytarmak için cuma namazına giden de Müslüman,denemediği alkol türü kalmayan da Müslüman ama ateistlere ahlâksız gözüyle bakan yine bu Müslüman.

Sitelerde Paylaş

Bazı konulara yüzeysel yaklaşılması pek doğru değil.Ateist delikanlı ve Müslüman kızın evliliğine nasıl karşıysa aileler.Müslüman delikanlı ve Alevi kızın evliliğine de bu derece olmasa bile karşılar.Bazen mezhep ayrılığı bile sorun olabiliyor.

Şu din ile ahlâk arasındaki bağlantıyı ben tam kuramadım zaten.Yani Müslüman olan birisi çok mu ahlâklı oluyor ateiste göre ? Aldığı ilk maaşla karıya kıza giden de Müslüman,sırf işten kaytarmak için cuma namazına giden de Müslüman,denemediği alkol türü kalmayan da Müslüman ama ateistlere ahlâksız gözüyle bakan yine bu Müslüman.

Ateist te muslumana pek iyi bakti sayilmaz adam cumaya gidiyor diye herkezin yaptigi keyfi eglenceli hayattan mahrummu kalsin onun yeri baska bunun yeri baska bu toplumda musluman cogunluksa elbette kendi inancina yakin birini ister nede olsa dogru yol bozulmamia ve sevdiklernle ebedi hayat var ahlak anlayis sevgi ben muslumanim diyene cumaya gidene namaz kilana oruc tutana sakal birakana basini baglayana verilseydi inanan ulkeler bu durumda olmazdi bunuda din konusu yapmak futbol muhabeti gibi biseyey kisi kendini duzeltmedikce bu ayrimciliklar olacak sevginin askin önununde duracak

Sitelerde Paylaş

Gerçek bir olaydan alıntıladım.:(Anlatan bayan)

"Başlarda bilmiyordum ama öğrendikten sonra bitiremedim. Bişeyleri bahane edip ayrıldım ailem kesinlikle karşıydı. Sonra dayanamadım çok ısrar etti barıştık ama ben hep bu yüzden sorun çıkardım yapamadım yine ayrıldık o da istedi artık. Ben böyleyim diyerek resti çekti. Ailemden vazgeçemem dedim bitirdik. Siz olsanız ne yapardınız? Ateist biriyle sevgililiği sürdürebilir misiniz? Aileler uyuşmazsa bir ilişki ne kadar sürebilir ki? Benim ailem kesinlikle kabul etmez ve o kişi de benim için yalandan da olsa inançlı gibi görünmüyor. Yerimde olsanız bitirir miydiniz?"

İkili ilişkileri de işin içine katarsak böyl durumlarda neler yapılabilir. Yakın çevremde de var ve geçenlerde evlendi adam. Ama kızın babası bilmiyor,ailesi bilmiyor. Gittiler imam nikahı yaptılar, hatta bizim ateist ikindi namazını kılmak zorunda kalmış camide :D Aslında trajik bir durum..

Birde tersi var cemaatten ve muhafazakar çevrelerden bile böyle çok ateist var benim bilfiğim adam inanmıyor ama rant elde etmek müslümanları sömürmek için için girmiş adamın ailesini çevresini görsen tam müslüman muhafazakar ama adam bildiğin ateist.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında iki aile arasında olan bir evlilik hakkında özgür şekilde karar vermemiş olan iki insanın kendi evliliklerine kendi karar vermeleri beklenemez. Bu özgür insanların karar verdiği bir evlilik değildir, dolayısıyla evlilik yürüsün mü yürüme misin, evlilik olsun mu, olmamasın mı hiş düşünme zahmetine bile girmesinler. Hatta böyle bir evlilikte bu insanların kendi evliliklerin nasıl yürüyeceğişne dair aileler karar verir. Kim kime hizmet edecek kim çocukları nasıl yetiştirecek bunlara da aileleri karar verecektir. Her ikisi de direkt ailesine sorsunlar evliliklerine ve kendileri hakkında onların ne karar verdiklerine dair. Düşünme ve karar verme mecburiyetinden kurtulmuş da olurlar. Eğer ailelerinin tutumlarına bu denli bağımlılarsa kendilerinin özgür insanlar olduklarını bile düşünmesinler. Kimi sevip sevmeyeceğin ve kiminli evlenip evlenmeyeceğin bir insanın bu dünyada yapabileceği en kişisel seçimdir. Eğer bunu da yapamıyorsa ailesinin ağzından çıkacak hükümleri beklemekten başka bir çaresi yoktur.

