Jump to content

Evrim Teorisi, Tanrının Varlığı ile Çelişmez

Recommended Posts

Allahın iradesi dışında hiçbirşey olmaz.Mesela genlere x etki olduğunda gen bozulur kuralı koyar.Bu Kuralı çiğnersen genetik bozukluklar başlar.

mesela depremler en fazla 9 şiddetinde olur kuralı koyar.Bu kurala uymazsan ,deprem olur ve enkaz altında kalıp ölürsün.

mesela atıyorum 120 yaşına kadar yaşarsın kuralı koyar.Sağlığını hiçe sayarsan erken ölürsün.Erken ölmen senin seçimindir bir nevi.Allah dilerse seni daha erken veya daha geç öldürebilir.

Bende önceki soyumda genetik bozulma olmuş ise benim suçum ne? Dış etki olmaksızın ortaya çıkan genetik bozuklukları ne yapıyorsun? Mutasyonlar olmasaydı hayvanlardaki ve bitkilerdeki çeşitlenme nasıl ortaya çıkacaktı? Buğday, mısır nasıl olacaktı? Keçi, köpek, inek nasıl olacaktı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 909
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Canlılığın ilk dönemi suda, ikinci dönem karada, ve son halka insan.Kafamda böyle bir evrim resmi oluştu.

Ağaç gibi düşün. Ağacın dallarını türler, yapraklarını da canlılar olarak düşün. Ağaç büyümeye devam ediyor, yeni sürgünler veriyor. Bu esnada bazı yapraklarını döküyor, bazı dalları düşüyor.

Sitelerde Paylaş

Bahçeme güzel bir şeftali fidesi diktim önce yaprak veriyor sonra dallar ortaya çıkıyor gelecek sene çiçek verir ondan sonrada meyva . Ama O Fide bir şeftali ağacından alınmıştı.Kaldıki Şeftali çekirdeğinden bile fide çıkması çok zor.Çıksa bile mutlaka aşılama yapmanız şart.

tarihinde gerçekçi53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende geçen sene bahçemdeki bir dut ağacına başka bir meyva ağacının aşısını yaptırdım. şuan ağaç büyümeye devam ediyor 2 dal ve 2 çeşit meyva veren tek gövdeli ağacı görünce aklıma bu evrimdeki mutasyon örneği geliyor. bilinçli mutasyon dedikleri sanırım benim meyva ağacına 2 farklı meyvayı enjekte edip bir ağacı değiştirmek olarak görülebilir mi?

Sitelerde Paylaş

bende geçen sene bahçemdeki bir dut ağacına başka bir meyva ağacının aşısını yaptırdım. şuan ağaç büyümeye devam ediyor 2 dal ve 2 çeşit meyva veren tek gövdeli ağacı görünce aklıma bu evrimdeki mutasyon örneği geliyor. bilinçli mutasyon dedikleri sanırım benim meyva ağacına 2 farklı meyvayı enjekte edip bir ağacı değiştirmek olarak görülebilir mi?

Evet budur.Yani başka bir ağacın dalını alıp ekleme yapıyorsunuz dutun gövdesine.Bu tamam.Ama bununun dışında O dut ağacı milyar sene geçse başka bir ağaç meyvası veremezdi.Yani evrim kendi kendine olamaz.

Sitelerde Paylaş

Evet budur.Yani başka bir ağacın dalını alıp ekleme yapıyorsunuz dutun gövdesine.Bu tamam.Ama bununun dışında O dut ağacı milyar sene geçse başka bir ağaç meyvası veremezdi.Yani evrim kendi kendine olamaz.Yada alın iki saf beyaz ırkı götürün afrikaya sadece derileri zamanla bronzlaşır doğan çocuklar daima kendi ırklarıyla çiftleşse trilyar yıl geçse başka bir ırktan çocuk olmaz.

