Jump to content

İslam'da "Hapishane"

Recommended Posts

cihad adına öldürmek ve ganimeti çalmak kutlu ve huzurlu değilmiydi?tanrının hoşuna giden şeyler bunlar değilmiydi?tanrı cihad yapanları sevmiyormu kayırmıyormuydu.cihadcı katiller hırsızlar, sadaka verenlerle eşit değilmi.ne hapishanesi ne suçu.bir cümle dikkatimi çekti,zengin olanlar borçlarını ödemiyorlarmış onlar tutuklanmış.büyük ihtimalle bunlar kafirlerdi dimi.

Zenginlerin malında bütün fakirlerin hakkı vardır. Bu her devirde böyledir. Hak yerine ulaşmalıdır. Dünyada aç ülkeler varsa suçlu zenginlerdir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İçeri girip çıkanlar tekrar suç işliyorlar. Ayrıca çok çok uzun yıllar ceza verilmesi kişinin ailesini de perişan ediyor. Aile de cezalandırılmış oluyor.

Bir ateist de çıkıp demiyor ki 'Haklısın.'.

Hiç düşünmemiştim.Gerçekten de bu cezanın hedefi kişiden çok onun ailesi.Ayrıca pek bir işe yaramıyor.Zaten profesyonel bir suçlu için hapse girip çıkmak doktora yapmak gibi bir şey.İçeride de kral hayatı yaşıyorlar.Bunun neresi ceza?Yasaların rezaletinden bahsetmiyorum bile.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ediyorum Sn Dawkins

Düşünce insanı Şair Kab Bin Eşref'in, yargılanmadan, sinsice katledilmesi,

Beni Kureyza halkının göstermelik yargı adı altında hukuka aykırı bir şekilde katledilmesi,

Beni Nadr, Beni Kaynuka halklarının, aynı yöntem ile ancak hukuksuz dahi olsa yargılanma hakları dahi olmadan katledilmeleri,

Kur'an isimli eserde, esirleri öldürmemenin kınanması,

Peygamberin yakın arkadaşı Ömer'in, bir Yahudiyi sadece peygamberin verdiği kararı beğenmediği için kılıçla başını keserek öldürmesi ve peygamberin bu olay karşısında "Ömer'den adaletten başka bir şey çıkmaz" demesi, İslam diyarlarında dört tarafı duvar ile kaplı hapishaneye gereksinim olmadığını göstermektedir.

Zina yapanın veya Eş cinselliğin, taşlanarak öldürüldüğü bir sistemin içerisinde hapishaneye gerek yoktur. Maalesef İslam diyarlarında uygulanan ve adalet denilerek lanse edilen insanlık dışı uygulamaların kaynağında, Kur'an ve Fiili Sünnet adı verilen, 1400 yıl önceki hayat şartlarında meydana getirilen arap diyarlarına özgü olan antik düşünce yatmaktadır.

Peki diyelim sen haklısın, çözümün nedir? Modern denilen hukuk neden suçu önlemeyi bırak teşvik ediyor? Neden dünyayı sömürenler dışarda geziyor? Neden suçlular yıllarca cezaevlerinde tutuluyor, amaç ne? Cezaevleri ne işe yarıyor? vs

Sitelerde Paylaş

Bir ateist de çıkıp demiyor ki 'Haklısın.'.

Hiç düşünmemiştim.Gerçekten de bu cezanın hedefi kişiden çok onun ailesi.Ayrıca pek bir işe yaramıyor.Zaten profesyonel bir suçlu için hapse girip çıkmak doktora yapmak gibi bir şey.İçeride de kral hayatı yaşıyorlar.Bunun neresi ceza?Yasaların rezaletinden bahsetmiyorum bile.

Ben sonradan yaptığım araştırmalar neticesinde bunlara ulaştım değerli kardeşim. İslam'da cezaevi kavramı hiç olmamıştır. Hicaz bölgesinde tek bir hapishane veya zindan yoktur. Görmek isteyenler görür işin iç yüzünü.

