Jump to content

Yobazların Atatürk İle Alıp Veremedikleri

Recommended Posts

yobaz dediğin insanlar , Allah diyen insanlar, burada fikirlerini savundğun kişiler Allaha düşman kişiler.

Sen bana her sakallıyı dede sanma demiştin.Ben de sana şunu diyorum:Her Allah diyeni müslüman sanma!

şimdi ben bir müslüman türk olarak , atatürkün yaptığı inkılapların islamiyete verdiği zararlardan dolayı , bu kişinin müslüman olmadığını biliyorum. tarihteki birçok

Atatürk'ün İslam'a verdiği zarar Buharinin İslam'a verdiği zararın 99999999999999999999999999999999'da 1 i dir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanmazsınız ama elimde ilk defa bir kuran var şu an, az önce abim buldu :) Türkçe değil vede minicik, eee bersan ben bu kurana mal mal bakarım anca nassıl anlıyciyim?

kafamı duvara vurasım geliyor , duvardan gelen sesin sana ulaşacağını bilsem vurmak isterim başımı...

yada gömleğimimi yırtayım bu yoruma Allahım ya , nasıl bir girdap bu .

inanmahi bazen kelimeler kifayesiz kalır ya :) şuan bu durumdayım biliyormusun ...

Sitelerde Paylaş

2. si ise mezar olayı tamamen yalan, bu tarihi bir yalandır böyle bir olay asla olmamıştır.

mezar olayı buz dağının görünen kısmının bir yalanıdır. görünmeyen ise çok farklıdır.

bunları iyi araştır sonra da , savaş için türklere yollanan parayı atatürkün nasıl değerlendirdiğini araştır, savaştamı kullanmış yoksa bankamı açmıştır.

EEE be kardeşim. Hz.Muhammed öldükten 200 yıl sonra yazılan hadislere inanırsında bu mu yalan. güldüm şimdi sen diğer faydalarına bak sonra konuş.

Sitelerde Paylaş

kafamı duvara vurasım geliyor , duvardan gelen sesin sana ulaşacağını bilsem vurmak isterim başımı...

inanmahi bazen kelimeler kifayesiz kalır ya :) şuan bu durumdayım biliyormusun ...

Geldiler mi?
Sitelerde Paylaş

kötü olan , türkleştirilmesi değil, türkçeleştirilmesindeki amaç,

iyilik olsun diye değil, amacı farklı, bunu bütün kaynaklarda belirtmiştir, sanırım kazım karabekirle paylaşmıştı bu konuyu, bir kaç kaynakta deklare edilmiştir.

samimice öğrenmek istersen , yapılan çalışmanın asıl amacını da anlarsın.

çünkü atatürk, kuranı kerime , gökten inildiği varsayılan bir kitap diyerek hitap ederdi....

Bersan bey,

Kur'an zaten milyonlarca müslüman tarafından gökten indiği yani Allah'tan geldiği varsayılan bir kitap değil mi?Siz başkasından geldiğini mi sanıyorsunuz yoksa?

Sitelerde Paylaş

EEE be kardeşim. Hz.Muhammed öldükten 200 yıl sonra yazılan hadislere inanırsında bu mu yalan. güldüm şimdi sen diğer faydalarına bak sonra konuş.

chosen , sana samimi bir soru sorayım...

soru : sen hindistanın komutanısın , orayı kurtarıyosun ve budistsin ... halk seni bağrına basmış.

sonra et yemenin neresi haram diyorsun , bunu kaldırıyopsun, budistler şok ta ama güç sende , sonra rahiplere diyorsunki, siz hoşsunuz güzelsiniz ama bu putun içi boş inandığınız bir safsata bunuda kaldıyosun,

sonra devlet kurumlarındaki bütün budistlerin görevine son verip, budistlerin bütün inanç biçimini değiştiriyosun,

giyim kuşam , kelime , ,fade , herşeyi yeniliklerle değiştiriyorsun. sonra budistlerin bütün mekanlarını kapatıp inancınız aslında saçma birgün gelince bana dua edeceksiniz çünkü böyle birşey yok,

gökten inildiği varsayılan ruha, bildirilen hayali kahramanlara inanıyorsun...

şimdi sen bu halka iyilikmi ettin yoksa kötülükmü?

Sitelerde Paylaş

1. si atatürk kuranı kerime , ilahi bir kitap olarak bakmıyordu , amacı kuranı kerimi türkçeleştirerek gerçek manası dışına çıkıp halkın bu kitaptan uzaklaşmasını sağlamaktı . bunu hatıralarında açıklamıştır. ararsan çokca bulursun kaynaklarda anlatılanları...

