Jump to content

Recommended Posts

Bilim her konuyu inceler.

Ben felsefeye meraklı birisi değilim ama bırak da ahlak konusunda insanlara da biraz saçmalama hakkı verelim.

SAçmalama hakkı verelim ne demek? Bu kadar aşağılık duygusu olabilir mi? Madem öyle neden açtın bu başlığı..Binlerce yıldır koca koca adamlar bilememişte bizim gibi boktan insanlar nerden bilecek mi diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Real Madrid Galatasaray maçı öncesi Fatih Terim in açıklaması şu şekilde başlıyordu: Biz Real Madrid den korkmuyoruz. Bu ne demektir. Biz aslında Real Madrid den korkuyoruz demektir. Bu cümleden sonra söylediklerinin hepsi boştur aslında. Ahlak konusunda da binlerce yıldır insanlar çözememiş, bizde biraz saçmalayalım diyen insan zaten baştan bitmiş.

Sitelerde Paylaş

Binlerce yıldır koca deve dişi gibi adamlar bu işin içinden çıkamamış olabilir.

Bu bundan sonrada çıkılmadığı anlamına gelmez.

Ayrıca çıkılacaksa da bu sitede çıkılmaz ve bizler çıkamayız aşağılık duygusu da acınacak bir durumdur.

Binlerce yıldır koca koca filozofların bu işin içinden çıkamamış olması beni ilgilendirmez.

O zaman kendinizi çok şanslı hissedebilirsiniz.

Ben söyleyeyim.

Ahlakın kökeni, tamamen insanın kendini büyütme, yüceltme arzusundan kaynaklanır.

Bu kadar basit işte.

Sitelerde Paylaş

Real Madrid Galatasaray maçı öncesi Fatih Terim in açıklaması şu şekilde başlıyordu: Biz Real Madrid den korkmuyoruz. Bu ne demektir. Biz aslında Real Madrid den korkuyoruz demektir. Bu cümleden sonra söylediklerinin hepsi boştur aslında. Ahlak konusunda da binlerce yıldır insanlar çözememiş, bizde biraz saçmalayalım diyen insan zaten baştan bitmiş.

Ateistler allahtan korkmuyoruz dedikleri zaman korkuyorlar mı? Örnekler çoğaltılabilir...

Sitelerde Paylaş

Saçmalama hakkı verelim tabii de arada bir de düzeltme hakkı da verelim. Ahlakın felsefesi binlerce yıldır yapılır, ben ayrıca buna karşı değilim ama köken deyince biraz değişiyor. Onu hatırlatmak istedim.

Bu arada, göreceli ahlak saçmalıktır, tıpkı determinizm gibi çöpü boylamıştır. Veya boylayacaktır, boylamaya mahkumdur.

Göreceli ahlak aslında ahlaki olarak doğru veya yanlış sayılabilecek her şeyin tartışılmasının önüne geçer. Kime göre, neye göre demeye başladığınız anda düşünce ve eylemlerin eleştirilmesi de tartışılması da anlamsızlaşır vs vs vs....

Tamam düzeltme hakkı kabul edildi. Ahlak felsefesi olsun o zaman konu.

Ben determinizmi reddeden ateisti anlamıyorum. Yahu her şeyin bir nedeni vardır. Hayatta olabilecekler üzerine düşünürsün. Ama gene nedenler üzerine düşünürsün. Deterministlik sosyal hayatta çok fazla işlemez.. Her şey nedenle olur, ama bir çok şey hesaplamadığın şekilde gelişir.. Neyse..

Göreceli ahlak dediğin şey hakkında doğru diyorsun...

Sitelerde Paylaş

Tamam düzeltme hakkı kabul edildi. Ahlak felsefesi olsun o zaman konu.

Ben determinizmi reddeden ateisti anlamıyorum. Yahu her şeyin bir nedeni vardır. Hayatta olabilecekler üzerine düşünürsün. Ama gene nedenler üzerine düşünürsün. Deterministlik sosyal hayatta çok fazla işlemez.. Her şey nedenle olur, ama bir çok şey hesaplamadığın şekilde gelişir.. Neyse..

Göreceli ahlak dediğin şey hakkında doğru diyorsun...

Merhaba benim galiba o gerçi sayın X'te yazmış yukarıda çöpe gittiğini. Güzel insan 3 defa yazdım, 4'yü yazayım, neden sonuca inanıyorum. Belirlemeye inanmıyorum.

