Jump to content

Diktatör vs Tanrı

Recommended Posts

Bir sabah kapınızın önüne bir mektup bırakıldığını düşünün. Mektup başbakandan gelmiş. Başbakan size şöyle sesleniyor:

Çiftçiye, köylüye destek veren, yardım eden benim. Onların üretimini sizin ayağınıza kadar getiren nakliyat şirketini kuran benim. Yani sizin karnınızı doyuran benim.

Başınıza bir felaket geldiğinde (deprem, sel ...) yardım eden, başınızı sokacağınız çadır kentler kuran, sizi tedavi eden benim. Başınıza gelen felaketin sebebi ben olmasam da (felaketi veren tabi ki merhametli tanrı) size yardım eden yüce gönüllü insan benim.

Size iş veren, ev veren, evinize elektrik ve su getiren benim. Kışın yaktığınız kömürü ve doğal gazı size getiren benim.

Toplu taşıma imkanlarını size sunan, araçlarınıza yakıt koyan yine benim. Bir yerden başka bir yere gitmenizi bile bana borçlusunuz.

Sizi hasta eden ben olmasam da (o da merhametli tanrı) hasta olduğunuzda yardıma muhtaç olduğunuzda size sağlık hizmeti sunan benim.

Polis ve jandarma ile sizi koruyan benim.

Haksızlığa uğradığınızda mahkemeler ile size adalet getiren benim.

Bunca şeyin karşılığında sizden sadece her çarşamba size en yakın şehir veya köy meydanında toplanıp bana teşekkür edeceksiniz.(tanrıya kıyasla daha inandırıcı çünkü saklanmıyor, varlığını ve kendini gizlemiyor, onu görebilir hata konuşabiliriz.)

Sorum şu: Bu başbakanın isteğini yerine getirir misiniz?

Not: Bu başbakanı hayali bir ülkenin başbakanı varsayın. Zaten rte olmadığını fark etmişsinizdir. :)

Sitelerde Paylaş

vay bee , görüyormusun , nasıl engin bir düşünce ile hazırlanmış yazı dizisini... tamamen zeka fışkırıyor.

yani öyle bir kurgu yapmışsın ki , sözün bittiği yer denir ya , işte o hesap olmuş...

yurdum insanından enstantaneler ...

Sitelerde Paylaş

Eger butun bu yaptiklarinin karsiligini kendi cebinden oduyorsa, haftada bir degil, 7 kez gider meydana kensidine tesekkur ederim. Ama benden topladigi vergiyle butun bunlari yapiyor ise, onun gelip bana tesekkur etmesi lazim.

Eger bir memlekette, bir lider, halkin vergisine ihtiyac duymuyor ise, bu o halkin hapi yuttugunun resmidir. Kaynak sorunu yasamayan bir liderin diktatorluk ile arasinda sadece vicdani vardir. Diktatorluk ile tanrilik arasinda ise bu bile yoktur.

Sitelerde Paylaş

Eger butun bu yaptiklarinin karsiligini kendi cebinden oduyorsa, haftada bir degil, 7 kez gider meydana kensidine tesekkur ederim. Ama benden topladigi vergiyle butun bunlari yapiyor ise, onun gelip bana tesekkur etmesi lazim.

Eger bir memlekette, bir lider, halkin vergisine ihtiyac duymuyor ise, bu o halkin hapi yuttugunun resmidir. Kaynak sorunu yasamayan bir liderin diktatorluk ile arasinda sadece vicdani vardir. Diktatorluk ile tanrilik arasinda ise bu bile yoktur.

tanrı da varlığını dolaylı olarak ona atfedilen her şeyi insana borçlu çünkü o sadece inananların zihninde var. insanlar onun varlığına inanmayı bıraktığında tanrı da o inançla birlikte yok olacak. bu durumda haftada 35 defa ona teşekkür etmek anlamsız olur.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim tabiki ne zararı var bunun.Oy da veririm hatta.

böyle biri elbette teşekkürü hak eder. ancak pek çok kişi kendi tedavi eden doktordan çok kendinin hasta olmasını engelleyebilecekken göz yuman tanrıya, bir sene boyunca tarlalarda, ahırlarda çalışaran insanlar yerine tanrıya teşekkür ediyor

Sitelerde Paylaş

Yanlış bir analoji.

Başbakan veya başkan sana hizmet etmek için var zaten. Ayrıca o da senin gibi insan. Yaptıkları için teşekkür etmek zor değil, ama gereksizdir. Çünkü zaten yapması gerekir.

Allah(c.c.) Bizlere varolma lütfunda bulunmuş. Kendin varolmadın,buna hiç katkın da olmadı. Ayrıca doğadaki tüm canlıları sen doyurmuyorsun, ne yaptıklarından bile haberimiz yok. Güneşin doğuşunda en ufak katkın yok. Yağmur yağdıramazsın mesela. Kendi ölümüne bile müdahil değilsin. Durum böyleyken sana bunca nimeti verene bir teşekkür etmeyi bırak hepten yok saymamalısın. Bunu kabullenmek zor değil sadece yürek ister..

Sitelerde Paylaş

Yanlış bir analoji.

Başbakan veya başkan sana hizmet etmek için var zaten. Ayrıca o da senin gibi insan. Yaptıkları için teşekkür etmek zor değil, ama gereksizdir. Çünkü zaten yapması gerekir.

Allah(c.c.) Bizlere varolma lütfunda bulunmuş. Kendin varolmadın,buna hiç katkın da olmadı. Ayrıca doğadaki tüm canlıları sen doyurmuyorsun, ne yaptıklarından bile haberimiz yok. Güneşin doğuşunda en ufak katkın yok. Yağmur yağdıramazsın mesela. Kendi ölümüne bile müdahil değilsin. Durum böyleyken sana bunca nimeti verene bir teşekkür etmeyi bırak hepten yok saymamalısın. Bunu kabullenmek zor değil sadece yürek ister..

eğer totaliter bir cumhuriyette başbakansa halkın sefaleti umrunda olmayabilir fakat buna rağmen halk için çalışıyorsa o da bir lütufda bulunmuş olmaz mı?

bütün evreni yaratan bir tanrının adeta bir toz zerresi olan bu dünya üzerinde yaşayan insanlardan şükür bekliyor olması hatta bunun için cehennemle tehdit etmesi acizlik değil mi?

kışın ortasında yaz meyvelerinin bulunabilmesi, en kurak arazilere bile su taşınabilmesi, genlere müdahelenin yapılıp yeni canlıların oluşturulabilmesi ... günümüzde bunlar olurken 100 yıl sonrasını düşünmeye çalış. artık doğada tanrısallık yok.

Sitelerde Paylaş

tanrıya yakıştırılan şeyleri bir insana uyarlayınca dinlerin çarpıklığının daha rahat anlaşılabileceğini umuyorum.

zaten genel olarak sizin sıkıntınız tanrıyı bir insan olarak değerlendirmeniz.

Yaratıcıya ait özellikleri bir insana uyarlayamassınız. Olmazzz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...