2. si ise mezar olayı tamamen yalan, bu tarihi bir yalandır böyle bir olay asla olmamıştır.

mezar olayı buz dağının görünen kısmının bir yalanıdır. görünmeyen ise çok farklıdır.

bunları iyi araştır sonra da , savaş için türklere yollanan parayı atatürkün nasıl değerlendirdiğini araştır, savaştamı kullanmış yoksa bankamı açmıştır.

Kuran'ı türkçeleştirmek gerçek manasının dışına mı çıkarmak oluyor? Anlamadığın bir dildeki kitaptan nasıl anlam çıkaracaksın, doğrusu çok merak ediyorum.

Anlaşıldı, senin amacın belli, kitap arapça kalsın, din bezirganları da halkı istediği gibi sömürsün.

Sitelerde Paylaş

Ben dinimi öğrenmek için Arapça bilmek zorunda değilim kardeşim. Adam doğru söylüyor

Sitelerde Paylaş

1. si atatürk kuranı kerime , ilahi bir kitap olarak bakmıyordu , amacı kuranı kerimi türkçeleştirerek gerçek manası dışına çıkıp halkın bu kitaptan uzaklaşmasını sağlamaktı . bunu hatıralarında açıklamıştır. ararsan çokca bulursun kaynaklarda anlatılanları...

Ulan yıllar yılı yok abdest yok saygıdan diye diye Kuran okutmayan siz değil miydiniz? Allahın dili milliyeti olur mu? Kuran'ın süs olsun diye indirildiğine mi inanıyorsun? Ne biçim müslümansın sen. Ateist olarak senden utandım.

Sitelerde Paylaş

Bersan bey,

Kur'an zaten milyonlarca müslüman tarafından gökten indiği yani Allah'tan geldiği varsayılan bir kitap değil mi?Siz başkasından geldiğini mi sanıyorsunuz yoksa?

kardeş, neyi varsayılan ne diyosun sen, ayet çarpıtmaktan artık doruk noktasına ulaşmıssınki, atatürkün sözlerinide çarpıtıyorsun.

kitap sayfalarıyla gökten düşmedi, kelam Allahındır. ileten resuludur.

varsayılan nedir söylermisin, varsayım olarak gören sensin, ben kelimlerin Allahtan geldiğine iman etmişim.

atatürk varsayılan der ... ne yazıkki sende bunu bile çarpıtıyorsun...

Sitelerde Paylaş

Geldiler mi?

senin beni anlayabilmen için beraber bir demlik çay içmemiz lazım, çay içerken benim kelimelerle değil, konuşarak açıklamam lazım.

buda imkansız olduğu için sen beni anlamadan bu dünyadan göçüp gideceğiz , aklının bir köşesinde , kaba bencil, cahili yobaz olarak kalacağım ....

Sitelerde Paylaş

kardeş, neyi varsayılan ne diyosun sen, ayet çarpıtmaktan artık doruk noktasına ulaşmıssınki, atatürkün sözlerinide çarpıtıyorsun.

varsayılan nedir söylermisin, varsayım olarak gören sensin, ben kelimlerin Allahtan geldiğine iman etmişim.

Yav kardeşim senin nasıl bir anlayışın var bilemiyeceğim. Atatürk dünyanın 4 bir yanında saygı gören biris sen konuyu öyle bir yere çekiyorsun ki olmuyor tutturamıyorsun. ANLA ARTIK İSTEYEN İSTEDİĞİNİ GİYMEKTE SERBEST DEİL Mİ?. ve diğer yazdıklarımızı yanıtlaman dileğii ile.

Sitelerde Paylaş

Ulan yıllar yılı yok abdest yok saygıdan diye diye Kuran okutmayan siz değil miydiniz? Allahın dili milliyeti olur mu? Kuran'ın süs olsun diye indirildiğine mi inanıyorsun? Ne biçim müslümansın sen. Ateist olarak senden utandım.

yazdıkların bir iftiradır,

senin gibi kafire yakışan bir iftiradır, bu düşünce sana aittir başkasına değil.

ispatı olmayan pis bir iftira....

