Jump to content

Mezhepler?

Recommended Posts

BU TABLO GERÇEKTEN KOMİK.

Mezhepler-aras%C4%B1-ihtilaf.jpg

http://19.org/tr/4836/mezhepler/

Fakat onlar, (dînin) emirlerini kendi aralarında kısımlara (fırkalara) ayırarak böldüler. Grupların hepsi, kendilerindeki (kabul ettikleri) ile sevinmektedir. Müminun 53

AYET:Allah'ın ipine topluca sımsıkı sarılın; ayrılığa düşmeyin. ALLAH'ın size olan nimetini anımsayın. Siz birbirinize düşmanlar idiniz de kalplerinizi birleştirdi ve O'nun nimeti sayesinde kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi ondan kurtardı. Yola gelesiniz diye Allah ayetlerini böyle açıklıyor.

Ali İmran 103

HADİS:Ümmetim 73 fırkaya ayrılacak, 72’si Cehenneme gidecektir.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yine girdin cool mod'a. Ulu bilge dandoldenyus konuştu. vay be..Çok aydınlandım gerçekten.

Ne yazıkki cool modun ne olduğunu bilmiyorum ,öyle diyorsan öyle olsun,

Kuranda müslümanlar ,müminler ve müslümanlardanız diyenlerden bahsedilir.Hanefi şafi, sünni alevi, vs bahsedilmez.Cennete gidecek olanlar müslümanlardanız diyenlerdir.Tabi Allah kalpleri iyi bilir.

Sitelerde Paylaş

Gitmeyecek olan o tek fırka hangisiymiş peki?

Yetm

Gitmeyecek olan o tek fırka hangisiymiş peki?

Bence burada kelime oyunu yapmış sofiler.Yetmiş iki.Yedi Nefstir.Çünkü Mushafta nefs yedi kısımdan oluşur.İki ise nefsteki ikiliktir..E Bir İnsanda ikilik olursa Cehennemdedir zaten.İkilikten birliğe gelirse o zaman rahatlar.Yani oda Yetmiş üç üncü fırka olur.

Yetmişiki dil bizdedir.der Bektaşi .Bu Yetmişiki tane lisan değildir.Yetmiş iki dil nefs yani Ruh(=Düşünce) dilidir.Aynı zamanda" Biz herşeyi zıttıyla değerlendiririz" anlamındadır.Yani Düşünce olarak Diyalektik yaparak hakikate ulaşırız.Kaldıki İslamda 73 tane fırka yada mezhep yoktur.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yetm

Bence burada kelime oyunu yapmış sofiler.Yetmiş iki.Yedi Nefstir.Çünkü Mushafta nefs yedi kısımdan oluşur.İki ise nefsteki ikiliktir..E Bir İnsanda ikilik olursa Cehennemdedir zaten.İkilikten birliğe gelirse o zaman rahatlar.Yani oda Yetmiş üç üncü fırka olur.

Yetmişiki dil bizdedir.der Bektaşi .Bu Yetmişiki tane lisan değildir.Yetmiş iki dil nefs yani Ruh(=Düşünce) dilidir.Aynı zamanda" Biz herşeyi zıttıyla değerlendiririz" anlamındadır.Yani Düşünce olarak Diyalektik yaparak hakikate ulaşırız.Kaldıki İslamda 73 tane fırka yada mezhep yoktur.

Hacı bektaş veli türbesini ve dergahını gezdim geçen hafta, Sizin gözünüzde yeri nedir merak ettim.
Sitelerde Paylaş

Hacı bektaş veli türbesini ve dergahını gezdim geçen hafta, Sizin gözünüzde yeri nedir merak ettim.

Orası Hacı Bektaştan çok daha önceki senelerdede Dergahmış.Işık insanlarının dergahı.Benim şahsi kanaatım Hacı Bektaşda diğer peygamberler gibi tarihte yaşamamış olup manevi bir mevhumdur.Bu kanaatimin çeşitli nedenleri vardır.Bunlar:

1-Velayetname incelediğinde görülecektirki Hacı Bektaş Mucizevi bir zattır.Anadoluya Güvercin donunda gelir birden şahine dönüşür,Susam yaprağı üzerinde namaz kılar,abdest suyunu İçen Kadıncık ana bu sudan Kızıl Deli (Seyit Ali Sultan) doğar.

2-Yaşamına bakıldığında ise Suluca karahöyük (Hacı Bektaş) gibi küçük bir köyde yaşamış bir zat.Hiçbir kitabı eseride yoktur.

