Jump to content

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Daha azı olmadığını nereden biliyoruz?

planck zamanı/2 vardır belki...

Işığın hızını iki katına çıkartman gerekir. formülü: Kök içerisinde h.G/c5 şeklinde yanlış hatırlamıyorsam. (h=indirgenmiş planck sabiti, G=çekim sabiti, c=ışık hızı). Matematiksel bir çıkarımdır planck zamanı. Ölçmek hacı beyin dediği gibi imkansız.

Teoride dediğin gibi bir zaman da var. Ama bunun için kuantize bir yerçekimi teorisi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Asıl paradoks burada sanırım.

Zaman denen bir kavram fizik olarak yoksa eğer, kuantize edilmesinin de bir anlamı yok demektir.

Ama yine de aradan geçen zaman kuanta olarak geçmek zorundadır. Çünkü zaman doğuran parçacıkların davranışı kuanta şeklindedir.

Yani uzay zamanın kuantumu yoktur ama diğer olgularda kuanta olduğu için zaman ona uymaktadır.

Sitelerde Paylaş

Soruna şu açıdan da bakabiliriz.

Eğer iki yer arasındaki mesafe kuantize ise, iki kuantum mesafe arasında geçen zaman da kuantize edilmiş demektir.

Işığın Planck uzunluğunu (mesafesini) geçme süresi Planck zamanı olarak tanımlanır. O halde zamanın kuantumu vardır.

Ama zamanın Planck mesafesinden bağımsız bir kuantumu yoktur. Yani zaman kendi başına bağımsız bir değer değildir.

Başka değerlere eşlik eder ve onlara anlam kazandırır.

Sitelerde Paylaş

Şöyle bir sonuca da varabiliriz.

Zaman tek başına olmadığı için, ya da bir illüzyon olduğu için, kuantize edilemez. Başka herşey kuantize edilebilir.

Veya bunun tersini ileri sürebiliriz.

Kuantize edilmesi mümkün olmadığı için, tek başına zaman, yoktur.

Sitelerde Paylaş

Allah insan vasıası ila zamanı var etmiştir. Zira zamanı algılayan yegane canlı insan. Hayvan ve bitkilerin daha zamandan haberi yok...

Sen öyle zannet..Diğer hayvanlara ve bitkiler, hatta bakteriler bile, zamanı bizden iyi kullanmasını bilirler.

Yaz-kış, gece-gündüz farklarını bilirler. Bakterilerin genlerinde bile sircadian clock (24 saatlik saat) vardır.

Sitelerde Paylaş

Sen öyle zannet..Diğer hayvanlara ve bitkiler, hatta bakteriler bile, zamanı bizden iyi kullanmasını bilirler.

Yaz-kış, gece-gündüz farklarını bilirler. Bakterilerin genlerinde bile sircadian clock (24 saatlik saat) vardır.

Git bir bakteriye saati sor bakalım, söyleyecek mi sana? :) tarihinde bakifani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Git bir bakteriye saati sor bakalım, söyleyecek mi sana? :)

Bakterinin konuşacağı dili yok. Ama genlerini incelersen circadian rythm den sorumlu olanları bulabilirsin.

Senden bile daha dakik olduklarını düşünüyorum. Daha da akıllı bile olabilirler.

Sitelerde Paylaş

Bence:

Hareket varsa zaman vardir.

Zaman yoksa harekette yoktur!

Bildigim kadar karadeliklerde de saat durur diyorlar.

Bu düsüncey islama aktarirsak:

Allah zamni yaratmadan önce bir sey yapmis olamaz.

Bir sey yapamazsa, "Ol"da diyemez, zamanida yaratamaz.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir olay olmayan yerde zaman yok mudur?

hareket olgusu olmayan yerde zaman algısı yoktur

hatta aynı hareket döngüsü olan yerde veya hiçbir sıra izlemeyen tamamen raslantısal hareketlerde de

zaman algısı yoktur; yani zaman algısı oluşabilmesi için hareketlerin birbirleri ile kıyaslanabilir

nitelike olması gerekir diye düşünüyorum

Sitelerde Paylaş

Dinsiz nir insan olamaz, zira insan düşündüğü müddetçe İnançları(İman ettikleri ) olacaktır...

inançları olabilir ama dinleri olmak zorunda değildir

yani belief in olması faith in olmasını zorunlu kılmaz

ben mesela iyiliğin kötülüğü yeneceğine inanıyorum

insalığın sonsuza kadar devam edeceğine inanıyorum

bir gün sınıfsız bir insan toplumu oluşacağına inanıyorum

ülümsüzlüğe ulaşılacağına inanıyorum

Sitelerde Paylaş

hareket olgusu olmayan yerde zaman algısı yoktur

hatta aynı hareket döngüsü olan yerde veya hiçbir sıra izlemeyen tamamen raslantısal hareketlerde de

zaman algısı yoktur; yani zaman algısı oluşabilmesi için hareketlerin birbirleri ile kıyaslanabilir

nitelike olması gerekir diye düşünüyorum

Nerde hareket varsa orada zaman da vardır.

Hareket kuantize edilebilirse ona anlam kazandıran zaman da kuantize edilebilir. Bu bir zorunluktur.

Ancak hareketten soyutlanabilen bağımsız bir zaman kavramı olmadığı için, zamanı tek başına kuantize etmek mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

Nerde hareket varsa orada zaman da vardır.

Hareket kuantize edilebilirse ona anlam kazandıran zaman da kuantize edilebilir. Bu bir zorunluktur.

Ancak hareketten soyutlanabilen bağımsız bir zaman kavramı olmadığı için, zamanı tek başına kuantize etmek mümkün değildir.

fiziksel zaman olabilir ama makro evren de mikro evren gibi

raslantısal ve belirsizliğin hükmettiği bir evren olsaydı

zaman algısı olurmuydu?

Sitelerde Paylaş

fiziksel zaman olabilir ama makro evren de mikro evren gibi

raslantısal ve belirsizliğin hükmettiği bir evren olsaydı

zaman algısı olurmuydu?

Bizim evrenimiz raslantısal ve belirsiz. Kuantum dünyası da bizim bu evrenimizde, orada zaman varsa neden olmasın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...