Jump to content

Kuran Çevirilerindeki Çarpıtmalar

Recommended Posts

:D

Hadid 22

Yeryüzüne ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki; Biz onu yaratmadan evvel kitabda bulunmasın. Şüphesiz ki bu; Allah'a göre kolaydır.

Allah'ınız diyor ki ben geleceği de bilirim. Çünkü bunların hepsi daha yaratılmadan ta en başından levh-i mahfuzda yazmaktadır.

Papik'i ısıran sivrisinek veya Papik'e bağıran insan da yine bu kitapta yazmaktadır. Hatta Papik'in ödünü koparan bir korna dahi bu kitapta yazmaktadır. Korna yazdığına göre, araba da yazmaktadır. Hatta otomobil, asfalt sanayii, endüstriyel devrimler, savaşlar, kanunlar.. yani insanlığın tüm aşamasındaki herşey yazmaktadır.

Yoksa allah demez mi buraya korna yazmışlar ama, korna ne ki diye? Yoksa tıpkı Allah'ın insan iradesine hükmü geçmediği gibi, levh-i mahfuza da mı geçmiyor? Bu durumda aslında evreni yaratan, levh-i mahfuzu yazdıran bir başkası değil mi? Allah meydanı boş bulup da hepsini ben yaptım işte diye atıp tutan bir palavracı değil mi?

Haydi bakalım Sağduyu cevap ver. Akil, onca yazdığım şeyden sonra hala ısrar ediyor.

Şöyle demiştin:

Herşeyi bilen bir varlık değil olasılıkları, hiç bir şeyi değerlendiremez, karar veremez, düşünemez, iradesi yoktur, sadece bildiği yolda ilerler, bu eylemler sadece her şeyi bilmeyen varlıklar için geçerlidir. Her şeyi bilen varlık olsa olsa bu bildiklerini uygulamaya koyan bir makine olur sadece.

tarihinde papik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 358
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haydi bakalım Sağduyu cevap ver. Akil, onca yazdığım şeyden sonra hala ısrar ediyor.

Şöyle demiştin:

Melekler birçok şeyi Allah’tan daha iyi biliyor.

Sebe-40. Ve yevme yahşüruhüm cemıan sümme yekulü lil melaiketi e haülai iyyaküm kanu ya’büdun

O gün Allah, onların hepsini toplayacak; sonra meleklere: Size tapanlar bunlar mıydı? diyecek.

Sebe-41. Kalu sübhhaneke ente veliyyüna min dunihim bel kanu ya’büdunel cinn ekseruhüm bihim mü’minun

(Melekler) derler ki: “Seni eksikliklerden uzak tutarız. Onlar değil, sen bizim dostumuzsun. Hayır, onlar cinlere ibadet ediyorlardı. Onların çoğu cinlere inanıyordu.”

Aslına bakarsanız Allah bilmediği gibi melekleri de yanlış biliyor.

Ayetlerden görüldüğü gibi kıyametten sonra hesap gününde Allah Mekkeli Müşrikleri topluyor ve meleklere “Bunlar mı size tapıyordu?” diye soruyor.

Melekler de ” Hayır, onlar bize değil cinlere tapıyordu” diyor.

Müşriklerin yaratıcı olarak Allah’a inandıklarını ama putları da aracı olarak, şefaatçi olarak kullandıklarını biliyorduk da müşriklerin cinlere taptıklarını bilmiyorduk.

Kur’an’da da hep putlara tapmakla, Allah’a ortak koşmakla suçlanmışlardır.

Cinlere inandıkları için cinlere tapmakla suçlanmaları ise Kur’an’da sadece bu ayette geçiyor.

http://panteidar.wor...rseyi-bilir-mi/

Sitelerde Paylaş

Şöyle demiştin:

Biz: kuranda mantıksal tutarlılık yoktur, birbirini tutmayan zırvalar, masallar ve günlük siyaset öğeleridir, diyoruz. Bu yüzden hangi taraftan tutarsanız, başka bir saçmalık çıkacaktır, diyoruz.