Sitelerde Paylaş

m10v9.jpg

Allah'ı bırakıp da taptıkları (putlar), hiçbir şey yaratamazlar. Çünkü onlar kendileri yaratılmışlardır.Onlar diriler değil, ölülerdir. Ne zaman diriltileceklerini de bilmezler.Nahl:20-21

tarihinde Teblig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran'ı türkçeleştirmek gerçek manasının dışına mı çıkarmak oluyor? Anlamadığın bir dildeki kitaptan nasıl anlam çıkaracaksın, doğrusu çok merak ediyorum.

Anlaşıldı, senin amacın belli, kitap arapça kalsın, din bezirganları da halkı istediği gibi sömürsün.

Genelde böyle tipler Türk düşmanıda olurlar.

Sitelerde Paylaş

Yav kardeşim senin nasıl bir anlayışın var bilemiyeceğim. Atatürk dünyanın 4 bir yanında saygı gören biris sen konuyu öyle bir yere çekiyorsun ki olmuyor tutturamıyorsun. ANLA ARTIK İSTEYEN İSTEDİĞİNİ GİYMEKTE SERBEST DEİL Mİ?. ve diğer yazdıklarımızı yanıtlaman dileğii ile.

atatürk kuranı kerime nasıl bakardı dedim birşey demedin, Allah hakkında nasıl düşünürdü dedim sesin çıkmadı, sorduğum soruya hiç yanıt vermeden demogoji yapıyorsun.

bilader amaç düşmanlık yada baska birşey değil.

gerçekleri anlatıyorum siz kabul etmiyorsunuz.

atatürkün cenaze namazı bile kılınmadı , mason gelenekelrine göre defn edildi.

atatürkün islam adına yaptığı konuşmalar meclisi açtıktan sonra değişti.

ilk başlardaki düşünce gitti yerine yenilikçi ve inançsız bir zihniyet geldi.

tarihinde Bersan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'ı bırakıp da taptıkları (putlar), hiçbir şey yaratamazlar. Çünkü onlar kendileri yaratılmışlardır.Onlar diriler değil, ölülerdir. Ne zaman diriltileceklerini de bilmezler.Nahl:20-21

Heee sen heykele put diyor isen ;

Ona dilediği şekilde kaleler, heykeller, havuzlar gibi çanaklardan,

yerinden kalkmayan kazanlardan ne dilerse yaparlardı.

Ey Davud

ailesi, şükrederek çalışın. Kullarımdan şükredenler azdır.

34-Sebe Suresi 13

Sitelerde Paylaş

atatürk kuranı kerime nasıl bakardı dedim birşey demedin, Allah hakkında nasıl düşünürdü dedim sesin çıkmadı, sorduğum soruya hiç yanıt vermeden demogoji yapıyorsun.

bilader amaç düşmanlık yada baska birşey değil.

gerçekleri anlatıyorum siz kabul etmiyorsunuz.

atatürkün cenaze namazı bile kılınmadı , mason gelenekelrine göre defn edildi.

atatürkün islam adına yaptığı konuşmalar meclisi açtıktan sonra değişti.

ilk başlardaki düşünce gitti yerine yenilikçi ve inançsız bir zihniyet geldi.

OKUMAYA HEVESLİ İSEN ;

Atatürk’ün din anlayışını onun hakkında yapılan yorumlardan ziyade, bizzat kendisinin bu konudaki söylev ve demeçlerine bakarak değerlendirmek lazımdır. Atatürk’ün din konusundaki görüş ve düşünceleri dikkatli bir şekilde incelendiğinde, onun din aleyhine ve dinsizlik anlamına gelebilecek herhangi bir sözüne rastlamak mümkün değildir. Aksine dinimizden, Hz. Peygamber’den övgü ve saygı ile bahseden, Müslümanlığından dolayı duyduğu onuru dile getiren pek çok sözleri vardır.

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur. Yalnız şurası var ki, din Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.”( Kılıç Ali, Atatürk’ün Hususiyetleri s. 116.)

“Efendiler, Allah birdir ve büyüktür. Kur’an bir Kitab-ı ekmeldir. Cenab-ı Peygamber hatemül enbiyadır.” ( Büyük Nutuk s.1241.)

“ Din vardır ve lazımdır. Temeli çok sağlam bir dinimiz var. Malzemesi iyi, fakat bina, uzun asırlardır ihmale uğramıştır.” ( Niyazi Ahmet Banoğlu, Nükte ve Fıkralarla Atatürk, Cilt 1, s. 208.)

Atatürk’ün, Bursa Şark Sinemasında halkla olan konuşması da dine verdiği önemi açıklar;

“Milletimiz din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz, insanlar mütekâmil olmak için bazı şeylere muhtaçtır.” ( Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II. s.70-71.)

