Jump to content

TÜRK ATEİSTLERİ NEDEN TÜRK MÜSLÜMAN ATEİSTLERİDİR?

Recommended Posts

Türk Ateistleri Neden Müslüman Ateistlerdir?

Bu soru Türk ateistlerinin aklında nahoş bir soru işareti oluşturuyor ve Müslüman ateist oksimoron bir terim gibi duruyor.

Ateist Müslüman olamaz, Müslüman ateist olamaz.

O halde nedir bu Müslüman ateist çeliskisi?

Kavram olarak mümkün müdür? Doğru bir terim midir?

Bunlar birbirleri ile bağdaşmayan terimlerdir. İslam'ı seçen ateizmden uzak olabileceği kadar uzaktır.

Dinlerden uzak durmak isteyen için ise ateizm pratik ve gerçekçi bir alternatiftir.

Onları birleştirmek ikisine de haksızlık etmiş olmak değil midir?

İslam yüzlerce yıl içinde kültürümüzde ve yaşamımızda çesitli etik, moral, sosyo-ekonomik kavramlardan oluşan geniş bir bilgi platformu oluşturmuştur. Bu epistemolojik platformun her öğesi İslam tarafından geçmişten günümüze, değiştirilerek, daha doğrusu İslamlaştırılarak, taşınmış ve günümüz sosyal yaşamının da bir parçası olmaları sağlanmıştır.

AYRICA.... Forumda yazan bazı Türk ateistlerinin ateizm hakkındaki düşünceleri aşağıdaki gibi olduğundan...

1. Ateizmin bir Tanrı'nın var olmasını reddetmekten başka bir eğilim olmadığına inandıkları için..

2. Ateizmde etik ve moral değerlerin olmadığına inandıkları için.

3. İslam tarihini, ritüellerini ve başlangıcını sorgusuz kabul ettikleri için.

4. Bilime yeterince önemi vermedikleri ve evrimi yeterince savunmadıkları için.

5. Müslümanların ahlaksal değer yargılarını hemen hiç modifiye etmeden kabul ve devam ettirdikleri için.

6. Sapkın İslamsal gelenekler ve onları savunan Müslümanlarla yeterince etkili mücadele edemedikleri, daha da ötesi onlarla bazı konularda hemfikir oldukları için.

7. İslam'ı son bilimsel gelişmelerin ışığında değil de, kendi efsanevi tarihini baz alarak eleştirdikleri için.

8. Batı'da bu konularda katedilen ilerlemeleri ve gelişmeleri izlemedikleri için.

9. Kendilerine Türk Müslüman ateistleri olduklarını hatırlatanlara şiddetle direndikleri için.

10.Ateizmi savunurken özgür düşüncenin teistleri de kapsamına aldığını kabul etmedikleri için.

Türk ateistleri Türk Müslüman Ateistleridir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 190
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında bunlar bir eleştiri değil.

Sadece bir gözlem. Uzaktan yapılan bir gözlem.

Bir olguya uzaktan bakılırsa, ona yakından ve içinden bakmaktan oldukça farklı gözlemler yapılır.

Farklı bilgiler edinilir.

İçinde yaşadıkları için Türk ateistlerinin çoğunun dikkatinden kaçmıştır bu gözlemler.

Ateizm aslında bir değişimi simgeler.

İslam'dan uzaklaşmak böyle bir değişimdir. Ama bu bir kerede, yalnız bir aşamada gerçekleşmemelidir.

Ateist aşamasına ulaşan için değişim devam etmelidir.

Ateizmde içsel bir bilgelik yoktur. Ateizm bilgeliği arayıp bulma isteği ve yetisi kazanmaktır.

Ateizmde ahlaksal değerlerin olmaması ateizmde ahlak yoktur şeklinde yorumlanmamalıdır.

Ateizmde ahlaksal değerlerin olmaması demek, dinlerde olduğu gibi, daha önceden saptanmış katı bazı ahlaksal değerlerin olmaması demektir.

Bu da ateizmde ahlakın olmadığı değil, tam tersine, olduğu, hatta olması gerektiği şeklinde yorumlanmalıdır.

Ateist ahlakının en büyük özelliği bütün ateistlerde aynı motifleri tekrarlamamasıdır. Çünkü ateizm bir dogma değildir. Yine de bu ahlak bazı minumum ortak paydalarda kesişir.

