Jump to content

Ne Kadar Yaşamak İstersiniz ?

Recommended Posts

ateistlerin bence yaşadıkları toplumun gelenek görenek ve inançları baz alınarak boyunlarında bir borç olduğunu düşünüyorum.

şimdi burası türkiye, doğal olarak ateistlere öcü gibi bakılan birçok yer var, yani anlayış olarak zor olsada ateistlerin bence vasiyetlerinde islami geleneklere göre defn edilmemelerini belirtmeleri gerekir. bu hem kendileri için hemde kendilerinin yolunda gidenler için bir adım olacaktır. doğru yada yanlış olarak bakmadan şu şekilde bakalım, nasıl yaşadılarsa öyle ölmeleri gerekir diye düşünüyorum.

kendi belirttikleri yada olmasını istedikleri bir merasim ile uğurlanmalarının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş

ateistlerin bence yaşadıkları toplumun gelenek görenek ve inançları baz alınarak boyunlarında bir borç olduğunu düşünüyorum.

şimdi burası türkiye, doğal olarak ateistlere öcü gibi bakılan birçok yer var, yani anlayış olarak zor olsada ateistlerin bence vasiyetlerinde islami geleneklere göre defn edilmemelerini belirtmeleri gerekir. bu hem kendileri için hemde kendilerinin yolunda gidenler için bir adım olacaktır. doğru yada yanlış olarak bakmadan şu şekilde bakalım, nasıl yaşadılarsa öyle ölmeleri gerekir diye düşünüyorum.

kendi belirttikleri yada olmasını istedikleri bir merasim ile uğurlanmalarının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

dediğiniz konu benimde bazen çok düşündüğüm bir konu. ateistler şöyle defnedilecek diye bir ritüel yok. türküyede zaten ateist diye bir cenazede görmedim. hepsi islami usüllere göre defnediliyor. bildiğim çok ateist öldüğünde müslüman gibi defnedildi. yaşarken olmayan saygıyı ölüncede göremiyoruz maalesef

Sitelerde Paylaş

Hazreti Nuh Aleyhisselam kadar yaşamak isterdim... Kendisi nacizane 950 yıl kadar yaşamış...

Yalnız insanlarda burun ve kulaklar büyümeye devam ederler, yaş ilerledikçe büyümeler gözle görülür bir hale gelir.. Bu kadar yaşadıktan sonra nasıl bir burun ve kulaklarım olurdu merak ediyorum...

Sitelerde Paylaş

Bıkana kadar elbette.

Şu an ölü olan insanlar için ölümün uykudan pek farkı yok. Uyanmadığın sürece uyuduğunu bilemezsin.

Ölüm hiçliğe kavuşmak değildir. Kavuşacak bir şeyin kalmaması ve o şeyin bizim bilincimiz olmasıdır. Bu bağlamda hiçliği insan bilincinden ayrı olarak düşünmek gerekir ki bu imkansızdır. İşin içine kendimizi katmadan düşünemeyiz, katarsak da hiçlik olmaz onun adı. Hiç tatmadığımız ve tadamayacağımızdır o.

Sitelerde Paylaş

Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,

zaman ki sana hasta olmuş,

incelikli haytasın,

nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı,

güzelleş be oğlum

şimdilik ölümüne kadar hayattasın.

Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın...

Sitelerde Paylaş

milyonalarca insan sadece karnını doyurmak için, 6 gün saatlerce çalışoyor..

ne istediğini yapabiliyor, ne istediğini yiyebiliyor nede istediğiyle olabiliyor v.b..

lakin bu şekli hiç bozma gibi girişimleri de yok

neden yaşıyorlar peki?

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne istediğini yapabiliyor, ne istediğini yiyebiliyor nede istediğiyle olabiliyor v.b..

neden yaşıyorlar peki?

ben buna modern kölelik diyorum. insanlar ayaklarına pranga bağlı olmayınca kendilerini özgür insanlar zannediyor olabilirler.

nedir kölelik? efendinin hizmetinde sadece karın tokluğuna yaşamaktır.

şimdi modern zamanımızda işçi, memur ve özel sektör çalışan sınıflarıda, yani toplumun kaymak tabakasını oluşturan azınlık bir kesim harici olan çok büyük çoğunluğu sadece karınlarını doyurmaktan öte harcama yapacak paradan fazlasını kazanmıyorlar. insanlar zaruri ihtiyaçları ölçüsünde alışveriş yapıyor, asla lükse kaçmıyor.

yani bir nevi modern kölelik.

prangasız rapt altında kalma. beyaz yakalılık.

Sitelerde Paylaş

neden yaşıyorlar peki?

Gelecekten umudumuz var bu yaşam kaynağımız bu düzeni kuran sistem elbette bozulmaması için belli kıritallerle çalışıyor açlık muhtaçlık korkusu işci kisimin adım atmasını engelliyor umuyoruzki daha özgür bir yaşam biçimi gelecek

Sitelerde Paylaş

neden yaşıyorlar peki?

Sis perdesinin aralanması gerek onların doktoru olup görmelerine yardımcı olmak adına neden yaşadıklarını göstermek gerek.

Sitelerde Paylaş

aslında modern kölelik çok daha profosyonel ve muazzam..

çünki bunda efendi ve onun amelesi hiç yüz göz olmuyor yani düzenli bir şekilde ayda 200 saatten falza çalışıyor ve durumun farkındalığı bile yok..

hatta bir çok çalışan büyük bir minnet duyuyor, ekmek kapımız diye filan..

burada müthiş bir illizyon var, mesela on işçi bir iş yapıyor ve gelirin yüzde 55ini bir kişi diğerini de on kişi bölüşüyor. iş böyle teklif edilse hemen kabul etmezler..

modernleştikçe açlık daha da artıyor sanki.. modern çağ gerçekten çok enteresan..

heryer ağzına kadar ürün dolu, ama alabilen sınırlı, sokaklar aç gezen insanlarla dolup taşıyor.. mecaz değil gerçek anlamda aç..

çalışan değil sadece parası olan alabiliyor, ama çalışan kazanır anlaşıyı geçerli yinede..

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...