Jump to content

İslam Ahlaksız Bir Dindir..

Recommended Posts

İslam'ın ahlakla olan ilişkileri nelerdir? İslam neden ahlaksızlıktır?

Aslında bütün dinler ahlaksızlıktır. Binlerce yıl önce saptanan bazı kuralları çağdaş toplumlara uygulamaya çalışan her görüş ahlaksızdır.

Zina yapan kadın çağdaş bir toplumda suç işlemiş sayılmıyor. O sadece bir kontratı ihlal etmiştir.

Zina amme davasını gerektiren bir suç değildir.

Ama Hristiyan, Yahudi ve İslam geleneklerine göre zina yapan kadın taşlanarak öldürülür.

Bu ahlaksızlık değilse, ahlaksızlık yoktur.

Aynı şekilde sadece dünyevi bir malı çalan bir hırsızın ellerinin kesilmesi, inanılmayacak kadar gaddar, korkunç ve iğrenç bir çağ dışı cezadır.

Bütün bu ahlaksızlıklardan sorumlu olan sosyal kurum İslam'dır. Dinler bazı kurallar koylarlar ve onları uygulamayanları ahlaksız ilan ederler.

Ayrıca İslam onları cezalandırır. Ahlak bazında bazı değerler zamanla değişmezler ve tartışma götürmezler.

Diğerleri ise zamanla değişirler. Zina onların en çarpici örneğidir. Sevmediği bir insana karşı isyandır zina. İster kadın olsun, ister erkek bir insan sevmediği bir insanla bir arada yaşamaya ve ondan başkası ile cinsel ilişkiye girmemeye zorlandığı zaman, insan hakları çiğnemmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Komünizmle ateizmin bir alakası olabilir. Ben yanlış yazmışım. Doğrusu, Ateizmin komünizmle bir alakası yok olacaktı.

Diyelim ki peygamber yaşadı, savaştan başka ne var tarihinde? Hadisleri kabul etmiyorum diyorsanız kuran'da da ne var?

Öldürün, hapsedin, elleriyle cizye verinceye kadar...Yakacağım...yakacağım....Sürekli tehdit, sürekli savaş naraları var...

SADECE bkz sadece diyorum; İnanmayanı bağrınıza basın o da insan, ya da yeter artık savaşlar, dininizi anlatın dinleyen dinler gerisi sizi bağlamaz, ey insanlar hepiniz istinasız kardeşsiniz ayetleri olsa öp başına koy...

Ayrıca atom bombası veya başka silah yapmanız FARZ. Ayet var çünkü düşmanın silahıyla silahlanın diye.

Diyelim ki sen çok iyi bir insansın ve insanlara hep iyiyi güzeli anlatmaya çalışıyorsun,adil olmaya çalışıyorsun, sokakta darda olan birine yardıma koşuyorsun vs vs Peki senin hiç düşmanın olmaz mı bellerophon? Sokakta birinin silahla vurulduğuna şahit olsan ve ona yardım etmeye kalksan vurulacağını düşünmezmisin? Uzun lafın kısası sana,sevdiklerine,ailene,halkına saldırılırsa sen de saldırısın. Bundan doğal ne olabilir ki? Sen iyilik yapacaksan önüne taş koymak isteyen milyonlar olacaktır. İstersen dene..

Dediğim gibi Mevlana kaç kişiyi kılıçtan geçirmiştir sayarmısın?

tarihinde optimum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim düşünceme göre ahlaksızlığı ,her hangi bir şeye yüklemek doğru değildir.

Nasıl ki teistler dinsizleri ,sizde allah korkusu yok,her türlü pisliği yaparsınız diye suçlamaları yakışıksızsa,dinler de ahlaksızlığın kaynağıdır diye suçlamak da yakışıksızdır.

Ensesti savunan ateist de gördüm,her türlü ahlaksızlığı yapan teist de.

Kısacası,ahlak kişinin kendisini bağlar.Her hangi bir dine veya topluluğa mal etmemek gerekir.