Ayrıca evlendiği kişiyi özgürce seçen birisinin evleneceği kişinin ise hala ailesinin isteklerine bağımlı birisini seçmiş olması bir hatadır. Çünkü evlenmek için kendisine bir birey değil bir aile seçmiştir. Onlarla mutlu olup olmayacağı sadece ve sadece kendisinin sorunudur.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

En önemli soru bir aile ateist olduğu için bir insana neden karşı çıkar? Karşı çıkmasının altında yatan nedenler nedir? Demek ki o ailenin bakış açısında sorun var. Ateist olan kişiyi ön yargılı olarak ahlaksız ve ipini koparmış olarak değerlendirmektedir. Oysa ki bu bir dünya görüşüdür. Tanrıya ve ya herhangi bir dine inanmayı seçmemiş kişiye ahlaksız gözüyle bakan böyle aileler evliliğe karşı çıkıyorsa keyifleri bilir. Gitsin müslümanım diyen ipsiz ve gerçek ahlaktan yoksun görüntüde ahlaklı yarı hayvan insanları seçsinler. Dinsel bir ahlakı benimsemiş kişilerle hayatımın büyük bölümünde bir arada olduğum için nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Ön yargılı davranmıyorum. Bunu biraz anlatması zor. Böyle bir ahlakla hareket eden insandan her türlü kötülük beklenir. Ancak lafta ateistim diyen insandan da yüksek bir ahlak ve duruş beklemek de yanlıştır. Dinsiz olan bir kişinin neye göre bunu seçtiği de önemlidir. Moda olsun diye yapan kişi zaten içten içe bir dinin ahlakından dışarı çıkamayacak kadar bilinçsizdir. Sadece iş olsun diye ateistim falan diye dolaşıyor demektir ortalıkta.

Sitelerde Paylaş

Aslında iki aile arasında olan bir evlilik hakkında özgür şekilde karar vermemiş olan iki insanın kendi evliliklerine kendi karar vermeleri beklenemez. Bu özgür insanların karar verdiği bir evlilik değildir, dolayısıyla evlilik yürüsün mü yürüme misin, evlilik olsun mu, olmamasın mı hiş düşünme zahmetine bile girmesinler. Hatta böyle bir evlilikte bu insanların kendi evliliklerin nasıl yürüyeceğişne dair aileler karar verir. Kim kime hizmet edecek kim çocukları nasıl yetiştirecek bunlara da aileleri karar verecektir. Her ikisi de direkt ailesine sorsunlar evliliklerine ve kendileri hakkında onların ne karar verdiklerine dair. Düşünme ve karar verme mecburiyetinden kurtulmuş da olurlar. Eğer ailelerinin tutumlarına bu denli bağımlılarsa kendilerinin özgür insanlar olduklarını bile düşünmesinler. Kimi sevip sevmeyeceğin ve kiminli evlenip evlenmeyeceğin bir insanın bu dünyada yapabileceği en kişisel seçimdir. Eğer bunu da yapamıyorsa ailesinin ağzından çıkacak hükümleri beklemekten başka bir çaresi yoktur.

Ayrıca evlendiği kişiyi özgürce seçen birisinin evleneceği kişinin ise hala ailesinin isteklerine bağımlı birisini seçmiş olması bir hatadır. Çünkü evlenmek için kendisine bir birey değil bir aile seçmiştir. Onlarla mutlu olup olmayacağı sadece ve sadece kendisinin sorunudur.