Siz bizi birbirimize çevirmeye çalışıyorsunuz. :D

Ben de, Sağduyu da Kuran'ın birer kepazeliğini gösteriyoruz. Bu arada, sağduyunun söyledikleri, benim önceki iletilerimde söylediklerimle aynıdır: Tüm maddeyi bilen, geleceği, geçmişi ve şu anı bilir. Yani olasılıklar yoktur, tam olarak ne olacaksa onu ta en başından, maddeyi yaratırken bilir.

Kuran ne güzel, ne tarafa kaçsanız, hemen sizi yalanlayacak bir saçmalık bulunabiliyor. Mucize bu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

Biz: kuranda mantıksal tutarlılık yoktur, birbirini tutmayan zırvalar, masallar ve günlük siyaset öğeleridir, diyoruz. Bu yüzden hangi taraftan tutarsanız, başka bir saçmalık çıkacaktır, diyoruz.

Siz bizi birbirimize çevirmeye çalışıyorsunuz. :D

Ben de, Sağduyu da Kuran'ın birer kepazeliğini gösteriyoruz. Bu arada, sağduyunun söyledikleri, benim önceki iletilerimde söylediklerimle aynıdır: Tüm maddeyi bilen, geleceği, geçmişi ve şu anı bilir. Yani olasılıklar yoktur, tam olarak ne olacaksa onu ta en başından, maddeyi yaratırken bilir.

Kuran ne güzel, ne tarafa kaçsanız, hemen sizi yalanlayacak bir saçmalık bulunabiliyor. Mucize bu olsa gerek.

:)

Kepazelik mi?

Yazılar yukarıda. Kur'an'ın ucundan kıyısından birkaç kelimeyi gösterip, işte bakın aslında bundan bahsediyor demekten öteye gidemediniz.

Sitelerde Paylaş

Kepazelik mi?

Yazılar yukarıda. Kur'an'ın ucundan kıyısından birkaç kelimeyi gösterip, işte bakın aslında bundan bahsediyor demekten öteye gidemediniz.

sana ayetle örnek verdim...allah hiç bişey bilmiyor....bunu kendisi kuranda söylüyor....

allah bile demekki ZAMANDAN münezzeh mi değil mi - BİLEMEZ....sen nasıl biliyorsun ki ?

Sitelerde Paylaş

sana ayetle örnek verdim...allah hiç bişey bilmiyor....bunu kendisi kuranda söylüyor....

allah bile demekki ZAMANDAN münezzeh mi değil mi - BİLEMEZ....sen nasıl biliyorsun ki ?

Bak sana, senin verdiğin örneğe benzer başka bir ayet örneği vereyim.

Allah, “Ey İsa, ey Meryem oğlu!” dedi, “Sen insanlara, ‘Allah'tan başka tanrılar olarak bana ve anneme kulluk edin’ dedin mi?” [İsa] cevap verdi: “Sen yücelikte sonsuzsun! [söylemeye] hakkım olmayan bir şeyi hiç söyleyebilir miyim? Bunu söylemiş olsaydım Sen muhakkak bilirdin! Sen benim içimdeki her şeyi bilirsin, halbuki ben Senin Zâtın'da olanı bilemem. Şüphe yok ki, yaratılmış varlıkların idrakini aşan her şeyi tam bilen yalnız Sensin."

Bu ayetten, "Allah, İsa'nın bunu söyleyip söylemediğini bilmiyormuş onun için sormuş" şeklinde bir anlam mı çıkarıyorsun?

Eğer öyle ise tartışmamızın bir anlamı yok. Öyle değilse anlaştık demektir.

Sitelerde Paylaş

Bak sana, senin verdiğin örneğe benzer başka bir ayet örneği vereyim.

Allah, “Ey İsa, ey Meryem oğlu!” dedi, “Sen insanlara, ‘Allah'tan başka tanrılar olarak bana ve anneme kulluk edin’ dedin mi?” [İsa] cevap verdi: “Sen yücelikte sonsuzsun! [söylemeye] hakkım olmayan bir şeyi hiç söyleyebilir miyim? Bunu söylemiş olsaydım Sen muhakkak bilirdin! Sen benim içimdeki her şeyi bilirsin, halbuki ben Senin Zâtın'da olanı bilemem. Şüphe yok ki, yaratılmış varlıkların idrakini aşan her şeyi tam bilen yalnız Sensin."

