Jump to content

Kuran Çevirilerindeki Çarpıtmalar

Recommended Posts

Sende dahilsin.

Evet haklı olduğu yer yok değil. Keskin ve sivri bir dille yazıyorum bu doğru. Lakin biraz da insanın kendisini görmesi lazım. Burada ki kaç kişi BEDEVİ dilini biliyor ki ? En başta kendisi biliyor mu mesela ? Eğer bilmiyor ise bu başlık altında kendisi nasıl onca yorum yapabilmiş. Bak sonunda birde bana ukalalık yapıyorsun demiş. Yani kendisi bilmeden yazınca ukala olmuyor da ben mi oluyorum ? Bu nasıl mantık anlamak mümkün değil. İnsan böyle sivri dile muhattap olunca sivri bir dil tercih ediyor doğal olarak. Kendisine samimi bir cevap verdim. Ama bana yazdıklarına bak ?
Sitelerde Paylaş
  • İleti 358
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cihangir oldukça berbat bir durumdasın, şirk ile müşrik örneğini alakası yoktur diyen kendin demediğimi bana maletmişsin. Benim sözlerim basit, kökü alıp bundan türeyen kelimelerde anlam değişmez sanan sen, ne denir şu kendini haklıymış gibi görmen bilmem.Geçtim ek konusunu.Nasılsa sen kendi dediğinin bile anlamsız olduğunu ek konusunda anlamıyorsun.İblis üzerinden gidelim.

Ekleri kaale almayarak kelimeleri keyfince anlam yükleme gayretin işe yarmıyor. İblis Kuranda nettir.Dedim. Bunu ise görmezden geldin.

Ne o öyle , sakinleş, yeter artık diyeceğine konuya kanıt sunsan nasıl olur. Anlam değişmez dediğin tam bir saçmalık. Biri eylemi ifade eder, biri eylemi yapan kişiyi. Farkı farkedemiyor musun? Yani soyut somut ilişkisi. Umutsuzluk,mebilun, umutsuzluğu yaratan kişi= iblis.

Al sana fark ve anlam. Uydurma ek alınca değişmez anlam diye.

İblise cin diyen kuran, cinleri ateşten varlık diyen kuran, cinlere cennet cehennem vaad eden kuran, cinlerin kimilerinin müslüman olduğunu söyleyen kuran, muhammedin cinler ve insanlara gönderildiğini söyleyen kuran, bir akıllı sensin olmayan anlamlar yükleyip iblis=umutsuzluk diyen.

Kuranı katletmen umrumda değil, ancak kurtamak adına burda saldırganlaşman ve yalanyanlış iblisin kuranda ne anlamda kullanıldığı ortadayken yoksayman gayet net ortadadır.

Şimdi söyle bakalım Sevgi varlık mıdır? Sevgili Varlık mıdır?

Örnek beğenmiyorsun. İblis örneğinide kurana göre açıklıyoruz yok, ancak saçma sapan ben dedim doğruyla kanıtsız kızıyorsun.

Mu-zaffer

Eylemde burda isme dönüşmüş ve anlamı kişi tanımlamaya dönüşür.

Umutsuzluk ise Umut kökünden yapım eki alıp Umut-suz- Kişiye ordanda umut-suz-luk iki yapım ekiyle addan kişiye-kişiden eyleme(duyguya dönüşüyor)

Yani Hiç eylemi, hangi eki aldığına bakmadan anlamı değişmez diye sallama ortalıkta.Get şimdi aptallaş veya çıldır.

İblis isimdir. addır. Geçmiş olsun.Ona ek vererek elde ettiğin umut-suz-luk öyle eylem olarak yada duygu olarak tek anlam ifadesiyle sınırlı kalmaz.

Sevgi saygımla...

Sen kalın yere cevap ver, gerisi yeterince açık anlayana.

İblis cin değil mi? Cinlerin cehennem ve cenneti yok mu tıpkı insanlar gibi?Onlar çeşitli inançlara sahip değil mi? Umutsuzluk nere, iblis nere.

Buyur şimdi iblisini kurtar.Sen ilgi alanıma girmiyorsun, kuranı ya inkar etmeye devam etmende umrumda değil. Konu göz göre göre yalan yanlış bilgi verip inatlaşman o kadar. ;)

Son mesajına istinaden bu mesajı kaale alma cihangir dostum, madem kararın budur, saygımla..

Sevgi saygımla...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukarıda bak.