Sitelerde Paylaş

Zina yapanın veya Eş cinselliğin, taşlanarak öldürüldüğü bir sistemin içerisinde hapishaneye gerek yoktur. Maalesef İslam diyarlarında uygulanan ve adalet denilerek lanse edilen insanlık dışı uygulamaların kaynağında, Kur'an ve Fiili Sünnet adı verilen, 1400 yıl önceki hayat şartlarında meydana getirilen arap diyarlarına özgü olan antik düşünce yatmaktadır.

Kur'an'da recm olmadığını biliyorsun.Allah'ın sisteminde böyle bir uygulama yok.

Sitelerde Paylaş

Ben sonradan yaptığım araştırmalar neticesinde bunlara ulaştım değerli kardeşim. İslam'da cezaevi kavramı hiç olmamıştır. Hicaz bölgesinde tek bir hapishane veya zindan yoktur. Görmek isteyenler görür işin iç yüzünü.

Zaten Kur'an'ın bize emrettiği eşitliğe dayalı ahlaki toplumu tam anlamıyla oluşturabilseydik bu cezalar nadiren uygulanırdı.Bu bir ütopya gibi görüyor ama yapılması pek de zor değil.Elimizde sadece Kur'an'a uyan bir topluluk olsa yeter.

Sitelerde Paylaş

İşin bir de şu boyutu var(Modern hukuk)!:

HUNTSVILLE - ABD Yüksek Mahkemesi'nin, Teksas Af ve Şartlı Tahliye Kurulu'nun, kararın yeniden incelenmesi talebini reddetmesinin ardından 50 yaşındaki Rickey Lynn Lewis idam edildi.

Lewis, 1990'da Smith eyaletindeki bir eve zorla girerek George Newman'ı öldürmüş, nişanlısı Connie Hilton'a tecavüz etmişti.

ABD'nin ölüm cezasının en fazla uygulandığı eyaleti Teksas'ta, 3'ü bu ay olmak üzere temmuz ayına kadar 11 mahkum daha idam edilecek. (aa) 10/04/2013

Sitelerde Paylaş

Zenginlerin malında bütün fakirlerin hakkı vardır. Bu her devirde böyledir. Hak yerine ulaşmalıdır. Dünyada aç ülkeler varsa suçlu zenginlerdir.

neden? senin tanrın katında insanlar arası mal paylaşımı zenginlik fakirlik ve rızıkların taksimatı yaratılıştan önce tamamlanıp bitmemişmiydi.ayette var sanıyorum.ayrıca suçlu zenginlerdir demek kadere ters değilmi.zenginlik fakirlik tanrının takdiri değilmiydi?anlıyamadığım tanrın aç insanların tok olması gerektiğini arzulamıyor ama onları aç bırakan zengin kötülerin yaptıkları karşısında pek memnun görünüyor,nedersin

Sitelerde Paylaş

İslam'da cezaevi olmaması gayet normal.. Çünkü İslam hukuku cezayı anında veriyor. Hırsızın eli kesiliyor, bozguncu çapraz kesiliyor, zina yapan recm ediliyor, cinayet suçu kısasa bağlı, diğerleri de kırbaç-falaka gibi cezalarla bitiriliyor.. Bir de bunun üstüne hapise atıp orada besleyeceklermiydi?

Bir başlık açarken mevzu ettiğiniz kuruluşu tanıyın, ondan sonra başlık açın...

Sitelerde Paylaş

neden? senin tanrın katında insanlar arası mal paylaşımı zenginlik fakirlik ve rızıkların taksimatı yaratılıştan önce tamamlanıp bitmemişmiydi.ayette var sanıyorum.ayrıca suçlu zenginlerdir demek kadere ters değilmi.zenginlik fakirlik tanrının takdiri değilmiydi?anlıyamadığım tanrın aç insanların tok olması gerektiğini arzulamıyor ama onları aç bırakan zengin kötülerin yaptıkları karşısında pek memnun görünüyor,nedersin

Zekat ibadetini duymuşsundur sanırım.

Peki sana birkaç soru: Neden Peygamberlerin çoğu "Çoban" hiç sorgulama gereği duydun mu? Neden kavimlerinin lideri zengini eliti değiller de "Çobanlar" Peygamber oluyor sence?

