Jump to content

Evrim Teorisi, Tanrının Varlığı ile Çelişmez

Recommended Posts

Bizim hesabımızda bir sıkıntı yok, ışık olarak da madde olarak da hesaplasan "sadece" kurandaki rakamları birbirine eşitleyemezsin.

Anti-maddedirler dersen maddeyle temas edemezler.

yapısı bilinmeyen bir şey için, madde için geçerli olan ışık hızlı izafiyetin işe yarayacağına emin misin?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 909
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oluşabilir. Kesin bilemeyiz ama. Çok meyve verenin hayatta kalması lazım. Ki insanlığın bugüne kadar yaptığı budur.

Üretilen meyvelerdeki veya filizlerdeki genetik bilgi gidiyor. Geri dönüş yok.

Bu ağaç teorik bir ağaç. Büyüme ile ağacın fraktal boyutunun değişmediğini varsayalım.

Bence,

Ağacın her hücresi bir süre sonra diğer hücrelerle yarışa girecek, üstün olanlar yaşamaya, bölünmeye devam edecek. Bir süre sonra hücreler birbirlerini artık tanımayacakları için kontrolsuz çoğalma sonucu ağaç kanser olup ölecektir.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üretilen meyvelerdeki veya filizlerdeki genetik bilgi gidiyor. Geri dönüş yok.

Bu ağaç teorik bir ağaç.

Bence,

Ağacın her hücresi bir süre sonra diğer hücrelerle yarışa girecek, üstün olanlar yaşamaya, bölünmeye devam edecek. Hücreler birbirlerini artık tanımayacakları için kontrolsuz çoğalma sonucu ağaç kanser olup ölecektir.

Teorik ağaçsa, bitkiler hibritleşmeye en yatkın canlılardır. Kabul etme oranı daha yüksek.

Sitelerde Paylaş

Teorik ağaçsa, bitkiler hibritleşmeye en yatkın canlılardır. Kabul etme oranı daha yüksek.

Hibritleşme filan yok artık.

Ağaç ömrü yettikçe yaşıyor. Bilinçli bir müdahale yok.

Her yıl oluşan sürgün geride kalıyor. Yeni sürgünlerde meyva oluşup gidiyor.

Yeni sürgündeki hücrelerden yaşama şansı yüksek olanlar bir sonraki yıl için yeni sürgün oluşturuyor.

Hücreler arası yarış var artık.

Sitelerde Paylaş

Hibritleşme filan yok artık.

Ağaç ömrü yettikçe yaşıyor. Bilinçli bir müdahale yok.

Her yıl oluşan sürgün geride kalıyor. Yeni sürgünlerde meyva oluşup gidiyor.

Yeni sürgündeki hücrelerden yaşama şansı yüksek olanlar bir sonraki yıl için yeni sürgün oluşturuyor.

Hücreler arası yarış var artık.

Hibridizasyon en başta var. Sonrasında nesilden nesile bu özelliğin kaldığını kabul ediyor. 1. ağaç bunu kabul edip yaşamaya devam edebiliyor ve nekroz görünmüyorsa sonraki nesillerde devam eder. Zaten nekroz veya kloroz olacaksa 2. nesili göremez ağaç...

Sitelerde Paylaş

Hibridizasyon en başta var. Sonrasında nesilden nesile bu özelliğin kaldığını kabul ediyor. 1. ağaç bunu kabul edip yaşamaya devam edebiliyor ve nekroz görünmüyorsa sonraki nesillerde devam eder. Zaten nekroz veya kloroz olacaksa 2. nesili göremez ağaç...

Bu arada aşılama hibridizasyona giriyor mu? Gen transferi yok ortada. Kök ve alt gövde farklı olduğu için yaprak, meyve büyüklüğü ve verim değişiyor diye biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu arada aşılama hibridizasyona giriyor mu? Gen transferi yok ortada. Kök ve alt gövde farklı olduğu için yaprak, meyve büyüklüğü ve verim değişiyor diye biliyorum.

Yo girmez. Berşan'ın örneğine bakar mısın? 1. aşılanıyor. 2. nesil hibrit bir tür olarak kendiliğinden aşılı ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş

Yo girmez. Berşan'ın örneğine bakar mısın? 1. aşılanıyor. 2. nesil hibrit bir tür olarak kendiliğinden aşılı ortaya çıkıyor.