Alim kelimesi ile ilgile tartışma. Kelimelerin kökenleri üzerine film çekilmesi.

Her önüne gelenin uydurmalarına kalacak olursak aptal oluruz.

Varsa ispatın koy. Ben uluslararası etimoloji sözlüğü ile TDK'yı getirdim.

İtirazlarını onlara yap. Sonuçlardan da bizleri haberdar et.

Diğer tartışmana bir itirazda bulunmadım fark ettiysen.

Ama edememişsin.

Son olarak şunu yazayım. Kardeş sen TDK kaynağı gösterdin. İl kelimesi, ilim kelimesi için google'de bir kaynak bulamadım. Lakin bizzat yazarının facebook hesabını buldum. Buyur konu hakkında kitaplar yazan Prof.Dr. Kazım Mirşan'ın facebook hesabının linki. Bizzat kendin sor kendisine. Koskoca prof. En eski türk kaynaklarına kadar araştırmış kendisi söylemiş. İlim kelimesi Türkçedir. https://www.facebook.com/pages/Prof-Dr-Kaz%C4%B1m-Mir%C5%9Fan/106688482950 Buyur linki. Sabah bulamamıştım iş yoğunluğu içinde. Şimdi bulup eklemek istedim. Kendisine kanlı canlı sorabilirsin. Eğer samiyetin varsa aldığın cevabıda buraya sen asarsın.
Sitelerde Paylaş

Son olarak şunu yazayım. Kardeş sen TDK kaynağı gösterdin. İl kelimesi, ilim kelimesi için google'de bir kaynak bulamadım. Lakin bizzat yazarının facebook hesabını buldum. Buyur konu hakkında kitaplar yazan Prof.Dr. Kazım Mirşan'ın facebook hesabının linki. Bizzat kendin sor kendisine. Koskoca prof. En eski türk kaynaklarına kadar araştırmış kendisi söylemiş. İlim kelimesi Türkçedir. https://www.facebook...an/106688482950 Buyur linki. Sabah bulamamıştım iş yoğunluğu içinde. Şimdi bulup eklemek istedim. Kendisine kanlı canlı sorabilirsin. Eğer samiyetin varsa aldığın cevabıda buraya sen asarsın.

İddia sahibi ispatla mükelleftir. Ben değil.

Hocanın kitabını ve sayfasını, ya da makalelerini verirsin.

Hatam varsa kabul ederim.

TDK'ya ve Uluslararası etimoloji sözlüğüne de bizzat mail atarım.

Sitelerde Paylaş

Valla iddaaya inanmak zorunda değilsin. Sen bana kaynak sordun. Ben bulamadım. Kalkıp işi gücü bırakıp birde söylediğini yapamam kusura bakma. İster inan, ister inanma. Bana yalancı demekten utanmıyorsan ben sana ne diyim ? Kaynak sordun, sana kaynağın ta kendisine ulaşacağın bir link verdim. Artık ister sor, ister sorma. İl kelimesi üzerine nasıl türetmeler yaptığını dilersen sorar bizzat öğrenirsin. TDK ile yaşayacaksan ben sana karışamam. Eyvallah, der geçerim.

Sitelerde Paylaş

İnternette yazısını bulamadım. Ancak Türkcan derneğinde kitapları mevcuttu. Oradan bilgim var. Ayrıca bulamamanın nedeni de aşağıda şimdi bulabildim.Kitapçılarda Bulunmayan Kazım Mirşan'ın Kitaplarını Almak İçin

[0252 377 51 31]

Numaralı Telefondan Kazım Mirşan Hocaya Sipariş Vermeniz Gerekmektedir.

Sitelerde Paylaş

Kim olduğu çıktı ortaya...

Tarihi savlarına tepkiler

Mirşan'ın tezleri genel olarak bilim dünyasında kabul edilmemektedir. Bunlardan biri olan 6 Temmuz ve 20 Temmuz 2002 tarihlerinde Ceviz Kabuğu programında akademik kariyeri olan bazı tarihçiler tarafından eleştirildi.[4] Diğer taraftan Sosyal Bilimler alanında dünyanın sayılı organizasyonlarından biri olan ICANAS 'Uluslararası Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları Kongresi' (International Congress of Asian and North African Studies) tarafından en önemli 12 Türk tarihçisinin bulunduğu bir heyete davet edildi ve bilim dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı onurluk verildi. Bu heyetle birlikte Avrupa'da tarih kongresine gitti. Ön Türk tarihini ve kanıtlarını bu kongrede açıkladı.[5] Etrüskolojinin en ünlü profesorü Giovannangelo Camporeale, Etrüsk yazıtları konusunda Kazım Mirşan'ın ulaştığı bulguları incelemiş ve kendi yöntemlerinin eksik olduğunu kabul etmiştir.

http://tr.wikipedia....5;m_Mirşan

Kırmızı ile yazan sağlam kaynaklı,

Mavi ile yazanın kaynağı bir forum sitesi.

son cümlenin kaynağı bile yok...

