Jump to content

Yeni bir dil nasıl öğrenilir?

Recommended Posts

Bakin su Ergene de biraz motivasyon olsun size liseli cocuk 20 dil ogrenmis, konusuyor:

20 dil o kadar çabuk öğrenilemez. Bunu sen de biliyorsundur hocam :)

Ben de bir Bangladeşli göçmenle tanıştım. Ona kalsa Avrupa'daki tüm dilleri biliyor.

Adam Avrupanın her yerinde çalışmış neredeyse, orada oturum izni bitmiş, başka ülkeye orda bitmiş başka ülkeye derken en son İngiltere'den Polonya'ya kadar gerilemiş. Daha sonra Litvanya'ya geçecekmiş..

Sonra sordum tamamen mi biliyorsun diye.. Adam dedi.. Satış yapacak kadar. :) Zaten satış yapmak da o kadar zor değil. Ketçap ister misin? Burda mı yiyeceksin, paket mi? vs..

Sitelerde Paylaş

20 dil o kadar çabuk öğrenilemez. Bunu sen de biliyorsundur hocam :)

Ben de bir Bangladeşli göçmenle tanıştım. Ona kalsa Avrupa'daki tüm dilleri biliyor.

Adam Avrupanın her yerinde çalışmış neredeyse, orada oturum izni bitmiş, başka ülkeye orda bitmiş başka ülkeye derken en son İngiltere'den Polonya'ya kadar gerilemiş. Daha sonra Litvanya'ya geçecekmiş..

Sonra sordum tamamen mi biliyorsun diye.. Adam dedi.. Satış yapacak kadar. :) Zaten satış yapmak da o kadar zor değil. Ketçap ister misin? Burda mı yiyeceksin, paket mi? vs..

Saka tabi, 20 dili de bilmiyor, biraz biraz konusuyor. dil ogrenmek ilgiyle de cok alakali, ilginiz yoksa sevmiyorsaniz zor ogrenirsiniz, ben kucukken babam kurt bolgelerinde gorev yapmisti neredeyse herkes kurtce konusuyordu ben 2-3 kelimeden fazla ogrenmedim. ilgimi cekmedi.

Ruscayi mesela daha kolay ogreniyordum, buna ukrayna deplasmani gibi "futbol aski" diyelim, ekran basinda ayni tadi vermiyor, oraya gidip ogrenmek lazim.

Sitelerde Paylaş

Bir insan ömrü iki dilden fazlasını öğrenemek için yeterli değildir. Bu gerçekliği kabul edip bunun ötesinde hayallere kapılarak zamanınızı boşa harcamamanızı tavsiye ederim.

20 dil bilen insan olamaz, hele o insan 16 yaşında hiç olamaz. Dinlere inanmayan insanlar en az din kadar saçma şeylere inanabiliyorlar ya ben de buna inanamıyorum.

bir dilde 100 kelime, birkaç kısa kalıp cümle öğrenmenizle o dili öğrenmiş olmazsınız. 5 kelimeden ibaret bir cümleyi 5 farklı gramer hatası yaparak, 20 dakika içinde zar zor kuruyor ve telaffuzunuda maymun çığlığı gibi yapıyorsanız da o dili öğrenmiş sayılmazsınız.

Ben 7 dil biliyorum diye atan insanlar bildikleri o dilleri (açıkcası) bok gibi konuşuyorlar.

Sınırlarınızı bilip ona göre hareket etmeniz lazım. Yoksa kaybettiğiniz zaman yanınıza kar kalmaz.

20 dili bok gibi konuşacağınıza 2 dili anadiliniz gibi konuşun.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir insan ömrü iki dilden fazlasını öğrenemek için yeterli değildir. Bu gerçekliği kabul edip bunun ötesinde hayallere kapılarak zamanınızı boşa harcamamanızı tavsiye ederim.

