Jump to content

Evrim Teorisi, Tanrının Varlığı ile Çelişmez

Recommended Posts

tabiki yüzlerce bulunsun diyorum ve bilim evrim teorisi artık misyonunu tamamlamıştır derse.

sadece şuanki fikirlerinizle, aklınızda nasıl bir düşünce yapısı şekillenir. bunu çok merak ediyorum.

Merak etmeyin, bilim bunu sürekli yapar. Bir teori sürekli test edilir ve yanlış olan kısımları yenileriyle değiştirilir. Sir Isaac Newton'un 200 sene kanun olarak kabul edilmiş bulguları, Max Planck ve Einstein tarafından değiştirildi. Ama Newton mekaniği çöpe gitmedi. Sadece düzeltilip yenilendi o kadar.

Bilim insanlarının herşeye teori demesinin sebebi bu yüzden, yenilenebilir ve bir kısmı değiştirilebilir.

Sizin sorunuza bilim adamları 200'den fazla senedir cevap arıyorlar ama kanıtlar hep Darwin'den yana. Fakat değişirse ve yeni gelen daha iyi bir "materyal" açıklamaysa bunu bütün bilimciler kabul ederler.

Bilim insanları (arada tek tük çürük elma olsa da), bilimsel teoriler konusunda keyfi değillerdir. Kanıt neyden yanaysa o kabul edilip desteklenir. Yani özet; hadi bakalım, yaratıcıya düşman bir teori çıktı bunu kabul edelim diyen fevri insanlar topluluğu değildir. Örneğin, Darwin galapagos'a Nuh tufanına kanıt bulmak için gitmiştir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 909
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

uzman olmadığımı söylediğim halde evrim nedir diye diretmen nasıl bir mantık anlayamadım.

maymunla ortak atadan geldiğini ispatlama sanatı desem ,kabül görür mü.

Bu iletine güldüm, sanat diyen fikrini sevsinler. Hakkatten güldüm yalanım yok, komik cümle kurmuşsun..

keşke sanat olmasaydı ama öyle.başarılılarda üztelik, maymuna bir ifade yayapıyorlarki, sanırsın düşünen adam.

Bu gün neyin var? Konu dışı ama sarhoş gibi yazıyorsun. Keşke sanat olmasaydı demek kadar kör bir akıl var mı? Sanat her şeydir, ot geldik ot gidek diyon yani..

en son altı yıl önce bira içtiğimde sarhoş oldum ya sen.

Sitelerde Paylaş

tabiki yüzlerce bulunsun diyorum ve bilim evrim teorisi artık misyonunu tamamlamıştır derse.

sadece şuanki fikirlerinizle, aklınızda nasıl bir düşünce yapısı şekillenir. bunu çok merak ediyorum.

Bilimin yanılgısını yine bilim bulmuş olur. O halde bilime tutunmaya devam etmeliyiz.

Sitelerde Paylaş

Merak etmeyin, bilim bunu sürekli yapar. Bir teori sürekli test edilir ve yanlış olan kısımları yenileriyle değiştirilir. Sir Isaac Newton'un 200 sene kanun olarak kabul edilmiş bulguları, Max Planck ve Einstein tarafından değiştirildi. Ama Newton mekaniği çöpe gitmedi. Sadece düzeltilip yenilendi o kadar.

Bilim insanlarının herşeye teori demesinin sebebi bu yüzden, yenilenebilir ve bir kısmı değiştirilebilir.

Sizin sorunuza bilim adamları 200'den fazla senedir cevap arıyorlar ama kanıtlar hep Darwin'den yana. Fakat değişirse ve yeni gelen daha iyi bir "materyal" açıklamaysa bunu bütün bilimciler kabul ederler.