Türk milletinin kalbinde yer etmiş iki Mustafa vardır; biri dinimizin Peygamberi Muhammet Mustafa diğeri ise Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal Hz. Peygamber’e olan sevgisini ise şu sözleri ile ifade eder;

“O, Allah’ın birinci ve en büyük kuludur. Onun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir fakat sonuca kadar O, ölümsüzdür.” ( Ali Rıza Ünal, Atatürk Hakkındaki Anılarım, Türkiye Harp Malulü Gaziler Dergisi, sayı.158, s.23.)

Ezan ve Kuran’ın okunuşu hakkında da şu sözleri sarf etmiştir;

“ Ezan ve Kuran’ı Türklerden başka hiçbir Müslüman milleti bu kadar güzel okuyamaz” ( Abdülkadir İnan, İki Hatıra, Türk Dili Dergisi, sayı:74, s.66.)

Bir de Ezanın Türkçe okutulması hadisesi vardır. Bu konu halk tarafından ağır eleştirilere mağdur kalsa da Ata’nın Ezanı Türkçe okutmaktan maksadı onu anlayarak kalbi muhabbetle derin bağlanmaktır. Her iki tarafında kendince haklı görüşleri vardır, bir kesim dini kaidedir, değişmez değiştirilemez, derken diğer bir kesim biraz da milliyetçi bir yaklaşımla ezanı Türkçeleştirmek istemiştir. Ancak şu muhakkak ki ezanın Türkçeleştirilmesi büyük bir tepkiyle karşılanmıştır. Ayet ve hadislerin Türkçeye çevrilmesi hoş karşılansa da ezan için aynı durum söz konusu değildir.

Atatürk, Kur’an’ın Türkçe’ye çevrilmesinin şu gerekçeyle yapıldığını anlatıyor:

“Türk, Kur’an’ın arkasından koşuyor, fakat onun ne dediğini anlamıyor. İçinde neler var bilmiyor ve bilmeden tapınıyor. Benim maksadım, arkasından koştuğu kitapta neler olduğunu Türk anlasın.” Ayrıca bu gerekçeyle hutbelerin de Türkçeleşmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün 15 yıl yanında bulunan Hafız Yaşar Okur’un sözleri ise şöyledir;

“Atatürk dine karşı hiçbir zaman kayıtsız kalmamıştır, yalnız dini istismar edenlere cephe almıştır.”

Bununla ilgili birkaç hatırası da şöyledir;

“ Ramazan gelir gelir gelmez incesaz heyeti Çankaya Köşküne giremezdi. Sadece beni huzuruna çağırır Kur’an-ı Kerim’den bazı sureler okuturdu. Ben okurken gözleri bir noktaya takılır, derin bir huşu ile dinlerdi. Ramazan ayı boyunca şehitlerimizin ruhuna hatim okumamı da emrederdi.”

“ Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanımla uzun yıllar komşuluk yaptık. Her yıl Ramazan ayı yaklaşınca Atatürk kız kardeşine; annemize hatim okutmayı ihmal etme derdi.( Hafız Yaşar Okur, Atatürk’le On Beş Yıl Dini Hatıralar s.9-23.)

Namaz Kılan Memurlar;

“ Atatürk devrinde namaz kılan memurların işlerinden atıldığı kesin olarak yalandır. Ordunun başı olan Fevzi Çakmak ve yardımcısı Orgeneral Asım Gündüz namaz kılardı. Hayatta olan Asım Paşa ise bunları doğrular.” ( Ercüment Demirer, Din Toplum ve Kemal Atatürk s.9-13.)

Atatürk laikliği getirdi diye ona dinsizliği yüklemek doğru değildir, laikliğin uygulanış gerekçesi unutulmamalıdır. Dinin siyasete karışmakla çığırından çıktığı ve beraberinde devletin içine düştüğü yıkımı gördüğü için bu kararı almıştır. Kişileri ve olayları iki farklı kutupta, belirgin renklerle ayrıştırmaktan ziyade dönemin şartlarına, olayların gerekçelerine bakmak gerekir.