Ateist için ateizmin sınırları yoktur. Çünkü bilginin sınırları yoktur.

Ateist için değişimin ve eğitimin de sınırları yoktur.

Kendilerini bu değişimin içinde bulan Türk ateistleri için Türk Müslüman Ateisti olmak sadece bir başlangıçtır.

Tabii değişebiliyorlarsa..

Sitelerde Paylaş

Kültürel assimilasyondan kurtulmak o kadar kolay değildir, yüzyılar sürebilir etkisini yok etmek..

Ben ABD'li ateistlerin içine de girdim. Onları da yeterince tanıyorum.

Ve evet.. Onlar da Hristiyan ateistlerdir.

Hristiyan değerlerle donanmışlardır.

Yine de bu iyi bir mazeret değil. Ateistlerin ahlaklarını, dünya görüşlerini, yaşam tarzlarını dinlerin etkisinden korumaları gerekir.

Ateist bilgelik bunu gerektirir.

Sitelerde Paylaş

hacı da yahudiler gibi yakında ateistleri üstün ırk ilan ederse şaşırmayın.

ateizm için üstün ırk demek yerine evrensel insan türü denilebilir

çünkü ateizm için tek sınırlayıcı varsa o da bilimdir

ateist ahlak anlayışı bile bilim temelinde evrensel ahlak anlayışıdır

kanısındayım sayın Bersann

bu arada Berşan niye Bersann oldu merak ettim

sonra bir n yetmiyor muydu?

Sitelerde Paylaş

Gecenler de müslüman ateistlere örnek teskil edecek kadar cok tuhafiye bir durumla karsilastim. Bir yere davet edildik. Davet eden cift 'ateist' takilan kisiler ve son iki secim de Tayyib'e oy vermisler. Ben teistim. Tayyib'i hic sevmem. Kadin ve kocasi ateist; Tayyib hayranlari. Tayyib'in dinci kimliginden hic de rahatsiz degillerdi...

Sitelerde Paylaş

1. Ateizmin bir Tanrı'nın var olmasını reddetmekten başka bir eğilim olmadığına inandıkları için..

Daha fazlasına da inanabilirler. Ama inanmak istemedikleri için onları suçlayamazsın.

Ateizm, kendine değer katan bireylere hiçbirşey kazandırmıyor ve ateistlerin genelde bireysel düşünen karakterde olmaları da onları ateizmin kendilerini ilgilendirmeyen diğer kısımlarına karşı soğuk durmalarına neden oluyor.

''Müslüman ateistler'' yine de yanlış bir terim, ''bencil ateistler'' demek daha doğru olurdu.Yani ''ben ateizme ne katabilirim'' yerine ''ateizm bana ne verebilir'' diye düşünenler. Tabiki ateizmin verebileceği tek şey inançsızlık olduğundan bununla yetinebiliyorlar.

Burada konu din-ateizm çerçevesinin dışına çıkıyor aslında. Daha çok modern insanın liberalleşmiş hasta beynidir sorunuun kendisi.

Sitelerde Paylaş

hacı da yahudiler gibi yakında ateistleri üstün ırk ilan ederse şaşırmayın.

Müslümanlardan sıra gelmiyorki,Allah katında dinin İslam olması ve Müslümanlardan başka herkesin cehenneme gireceği inancı Yahudilerin bu görüşüyle aynı.Ayrıca Yahudilerin üstün bir ırk olması kitabınızda da yazıyor.

Duhan 32 :

Andolsun ki onları (İsrailoğullarını), bir İLİM ile âlemlere (insanlar) üstün seçtik!

Sitelerde Paylaş

Daha fazlasına da inanabilirler. Ama inanmak istemedikleri için onları suçlayamazsın.

Ateizm, kendine değer katan bireylere hiçbirşey kazandırmıyor ve ateistlerin genelde bireysel düşünen karakterde olmaları da onları ateizmin kendilerini ilgilendirmeyen diğer kısımlarına karşı soğuk durmalarına neden oluyor.

''Müslüman ateistler'' yine de yanlış bir terim, ''bencil ateistler'' demek daha doğru olurdu.Yani ''ben ateizme ne katabilirim'' yerine ''ateizm bana ne verebilir'' diye düşünenler. Tabiki ateizmin verebileceği tek şey inançsızlık olduğundan bununla yetinebiliyorlar.