Sitelerde Paylaş

İslam'da cezaevi olmaması gayet normal.. Çünkü İslam hukuku cezayı anında veriyor. Hırsızın eli kesiliyor, bozguncu çapraz kesiliyor, zina yapan recm ediliyor, cinayet suçu kısasa bağlı, diğerleri de kırbaç-falaka gibi cezalarla bitiriliyor.. Bir de bunun üstüne hapise atıp orada besleyeceklermiydi?

Bir başlık açarken mevzu ettiğiniz kuruluşu tanıyın, ondan sonra başlık açın...

Ben neden bahsettiğimi biliyorum siz de anlıyorsunuz.

İslam'da cezevi yok ve "suç" yok denecek kadar az. Çünkü insanlar bedenen canları yanacağı için suç işlemekten çekinirler. Elinin kesileceğini bilen adam hırsızlık yapmaz( bütün cezaların onlarca şartı vardır bu arada. Adam hırsızlık yaptı diye hemen eli kesilmez). Zina suçunda bile 4 tam şahit olması gerekir mesela. 3 kişi bile olsa onlar iftiradan ceza yerler.. vs vs

Sitelerde Paylaş

Bunlar boş laflar, kendini kandırma, inancını yağlama lafları.. Suç her yerde vardır.. Müslüman da Hıristiyan da Budist de suç işler.. Hiç bir suçlu yakayı ele vereceğini düşünerek suç işlemez.. Tümü yakalanmayacağını hesap eder..

Sen İslama yağ çekeceğine, insan psikolojisine yoğunlaş...

Sitelerde Paylaş

İsteyen hesap sorardı. Ama sorma gereği duymadılar çünkü yanlışı yapan haksız olan karşı taraftı.

Ben o dönemi değil de günümüzü tartışıyorum aslında. Mevcut yasalar neden suç ve suçlunun önüne geçemiyor? İnsanları yıllarca içeri tıkmakla sorunlar çözülüyor mu? İslamdaki cezalar hakkında neler düşünüyorsun?

haksız tarafa böyle vahşice davranmak gerekmezdi diye düşünüyorum

insanlık oldukça suç ve suçlu olacaktır. inanç suçu bitirecek olsa büyük çoğunluğun inançlı olduğu ülkelerde hiçbir sorun kalmazdı. suçun inançla ilgisi yok. kişisel bir olay. insanlara eşit ve adilce ceza verilmeli, bunlar caydırıcı olmalı ki suçluluk en aza insin. ancak cezalarda insani olmalı. islamdaki ceza anlayışı eğer biri bana kötülük yaptığında onu kılıçtan geçirmekse bu sorunu veya suçu başka bir suçla halletmek demektir.

Sitelerde Paylaş

Peki sana birkaç soru: Neden Peygamberlerin çoğu "Çoban" hiç sorgulama gereği duydun mu? Neden kavimlerinin lideri zengini eliti değiller de "Çobanlar" Peygamber oluyor sence?

neden olacak dağda bayırda mağarada kimsenin olmadığı yerde çobanlara görünüyor çobanlarla konuşuyor senin tanrın.tur dağına tanrıyla görüşmeye giden musaya halkı dediki,bizde görelim şu tanrıyı.yok olmaz siz göremezsiniz dedi.nasıl oluyorda sadece çobanların tanrıyı görmesini tanrının iradesine bağlıyorsun düşündünmü hiç.tanrıyı başka kim görmüş şeytan görmüş dimi.tanrıyı gören bir şeytan tanrıyı kötülük yapmaya ikna ediyor ve onu kandırıyor.git insanları yoldan çıkar diyen bir tanrı iradesi olurmu sence.çobanlara görünüyor doğru yolu gösteriyor,şeytana görünüyor kötülük yolunu tarif ediyor.tanrının iradesinde amaç olurmu hiç.