Aynısının farklı versiyonlarını yazıyoruz. Nedenleri vardır ama belirlenemez....O kadar da newton dünyasında yaşamıyormuşuz değil mi?

Bence ahlak evrimle değişen bir olgu. Yani bulmuşlar ve değişmeyecek olmaz. Bunu tarihle beraber incelediğimizde görüyoruz.

Sitelerde Paylaş

Merhaba benim galiba o gerçi sayın X'te yazmış yukarıda çöpe gittiğini. Güzel insan 3 defa yazdım, 4'yü yazayım, neden sonuca inanıyorum. Belirlemeye inanmıyorum.

Aynısının farklı versiyonlarını yazıyoruz. Nedenleri vardır ama belirlenemez....O kadar da newton dünyasında yaşamıyormuşuz değil mi?

Bence ahlak evrimle değişen bir olgu. Yani bulmuşlar ve değişmeyecek olmaz. Bunu tarihle beraber incelediğimizde görüyoruz.

Selamlar

Sosyal hayat newtonun dünyasından çok farklı. O konularda o kadar belirlemeci olamıyoruz maalesef.. Fizikte bir nedenin istatistiğe bağlandığı tek yer heralde belirsizlik kuramı.. Ama sosyal bilimlerin hepsi istatistik. Ama tanrı olsak hepsinin nedenini bilirdik.

Bence bu konuda aynı düşünüyoruz..

Sitelerde Paylaş

Bulmuşlar işte. Bunun daha ilerisi yok.. Varsa söyleyin.

Sen o yazdıklarına ilerimi diyorsun. Ahlak kuralları duygulardan oluşur demek, Araba, demir ve plastik aksamlardan oluşur demek gibi bir şey. Çok bilgilendirici bir şey değil ki. Hatta, demek ki duygulardan oluşur o zaman ortak bir ahlak oluşturulamaz gibi bir yanlış yoruma da götürür insanı. O zaman insanlar iyi ve kötüyü, doğru ve yanlışı birlikte tartışmalarına bile gerek yoktur. Herkesin duygusu kendine gibi bir sonuç çıkabilir.

Sitelerde Paylaş

Ahlakın duygulardan doğduğu doğrudur. Ama bunu demek ahlakı anlamakta yeterli gelmez. Tüm duygularımızın ortak bir amacı ve yönü olduğunu da bilmemiz lazım. Bir çok duygularımız vardır ama tüm bu duygularımızın ortak bir yönü vardır o da kendimizi büyütmeye çalışmamızdır. Ahlak kuralları dediğimiz şeylerde büyümek arzumuza hizmet eden yöntemlerdir, kurallardır. Tüm insanlarda da bu böyledir. Bundan dolayı insanlar birlikte ortak bir ahlak oluşturmaya, iyi ve kötü oluşturmaya çalışırlar. Mesela bir şirket çalışanları toplantı düzenler, ortak kararlar alırlar ve kurallar belirlerler. Ortak alınan bu kararların amacı nedir? Şirketi büyütmektir. Şirketin başarısı için yapılan eylemler kararlar iyi, şirketi başarısızlığa uğratacak şeylere kötü nitelemesi yapılır. Tüm ahlak kuralları da aynen bu temele dayanır.

Sitelerde Paylaş

İnsanların hepsi çıkarcıdır. Herkes her zaman büyümeyi istemez.

İsyan edip karşında duracağım, neredesin?

Karanlığı, ışığa yoracagım, neredesin?

İbadete karşılık cenneti alacaksam

'Bağış mı ticaret mi' diye soracağım,neredesin?

Hayyam

Çıkarcı ne demek? Çıkarcı da kendini büyütmek istiyor ki hep kendine bir şeyleri alıyor. Ama başkalarının sevgisini alamıyor, başkalarıyla bir ekip, bir birliktelik kuramıyor (insan ekibiyle birlikte bir büyüklük kazanır, Galatasaray Real Madrid'e gol atınca sanki ben atmışım gibiydim), Hele de çıkarcılık başkalarının emeğine hırsızlığa giriyorsa ki zaten bu gerçek bir büyüklük olmadığı için (Çünkü hırsızlık şu demektir: Oğlum sen bir bok beceremiyorsun, sen aciz, zavallının, küçücük birisin demektir.). Onuru elde etmemiş oluyorsun. Yani her insan aslında ben merkezlidir ve hep kendini büyütmeye çalışır. Ahlak kuralları nitelikli bir bencillik sağlar ve insanların çok sayıda büyüklükler elde etmesi için geliştirdikleri yöntemler, kurallardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...