Bir inşaat mühendisi ve inşaat profesörü olabilir ama tarihçilerden veto yemiş.

Sitelerde Paylaş

Hımmm ! Yani mantık şu, adam yalancı öyle mi ? Örnek, ben diyanetten veto yersem ben hatalıyım öyle mi ? Peki madem öyle otorite dediklerin kimler ? Bak otorite dediklerinin kaynağını vermemişsin. Kim o otorite ? Bazı tarihçiler ? Kim o tarihçiler ? Dünde deşifre programında cinlerle tedavi yapan bir kadın vardı. İlahiyatçıları eleştirip duruyordu. Şimdi cinci kadın mı referans oldu yani ? neyse facebook hesabım kapalı, tekrar açıp bizzat soracağım. Bu iş böyle olmayacak çünkü. Al sana otorite rezilliği http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=22&ayet=40 verdiğim linkte tüm otoriter salavat kelimesini kilise diye meallemiş. al sana otorite. Ne ise o otorite. Otorite falan hikaye kardeşim. Hikayeden otorite dolu ortalık. Kimin otorite olduğunu anlamak için işin içine girip anlamak lazım. Öyle google'den o otorite bu otorite demekle olmuyor o işler. Görüyoruz hergün otoriteleri. Al linkde verdim. Gör otoriteleri. Gör Kur'an'ın nasıl meallendiğini. Sonra yanlış mealleniyor diyince onlar otorite oluyor, sen kimsine geliyor iş.

Sitelerde Paylaş

Bana ne kuran meallerinden.

Ben onlarla ilgili mi konuştum?

Kanıtlar yukarıdadır...

Bazı otoriteler değil onlar, linke tıklayıp kimler olduklarını görürsün.

Önemli olan adamın tarihçi bile olmaması....Ve gerçek tarihçilerin bu adamı ciddiye almaması.

Bu adamdan sabaha kadar delil getirsen umrumda değil artık.

Sitelerde Paylaş

Ben bu başlıktan çekiliyorum. Hakkınız var kişiselleştirdim. Özür dilerim forum okurlarından. Bir daha e-teist ile tartışırsam iki olsun zaten. Burda ve hiçbir yerde.

İltifat saydım, gerisi sadece kapasitenizin yansıması, Kabul ettim özrünü. ;)

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Bana ne kuran meallerinden.

Ben onlarla ilgili mi konuştum?

Kanıtlar yukarıdadır...

Bazı otoriteler değil onlar, linke tıklayıp kimler olduklarını görürsün.

Önemli olan adamın tarihçi bile olmaması....Ve gerçek tarihçilerin bu adamı ciddiye almaması.

Bu adamdan sabaha kadar delil getirsen umrumda değil artık.

Ne demek sanane ? Sen kişinin otorite kriterini çizip, sonra yan çiziyorsun. Kuran'ı mealleyenlerde otorite kabül edilen tipler. ama bazen saçmalayabiliyorlar. Ayrıca evrimci biyologlar çatır çatır ilahiyat alanında yazarken Richard Dawk.., al sana otorite diye gözümüze sokarken iyi, bir başkası araştırma yapınca git işine öyle mi :) İyi öyle olsun bakalım. Neyse boşa konuşuyoruz. Demek ki yöntemi bulduk. Biri Rich.Dawk. alıntılı bişey yazınca hadi ordan seni kale almıyoruz diyebileceğiz yani. Nede olsa adam Etolojist ne anlar ki dinden. Hem bizim diyanette veto etmiş adamı :) Dinden konuşması caiz değil
Sitelerde Paylaş

Ne demek sanane ? Sen kişinin otorite kriterini çizip, sonra yan çiziyorsun. Kuran'ı mealleyenlerde otorite kabül edilen tipler. ama bazen saçmalayabiliyorlar. Ayrıca evrimci biyologlar çatır çatır ilahiyat alanında yazarken Richard Dawk.., al sana otorite diye gözümüze sokarken iyi, bir başkası araştırma yapınca git işine öyle mi :) İyi öyle olsun bakalım. Neyse boşa konuşuyoruz. Demek ki yöntemi bulduk. Biri Rich.Dawk. alıntılı bişey yazınca hadi ordan seni kale almıyoruz diyebileceğiz yani. Nede olsa adam Etolojist ne anlar ki dinden. Hem bizim diyanette veto etmiş adamı :) Dinden konuşması caiz değil

Ben sebeplerimi ve delillerimi ve neden kabul etmediğimi sundum.