Sitelerde Paylaş

İslam zaten bir hapishane değil mi ki. Bireyin önce beynine sonra bedenine kilit vurur, sonrada resmen tecavüzcüsüne aşık ettirir. Suçlu hakim olup adalet dağıtırsa bu çıkar. İslam yasal olduğunu zorla dayatan bir mafyadır..

çok güzel bir konuya değindiniz. fikri hapishane zaten büyük bir sorun hem inanan hemde biz inanmayanlara baskı olması sebebiyle

Sitelerde Paylaş

Sanki o devirdeki diğer ülkelerde şimdiki Amerikan hapishaneleri varmış gibi konuşuyor Müslüman arkadaşlar.

O dönemde hangi ülkede suç işleyen birisi 20 yıl hapis yatmıştır.

Sıradan insanlardan bahsediyorum tabii yoksa yüksek sınıftaki bazı insanlar, soylular vs yıllarca hapis yatmış olabilirler.

O dönemde diğer ülkelerde de çok sert cezalar uygulanıyordu.

Hatta işkenceyle idamlar vardı. Bilip bilmeden konuşmayın.

İslam hukuku ile şimdiki bazı suçların cezalarını nasıl uygulayacaksınız?

Suç kavramı da tarih içinde değişmiştir.

Mesela internetten korsan film, program indiren birinin elini mi keseceksiniz?

Sitelerde Paylaş

Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde, hapishane mevcut değildi. Suç işleyen kimseler; mescidde veya dehlizlerde bekletilmiştir. Nitekim Hz. Peygamber bir cinayet suçundan sanık olan Sumame b. Usale'ı, mescidin duvarına bağlamıştır (Buhara, Husumet, 6, 7). Yine Hz. Peygamber döneminde zengin olduğu halde borçlarını ödemeyenler tutuklanmıştır. Hz. Ömer (r.a.) dört bin dinara bir ev satın alıp hapishane olarak kullanmıştır. Fakihlere göre; Hz. Peygamber ve Ebu Bekir (r.a.) döneminde özel hapishane yoktu suçlular mescidde veya evlerde bekletilirdi. Hz. Ömer'den sonra Hz Ali (r.a.) da kamıştan "Nafı" isimli bir hapishane yapmıştır. Suçluların buradan kaçması üzerine, daha muhkem olan "Mehis" cezaevini inşa ettirmiştir.

Ancak ne Hz. Peygamber döneminde ne Raşid halifeler döneminde uzun süreli hapis cezası uygulanmamıştır. Hapis cezası belirli bazı suçlar için tedbir mahiyetinde uygulanmış geniş bir şekilde de tatbik edilmemiştir. Çünkü İslam'ın getirdiği ölçüler uzun süreli hapis cezasına karşıdır. Allahu Teala "insanları ve cinleri ancak bana ibadet etmeleri için yarattım" (Zariyat, 51 /56) buyurmuştur. Bir çok ibadetin eda edilebilmesi için ise hürriyet şarttır.

İslam'ın temel hedefi insanların can, mal, nesil, akıl ve din emniyetlerini sağlamaktır. Uzun süreli hapis cezası buna engeldir. İslam hukukunda suçun şahsiliği prensibi vardır. Fakat uzun süreli hapis cezası suçlu ile birlikte ailesini de hedef almaktadır.

Dolayısıyla insanlar bedenen zarara uğrayacağını düşünerek suç işlemez. Ne de olsa "Can Tatlıdır".

Yusufun zindanlarda omur tukettiginden bahseden bir kitabin muhammed doneminde hic zindan yada hapishaneden bahsetmemesi ilginc gelmedi mi size?

Neden hic hapis/zindan cezasi yok kuranda sizce?

Ben biliyorum. Ama siz bilmiyorsunuz.

Cunku muhammedin hic bir yasal ve hukuki bir yonu yoktur.

Sitelerde Paylaş

Hayir alakasi yok.

Peygamberler de elciler de sorgulama yetenegi olan insanlardir.

Musa coban miydi? İsa? Davut? İbrahim?

Hicbiri degildi. Coban isini sen bilincaltindan uydurdun.

Ama hepsindeki ortak ozellik neydi?

Bir dusun bakalim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...