Burada konu din-ateizm çerçevesinin dışına çıkıyor aslında. Daha çok modern insanın liberalleşmiş hasta beynidir sorunuun kendisi.

Haklısın. Bencil olanları da var ama onlar Müslüman ateistlerden farklı bir grup.

Müslüman ateist terimi oksimoron bir deyim ama bilinen bir deyim. İlk kullanan ben değilim.Michael Shermer HOW WE BELİEVE kitabında bu konuya değinir.

Bu arada ben kimseyi suçlamıyorum. Sadece onların varlığına işaret ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yine de bu iyi bir mazeret değil. Ateistlerin ahlaklarını, dünya görüşlerini, yaşam tarzlarını dinlerin etkisinden korumaları gerekir.

Bu tartışmaları bende yaptım agnostikte belki burada bile yapmışımdır..

Sayın hacı size konumunuz nedeniyle saldırmıyorlar..

Bana sert tepkiler geliyordu..

Ailesine çevresine babasına anasına patronuna devlete müslüman görünmek zorunda kalan ateistlerden oluşuyor çoğu..

Bunu nasıl başarıyorlar bilemiyorum..

Ama karısı müslüman olan ateistler çoğunlukta..

Karısını Ateist yapamayan çocuğunu ateist yapamayan nasıl olabiliyorsa..

İşte bu nedenle haklısınız..

camiye giden ateist bile olabileceğini sanıyorum..

Sitelerde Paylaş

başarılı bir adamsan çevrende kıskanılan açığı aranan biriysen sigarayı bile bırakmaktan daha zor diyebilirim.. amerikalı ateistler türklerle kıyaslanamaz..

Sitelerde Paylaş

Ukeden cikip ateistlerin hosgoruldugu bir memlekete yerlesemiyorsaniz bu muslluman ateist terimini kabul etmelisiniz. Yada daha iyisi dindar gorunup her turlu mali goturmek ama bu da ahlaksizlik herkes yapamaz.

ben hasbelkader yurtdisindayim ateist olmam veya dinsiz olmam cevremde pek onemsenmez ama turkiyede olsaydim dindar gorunmeye devam ederdim, yada dayanamazsam ukeyi terketmeye calisirdim.

tarihinde hoca-efendi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gecenler de müslüman ateistlere örnek teskil edecek kadar cok tuhafiye bir durumla karsilastim. Bir yere davet edildik. Davet eden cift 'ateist' takilan kisiler ve son iki secim de Tayyib'e oy vermisler. Ben teistim. Tayyib'i hic sevmem. Kadin ve kocasi ateist; Tayyib hayranlari. Tayyib'in dinci kimliginden hic de rahatsiz degillerdi...

Tek kelimeyle ağğğğrrr :) Gerçekten ben de bunu anlayamıyorum. AKP'ye oy vermek ve ateist olmak.. Birbirleriyle zıt ilişkili şeyler, en azından benim için, her ne kadar kimin kime oy vereceği insanın kendi kararı olması gerektiğine inansam da.. Ve aynı zamanda başlangıçta dahi olsa AKP'den umut etmiş sonra hayal kırıklığına uğramış ateistleri anlayamıyorum. İnsan bu kadar mı kanar.. Ama ben ne diyorum ki.. Burada Almanya'da dahi CDU (Hristiyan Birlik Partisi) oy veren ateistler var. Ateist dünyası benim anlayamayacağım kadar karmaşık..:) Muhtemelen onlar da benim parti tercihim hakkında kafalarını sallıyorlardır.

Sitelerde Paylaş

Türkiyede yaşayan ateistlerin çoğu(ben dahil) kültürel olarak müslümanız.

tabutumuzun üstünde yeşil örtü olacak, cenaze namazı kılınacak, mezar başında kuran okunacak(türkçe bile değil).

dilimize yerleşen inşallah, eyvallah ... gibi kelimeler her zaman bizimle olacak.

yurt dışında türkiyeli olduğumuzu söylediğimizde müslüman damgası yiyeceğiz.

adı ahmet, muhammet falan olanların hali daha da kötü

Yani ne olursa olsun islam kültürünün izlerini her zaman taşıyacağız. alışmak lazım

tarihinde enkia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sn.hacı;sizde müthiş bir ego var..Gecenin bu saatinde yazdıklarınızı okurken gülümsedim sadece.. :)

Vardır kardeşim. Egom vardır. Büyüktür de. Onur ve gururum da vardır. Onlarla yaşıyorum ABD'de son 40 yıldır.