İkinci nesili nasıl üretiyor anlamış değilim. Aşılama sonucunda yeni ağacın tohumunu ekersem veya çelik alıp aşılama yaparsam iki farklı meyve veren bir ağaç elde ederim zannediyor olabilir mi?

Her dalı farklı olarak yaşamına devam ediyor ise bir süre sonra nekroz ve kloroz olup ölür.

Çelik alıp ikinci nesili aşı ile yetiştirirsen, hangi daldan aldıysan sadece o tür olur.

Tohumdan üretmeye kalkarsan yine öyle. Ancak çelikten ıslah edilmiş bir tür ise tohumdan eski orjinal yabani hali ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş

İkinci nesili nasıl üretiyor anlamış değilim. Aşılama sonucunda yeni ağacın tohumunu ekersem veya çelik alıp aşılama yaparsam iki farklı meyve veren bir ağaç elde ederim zannediyor olabilir mi?

Her dalı farklı olarak yaşamına devam ediyor ise bir süre sonra nekroz ve kloroz olup ölür.

Çelik alıp ikinci nesili aşı ile yetiştirirsen, hangi daldan aldıysan sadece o tür olur.

Tohumdan üretmeye kalkarsan yine öyle. Ancak çelikten ıslah edilmiş bir tür ise tohumdan eski orjinal yabani hali ortaya çıkar.

Düşünce deneyi.

Gerçek bitki değil. Berşan'ın yazdığına bir daha dön.

Sizde yazmışsınız teorik ağaç diye.

Zaten kabul etmezse ölür diye yazdım. Berşan kabul ederse ve özellik kalıcı olursa diye sormuş.

Sitelerde Paylaş

Düşünce deneyi.

Gerçek bitki değil. Berşan'ın yazdığına bir daha dön.

Sizde yazmışsınız teorik ağaç diye.

Zaten kabul etmezse ölür diye yazdım. Berşan kabul ederse ve özellik kalıcı olursa diye sormuş.

Neyse ben yine de Bersann'ın bir ağacın dallarını iki farklı tür ile aşılayınca ağacın tümünün genetik değişime uğradığını düşündüğünü zannediyorum.

Sitelerde Paylaş

bellerophon şey sorcaktım;

genetik dengelenimin evrime bi olumsuzluğu var mı, harun yahyanın böyle bi argüman kullandığına rastladım ( o tipitipi dikkate aldığımdan değil yanlış anlaşılmasın :D)

bide teist argümanlardan en önemlisi entropidir, canlılarda fotosentez&oksijenli solunum canlının entropiye karşı direncini arttırır mı?

Sitelerde Paylaş

bellerophon şey sorcaktım;

genetik dengelenimin evrime bi olumsuzluğu var mı, harun yahyanın böyle bi argüman kullandığına rastladım ( o tipitipi dikkate aldığımdan değil yanlış anlaşılmasın :D)

bide teist argümanlardan en önemlisi entropidir, canlılarda fotosentez&oksijenli solunum canlının entropiye karşı direncini arttırır mı?

Genetik dengelenim nedir?

Bilim forumunda hacı bey'in entropi başlığı var. Hemde 1 değil birkaç tane. Çok daha bilgilendirici olur.

Sitelerde Paylaş

Vikipediden anladığım kadarıyla, bi popülasyonda kişi sayısı arttıkça mavi göz-kahverengi göz, siyah saç, sarı saç,erkek,kadın oranı birbirine yaklaşır. Eğer Çinde doğum kontrolü yapılmasaydı günümüzde %50 erkek %50 kadın oranı olucaktı anladığım kadarıyla. (örnek olarak)

Bunun neresi evrime olumsuz etkisi var, anlamadım o yüzden sordum. yani Adnan Oktar bey öyle diyor :D

edit: genetic homeostasis diye geçiyo ingilizcesi

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vikipediden anladığım kadarıyla, bi popülasyonda kişi sayısı arttıkça mavi göz-kahverengi göz, siyah saç, sarı saç,erkek,kadın oranı birbirine yaklaşır. Eğer Çinde doğum kontrolü yapılmasaydı günümüzde %50 erkek %50 kadın oranı olucaktı anladığım kadarıyla. (örnek olarak)

Bunun neresi evrime olumsuz etkisi var, anlamadım o yüzden sordum. yani Adnan Oktar bey öyle diyor :D

Dawkins hocam'ın gen bencildir kitabında çok güzel anlatılır bu konu.