Bilim insanları (arada tek tük çürük elma olsa da), bilimsel teoriler konusunda keyfi değillerdir. Kanıt neyden yanaysa o kabul edilip desteklenir. Yani özet; hadi bakalım, yaratıcıya düşman bir teori çıktı bunu kabul edelim diyen fevri insanlar topluluğu değildir. Örneğin, Darwin galapagos'a Nuh tufanına kanıt bulmak için gitmiştir.

yani benim sorduğum evrim tamamen çökerse, yeni bir teori yada farklı bir teori olarak demedim, bu teori tamamen iptal oldu.

yerine yenisi de gelmedi ve hayat devam ediyor, diye düşünürsek. sizin açınızdan da evrim tamamen bitmiş olarak aydınlatılmış...

hayatınızda ne gibi bir değişiklik olur, acaba bir yaratıcı var mı dermisiniz yada hangi düşünce yapısı aklınızda yer edinmeye başlar.

Sitelerde Paylaş

Bilimin yanılgısını yine bilim bulmuş olur. O halde bilime tutunmaya devam etmeliyiz.

sanki biz duvara tutunmuşuz bizde bilime tutunmuşuz, bilim hayatımızın her anında hertürlü ihtiyacı gideren bir unsurdur. öğrenmenin bilmenin öğretmenin dili, dini, rengi olurmu. bilim evrenseldir, herkes ihtiyacını bu başlıklar altında karşılar.

Sitelerde Paylaş

Her ölen canlının fosili oluyor mu? Ayrıca çeyrek, yarım ve tüm akciğer olabiliyor mu? Şu an bile yaşayan akciğerli balık var google en iyi dostunuz.

Kurbağalar hem deri, hem solungaç, hemde akciğer solunumu yapıyorlar (hayatlarının ayrı devrelerinde). Ne kadar ilginç değil mi?

Cahil olduğum için cahil gibi soruyorum.Verdiğin cevap sorumun cevabı değil.

tekrar sorayım.Bir nesilde akciğer belirtileri başlıyor, ikinci nesilde biraz daha belirti artıyor, üçüncü nesilde biraz daha .......taki akciğer oluşana kadar.Bu süreç milyonlarca yıl.Milyonlarca ,derece derece akciğersilere sahip araformlar nerede.

akciğeri olan balık, sadece Allahın akciğeri olan balık yarattığını gösterir.O binlerce araform ise evrimi.

Sitelerde Paylaş

yani benim sorduğum evrim tamamen çökerse, yeni bir teori yada farklı bir teori olarak demedim, bu teori tamamen iptal oldu.

yerine yenisi de gelmedi ve hayat devam ediyor, diye düşünürsek. sizin açınızdan da evrim tamamen bitmiş olarak aydınlatılmış...

hayatınızda ne gibi bir değişiklik olur, acaba bir yaratıcı var mı dermisiniz yada hangi düşünce yapısı aklınızda yer edinmeye başlar.

Düşünce deneyi yapalım diyorsun yani. Ben o soruyu hergün soruyorum, acaba diye? Evrime gerek yok o soruyu sormam için. Bilimsel olarak ne olacağını yukarıda anlattım, albastı tek cümlede de özetlemiş.

Sitelerde Paylaş

Cahil olduğum için cahil gibi soruyorum.Verdiğin cevap sorumun cevabı değil.

tekrar sorayım.Bir nesilde akciğer belirtileri başlıyor, ikinci nesilde biraz daha belirti artıyor, üçüncü nesilde biraz daha .......taki akciğer oluşana kadar.Bu süreç milyonlarca yıl.Milyonlarca ,derece derece akciğersilere sahip araformlar nerede.

akciğeri olan balık, sadece Allahın akciğeri olan balık yarattığını gösterir.O binlerce araform ise evrimi.

Verdiğim cevap orada. Sizin araformdan anladığınız sanırsam, Timsah+tavuk= timsavuk gibi bir canlı bulunmalı.

Daha da açayım cevabı, bütün canlıların fosili kalmıyor ne yazık ki, hatta fosil bulmak altın bulmak gibi, hatta radyoaktif element bulmak gibi çok zor çok az ve çok değerli (kazarlarken o küçücük çekiçleri ve fırçaları neden kullanıyorlar, bu sebeplerden ötürü)....Fakat eldekilerin işaret ettiği bir yön var...Charles Darwin.

