Jump to content

İslam Kapitalist ve Emperyalisttir

Recommended Posts

Şehirlerde nüfusun artmasına ve beslenme sorunlarına sebep olan köylüler, en kötü şartlarda yaşıyorlar ve toplumun en alt düzeyindeki işlerde çalışıyorlardı. Bu dönemde, kent yaşamı yeni bir sorunla daha karşılaştı. Gittikçe yaygınlaşan fuhuştu bu...

*

Osmanlı toplumunda "bekârlar"ın cinsel yaşam üzerindeki etkileri de bu dönemde ortaya çıkar. Köylerden şehirlere, özellikle İstanbul'a, "taşı toprağı altındır" diye gelen işsiz güçsüz köylülere bu ad verilmiştir. Bazıları yanlarına oğullarını da alarak şehre göç eder ve bir iş bulma ümidiyle başıboş gezinirlerdi.

Bunlar şehrin her yerinde yerleşebilme imkânından yoksundular. Kendileri için ayrılmış "bekâr hanları" ve "bekâr odaları"nda yatıp kalkarlardı. 18. yüzyıla kadar şehrin güvenlik teşkilatının kontrolünde tutulan bu yerler, daha sonraları her türlü kepazeliğin yuvası haline gelmişti.

Devşirme kanunu kaldırıldığında, İstanbul'daki bekârların hemen hemen hepsi Yeniçeri Ocağı'na girdi. Şehrin ayak takımı olarak bilinen bu eşkiya ruhlu insanlar, fuhuş ve eşcinsel ilişkinin yayılmasında etkili olmuştur.

Ahmet Rasim, "Baskın" adlı makalesinde şöyle diyor:

"Yeniçeriliğin son yıllarında, bu asker ocağı bir haşarat haline gelmiş ve kayıkçı, mavnacı, hammal gibi berâk uşakları yeniçeri yazılıp, Bahçekapı iskelesi ve civarını türlü fuhuş ve rezaletin sokaklara taşdığı bir semt haline getirmişlerdi.

Kayıkhaneler ve kahvehanelerin üzerinde bekar odaları bulunurdu. Buraya 'Melek Girmez Sokağı' den­mişti. Veba salgını çıkınca buralara baskın yapıldı ve kapatıldı."

*

Devrin tarihçileri, şehir haya­tına yerleşen fuhşun evler dışında her yere yayıldığını anlatırlar:

"İstanbul surlarının harabelerinin içindeki inler, kovuklar, cami ve mescid avlularındaki ayak yolları, sahiplerinin para karşılığı göz yumması sonucu bostanlar ve çiçek bahçeleri, kayıklar, sandallar, duvarsız mezarlıklar çeşitli fuhuş yerleri olmuştur.

Ayrıca türlü suçlardan hapse giren gençler sübyan ve çocuk olmadığı için, verildikleri koğuşlarda ağır cezalara mahkum olmuş müthiş adamların pençesinden kendilerini kurtaramamış, iffetlerini koruyamamışlardır."

Şehir mahallelerinde halkın huzurunu bozan bu ayak takımının sebep olduğu gizli fuhuş olaylarını önlemek için pratik bir yöntem geçerliydi. Mahalle halkı, kendi namusunu korumakla vazifeli sayılmıştı. Mahalle içinde olup bitene dikkat edilir ve şüpheli görülenlerin evi subaşı ile mahalle imamının ardında bir alay insan ile bir gece basılırdı. Devlet, baskınları her zaman desteklemiştir. Baskınlarda yakalanan kadınlara verilen ceza, şehir dışına sürülmekti.

*

Şehirlerde fuhşun artmasına sebep olan nüfus patlaması, işsizlik ve köyden gelen bekârlar ordusuyla başa çıkmanın en kestirme yolunu devlet otoritesinde arayanların çabaları var bu arada.