Bu ayetten, "Allah, İsa'nın bunu söyleyip söylemediğini bilmiyormuş onun için sormuş" şeklinde bir anlam mı çıkarıyorsun?

Eğer öyle ise tartışmamızın bir anlamı yok. Öyle değilse anlaştık demektir.

eğer biliyorsa neden isaya da soruyor üstüne ? TEYİD e mi ihtiyacı var allahın ?....

hadi buı ayeti GEÇELİM - allah bilio ama kıllığına soruyor işte diyelim....

diğer ayeti NE YAPACAKSIN ???

Melekler birçok şeyi Allah’tan daha iyi biliyor.

Sebe-40. Ve yevme yahşüruhüm cemıan sümme yekulü lil melaiketi e haülai iyyaküm kanu ya’büdun

O gün Allah, onların hepsini toplayacak; sonra meleklere: Size tapanlar bunlar mıydı? diyecek.

Sebe-41. Kalu sübhhaneke ente veliyyüna min dunihim bel kanu ya’büdunel cinn ekseruhüm bihim mü’minun

(Melekler) derler ki: “Seni eksikliklerden uzak tutarız. Onlar değil, sen bizim dostumuzsun. Hayır, onlar cinlere ibadet ediyorlardı. Onların çoğu cinlere inanıyordu.”

Aslına bakarsanız Allah bilmediği gibi melekleri de yanlış biliyor.

muhammed döneminde müslüman olmayan mekkeliler CİNLERE mi TAPIYORDULAR ???

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

eğer biliyorsa neden isaya da soruyor üstüne ? TEYİD e mi ihtiyacı var allahın ?....

hadi buı ayeti GEÇELİM - allah bilio ama kıllığına soruyor işte diyelim....

Sana kolay gelsin.

Şurası bir gerçek ki bu forumda Kur'an'ı konuşan insaların çoğu, Kur'an'dan bihaber.

Sitelerde Paylaş

Sana kolay gelsin.

Şurası bir gerçek ki bu forumda Kur'an'ı konuşan insaların çoğu, Kur'an'dan bihaber.

he canım....kuranı bi tek sen anlamışsın 2 milyar müslüman içinde.....????

bir de :

bu kuran madem herkesce RAHAT anlaşılamayacak bi KİTAPDI....ne demeye yolladı ki allah ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kepazelik mi?

Ucundan kıyısından tutan sensin, bazı ayetler verip Allah geleceği bilmez diyorsun ama her şeyi bildiğini yazan ayetleri görmezden geliyorsun. Biraz düşünsen bir çelişki yakaladığını sen de farkedeceksin ama "Kuran'da yanlış olmaz." dogması görmeni engelliyor.

Allah her şeyi biliyor mu, bilmiyor mu? Önce bu sorunun cevabını düşün.

Sitelerde Paylaş

Bu ayette de Allah her şeyi bildiğini iddia ediyor. Peki sen hangi mantığa dayanarak Allah her şeyi bilmez diyorsun? Allah mı yanlış biliyor yoksa sen mi?

Sitelerde Paylaş

Ucundan kıyısından tutan sensin, bazı ayetler verip Allah geleceği bilmez diyorsun ama her şeyi bildiğini yazan ayetleri görmezden geliyorsun. Biraz düşünsen bir çelişki yakaladığını sen de farkedeceksin ama "Kuran'da yanlış olmaz." dogması görmeni engelliyor.

Allah her şeyi biliyor mu, bilmiyor mu? Önce bu sorunun cevabını düşün.

Eğer yazılanları başından itibaren takip ettiysen, açıklamaların, Allah'ın herşeyi bildiğini yazdığı ayetlerle başladığını göreceksiniz.

"Kur'an'da yanlış olmaz" dogmasına atıfta bulunduğunuz kadar, "Kuran'da yanlış vardır" ön kabulünüzü de sorgulamalısınız.

Sitelerde Paylaş

Bu ayette de Allah her şeyi bildiğini iddia ediyor. Peki sen hangi mantığa dayanarak Allah her şeyi bilmez diyorsun? Allah mı yanlış biliyor yoksa sen mi?

Aynı şeyleri tekrar tekrar sormayın. Forumda yazılar bunun için saklanıyor. Geriye doğru gidin, cevabı bulacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Kıyametin ne zaman kopacağını herkesten önce Allah mı bilir?