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Düşünce deneyi yapalım diyorsun yani. Ben o soruyu hergün soruyorum, acaba diye? Evrime gerek yok o soruyu sormam için. Bilimsel olarak ne olacağını yukarıda anlattım, albastı tek cümlede de özetlemiş.

cümlesini yazmaktan bile kaçıyonuz sanırım :)

farzedelim dawkins dedi, sayın bilim insanları, bir yaratıcı var, biz yanıldık. bilime sarılmaya devam edeceğiz, bilim ışığında yürüyeceğiz ama bir yaratıcının varlığını da artık resmen kabul ediyoruz. derse...

sizde bu kişinin örnek yanıtına ne şekilde cevap verirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Hayır, insandan insana bile değişen bir göz var. Aynı işlevi yapıyor ama renkleri farklı. Gözün yapısı bir kere oluştuğunda diğerleri modifiye versiyonu. Şöyle düşün X marka bir araban var. Sana da bana da verdiler bu arabayı, ikimizde kendi ihtiyaçlarımıza göre modifiye ederiz değil mi? Ama araba kökeninde X'tir. Fakat son haline bir bakarız seninki ile benimki farklı ikimizinkide X'ten farklı ama kökü X.

Yine anlaşamadık,göz henüz hiç evrilmemişken, tam gözü olan, ilk gözlü canlıya kadar arada binlerce ara tür olması gerekir değilmi.
Sitelerde Paylaş

cümlesini yazmaktan bile kaçıyonuz sanırım :)

farzedelim dawkins dedi, sayın bilim insanları, bir yaratıcı var, biz yanıldık. bilime sarılmaya devam edeceğiz, bilim ışığında yürüyeceğiz ama bir yaratıcının varlığını da artık resmen kabul ediyoruz. derse...

sizde bu kişinin örnek yanıtına ne şekilde cevap verirsiniz.

Yani bilim tanrıyı bulursa mı diyorsunuz? Kesin ve maddi şekilde ispatlandı, o zaman ne diyebilirim ki. O zaman birşey diyecek insan çok özür diliyorum süper gerizekalıdır.

Sadece dawkins çıkıp kanıtsız bunu söylüyorsa, hoca bunadı der geçerim...

Sitelerde Paylaş

Yine anlaşamadık,göz henüz hiç evrilmemişken, tam gözü olan, ilk gözlü canlıya kadar arada binlerce ara tür olması gerekir değilmi.

Yukarıda fosil sorununu yazdım sayın atılan, bu alıntıladığımın bir ileti üstünde. Eldekiler bu şekilde gösteriyor. Yani yanlışlanmıyor. Siz şurasını anlamadınız sanırım. Bütün canlıların öldüklerinde fosilleri kalmıyor, yukarıda daha net anlattığımı düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Diyemezsin neden???? Türler ayrıldıktan sonra çiftleşemezler. Şöyle düşün. Keyfi çiftleşme değil, herkes kendi türüyle takılır. Kedi kediyle, aslan aslanla, ikiside kedigillerden ama.

Bunun devam etmesi için ihtiyacın devam etmesi gerek. Ama senin sorunu anladım. Adaptasyonun türe oturabilmesi için ne kadar süre gerek diye soruyorsun.

Cevap muallak (çiftleşme süresine ve neslin ömrüne göre değişir.) ama diyelim ki 100 nesil. Bir nesil 20 sene olsun. Çok küçük bir adaptasyon olsun, 2000 yıl. Belki bu bile çok az bir süre.

Zaten evrim insan gözüyle bir ömürde gözlemlenecek bir olay değil. Kayalardan kum oluşumu gibi düşünün. Bir ömürde bir kayanın başında beklesende eridiğini ve kum oluştuğunu göremezsin, ama bu kum nereden geliyor? Bilim ispatlamış değil mi nereden geldiğini, sadece süre bizim gözlemimiz açısından çok uzun.

zaten çiftleşemezlerse evrim daha zora girip daha çok fosil olması gerekliliği doğuyor.

suda yaşayan iki balık aynı anda akciğer oluşumu belirtisi göstermesi gerekiyor aynı 20 yıl içinde.bunlardan doğan akciğer belirlili tür, aynı özelliğe sahip eş bulması gerekiyor. Buda dört balığın, aynı yirmi yıl içinde akciğer belirtisi gösterip, erkekli dişili çift olarak ,bu iki çiftten iki yavru doğması gerekiyor.bu doğan yavruların yine aynı süreci yaşayıp yeni yavrular doğurması gerekiyor.her bir nesil 20 yıl içinde bir derece evrim geçirip, 20 yıl içinde aynı evrimi geçirmiş eşini bulması gerekiyor. 10 nesil boyunca aynı süreç.