Atatürk’ün din üzerine yaptığı ve yaptırdığı çalışmalar

Atatürk’ün Balıkesirde okuduğu hutbe

Atatürk’ün 7 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir’in Zagnos Paşa Camii’nde hutbe okumuştur: “Ey millet, Allah birdir. Şanı büyüktür. (…) Dinimiz akla, mantığa, hakikate tamamen tevafuk ve tetabuk ediyor. Eğer akla, mantığa, hakikate tevafuk etmemiş olsaydı, bununla diğer kavânin-i tabiiyye-i ilâhiyye beyninde tezad olması icap ederdi.”

Yunanlıların yaktığı camiyi yaptırdı

“Atatürk, Erzurum Kongresi’nden ölümüne kadar her zaman yanında ve hizmetinde olan Mihalıççıklı emir çavuşu Ali Metin aracılığıyla 5 bin lira gönderip, Yunanlıların işgali sırasında yakıp yıktıkları ve imkânları olmadığı için Mihalıççıklılar’ın yaptıramadığı kasabanın tek camisini yeniden yaptırmıştır. Atatürk’ün tüm masraflarını bizzat karşılayarak yaptırdığı bu cami, bugün Mihalıççık’tadır ve Aşağı Cami veya Mihalıççık Atatürk Camii olarak bilinmektedir. Diğer taraftan ’18 Mart 1933′ tarihli bir kanuna göre de Eskişehir’deki üç şerefeli caminin sıva tamirinin yapılması kararlaştırılmıştır. 1922 yılında ise Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında konuşan Mustafa Kemal, Yunan çekilişi sırasında birkaç bin caminin yakılıp yıkıldığını belirtmiş ve ‘Bu camileri yenilemek görevimizdir.’ demiştir.”

Hz. Muhammed’in kabrini yıktırmadı

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş tarafından yapılan bir tespite de yer verilen kitapta Atatürk’ün Hz. Muhammed’in mezarını yıkmak isteyen Suudiler’e karşı telgraf çektiği şöyle anlatılıyor: “Suudiler 1926 yılında sınırları içinde tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk, sıranın Hz.Muhammed’in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, ‘Eğer tek bir taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim’ demiştir. Bunun üzerine Suudiler Hz. Muhammed’in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi. Atatürk’ü din ve İslam dışı göstermek isteyenlerin rahatsız olacağı bu tür belgeler kasıtlı olarak yok edilmektedir.”

Kur’anı Türkçeye çevirtti

Mustafa Kemal toplumu dinimizin asıl kaynaklarıyla buluşturmak için Kur’an’ı Kerim’i Türkçeye çevirttirmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır’a talimat veren Atatürk “Hak dini Kur’an Dili adıyla hazırlanan 9 ciltlik bir tefsiri Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı bastırdı. İslam dininde ruhbanlık yoktur. Bu nedenle herkesin dinini aracısız öğrenmesi esası vardır. Tefsir 1935 yılından itibaren her cildi on bin adet basıldı. 8 bin nüshasının parası ise Atatürk tarafından ödenerek Anadolu’ya gönderildi.

İmam hatip okullarını açtı

Atatürk Her kişi dinini, din işlerini, imanını öğrenmek için bir yere muhtaçtır; orası okuldur” diyerek 1924′te imam hatip okulları ve ilahiyat fakültesini açmıştır.

Herkes Allah’a istediği gibi ibadet eder.

Türkiye Cumhuriyeti’nde herkes Allah’a istediği gibi ibadet eder. Hiç kimseye dini fikirlerinden dolayı bir şey yapılamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dini yoktur. Türkiye’de bir kimsenin fikirlerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilemez. Artık samimi inananlar, derin iman sahipleri hürriyetin icaplarını öğrenmiş görünüyorlar.

Sitelerde Paylaş

senin beni anlayabilmen için beraber bir demlik çay içmemiz lazım, çay içerken benim kelimelerle değil, konuşarak açıklamam lazım.

buda imkansız olduğu için sen beni anlamadan bu dünyadan göçüp gideceğiz , aklının bir köşesinde , kaba bencil, cahili yobaz olarak kalacağım ....

İyide anlamıyorum, olay an-la-ma-mak, sen yine bir şeylerin işaret olduğuna mazhar oldun galiba. E tahmininde vardır benim gidişatıma, ben bu kitabı ne yapıciyim şimdi? tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

varsaymak ne demek?Öyle olduğunu kabul etmek,öyle olduğuna inanmak vb.Tamam işte.Sorun yok.Sorun senin aklının yıkanmışlığında.Her iletinde anlaşılıyor bu.Şimdi bu iletimi okuduktan sonra da bana kızacaksın.Hepsi beynini yıkayanların suçu.Tabiki senin de suçun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...