20 dil bilen insan olamaz, hele o insan 16 yaşında hiç olamaz. Dinlere inanmayan insanlar en az din kadar saçma şeylere inanabiliyorlar ya ben de buna inanamıyorum.

bir dilde 100 kelime, birkaç kısa kalıp cümle öğrenmenizle o dili öğrenmiş olmazsınız. 5 kelimeden ibaret bir cümleyi 5 farklı gramer hatası yaparak, 20 dakika içinde zar zor kuruyor ve telaffuzunuda maymun çığlığı gibi yapıyorsanız da o dili öğrenmiş sayılmazsınız.

Ben 7 dil biliyorum diye atan insanlar bildikleri o dilleri (açıkcası) bok gibi konuşuyorlar.

Sınırlarınızı bilip ona göre hareket etmeniz lazım. Yoksa kaybettiğiniz zaman yanınıza kar kalmaz.

4'ten fazlası mümkün değildir. 2'den fazlası rahatça öğrenilebilir.

Sitelerde Paylaş

4'ten fazlası mümkün değildir. 2'den fazlası rahatça öğrenilebilir.

İnsan anadilini bile 20 yılda öğreniyor. 20 yaşından sorna da sürekli öğrenmeye devam ediyor.

Yani sadece anadili üzerinde yoğunlaşsa bile bir insan ömrünün yarısını harcar.

sen şu an türkçe bildiğini sanıyorsun, ama hayatının 50 yılını türkçeye adamış biri karşında öyle bir konuşur ki tek kelime anlamazsın.

4 dil bilen insan anadili dahil dördünü yarım yumalak biliyordur.Böyleleri çoğunlukla konuşurken bildikleri bütün dilleri birbirine karıştırır üstelik.

Bir de bunun pratik tarafı var. 4 dil bilen biri o 4 dili de aklında eşit süre koruyamaz.Biri gelişirken diğeri körelir. Hepsini eşit derecede kullanacağı bir yerde de yaşayamayacağına göre?

2 den fazlası mümkün değil. Bekli çok zeki ve bolca boş vakti olan biri ise 3 dil.

Gerisine ömür yetmez.

Sitelerde Paylaş

Bu bilgi yanlış. Ergenliğe kadar bir kişiye 3 4 dil öğretilebiliyor. Artık sınırını bilmiyorum. Bunların hepsini ana dili gibi biliyor. Bundan sonra bu kişi diğer tek dilli kişilere göre daha hızlı dil öğreniyor. Almanya'da yaşayan Türk nesil ergenliğe girmeden önce en azından almanca ve Türkçe biliyorlar. Yalnız Türkçeleri zayılıyor. Çünkü etrafındakiler Almanca dışardaki yazı dili almanca, okul dili almanca, bir tek aile içinde Türkçe konuşuyorlar vs..

Aynen buna ben de inanamadım..

Bi tane arkadaş vardı.. Rusça biliyor. Yerel bir dil biliyor.. Bir ülkenin resmi dili... O dille 12 sene okul okumuş.. Türkçe biliyor. Arapça biliyor. Üniversitede de Fransızca'yla İspanyolca okuyor. İngilizce hayli hayli biliyor.. Kaç dil oldu sayamadım. Türkçeyi de gayet iyi konuşuyor. Fiil çekimlerini çok iyi yapıyor. Sıra sıra cümle kurabiliyor. Diğerleri için de yapabileceğini düşünüyorum. Dil öğreniliyor, eğer yeteneğin varsa.. Dile yeteneği olmak birazcık sayısal zekaya yeteneği olmaya benziyor. Herkeste olamıyor maalesef bu..

tarihinde Cinci-Hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan anadilini bile 20 yılda öğreniyor. 20 yaşından sorna da sürekli öğrenmeye devam ediyor.

sen şu an türkçe bildiğini sanıyorsun, ama hayatının 50 yılını türkçeye adamış biri karşında öyle bir konuşur ki tek kelime anlamazsın.

Anlamadığım bir insan 50 sene harcayıp insanların en anlamayacağı şeyler konuşuyorsa o insan boşa çalışmış demek ki :)

Dil kullanılabilir olmalı. Karşındaki dediğini anlamıyorsa başka çağdan gelmişsindir ya da bu dili bilmiyorsundur..