Sitelerde Paylaş

Evet budur.Yani başka bir ağacın dalını alıp ekleme yapıyorsunuz dutun gövdesine.Bu tamam.Ama bununun dışında O dut ağacı milyar sene geçse başka bir ağaç meyvası veremezdi.Yani evrim kendi kendine olamaz.

dediğin gibi ben o dut ağacına tam gereken yere ve gereken şekilde aşı yaparak farklı bir meyva kodu enjekte ediyorum buda ağacın yaşı, toprağın yapısı, iklimin türü gibi özellikler enjekteye uygun ise ağaç tepki veriyor, şuanda bu zeminler uygun olduğundan bir ağaçta çeşit meyva oluşuyor. ben bilinçli bir uygulama ile bir canlının genetiğine mudahale edip değiştirdim. şartlar el verdi ve bu müdahale gerçekleşti. şimdi trilyon yıl geçse o ağaç kendi kendine bu durumu gerçekleştirebilirmi?

Sitelerde Paylaş

Bunun mutasyon olduğunu sanmana şaşırmadım. Sanırım mutasyonun ne olduğundan haberin yok.

Aşılamak bilinçli mutasyon filan değil. Bir bebeğin anne sütü yerine inek veya keçi sütü emerek büyümesi gibi. Genetiği değişmiyor. Beslenme farklı olunca büyüme hızı ve buna bağlı görünüm değişiyor.

Düşündüğün anlamda Mutasyon olabilmesi için tozlaşmanın başka bir bitkinin polenleri ile yapılması lazım.

Bir eşek ile bir atın çifleşme olasılığı neredeyse imkansızdır. Ama sen bu hayvanları tutup zorla çiftleştirirsen iki canlının ortak özelliklerini gösteren farklı bir tür ortaya çıkar. Okumuyorsun, okumayınca da böyle bilgisiz kalıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Körler sağırlar birbirini ağırlar olmuş. Meydanı boş bulmuş atıp tutuyorsunuz yine.

Bu mutasyon filan değil. Birbirine benzeyen hücrelerin zorla bir araya getirilmesi.

Kök yine başka dut, dal yine başka bir dut olarak kalır. Genetiklerini korurlar. Hatta dutun çekirdeğini ekersen en son çekirdekten yetiştirilme durumuna geri döner.

Sitelerde Paylaş

dediğin gibi ben o dut ağacına tam gereken yere ve gereken şekilde aşı yaparak farklı bir meyva kodu enjekte ediyorum buda ağacın yaşı, toprağın yapısı, iklimin türü gibi özellikler enjekteye uygun ise ağaç tepki veriyor, şuanda bu zeminler uygun olduğundan bir ağaçta çeşit meyva oluşuyor. ben bilinçli bir uygulama ile bir canlının genetiğine mudahale edip değiştirdim. şartlar el verdi ve bu müdahale gerçekleşti. şimdi trilyon yıl geçse o ağaç kendi kendine bu durumu gerçekleştirebilirmi?

Kendi kendine gerçekleştirir diye sıkan varsa buyursun.

Ortam şartları ile değişir hemde çok rahat değişir. Güneş bile değiştirir...

Sitelerde Paylaş

Meyveleri aşılamayla değil de tohumla üretmeye çalıştığınızda o anki karakterlerini kaybederek yabanileşmeye doğru giderler.

Çünkü bir meyve ağacının her bir tohumunda mutasyon nedeniyle farklı genetik bilgi vardır. Bu tohumları alıp ekerseniz doğa ile daha iyi mücadele edebilecek türde bireylerin yaşama olasılığının fazla olmasından dolayı bu türler yaşar. Bir sonrakinde yine öyle. Bu da bizim göz ve damak zevkimize uygun değil doğanın zevkine göre ürüne doğru bir değişime uğrar.

Doğada etli, güzel, büyük, sulu meyve veya sebze göremezsiniz. Çünkü tohumları ya kısırdır ya da insan eliyle bekletilip zamanında toprağa atılması gerekir.

Sitelerde Paylaş

E yazmışsın oraya aşı diye. Aşıdır.

Farklı meyve oluşuyorsa "ıslah" da denilebilir. Genetik ıslaha veya GDO'ya girmez ama.

peki bu duruma benzer durumların doğada oluşması mümkünmüdür, mümkünse örnekleri nelerdir ksıaca açıklarmısın ?

Sitelerde Paylaş

peki bu duruma benzer durumların doğada oluşması mümkünmüdür, mümkünse örnekleri nelerdir ksıaca açıklarmısın ?

Bir üst iletide anarkom açıklamış.

Doğada aşı olmaz, aşı insan eliyle olan bir olay.