Aynı şekilde özgür bir ahlak anlayışına sahip olmayanlar da evleneceği kişiyi ateist veya müslüman diye şekilci ve isme göre seçtiği için hiçbir zaman kendi ayakları üzerinde kendi kararlarını veremez. Dinsel ahlakın en büyük zararı da budur. Kişinin kendi başına doğruyu bulmasına engel olur. Halbuki doğru ve yanlış hiçbir şeye bağlı değildir. Bir çok aile mesela başka bir dinden olan kişiyi bile ailesinde istemez. Kız ve erkek farketmeden. Erkeklerin dini anlamda şansı var. Yabancı gelin alıp müslüman yapar mantığı olduğu için ama bir kızın yabancı bir erkeği ailesine sokması Türkiye'de çok zor. Dinsel ahlak anlayışımız insanlara yaklaşımımızı da bozuyor.

Sitelerde Paylaş

Sanırım Türkiye ortamında zaten özgür bir insanın özgür bir insan bulma şansı yok değerli Cuvcuv2. İster istemez aileleri her işe burnunu sokacaktır. Ailesinden bağımsız kendi sorumluğuna kendi bakan, kendi parasını kendi kazanan, kendi evinde yaşayan ve tümüyle kendi hayatına kendi karar veren insan çok az sayıdadır diye düşünüyorum. Tabi sadece Türkiye'nin değil, ekonomik olarak refaha kavuşmamış tüm ülkelerin sorunu bu. Ekonomik imkan yoksa dolayısıyla bişreysel özgürlük de yoktur. Aileler eşek yaşına gelmiş evlatlarına hala baktığı sürece onlar hakkında da söz sahibi olmaya çalışacaktır. Yani yetişkin evlatlarını evde barındırıp onları beseledikleri, harçlarını verdikleri halde çocuklarının isteklerine kararlarına saygı duyacak aile çok azdır. Böyle bir bağımlık ortamında yaşayan bir kişi hür olabileceğini hiç düşünmesin bile. Kararlarına saygı gösteren bir ailesi varsa kendisini şanslı hissetsin.

Tabi şimid irade ve ekonomik olarak ailesinden tamamıyla bağımsız olan bir kişi bile ister Müslüman olsun ister Ateist olsun kendisi gibi bağımsız bir kişiyi bulması ve evlenmesi zor olacaktır. Ne desen yalan yani..

Sitelerde Paylaş

Sanırım Türkiye ortamında zaten özgür bir insanın özgür bir insan bulma şansı yok değerli Cuvcuv2. İster istemez aileleri her işe burnunu sokacaktır. Ailesinden bağımsız kendi sorumluğuna kendi bakan, kendi parasını kendi kazanan, kendi evinde yaşayan ve tümüyle kendi hayatına kendi karar veren insan çok az sayıdadır diye düşünüyorum. Tabi sadece Türkiye'nin değil, ekonomik olarak refaha kavuşmamış tüm ülkelerin sorunu bu. Ekonomik imkan yoksa dolayısıyla bişreysel özgürlük de yoktur. Aileler eşek yaşına gelmiş evlatlarına hala baktığı sürece onlar hakkında da söz sahibi olmaya çalışacaktır. Yani yetişkin evlatlarını evde barındırıp onları beseledikleri, harçlarını verdikleri halde çocuklarının isteklerine kararlarına saygı duyacak aile çok azdır. Böyle bir bağımlık ortamında yaşayan bir kişi hür olabileceğini hiç düşünmesin bile. Kararlarına saygı gösteren bir ailesi varsa kendisini şanslı hissetsin.

Tabi şimid irade ve ekonomik olarak ailesinden tamamıyla bağımsız olan bir kişi bile ister Müslüman olsun ister Ateist olsun kendisi gibi bağımsız bir kişiyi bulması ve evlenmesi zor olacaktır. Ne desen yalan yani..

Bu doğru. Ekonomik bağımsızlık burada kesin olmamakla birlikte belirleyici etken. Ne yazık ki Türkiyede ücretsiz aile işçisi kavramı çok yaygın. Böyle zorlu bir ortamda kimse ailesini itip de ben özgür karar vereceğim diyemez. Zaten bünye olarak da çocukluktan beri öyle bir mekanizmadan mahrum bırakıldığı için özgür kararın ne olduğunu bilmez.