4 dil bilen insan anadili dahil dördünü yarım yumalak biliyordur.Böyleleri çoğunlukla konuşurken bildikleri bütün dilleri birbirine karıştırır üstelik.

Bir de bunun pratik tarafı var. 4 dil bilen biri o 4 dili de aklında eşit süre koruyamaz.Biri gelişirken diğeri körelir. Hepsini eşit derecede kullanacağı bir yerde de yaşayamayacağına göre?

2 den fazlası mümkün değil. Bekli çok zeki ve bolca boş vakti olan biri ise 3 dil.

Gerisine ömür yetmez.

Dil öğrenilir arkadaşım. :) En hanzo, en aptal biri bile 1 2 sene içinde o dilin konuşulduğu yerde yaşarsa o dili öğrenir. İsterse yaşı 40 50 olsun. Akademik öğrenemez. Ne bileyim çok kaliteli yazılar yazamaz ama günlük işlerini fazlasıyla görür.

Sitelerde Paylaş

Gerisine ömür yetmez.

Size Katilmiyorum,

Ben bu konuda arastirma yaptim bilimsel makaleleri okudum. Sebebi cocuklarima birden fazla dil ogretmekti. Sonucta Ergenlige kadar olan zamanda beyindeki dil ile ilgili alanlar gelismesini tamamliyor, Ergenlige kadar sadece bir dil konusan cocuk artik ikinci dili zor ve aksanli ogeniyor. iki yada uc dil ile buyuyenler yeni bir dili cok daha kolay ve aksansiz ogrenebiliyorlar.

Bir dili o ulkenin ortalama vatandasinin kullandigi kadar biliyorsan yeter, Farsca mesnevi, ingilizce hamlet yazmaya gerek yok. Gerci kitabi dil ile gunluk dil farki var , gunluk dili ogrenmek daha kolay ve etkili.

Birkac yasanmis ornek:

Ingilterede uzun sure kaldim ve okudum, yillar sonra Bir diplomat arkadasim Londrada goreve baslamisti , cay icmeye gittim, adam ben oradayaken bir diplomatik metin yazdi bende okudugumda neredeyse yunanca gibi geldi bana, ama konusunca super gramerli konussada bariz turk aksani var bu diplomatin, simdi o mu iyi biliyor bu dili benmi . Mesela yerel deyimleri, filan bilemez "Not my cup of tea" deyince anlamaz, "bize son ne olur, aliciyiz biz" gibi seyler bunlar.

Ruscayi az bilirim ama cok dinledim, sonucta rusca konusunca hic aksanin yok diyorlar, uc bes cumlede olsa aksansiz konusabiliyorum.boyle tuhaf seylerde var. Okumus hindistanlilar ingilizden iyi inglizce bilir ve cokda kitabi konusur ama zor anlarsin aksanindan.

Bir insanin Iki tane ana dili olablir, 2-3 tanede iyi bildigi konustugu anlastigi dil olur . Zaten Fazlasina ne gerek var. Google translate cikti artik.

Sitelerde Paylaş

Zaten Fazlasina ne gerek var. Google translate cikti artik.

Hepsine katılıyorum da bu google translate kısmına katılamadım..

Bence makinesi yapmak o kadar da kolay değil.

Çevirdiğin şeyin duygusunu tam yansıtmayabilir çeviriler..

Çevirilerin tamemen doğrusu yoktur mesela.. Bir kaç tane doğru olabilir.. vs..

Bence dil gereklidir. Herkes öğrenebildiği kadar öğrensin.

Sitelerde Paylaş

rusça zor dildir öyle türkiye de öğrenilmez gerçi sizin her biriniz bi dahi olduğundan gece oku bi kitap sabaha öğrenmiş kalkarsınız..

Sonuna kadar haklısın. Ben mesela Papua Yeni Gine'de yaşadım. Orda 5000 tane dil var. Ben 2.000 tanesini öğrendim. Ama Rusça'yı öğrenemedim işte. Onun için konu açtım..