Örneğin şu anda Allah bu tarihi biliyor mudur?

Füssilet-47. İleyhi yüraddü ılmüs saah ve ma tahrucü min semeratüm min ekmamiha ve ma tahmilü min ünsa ve la tedau illa biılmih ve yevme yünadıhim eyne şürakaı kalu azennake ma minna min şehıd

Kıyametin ne zaman kopacağına ilişkin bilgi O’na havale edilir.

Herhalde Allah’a kıyametin saatini ulaştıranlar melekler olsa gerek.

Kıyametin kopacağı kesinleşince, vakti belirlenebilir hale gelince bu bilgi Allah’a iletilecek anlamı çıkıyor ayetten. Yani bir süreç, bir evrim tamamlanacak ve artık sona doğru yaklaşılacak da, Allah öyle haber alacak.

Örneğin evrenin genişlemesi duracak, büzülmeye başlayacak ve çökecek. Bu aşamada melekler çökmenin hesabını yapıp zamanı Allah’a bildirecekler.

Bu meleklere güven olmaz. Yanlış hesap yapar, Allah’a yanlış bilgi verebilirler.

http://panteidar.wor...rseyi-bilir-mi/

Sitelerde Paylaş

Eğer yazılanları başından itibaren takip ettiysen, açıklamaların, Allah'ın herşeyi bildiğini yazdığı ayetlerle başladığını göreceksiniz.

"Kur'an'da yanlış olmaz" dogmasına atıfta bulunduğunuz kadar, "Kuran'da yanlış vardır" ön kabulünüzü de sorgulamalısınız.

Sözcüklerin anlamlarını öğrenmenizde fayda var.

Dogma: sorgulanamaz kabuldür. Kuran'da yanlış olmaz ifadesi bir dogma değil, bir ayetin ifadesidir. Ayetin kabulü ise ancak dogmadır.

Kuran'da yanlış vardır ifaedesi ise bir ön kabul değil, bir sonuçtur. Pek çok sayıda hata ve yanlış mevcuttur. Üzerine düşünüldükçe ve yeni kanıtlar bulundukça hataların sayısı artmaktadır.

Gelelim asıl meseleye.

Allah'ın herşeyi bildiğini söylediği ayetlerle başlanmış konuda, Allah herşeyi bilemez, insan iradesini bilemez bu yüzden onu sınava tabi tutar, işte bunlar da kanıtlayan ayetler, dediniz. Şimdi yine Allah'ın herşeyi bildiğini yazdığı ayetlerden bahsediyorsunuz. Sonra altına kuranda yanlış olmaz dogması demişsiniz.

Şunu mu anlamalıyız: siz daha önce hadisleri reddettiniz, sonra mealleri reddettiniz, onlar yanlış çeviriyorlar dediniz; şimdi gelmiş olduğunuz noktada kuran'da yanlış vardır mı demektesiniz? Deizme mi göz kırpıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Sözcüklerin anlamlarını öğrenmenizde fayda var.

Dogma: sorgulanamaz kabuldür. Kuran'da yanlış olmaz ifadesi bir dogma değil, bir ayetin ifadesidir. Ayetin kabulü ise ancak dogmadır.

Kuran'da yanlış vardır ifaedesi ise bir ön kabul değil, bir sonuçtur. Pek çok sayıda hata ve yanlış mevcuttur. Üzerine düşünüldükçe ve yeni kanıtlar bulundukça hataların sayısı artmaktadır.

Gelelim asıl meseleye.

Allah'ın herşeyi bildiğini söylediği ayetlerle başlanmış konuda, Allah herşeyi bilemez, insan iradesini bilemez bu yüzden onu sınava tabi tutar, işte bunlar da kanıtlayan ayetler, dediniz. Şimdi yine Allah'ın herşeyi bildiğini yazdığı ayetlerden bahsediyorsunuz. Sonra altına kuranda yanlış olmaz dogması demişsiniz.

Şunu mu anlamalıyız: siz daha önce hadisleri reddettiniz, sonra mealleri reddettiniz, onlar yanlış çeviriyorlar dediniz; şimdi gelmiş olduğunuz noktada kuran'da yanlış vardır mı demektesiniz? Deizme mi göz kırpıyorsunuz?