Berşan pamuk ipliği dedi ama pamuk ipliği sağlam kaldı be,

buarad kaya örneği, çok alakasız.

Sitelerde Paylaş

tamamen kör olmaktansa, %30 görmeyi yeğler misin? en azından aydınlıkla karanlığı ayırt edebilmeyi, bastonunla caddeyi geçerken gelen bir kamyonun en azından silüetini görmek ister misin, yoksa tamamen kör olmak mı daha iyi. gözün evrimi zaten tek basamaklı süper bir sıçramayla açıklanmaz. birikimli seçilim burada kilit rol oynar. %31 görmek, %30 görmekten; %32 görmek, %31 görmekten daha iyidir. evrimde doğal seçilim dediğimiz olgu %32 göreni avantajlı kılar. zira düşmanını daha iyi seçecek, avını tutmakta daha atik ve çevik olacak, bir adım ileride olacaktır.

Sitelerde Paylaş

zaten çiftleşemezlerse evrim daha zora girip daha çok fosil olması gerekliliği doğuyor.

suda yaşayan iki balık aynı anda akciğer oluşumu belirtisi göstermesi gerekiyor aynı 20 yıl içinde.bunlardan doğan akciğer belirlili tür, aynı özelliğe sahip eş bulması gerekiyor. Buda dört balığın, aynı yirmi yıl içinde akciğer belirtisi gösterip, erkekli dişili çift olarak ,bu iki çiftten iki yavru doğması gerekiyor.bu doğan yavruların yine aynı süreci yaşayıp yeni yavrular doğurması gerekiyor.her bir nesil 20 yıl içinde bir derece evrim geçirip, 20 yıl içinde aynı evrimi geçirmiş eşini bulması gerekiyor. 10 nesil boyunca aynı süreç.

Balıklar akciğeri ile mi yumurta yapıp yine akciğer ile döllüyorlar?

Sitelerde Paylaş

Alakasızlığını gösterir misiniz?

Siz eş bulabiliyorsunuz değil mi? Aynı yerde yaşadığınızdan ve gözünüze sadece insanlar güzel göründüğünden insanlar ilginizi çekiyor değil mi?

Farklı türlerin ilgisini, kendi türleri çeker. Kedi aslana göz kırpmaz, ya da tam tersi olmaz. Umarım anlaşılmıştır.

Yoksa bütün türlerin çiftleşmesi, pamuk ipliğine bağlı. Bu arada 20 yılda değişmeyeceklerini yazmama rağmen ısrarla çok hızlı bir değişimin üstünde duruyorsunuz. 2000 yıl belkide 20000 yıl boyunca aynı tür olacaklar bu yüzden rahat çiftleşecekler.

Daha da net anlatayım, renkli gözlü insanlar mutanttır. Bu insanlar gözleri başka renk olan insanlarla çiftleşemiyorlar mı? İlla kendi göz renginden birini mi arıyorlar?

Sitelerde Paylaş

Bir inanır açısından. haklı olduğu birkez daha ispatlanmış olur.Fakat iman var olandan dolayıdır, var olanın ne şekilde yaratıldığı net değildir.Bu daha değişik bir evrimlede olabilir, türler direk yaratılmışda olabilir.Mesela ilk hücreye ol emri verilmiş olabilir, ve bu hücre Allahın koyduğu kurallar ve yarattığı düzen neticesinde bugünkü canlılığı oluşturmuş olabilir. Sonuçta, hz isa ol emri ile yumurtada oluşmaya başlamıştır.Allahın yarattığı kanunlarla insan olarak doğmuştur.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...