Vahşi doğada, daha da özel olursak insanın olmadığı yerde mısıra, buğdaya, ineğe, köpek türlerinin büyük çoğunluğuna...ve daha fazlasına rastlayamazsın.

Çok çok yabanıl türlerini bulursun, insan "ıslah" ede ede onları bugünkü haline getirmiş. Şimdi genetiğini değiştirerek ıslah ediyor.

Çünkü normal ıslahta çok beklemen gerekiyor, 1 nesil doğacak ondan çürük olanları atacaksın, güçlülerden 2.nesil....böyle gider.

Genetik ile direk sorunlu olan, istenmeyen ve/veya istediğin yerleri bulup değiştirmen çok daha hızlı ve rahat.

Sitelerde Paylaş

E yazmışsın oraya aşı diye. Aşıdır.

Farklı meyve oluşuyorsa "ıslah" da denilebilir. Genetik ıslaha veya GDO'ya girmez ama.

Değişim bir sonraki ağaçta gözlenmez ama sürekli bu ağaçları izleyerek meyvası güzel olanlardan göz alıp aşı yaparsan bir süre sonra tür olarak değil de ıslah edilmiş bir tür elde edersin. Rasgele mutasyonları seçip onun geninin devamını sağlıyorsun.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Değişim bir sonraki ağaçta gözlenmez ama sürekli bu ağaçları izleyerek meyvası güzel olanlardan göz alıp aşı yaparsan bir süre sonra tür olarak değil de ıslah edilmiş bir tür elde edersin. Rasgele mutasyonları seçip onun geninin deamını sağlıyorsun.

Evet. Farklı bir şeyden bahsetmiyorum. Bir sonraki ağaçta değişim yakalayabilirsin. Hemde çok rahat yakalayabilirsin.

Gözle göremezsen sekans analizi, proteom+spektra yapar yine yakalarsın.

Değişim yoksa 2. nesilde hangi bitkiyi ekeceğini nereden bileceksin?

Sitelerde Paylaş

Darwin boşu boşuna gidip birbirinden izole adalarda sürünmedi. Arada coğrafi engeller olan yerlerde türler arası gen alışverişi olmadığı için bir süre sonra farklılaşıyor.

Bu insan ırkları için de aynı.

Göç yolları üzerinde yaşayan topluluklarda gen havuzu daha geniş iken dağlarda, uzak adalarda ırklar daha küçük gen havuzunda olduklarından neredeyse birbirlerine benzerler. Genetik bozukluklar da o kadar fazlalaşır.

Sitelerde Paylaş

Evet. Farklı bir şeyden bahsetmiyorum. Bir sonraki ağaçta değişim yakalayabilirsin. Hemde çok rahat yakalayabilirsin.

Gözle göremezsen sekans analizi, proteom+spektra yapar yine yakalarsın.

Değişim yoksa 2. nesilde hangi bitkiyi ekeceğini nereden bileceksin?

Haklısın. Aynı ağacın dalları arasında bile fark olabiliyor.

Bu arda erken çiçek veya geç çiçek açması tercih edilebilir.

Sitelerde Paylaş

Naziat 28-35 e bak. Bir de Eski Ahitten Yaratılış 1. bölüme bak.

Yerden önce ışığı, geceyi ve gündüzü yarattığını gör. Sonra dağları en son göğü 7 kat düzenliyor.

Klasik cümlemi söyleyim; Eski Ahit beni ilgilendirmez.

Siz mi daha çetinsiniz yaratılışça yoksa Sema mı? O «Allah» onu bina etti

Boyuna irtifa' verdi. Nizamına koydu

Gecesini kararttı, kuşluğunu çıkardı

Ondan sonra da arzı döşedi

Ondan suyunu ve mer'asını çıkardı

Ve dağlarını oturttu

Sizin ve davarlarınızın intifa'ı için

Gecesini karartılan, kuşluğu çıkartılan şey gökyüzüdür.

Sonra Arz, Yerin döşenmesi;

suyun-merası çıkartılması ve dağların oturtulması. Fakat su-mera-dağ arzın döşenmesine dahil olarak söylenmiştir.

7 katlı meselesi başka ayetlerde var kanımca. Yalnız konuyu iyice dağıtıyoruz farkettiysen, bu başlık evrimle alakalıydı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...