Sitelerde Paylaş

Onceden yazdigim gibi , tolstoy yada dostoyevski ile rekabet edecek sekilde rusca bimek tabiki zor, biz pratik dilden bahsediyoruz, 30 -40 millet var rusca konusan ve rus olmayan. hepsi de konusuyor ana dili olmadigi halde. (sovyetler birligi)

Tatiana ile konusup anlasip para harcamadan beraber olabiliyorsan, rusyada bir is gorusmesini ticari isini halledebiliyorsan yeter de artar bile.

Sitelerde Paylaş

Tatiana ile konusup anlasip para harcamadan beraber olabiliyorsan, rusyada bir is gorusmesini ticari isini halledebiliyorsan yeter de artar bile.

Tatyana ile beraber olmak istiyorsan çok fazla rusça bilmene gerek yok. 100 200 kelime en fazla yeterli olur bence.. :)

Yalnız Tatyanasına göre değişir. Para isteyenleri olabilir. :p

Ama iş çok farklı bir durum. İş için bence bir dili komple bilmek lazım.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Gerisine ömür yetmez.

Kişinin tek dil ile büyüyüp kendi bireysel çabasıyla 4 dili öğrenmesi çok zor ama doğup , büyüdüğü ortam müsaitse 4 dil anadil gibi konuşabilir.Mesela Brükselde doğup büyüyen bir göçmeni düşün.Hem ailesinin dilini biliyor hemde ülkesinin iki tane resmi dili var ikisinde de eğitim zorunlu gibi bir şey , hem de İngilizce öğreniyor yanına.Bizim bile nadir de olsa aklı başında iyi eğitim almış Almancılarımız var.İngilizce - Almanca - Türkçe yi üst seviye bilen çok var.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

İsviçre Basel kentinde Ambasador adında bir otelde çalışıyordum.

Konuştuğum dil ingilizceydi.

Orada geçerli dilse Almancaydı.

Gelen müşterilerle anlaşmam İngilzce üzerindeydi.

İngilizcemi kendi kendime ve yabancı ükelerdeki kızlarla mektuplaşarak öğrenmiştim.

İngilizcem fevkalade değildi tebi.

Ama idere ediyürdü.

Bir gün hollandadan otele iki kişi İtalyan geldi,baba oğul.

Benim Türk olduğumu öğrenince genç başladı benimle Türkçe konuşmaya.

Konuşması çok güzeldi.

Dedim sen bu Türkçeyi nerden öğrendin.

Dediki Hollandada bir otelde çalışıyordum,

orda türkler vardı.

Bu dili ordaki Türklerden 7 ayda öğrendim.

Tükçe kolaydil ama bukadarda çabuk öğrenmek olağan dışıydı.

Ama genç İtalyan öğrenmişti.

Demek genç olağan üstü bir kavrama sahaptı.

Hatta şöyle diyürdü.

Türkiyye gidip bu dili geliştirip Tercuman olmak isiyürüm.

Dedimki çok zekisin mutlaka başarırsın.

Ruscayı bilmiyürüm ama sanırım kolay bir dil değildir.

Almancada olay dil değil.

Zor dillerdn biridir.

İngilizce daha kolaydır.

İsviçrede iki yıl kaldıktan sonra lmanyaya geçtim 1972 de.

Almanyada İngilizceyi unuttuk.

Almancayıda neyazıkkı yutamadık :D.

Çünkü gerçekten zor birdil.

Italyanca oldukc kolay ve sevimli bir dil.

İtalyan kızlarına bazan takılıorum Miyo amore diye.

Mio amore sevgilim anlamındadır.

Keni kendine çalışm yanında Ru kızlarıylada mektuplaş.Türiyedei Rus kızlarından arkadaş bul.

Böylece Ruscayı örenmen hızlanacaktır.

Araya dişi girdimi Türk erkeginin yapamayacağı bir şey yoktur.

Arjantinliir kız arkadaşım vardı İsvirede adı Arhantiydı.

Onun sayasında nerdeyse Ispayolcaı ögrenecektim.

Ama Alanyaa geçince ağarımız koptu.

Kız arkadaş edinirsen Rusca öğrenmen çok hızlanır.

Ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh u kadınlar ne KADIR deyilki :D :D

Dedeniz.

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...