17. yüzyılın ortasında, Osmanlı ülkesinde bir tek gerçek vardı. Bunca yıllık imparatorluk, en güçlü devlet olabilmeyi kendi geleneklerine bağlı kalmakla başarmıştı. Öyleyse, eski gücüne kavuşması için eski kurumların işlerliğini sağlamak yeterli olacaktı. 4. Murad'ın reformist hareketleri bu arayışın en başarılı örneğidir o devirde. Danışmanı Koçi Bey'in öğütleri, "geleneksel Osmanlı kurumlarının üstünlüğü" ilkesine dayanmaktaydı.

tarihinde abdullahabdal1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 63
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sn abdal dini savunmuyorum yanlış anlaşılmasın ancak dinler kapitalist değildir aynı şekilde bilim de kapitalist değildir ancak art niyetli insanların elinde bu hale gelirler..bakın yukarıda ilahiyatçı ne dio videoda yaftalamayın dio yani bu çok önemli size göre dindar mı şak şudur öyle değil işte..kapitalistler şu anda bilimi de kullanıyor yapmıyolar mı yapıyolar inkar edemezsiniz..

Sitelerde Paylaş

Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir.

Bunu yaptığında bir köle azad etmek zorundadır.

Bu suçu işleyen Müslüman!! hergün kendi yatağına aldığı cariyesini,misafirlerine ikram ettiği cariyesini,Fuhuş yaptırıp para kazandığı cariyesini.işe yarar haldeyken pazara götürüp sattığı cariyesini nasıl azad edecek.

Bir insana bu kadar korkunç ceza olur mu? Bir Arap bedevisi cariyesinden vazgeçebilir mi?Allah bu cezanın

Ağır geleceğini önceden bilememiş ve bu nedenle ceza sonradan yemek yedirme cezasına dönüşmüştür.

Sadaka,zekat..?

Tamam ateistsin ama İslamı kötülemek zorunda değilsin.Ateistin görevi bu değil.Ateistsen ateistliğini bil.

Sitelerde Paylaş

Sadaka,zekat..?

Tamam ateistsin ama İslamı kötülemek zorunda değilsin.Ateistin görevi bu değil.Ateistsen ateistliğini bil.

Sen dön de bir kendi dinine bak, Muhammed kendine inanmayanlara açmış, ağzını yummuş gözünü. Eee, insan ne ekerse onu biçer, etki ve tepki meselesi.

İnsan bir özeleştiri yapar diyeceğim ama o bile müslümanlara yasak.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlığın bi felsefesi vardır sosyalizmin de bi felsefesi vardır yani yaftalamak yanlış tabiki ancak üslüman sosyalist olmaz bence isim olarak olmaz.ancak eşitlik adalet elbetteki hem Müslümanların hem de karşı tarafın istediği bişey.yani kısaca yapılan güzel bişey..katılıyorum..

müslümanlıkta eşitlik, adalet ... olmadığını abdal yukarıda anlatmış, islamın kapitalist olduğu apaçık.

Sitelerde Paylaş

Biz'' İslam kendi içinde çelişkilidir '' derken bunu kastediyoruz ama siz kabul etmiyorsunuz !

Bunun neresi çelişki?Özel mülkiyete karşı olmayan ve toplum içinde uçurumlar olmayan bir sistem kötü mü?

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki sürekli sadaka vermeyi,köle azad etmeyi,zekat vermeyi teşvik eden ayetler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ganimet al sadaka ver zekat ver 100 al 1 ver eh fena alışveriş değil:)

Ben % 18 zekat(KDV) ne alırsam alayım veriyorum.

MÜCADELE-3.Kadınlarından zıhar yaparak ayrılıp sonra da söylediklerinden dönecek olanlar, eşleriyle birbirlerine dokunmadan önce, bir köle azat etmelidirler. İşte bu hüküm ile size öğüt veriliyor. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

MÜCADELE-4.Kim (köle azat etme imkânı) bulamazsa, eşine dokunmadan önce ard arda iki ay oruç tutmalıdır. Kimin de buna gücü yetmezse altmış fakiri doyurmalıdır. Bunlar, Allah’a ve Resûlüne hakkıyla iman edesiniz, diyedir. İşte bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kâfirler için elem dolu bir azap vardır.

Düşünsenize günümüzde köle azad etmenin zorluğunu önce köleyi nereden bulacaksınız.

Allah çok ağır bir ceza verdiğini hesaplayamamış ve ceza konusunda da matematik hatası yapmış

Kuranda kölelerinizi serbest bırakın demez..

Kölesiz kalmakla tehdit edilirsin...

Şunu yaparsan seni yakarım..seni döverim yerine

şunu yaparsan köleni azad edersin.. kölesiz kalırsın şeklinde korkutma vardır..