Bir keyfilik veya başka birşey yok içerisinde.

Solid ve "legit" deliller. Tapu gibi...

Gerisi okuyanlara kalmış....

Sitelerde Paylaş

Ben sebeplerimi ve delillerimi ve neden kabul etmediğimi sundum.

Bir keyfilik veya başka birşey yok içerisinde.

Solid ve "legit" deliller. Tapu gibi...

Gerisi okuyanlara kalmış....

Ne yani gidip tapu kadastroya mı gidip soralım şimdi. Tapu gibiymiş. Nesi tapu gibi. TDK kaynağı verdin, Kendi kaynağına kendin bakmıyorsun. Saçmalamış diyorum hala inatla savunuyorsun. Aç bi bak yahu. Bak ne diyor bilge kelimesi için bilge

sf. Bilgili, iyi ahlaklı, olgun ve örnek (kimse), hakim: Sokrates yalnız öğrettikleriyle değil öğretme yoluyla da örnek bir bilgedir. -N. Uygur.

Güncel Türkçe Sözlük

bilge

Âlim, hakîm, bilgin. Tam tersine Alim kelimesini girince de Arapça kelime diyor. Bilge'nin altına Türkçe diyor karşına alim diyor. Alimden girince ise arapça diyor. Bir başka yerden girince alim içinde güncel Türkçe kelime diyor. alim Ar. ¤al³m

sf. (ali:m) esk. Bilen.

Güncel Türkçe Sözlük

Bu mu tapu gibi kaynak ! neyse yorum okuyanın olsun.

Sitelerde Paylaş

Ne yani gidip tapu kadastroya mı gidip soralım şimdi. Tapu gibiymiş. Nesi tapu gibi. TDK kaynağı verdin, Kendi kaynağına kendin bakmıyorsun. Saçmalamış diyorum hala inatla savunuyorsun. Aç bi bak yahu. Bak ne diyor bilge kelimesi için bilge

sf. Bilgili, iyi ahlaklı, olgun ve örnek (kimse), hakim: “Sokrates yalnız öğrettikleriyle değil öğretme yoluyla da örnek bir bilgedir.” -N. Uygur.

Güncel Türkçe Sözlük

bilge

Âlim, hakîm, bilgin. Tam tersine Alim kelimesini girince de Arapça kelime diyor. Bilge'nin altına Türkçe diyor karşına alim diyor. Alimden girince ise arapça diyor. Bir başka yerden girince alim içinde güncel Türkçe kelime diyor. alim Ar. ¤al³m

sf. (ali:m) esk. Bilen.

Güncel Türkçe Sözlük

Bu mu tapu gibi kaynak ! neyse yorum okuyanın olsun.

TDK üzerinde 1 kurum söyler misin?

Türk Dili ile ilgili....

Arkadaş baktığımı da anlattım, o yazdığın alim mevzusuna cevabımı da yazdım eski iletilerde duruyor.

Dediğim gibi okuyanlar görecektir...

Sitelerde Paylaş

Deveye sormuşlar, boynun niye eğri ? O da nerem doğru ki demiş. Kardeşim, memleketin üniversitesi üniversite değil, profu prof değil. Binası bina değil, yolu yol değil. işi iş değil. Hepsi bir yana kapı gibi TDK mı var yani ? Adamlar kalkıp tek tek her kelimenin semantiğine mi giriyor. Mustafa hoca alim ne diyor biri, o da bilge diyor yazıyorlar. Kalkıp tek tek tarihi yazıtlara mı bakıyorlar ? Bunlara senin reddettiğin türde araştırmalar yapan insanlar bakıyor. Onu da sen sallamıyorsun ben ne diyim ki ? Hem gösterdik işte kaynağını. Alim diyorsun, arapça diyor. Bilge diyorsun Türkçe diyor. ama bilgenin manasının altına Alim yazıyor. Al sana TDK işte. Dah ane diyim ki