Sitelerde Paylaş

kilise ve cami aynı sokakta ama camilerde hristiyanları dost edinmeyin diye ayetler okunuyor

insanların iyi olması dini iyi yapmaz

böyle bir ayetin olması da dinlerin ahlaksızlıgın temeli demek yanlış

Sitelerde Paylaş

kilise ve cami aynı sokakta ama camilerde hristiyanları dost edinmeyin diye ayetler okunuyor

insanların iyi olması dini iyi yapmaz

"İyi ve kötü" kavramlarını hiç irdeliyormuyuz. Yani kim kime göre iyidir, kim kime göre kötüdür? Ayrıca dünyada neden iyi taraf ve kötü taraf sürekli olmuştur ve sürekli savaş halindedir? Filmlerde bile bu böyledir ve seyirci iyilerin kazanmasını ister..

Sitelerde Paylaş

Sistemi yeterince tanımıyor olman onu kendi arzuların için kullanmana neden olabilir mi ?

Mesela söylenen sözleri yada kelimeleri yanlış anlıyor olman bunda etken olabilir mi ?

Ahlaksız bir taş? Ahlaksız bir yazı? Ahlaksız bir ayakkabı? Ahlaksız bir yol? bunları nasıl açıklayabilirsiniz bunları ahlaksız yapan insanın kendisidir.

İyi de taş ve ayakkabı veya yol size ahlakınızın nasıl olması gerektiğini dikte etmiyor.

Ama dinler ediyor. İslam sizin ahlakınızı saptıyor. Onlara uymamayı ahlaksızlık kabul ediyor.

Evet. ahlaksızlığı insanlar yapar ama, ahlaksızlık kavramını dinler oluşturmuştur.

Sitelerde Paylaş

"İyi ve kötü" kavramlarını hiç irdeliyormuyuz. Yani kim kime göre iyidir, kim kime göre kötüdür? Ayrıca dünyada neden iyi taraf ve kötü taraf sürekli olmuştur ve sürekli savaş halindedir? Filmlerde bile bu böyledir ve seyirci iyilerin kazanmasını ister..

bu romantizmdir fakat dünyada romantizme yer yoktur. dünyada siyahlar ve beyazlar yoktur, griler vardır.

tarihinde enkia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi de taş ve ayakkabı veya yol size ahlakınızın nasıl olması gerektiğini dikte etmiyor.

Ama dinler ediyor. İslam sizin ahlakınızı saptıyor. Onlara uymamayı ahlaksızlık kabul ediyor.

Evet. ahlaksızlığı insanlar yapar ama, ahlaksızlık kavramını dinler oluşturmuştur.

Ama ben ahlaksızsam ve cahilsem aklımı kullanamıyorsam yazılanları kişisel egolarım için yanlış anlıyorsam kısacası ben ahlaksız isem taş yada ayakkabı fark etmez

Sitelerde Paylaş

Dedim ya çok nadir. Acaba diyelim ki yaşadı...Peygamber kaç kişiyi kılıçtan geçirmiş? Kaç kişiye savaş açmış? Samimi müslüman değil mi acaba kendisi? Onun dönemindeki ve kitabınızdaki başka dinlere hoşgörü ayetlerini bir getirir misiniz?

Diyelim ki sen çok iyi bir insansın ve insanlara hep iyiyi güzeli anlatmaya çalışıyorsun,adil olmaya çalışıyorsun, sokakta darda olan birine yardıma koşuyorsun vs vs Peki senin hiç düşmanın olmaz mı bellerophon? Sokakta birinin silahla vurulduğuna şahit olsan ve ona yardım etmeye kalksan vurulacağını düşünmezmisin? Uzun lafın kısası sana,sevdiklerine,ailene,halkına saldırılırsa sen de saldırısın. Bundan doğal ne olabilir ki? Sen iyilik yapacaksan önüne taş koymak isteyen milyonlar olacaktır. İstersen dene..

Dediğim gibi Mevlana kaç kişiyi kılıçtan geçirmiştir sayarmısın?

Cevabı burada. Konu değişiyor diye uyarı geldi. Başka başlıkta tartışırız.

Sitelerde Paylaş

Dedim ya çok nadir. Acaba diyelim ki yaşadı...Peygamber kaç kişiyi kılıçtan geçirmiş? Kaç kişiye savaş açmış? Samimi müslüman değil mi acaba kendisi? Onun dönemindeki ve kitabınızdaki başka dinlere hoşgörü ayetlerini bir getirir misiniz?