Onlar sayesinde kimseye kendimi ezdirmedim. Bir Türk olarak tek sermayem onlardır.

Sizin de onlara sahip olmanız için çalışıyorum burada.. Henüz pek başarılı olduğum söylenemez.

Sitelerde Paylaş

Bu tartışmaları bende yaptım agnostikte belki burada bile yapmışımdır..

Sayın hacı size konumunuz nedeniyle saldırmıyorlar..

Bana sert tepkiler geliyordu..

Ailesine çevresine babasına anasına patronuna devlete müslüman görünmek zorunda kalan ateistlerden oluşuyor çoğu..

Bunu nasıl başarıyorlar bilemiyorum..

Ama karısı müslüman olan ateistler çoğunlukta..

Karısını Ateist yapamayan çocuğunu ateist yapamayan nasıl olabiliyorsa..

İşte bu nedenle haklısınız..

camiye giden ateist bile olabileceğini sanıyorum..

Yahu bu ne demek? Bu nasıl bir bakış açısı, nasıl bir beklenti?

Ben inançlı biriyle evlenseydim onu ateist yapmaya çalışmazdım. Anlatırdım, büyük ihtimalle konuşur tartışırdık da ama ateist olsun diye beklemez, uğraşmazdım.

Çocuğumu da ateist yapmak için uğraşmazdım. Onu sadece doğru bilgiyle büyütür, gerçekleri söylerdim. Hepsi o.

"Ama karısını ateist yapamayan ateistler var hala" demek, tek kelimeyle sapma. Çok ciddiyim.

Sanki ortada yapılması gereken çok elzem bir görev var, sanki kadın ateist olmazsa adamın ateistliği güme gidecek, beceriksiz, başarısız ateist olacak..

Ne saçma insansın, biliyor musun?

Bırakın insanlar neye inanırsa inansın. Ateizm, yayılması gereken bir din değil.

Ayrıca ben karısı müslüman olan erkekler biliyorum, çok da mutlular, evlilikler başarılı, kimse kimseden şikayetçi değil. Hatta bir yerde renk bile bu..

Senin bu bakış açınla bakarsak, karısını müslüman yapmaya uğraşmakla ateist yapmaya uğraşmak arasında hiç fark kalmaz.

Namusunu, kadınına hükmünün ne kadar geçip geçmediğine indirgeyen Müslüman anlayışıdır bu. Büsbütün Müslüman kafasıdır.

Hele de bir ateistin karısı hala müslüman diye o ateistin ateistliğini sorgulamak, hepten hastalıklı bir bakış.

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vardır kardeşim. Egom vardır. Büyüktür de. Onur ve gururum da vardır. Onlarla yaşıyorum ABD'de son 40 yıldır.

Onlar sayesinde kimseye kendimi ezdirmedim. Bir Türk olarak tek sermayem onlardır.

Sizin de onlara sahip olmanız için çalışıyorum burada.. Henüz pek başarılı olduğum söylenemez.

Yanılmama imkan yoktu zaten..Uzaktan bakınca çok belli oluyor karakteriniz.. :)

Yalnız kendinizden çok eminsiniz..Bu pek sağlıklı bir şey değildir..

Kendinizce ateizmi bir kalıba sokmaya çalışıyorsunuz ki;ateistforumunun yöneticisinden beklenmedik bir davranış bu..

Size sorarım;ateizmin belli başlı normları varmıdır?

Sitelerde Paylaş

Yanılmama imkan yoktu zaten..Uzaktan bakınca çok belli oluyor karakteriniz.. :)

Yalnız kendinizden çok eminsiniz..Bu pek sağlıklı bir şey değildir..

Kendinizce ateizmi bir kalıba sokmaya çalışıyorsunuz ki;ateistforumunun yöneticisinden beklenmedik bir davranış bu..

Size sorarım;ateizmin belli başlı normları varmıdır?

Konuyu kişileştirmeyin. Sizin ne olduğunuz beni ilgilendirmiyor. Benimki de sizi ilgilendirmemeli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...