Köle azad etmek ağır olunca Müslümanlar bu cezayı sevmeyince

işler yemek vermeye çevrilivermiş :)

Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir.

Bunu yaptığında bir köle azad etmek zorundadır.

Bu suçu işleyen Müslüman!! hergün kendi yatağına aldığı cariyesini,misafirlerine ikram ettiği cariyesini,Fuhuş yaptırıp para kazandığı cariyesini.işe yarar haldeyken pazara götürüp sattığı cariyesini nasıl azad edecek.

Bir insana bu kadar korkunç ceza olur mu? Bir Arap bedevisi cariyesinden vazgeçebilir mi?Allah bu cezanın

Ağır geleceğini önceden bilememiş ve bu nedenle ceza sonradan yemek yedirme cezasına dönüşmüştür.

Sadaka,zekat..?

Osmanlı'ya emperyalist demekle haklısınız ama İslam'ı ABD gibi kapitalist görmenizin hiçbir açıklaması olamaz.Sanki Muhammed saraylarda yaşıyordu.

Ben bunları bir yerimden uydurmuyorum..hepsi ayet ....

Konu açılışını oku lütfen..

Sonrada bunu...

islam kötü hemde inanılmaz derecede kötü...

Buyur senden alalım islamın insanlığa yararlı iyi bir tane bir şeyini söyle ..lütfen..

Sitelerde Paylaş

sn abdal dini savunmuyorum yanlış anlaşılmasın ancak dinler kapitalist değildir aynı şekilde bilim de kapitalist değildir ancak art niyetli insanların elinde bu hale gelirler..bakın yukarıda ilahiyatçı ne dio videoda yaftalamayın dio yani bu çok önemli size göre dindar mı şak şudur öyle değil işte..kapitalistler şu anda bilimi de kullanıyor yapmıyolar mı yapıyolar inkar edemezsiniz..

Biraz açabilirmisin lütfen.. ne demek istiyorsun....konuyu yanıtsız bırakmayalım..

Dinler Ruhban sınıfların ve Zenginlerin Halkı sömürmeleri için oluşturulmuşlardır..

İslam ve Kurandan Allahın

yahudilik ve Tevrattan Rab ın

Hristiyanlık ve incilden Tanrının

haberi yoktur..Bu incelediğinde net ve açıktır..

islam kapitalist ve emperyalisttir...

Savaş çapulunu helali hoş olarak yeyin kuralını koruyan din Ruhani olurmu? tabiki emperyalist..

İslam 1000 yıldır türklerin kanını emmektedir..amacımız bu keneyi sırtımızdan atmak zaten

Sitelerde Paylaş

Bugün bile islam elitlerinin nasıl yaşadığına ve gariban müslümanların nasıl yaşadığına bakılırsa çok rahat anlaşılabilecek bir konudur. Konuşmaktan ve ayet yorumlamaktan, arapça bilmekten başka hiç bir üretimi olmayan adamlar yüklü miktarlarda servet elde etmektedirler.

Sitelerde Paylaş

Ben bunları bir yerimden uydurmuyorum..hepsi ayet ....

Konu açılışını oku lütfen..

Sonrada bunu...

islam kötü hemde inanılmaz derecede kötü...

Buyur senden alalım islamın insanlığa yararlı iyi bir tane bir şeyini söyle ..lütfen..

http://kuran.diyanet...uran.aspx#6:150 Arama kısmına sadaka,düşkün,fakir vb. şeyler yaz.Çıkan ayetleri incele.

Uğraşıp ayetlerin hepsini asamam ama gerizekalı bir ahmak bile İslam ile kapitalizmin bir olmadığını anlar.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://kuran.diyanet...uran.aspx#6:150 Arama kısmına sadaka,düşkün,fakir vb. şeyler yaz.Çıkan ayetleri incele.

Uğraşıp ayetlerin hepsini asamam ama gerizekalı bir ahmak bile İslam ile kapitalizmin bir olmadığını anlar.

İslam Ülkelerinden birinde bile Müslüman ahmakların hepsi eşitmidir?

Sadaka verilecek kişiler varmıdır?

Zenginler varmıdır?

O zaman kapitalizm yokturda sosyalizm mi vardır?

Bunun cevabını bir Ahmak verebilir mi?

hangi Ahmak sadakanın var olduğu bir dini..