Biz istesek de kötü olamayız bellerophon. işte delilleri;

3:104 - İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır

4:125 - İyilik yaparak kendisini Allah'a teslim eden ve İbrahim'in dinine dosdoğru olarak tâbi olan kimseden, din bakımından daha iyi kim olabilir? Allah, İbrahim'i dost edinmişti.

6:160 - Kim iyilik getirirse, ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirse, sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar..

7:56 - Düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. O'na, korkarak ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah'ın rahmeti, iyilik edenlere yakındır.

7:168 - Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere ayırdık. İçlerinde iyi olanları da vardı, olmayanları da. Onları biz, bazan nimetlerle, bazan da musibetlerle imtihana çektik. Sonunda belki hakka dönerler diye.

11:115 - Ve sabret! Çünkü Allah iyilik edenlerin mükafatını yitirmez.

16:128 - Şüphesiz Allah, takva sahipleri ile ve iyilikte bulunanlarla beraberdir.

27:11 - "Ancak, kim haksızlık yapar, sonra yaptığı kötülüğü iyiliğe çevirirse, bilsin ki ben (ona karşı da) çok bağışlayıcıyım, çok merhamet sahibiyim."

27:89 - Kim iyilikle gelirse, ona daha iyisi verilir ve onlar o gün korkudan da emin kalırlar.

Sitelerde Paylaş

alıntı yaptığım iletiyi okumanızı tavsiye ederim.

okudum tşk uyarınız için sizde biraz düşünün

artıkın böyle tarz ayetler insan çıkarlarına ters geliyor yerlerine daha sistematik moderen hayata uygun kavramlar geliyor

Sitelerde Paylaş

Ama ben ahlaksızsam ve cahilsem aklımı kullanamıyorsam yazılanları kişisel egolarım için yanlış anlıyorsam kısacası ben ahlaksız isem taş yada ayakkabı fark etmez

Senin ne olduğun kimseyi ilgilendirmiyor.

Başlık adams77 ahlaksızdır değil.

Başlık İslam Ahlaksız Bir Dindir...

Çünkü İslam kendine göre ahlakı tanımlıyor. O tanımlama çağdışı. Tanımın kendisi ahlaksız..

Sitelerde Paylaş

Biz istesek de kötü olamayız bellerophon. işte delilleri;

3:104 - İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır

4:125 - İyilik yaparak kendisini Allah'a teslim eden ve İbrahim'in dinine dosdoğru olarak tâbi olan kimseden, din bakımından daha iyi kim olabilir? Allah, İbrahim'i dost edinmişti.

6:160 - Kim iyilik getirirse, ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirse, sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar..

7:56 - Düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. O'na, korkarak ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah'ın rahmeti, iyilik edenlere yakındır.

7:168 - Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere ayırdık. İçlerinde iyi olanları da vardı, olmayanları da. Onları biz, bazan nimetlerle, bazan da musibetlerle imtihana çektik. Sonunda belki hakka dönerler diye.

11:115 - Ve sabret! Çünkü Allah iyilik edenlerin mükafatını yitirmez.

16:128 - Şüphesiz Allah, takva sahipleri ile ve iyilikte bulunanlarla beraberdir.

27:11 - "Ancak, kim haksızlık yapar, sonra yaptığı kötülüğü iyiliğe çevirirse, bilsin ki ben (ona karşı da) çok bağışlayıcıyım, çok merhamet sahibiyim."

27:89 - Kim iyilikle gelirse, ona daha iyisi verilir ve onlar o gün korkudan da emin kalırlar.

bunlar zina yapana 100 sopa vurulmasını ve hırsızın elinin kesilmesini ahlaklı yapmaz

Sitelerde Paylaş

Senin ne olduğun kimseyi ilgilendirmiyor.

Başlık adams77 ahlaksızdır değil.

Başlık İslam Ahlaksız Bir Dindir...

Çünkü İslam kendine göre ahlakı tanımlıyor. O tanımlama çağdışı. Tanımın kendisi ahlaksız..

Sanırım anlatmak istediğimi anlatamadım

Az önce yaşanan olaylarda insanların ahlakı nasıl kullandığını canlı örneği ile gördük.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...