3-Hacı Bektaşın Mücerretmi yoksa Evlimi olduğu hususuda tartışmalıdır.Celebi dediğimiz Bektaşiyana göre Hacı Bektaşı Veli Kadıncık ana ile evlidir.Ve Ondan Seyit Ali Sultan doğmuştur.Ve Çelebi Bektaşileri bu yüzden Bel evlatlığına önem verirler.Hacı Bektaş soyundan geldiğini söyleyen Seyitler(Hacı Bektaş Hz Muhammed soyundan olduğu için )kendilerine tabi olanlardan Hakullah alırlar.

Mücerret Bektaşilere göre ise Hacı Bektaşı Veli hiç evlenmedi.Çoluğu çocuğuda yoktur.Seyit Ali Sultan onun nefes evladıdır.Kadıncık ana ise başka biriyle evlidir.Dolayısıyla Seyitlikte önemli husus Bel değil Mücerret olan Yola hizmettir.Ama burada önemli bir husus var.Mücerret Bektaşiyan son derece gerçekçi olmalarına rağmen Seyit ali Sultanın Hünkarın abdest alırken Burnundan akan kanın abdest tasına karıştığı bunu içen Kadıncık ananında Seyit Ali Sultana hamile kaldığını kabul ederler.Ancak kabul etmek başkadır.Kabulün yorumu gene başkadır.Burun manada nedir? Burundan akan kan nedir.Bunun suyla karışması nedir? Doğan çocuk nedir?Bunların değerlendirilmelerinin yapılması gerekir.O zaman ortayada kısaca demek gerekirse NURANİ BİR İNSAN çıkar.Yani bir mevhum ortaya çıkar.Evet Seyit Ali Sultanda tarihte yaşamamıştır.Mevhumlar ise Mevhumlardan çıktığına göre Hacı Bektaşı Veli bir Manevi kişiliktir.Ve bu kişilik Sulucakarahöyükteki Işık dervişlerinin geliştirdiği bir Mefhumdur.Kimbilir Belkide bu Işık Dervişleri Hem bir yandan İslamı açıklamak istediler ama bu açıklama ilede Yeni bir İbrahimi Din ortaya atmak istediler.

Sitelerde Paylaş

namazı terk etmenin mezheplere göre hükümleri. gelde inan şimdi bu dine. mezhepler böyle olduğu sürece bu sitedeki hiçbir ateisti yalanlarınıza inandıramazsınız (böyle olmasa bile kimseyi kandırabileceğinizi sanmıyor) http://www.islam-tr.net/tevhid/16353-namazi-terk-etmenin-kilmayanin-hukmu.html

Sitelerde Paylaş

"Müslümanim" de, istatistiklerde müslüman görün, ne b*k yersen ye!

"Sayica cok görünelim, yeter",

Hepsi de kendini "o, yanacak" 72 milletten olmadiklarindan eminler. Hepsi kendilerini 73. milletten saniyorlar.

Müslümanligi spirituel bakan, kendi tanrilarini kendileri yaratan Kurani/Dini kendi düsüncelierine göre ceviren ruhcular kendilerini favori görüyorlar ama kafirleri, hristiyanlari biraktik ama kendini müslüman sanan ve Allah icin bir cok seyi göze alan insanlarida "Merhametli Allah"in yakacak olmasi kafalarinda bir soru isareti birakmiyor mi?

Neden bu "en dogru" dini bu kadar insan yanlis biliyor/anliyor?

Sitelerde Paylaş

Alevilik ve Sünnilik, sünniler kendi aralarında dört fraksiyona bölünmüş..Olay siyaset ve gücü elde etme işi ilk bakışta bu durum sırıtıyor..Aleviler Ali'nin yolunda gidenler,onlarında mezhepleri var ama çok bilinmez. Caferiler vardır, Nusayriler vardır ama sünniler gibi ayrı kutuplarmıdır bilmiyorum.. Caferiler Kerbala olayı anısına her yıl kendilerine eza cefa çektiren mazoistimsi bir gruptur, Nusayriler genelde Hatay ilimizde çoğunluktadırlar vs.vs. Bu din işi bir kazanç kapısıdır, birileri kazancını gördüğü dükkanın karşısına aynı işten dükkan açması gibidir..her dinde,her ideolojide vardır..İnsanlığım sorunu da budur zaten bir araya gelememek !

Sitelerde Paylaş

Bir su beş muhtelif hasta için beş ayrı hüküm alır...

Sen desen ki su yalnız ilaçtır...Yanlış edersin.

İslamiyet insanların yaşayış seviyesine göre kolaylıklar getirmiştir..

Anlamak isteyen var mı ki?

Vidan gevşemiş ama haberin yok, dinini yaşa git. Senin transa girdiğine bile eminim artık, hani o ot çekmiş gibi kendinden geçenler gibi..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...