Bu yaptığınıza da demogoji deniyor, sanıyorum doğru kelimeyi seçtim. Yada laf ebeliği mi demem gerekiyor.

Allah'ın herşeyi bildiğini ben yazmadım, siz yazmıştınız ve bana örnek olarak iki adet ayet göstermiştiniz.

Ben de en son yazımda, muhatap olduğum arkadaşa, tartışmamızın, Allah'ın herşeyi bildiğine örnek olarak gösterdiğiniz ayetle başladığını söylüyorum.

Kuran'da yanlış olmaz dogması ise yine muhtabımın kullandığı bir cümleydi, aynen aldım.

Sitelerde Paylaş

Şimdi gidip 16 sayfayı mı okuyayım? Basit bir evet ya da hayır diyeceğine git 16 sayfayı oku ne demek?

Allah her şeyi biliyor mu, bilmiyor mu? Soru bu kadar basit ve net.

Kuran'ın zaten temeli yanlış, bir kitapta bu kitaba inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak yazarsa daha bu kitapta başka yanlış aramaya gerek var mı? Yanlıştan doğru çıktığı nerede görülmüş?

Sitelerde Paylaş

Bakın hâlâ var olan bir Allah'tan (cc) bahsediyorsunuz. Olmayan şeyin zaten tartışmasını nasıl yapacaksınız? Ben size Allah'ı (cc) gösterecek sadece bir pencere açtım. görmek istiyorsanız gözlerinizi açıp bakın. Gözlerinizi kapatacaksanız unutmayınız ki sadece kendinize gece yapacaksınız. Niyetiniz hakikaten O'nu (cc) bulmaya ve görmeye çalışmak ise size pencereler açarız. Yok benim niyetim görmek değil, ben sadece tenkid edeceğim, gözümü kapatacağım diyorsanız size kimse yardım edemez. Kendinize gece yaparsınız. Devekuşu misali başınızı kuma gömersiniz ama...

arkadaş bu nasıl mantıktır...ne yani senin peygamber o zaman inanılan tanrılar için öyle bir şey yok inanmayın vs dediğinde onları aslında kabul etmişmi oluyor...

tek boynuzlu ata inanan biri olsa ona bunun ne kadar saçma olduğunu anlattığında tek boynuzlu atı kabulmu etmiş oluyorsun...asıl sen gerçeklere gözünü kapamışsın...hayali masallara kendini kaptırıp birde çok mantıklı gibi konuştuğunda aslında ne kadar komik olduğunu bir bilsen....allah kim biliyormusun islam öncesi inanılan tanrılardan biri ay tanrısı olur kendisi....muhammedin babasının adına bakarsan anlarsın...abdullah yani allahın kulu demek....muhammed doğmadan önce olan bu isim sana ne anlatıyor!!!! birde demezlermi görmek istemiyorsunuz diye...ohoooooooooo.....

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Ben 50 yıl sonrası için bir tane yaptım.

------------------

NİSA 34. Erkekler; kadınları kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından doğada evrim sonucu üstün kılmıştır ve erkekler mallarından harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah’ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara aile terapisti eşliğinde önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onların kullandıkları cihazları evden çıkarın. Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

Tefsir. Burada Yüce Allah canlıların türleşmesinde doğası gereği kadın ve erkeğin eşit olmayacağını her hangi bir anlaşmazlık halinde erkege alttan almasını aile terapisti eşliğinde uzlaşma aranmasını en son çare olarakta kadınların kullandıkları cihazları çıkarın diyerek wirelestan kablosuz bağlantıdan çıkarın demektedir.

Yani kadınların kullandığı cep tel, tablet ve quantum pcler wirelesstan çıkarılacak biliyorsunuz bu ayet yüzyılar boyu dövün diye yanlış çevrilmiş.

------------------------------

puaahhhhh:)) ne güldüm lan gece gece:)))) Hastayım zaten bilimsel gerçekler ortaya çıktıktan sonra bilmem ne ayateti aslında buna işaret etmektedir denmesine......kıvırmaya çarpıtmaya bomba bir meal olmuş:):):)
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...