Yanlız şunu unutmamak gerekiyor, populasyon dengeye ulaştıktan sonra tekrardan dengesizliğe doğru gidecektir. Yani o oranlara gelip 1000 yıl o oranda kalmayacaktır. 20 yıl içinde hatta 5 yıl 1 yıl gibi sürelerde bile o denge bozulur. Çünkü doğal afetler, hastalıklar..vd. var. Bunlardan da kaçabilen kimse yok.

Edit: Yok anladım ben homeostasisten bahsettiğini, sadece nasıl bahsedildiğini duymak istedim.

Sitelerde Paylaş

sevgili Bellerophon,

ağaç örneğinden tekrar yola çıkarsak ben aşıyı yaptım ve 2 çeşit meyva veren ağacım hayatını sürdürüyor. ben öldüm gittim ağaç nesilden nesile devam ediyor yeni filizler de aynı şekilde 2 çeşit meyvayı vermeye devam ediyor, toprak, ısı, iklim gibi etkenler de ağacın hayatını devam ettirebileceği şekilde ideal düzeyde, bu ağaç bu şekilde nesilden nesile gidiyor. 2 düşünce var aklımda herhangi bir müdahale olmadan ağacın filizlenip yenilendiğini düşünürsek, kendi kendine yüzmilyonlarca yıl geçse de 2 çeşit mi meyva verir? veyahut zaman ilerledikçe ölme solma yenileyememe gibi etkenler hala yok, şartlar en ideal şekilde devam ediyor bu ağacın 2 çeşit meyva vermesi en ilkel hali olarak başlayıp yüzmilyon yıl sonra ağaç meyva bahçesi gibi çeşit çeşit meyvalarla dolu bir ağaçmı olur?

Sitelerde Paylaş

Bende önceki soyumda genetik bozulma olmuş ise benim suçum ne? Dış etki olmaksızın ortaya çıkan genetik bozuklukları ne yapıyorsun? Mutasyonlar olmasaydı hayvanlardaki ve bitkilerdeki çeşitlenme nasıl ortaya çıkacaktı? Buğday, mısır nasıl olacaktı? Keçi, köpek, inek nasıl olacaktı?

Olayın bilimsel boyutunu bilmemekle beraber, senin ceza dediğin şey ödülde olabilir.
Sitelerde Paylaş

Ağaç gibi düşün. Ağacın dallarını türler, yapraklarını da canlılar olarak düşün. Ağaç büyümeye devam ediyor, yeni sürgünler veriyor. Bu esnada bazı yapraklarını döküyor, bazı dalları düşüyor.

Bu grafik olarak iyi bir örnek ama, gerçekte meyvelerden oluşan bir dallanma var.Yani dalların yerinde ara meyveler var ve son meyve son canlı. :)
Sitelerde Paylaş

3 mayıs taki cnn din bilim darwin tartışmasında evrimci profesörün şu yorumu ateistlere ilham olması dileğiyle.Aktarıyorum.

1.41. dakikadan itibaren,

İslam ham ve boş bir geleneğe sahip değil.

İslamın ortaçağ avrupasını etkisi adlı eserde,

İslam kültürünün islam medeniyetinin nasıl bir kırılma yarattığını gösterir avrupa üzerinde.

Çeviri faaaliyeti falan değil bu, Bütün bir dönemi dönüştürüyor aslında, zihniyeti dönüştürüyor. Bu çok önemli.

Ben hep derdim, Bu kadar bir bilimsel geleneğe sahip bir müslümanlık nasıl olurda, evrim karşıtlığı batağına saplanır.Anladımki müslümanlıkta böyle bir gelenek yok.

Umarım ateistler bu profesörden birşeyler öğrenir.

ve müslümanlarda çok iyi bildikleri bu gerçeği birdaha düşünürler.

Bende şu soruyu sorarım.; Müslümanlar aynı tempoda gitselerdi, bu gün müslüman ülkeler mi, müslüman olmayan ülkeler mi daha geri kalırdı?

Müslüman ülkeler bugün geri kalmışsa , sebebi islam mı, insan mı?

Ve ateistler imama kızıp camiyi yaktığınızdan haberdarmısınız.

Ben kendi adıma bu evrimci profesöre teşekkür ediyorum.Umulurki ateistler onu örnek alırlar.

tarihinde atılan2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...