İyi bir din olarak görebilir?

Sadaka ver diyorsa bir din...

Sadaka verilecek insanları normal görür..

Bu din sosyalist olmadığına göre kapitalist değilde nedir?

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kapitalizm

Kapitalizm, özel mülkiyetin, üretim araçlarının büyük bölümüne sahip olduğu ve işlettiği; yatırım, gelir dağılımı, üretim, mal ve hizmet fiyatlarının arz ve talebin buluştuğu piyasa ekonomisi tarafından belirlendiği sosyal ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde genellikle bireylerin ya da grupların oluşturduğu tüzel kişiliklerin ya da şirketlerin emek, yer, üretim aracı ve para (bkz: finans ve kredi) ticareti yapabilmeye hakkı vardır.

Kapitalist ekonomi pratiği Avrupa'da 16. ve 19. yüzyıllar arasında kurumsallaşmıştır, ama bazı niteliklerine İlk Çağ'da da rastlanabilir, Orta Çağ döneminde de tüccar kapitalizminin erken biçimleri ortaya çıkmıştır. Feodalizm sona erdiğinden beri kapitalizm Batı dünyasındaki egemen sistemdir, bütün dünyaya da İngiltere başta olmak üzere Avrupa'dan yayılmıştır.

Kapitalizm tanım özellikleri açısından iki farklı özelliktedir. Bunlardan birincisi, üretimin salt kara amacı güdümlenerek yapıldığı ve bu artı değerinde pazarda satıldığı büyük bir ekonomik sistemin adıdır. Diğer tanım ise kapitalizmin ücretliği emeğe dayalı bir ekonomik sistem, bir üretim tarzı olduğu vurgulanır.

İslam Ticarete karşımıdır?

İslam özel mülkiyete karşımıdır?

İslamda eşitlik varmıdır?

hadi var de...Kuran ayetlerini yalanla kafir ol...

Sitelerde Paylaş

İslam Ülkelerinden birinde bile Müslüman ahmakların hepsi eşitmidir?

Sadaka verilecek kişiler varmıdır?

Zenginler varmıdır?

O zaman kapitalizm yokturda sosyalizm mi vardır?

Bunun cevabını bir Ahmak verebilir mi?

hangi Ahmak sadakanın var olduğu bir dini..

İyi bir din olarak görebilir?

Sadaka ver diyorsa bir din...

Sadaka verilecek insanları normal görür..

Bu din sosyalist olmadığına göre kapitalist değilde nedir?

Sadaka verilemeyecek durumda insanların olmayacağı bir toplum var mı?Bu gerçekçi mi?Sadaka,zekat gibi uygulamalar toplumdaki gelir uçurumunu önlemek için birebir.

Sen nesin önce onu söyle.Komünizmi mi savunuyorsun?Hayır.Sen sadece İslama saldıran tamamen BOŞ bir ateistsin.Ateizm için bir yüzkarasısın ayrıca.

Sitelerde Paylaş

Sadaka verilemeyecek durumda insanların olmayacağı bir toplum var mı?Bu gerçekçi mi?Sadaka,zekat gibi uygulamalar toplumdaki gelir uçurumunu önlemek için birebir.

Sen nesin önce onu söyle.Komünizmi mi savunuyorsun?Hayır.Sen sadece İslama saldıran tamamen BOŞ bir ateistsin.Ateizm için bir yüzkarasısın ayrıca.

Allahın levhi mahfuza hangi kullara sadaka verilecek yazmış mı?

Allahın rızkı veriyor..

sadaka kullarıda yaratıyor..

o zaman islamda bir zavallılar ..sadakaya muhtaç olduğu için utanacak insanlar oluyor..

kardeşim islam kapitalist değilse,

Neden Allahın eşit yaratmıyor?

neden eşit vermiyor rızkı..

Birde çıkmış savunuyorsun..

sadakaya muhtac insanları ateist allahın yaratmış..

ben rızkı eşit vermem diyor..

Ben kapitalistim diyor..

islam eşitliği isteyen bir din değil ki..bak baş sayfada uzun uzun kurandan izah ettim...

Ateistlerin Yüz karasıyım ben evet ..ne yapacağız şimdi..Ateistler benden utanıyor..ne yapmamızı önerirsin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...