Sitelerde Paylaş

Aç TDK ya bak. Ömür kelimesine yaşam demiş. İşte bu kadar TDK nın yapacağı iş. Ömür kelimesi imar kökünden türevlidir. Kişinin kendini imarıdır ömür. TDK bu işlerden ne anlar, ne kadar anlar. İşte sadece bu kadar anlar. Diyanet denen kurum, TDK nın bin katı büyük bir kurum, on bin kat fazla üyesi var. Her yeri dökülüyor. TDK yazarları sanki uzaydan gelmiş de her söyledikleri Allah sözü mübarek.

Sitelerde Paylaş

Baktım.

Ömür-->Kökü arapça umr. Yaşamak demek.

İmar-->Kökü arapça imr. Bayındırlık demek.

Ve?

Gerisi senin ekleme ve yorumların.

Bak aynısını yapıyorum:

"Kedi--->Cat'ten türemiş, okunuşu da kitty'den gelmiş.

Kitty kedi yavrusu demek ecnebice.

Kitten'de türkçe eki olduğu için kit-ten yine bizden almış ecenbiler.

Kaynak nerede? Kaynak yok. Ama herhangi bir ispat asarsan beğenmem birde asacağın kurumu SEBEPSİZ aşağılarım. Çünkü ben öyle istiyorum"

Konu çok saptı.

Konu başlığı kuran çevirilerindeki çarpıtmalar.

Sitelerde Paylaş

Konu kuran çevirisindeki çarpıtmalar.

Buyrun buda bir kesin örnek, iblis üzerinden. Umutsuzluk diyerek çarpıtıldığından sunmam gerekli.

Kehf 50

Ve iz kulnâ lil melâiketiscudû li âdeme fe secedû illâ iblîs(iblîse), kâne minel cinni fe feseka an emri rabbih(rabbihî), e fe tettehızûnehu ve zurriyyetehû evliyâe min dûnî ve hum lekum aduvv(aduvvun), bi'se liz zâlimîne bedelâ(bedelen).

Ve meleklere, “Âdem'e secde edin.” demiştik. İblis hariç, hemen secde ettiler. O cinlerdendi. Böylece Rabbinin emrini (yapmayarak) fıska düştü. Hâlâ onu ve onun zürriyyetini (neslini), onlar sizin düşmanınız (olduğu halde), Benim yerime dostlar mı ediniyorsunuz? Zalimler için ne kötü bir bedel (cehennem).

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Baktım.

Ömür-->Kökü arapça umr. Yaşamak demek.

İmar-->Kökü arapça imr. Bayındırlık demek.

Ve?

Gerisi senin ekleme ve yorumların.

Bak aynısını yapıyorum:

"Kedi--->Cat'ten türemiş, okunuşu da kitty'den gelmiş.

Kitty kedi yavrusu demek ecnebice.

Kitten'de türkçe eki olduğu için kit-ten yine bizden almış ecenbiler.

Kaynak nerede? Kaynak yok. Ama herhangi bir ispat asarsan beğenmem birde asacağın kurumu SEBEPSİZ aşağılarım. Çünkü ben öyle istiyorum"

Konu çok saptı.

Konu başlığı kuran çevirilerindeki çarpıtmalar.

Yaşamak hayat kelimesi ile aynı kardeşim. Ömür ile değil. Hayy yani yaşayan anlamındadır. Ömür, imar, umre aynı köktür. Ömür demek yaşamak demek değildir. Hala tdk diye tutturuyorsun. Adamlar ilk okul seviyesinde bir sözlük yapmışlar ve çok amatör çalışmışlar. Bak yazmadan bakmadan tahmin üzere yazıyorum. Git şeytan diye ara, ilk okul çocuğu seviyesinde bir cevapla karşılaşırsın kesin. Sana kelimenin kök anlamı ile ilgili bişey yazamazlar. Vatandaş ne biliyorsa aynını gevelerler. Şeytan kelime anlamı olarak beyinsiz, düşünemeyen demektir. Bunu bilecek bilgelikten eser yoktur orada. Basit adi bir sözlük o kadar. İleri seviyede bir çalışmada çöp değeri bile olamaz o sözlüğün. Oturup hiç kaynaksız kendi kendine düşünen biri bile daha iyisini yazabilir. Boktan bir sözlük o kadar. Fazlası değil

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...