Sitelerde Paylaş

En önemli soru bir aile ateist olduğu için bir insana neden karşı çıkar? Karşı çıkmasının altında yatan nedenler nedir? Demek ki o ailenin bakış açısında sorun var. Ateist olan kişiyi ön yargılı olarak ahlaksız ve ipini koparmış olarak değerlendirmektedir. Oysa ki bu bir dünya görüşüdür. Tanrıya ve ya herhangi bir dine inanmayı seçmemiş kişiye ahlaksız gözüyle bakan böyle aileler evliliğe karşı çıkıyorsa keyifleri bilir. Gitsin müslümanım diyen ipsiz ve gerçek ahlaktan yoksun görüntüde ahlaklı yarı hayvan insanları seçsinler. Dinsel bir ahlakı benimsemiş kişilerle hayatımın büyük bölümünde bir arada olduğum için nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Ön yargılı davranmıyorum. Bunu biraz anlatması zor. Böyle bir ahlakla hareket eden insandan her türlü kötülük beklenir. Ancak lafta ateistim diyen insandan da yüksek bir ahlak ve duruş beklemek de yanlıştır. Dinsiz olan bir kişinin neye göre bunu seçtiği de önemlidir. Moda olsun diye yapan kişi zaten içten içe bir dinin ahlakından dışarı çıkamayacak kadar bilinçsizdir. Sadece iş olsun diye ateistim falan diye dolaşıyor demektir ortalıkta.

Ailen müslümansa , ben ateşe girip kendimi yakacağım dersen ve ciddiyetin, anlarlarsa, sana karşı çıkıp engellemeye çalışırlarsa, senin ailende bir bakış açısı sorunu varmıdır.
Sitelerde Paylaş

eğer duruma islam özelinde bakacak olursak; açıkça hristiyan ve yahudileri dost edinmeyin diye hüküm var kuranda(maide 5:51). ve hatta bu kişi çocuğunuz olsa bile. o devirdeki arap dünyası konjonktüründen bakarsak tabi ki ancak bu iki dinden bahsedecek. hiç ilişkisi bulunmadığı budizm, hinduizm ve dahi ateizmden hiç söz etmemesi, onlarla da dost olmayın dememesi normal. ancak bu her türlü genişletilir. ateizm içinde bu geçerli. yani kuran açıkça belirtmişki ateistlerle dost olmayın. ben müslümanım diyenin tavrı bu olmalıdır.

ama ben çevremi gözlemlediğim kadarıyla görüyorumki türkiye'de çoğu müslüman, sorsan tam bir mümin, mangalda kül bırakmaz dini konusunda ama bu din nedense hiç yaşam tarzına yansımaz. üstelik islam o kadar insanın özel yaşamına müdahale etmesine rağmen. şükür ki laik kurallarla yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. kimse kimseninde hiç dinini merak etmez. sorulmaz bu. heralde inanır olduğu varsayılır. aksi pek düşünülmez ateist kişi açık etmedikçe. zaten insan ilişkilerinde de pek dinin yeri yoktur.

Sitelerde Paylaş

Ailen müslümansa , ben ateşe girip kendimi yakacağım dersen ve ciddiyetin, anlarlarsa, sana karşı çıkıp engellemeye çalışırlarsa, senin ailende bir bakış açısı sorunu varmıdır.

Ateşe girip yanmakla ne kastettiğine bağlı bir soru. Gerçekten ne yapabilirim ki ateşte yanmış olayım. Sırf müslüman olmadığı için gerçekten mükemmel bir insan bulduğun halde ailen müslüman değil diye karşı çıkmamalı. Eğer karşı çıkıyorlarda bir bakış açısı sorunu var demektir. Çok yüzeysel yaklaştıklarını düşünürüm ve onları dinlemem. Onlar da senin tercihine güveniyorlarsa kabul ederler güvenmiyorlarsa kabul etmez kendi istediklerini dayatırlar. Bu senin tercihlerinin kalitesine bağlı. yoksa iyi ve kötü dine veya çevreye bağlı değildir. Dünyanın öbür ucunda hiç bilmediğin bir kültürdeki bir insan da olabilir doğru tercih. Bunu bulabilecek kadar doğruya düşkünsen dini veya ırkı dikkate almadan doğruyu ararsın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...