Jump to content

Görmediğine inanma paradoksu ve Kara madde

Recommended Posts

Birşey bulmamız gerekmiyor. Sen bigbangle inanırsın ben yağmurun damlasıyla. Her ikisini de kağıda döküp matematiksel bir denklem yardımıyla kurgulayabilirsin. Kara madde gibi denklemlerin bittiği yerde bilim felsefesini yok sayarak çıkarımlar yapmak topal ayakla sıçramaya çalışmaya benziyor.

Kara madde ve kara eneri bilim feslesefesinin yeni bir uğraş alanı olduysa eğer Tanrıyı matematiksel ıspatlamak da bilim feslesefesinin potansiyel bir uğraş alanıdır.

İnançla bilimsel çıkarsamaların alakası yok.

Sen istediğine inan.. Bizi ilgilendirmiyor. Yeter ki haddini bil ve inançlarını bilimsel bulgularla karıştırma..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allaan hikmetinden sual olunmaz ki ama..ateş siz neyin ıspatındasınız ki? Hikmetinden sual olunmaz..

Deistin tanrısını anlıyabiliyorum empati kurabiliyorum ama orta doğunun her yönüyle Arap örf adetiyle yoğrulmuş siyasi güç otorite için ortaya çıkarılmış zorba erkek putunu tasvirleyen Allaaaının ıspatı için cıyaklayanları anlayamıyorum kusura bakmayın, erkek olsam dahada kızardım, bana resmen hakaret bu put, ben kadınları et parçası gibi görmüyorum diye dahada kızardım kesin..

Sizin iletilerinize cevap vermiyorum ve bu forumda olduğum müddetçe de hiçbir zaman cevap vermeyeceğim inmanah. Bu da size son yazdığım iletim olacak (Aynı sağduyu, abdullahabdal1 ve diğer saygı mertebesini idrak edememiş beyinlere vermediğim gibi)

Sitelerde Paylaş

Newton konusunda net cevap verebilirim. Newton deist olmayan bir insandı. Yahudi asıllı olan newton rab'ba (Allah'a) inanırdı. diğerleri de Tanrı kavramını sıkça kullanmış bilim adamlarıydı. Ortak noktaları ise hem kendi çağlarının hem de günümüzün en iyileri arasında gösterilmeleriydi.

Onlarda en az bizim kadar bu konulara kafa yormuş ama düşüncelerini açıkça söylemekten de çekinmemişlerdi. Allah'ı ıspatlayamamışlar ama varlığını bizim algılamakta zorlandığımız düşünceleriyle bilimsel felsefeye oturtmaya çalışmışlardır. Aynı kara maddenin CERN'ki bütün bilim adamları tarafından bilimsel felsefeye oturtularak yeni bir model kurma girişimleri gibi.

Sir İsaac Newton'un yahudi olduğunda dair belge verebilir misiniz? Ben hristiyan fakat teslisi kabul etmeyen bir ingiliz olduğuna dair verebilirim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton%27s_religious_views

Sitelerde Paylaş

Sizin iletilerinize cevap vermiyorum ve bu forumda olduğum müddetçe de hiçbir zaman cevap vermeyeceğim inmanah. Bu da size son yazdığım iletim olacak (Aynı sağduyu, abdullahabdal1 ve diğer saygı mertebesini idrak edememiş beyinlere vermediğim gibi)

Vermezsen verme..
Sitelerde Paylaş

ben de allah diye bir şey bulunamayacağını iddia ediyorum zaten. bunun bulunabileceğini iddia eden sendin. inancın ise sadece seni ilgilendirir.

kara maddenin denklemlerin bittiği yer olduğuna dair kanıyı nereden edindin?

CERN'de çalışan fizikçilerden birinin "Nobel hayalimiz sona erdi çünkü 5 duyu organımız kara maddeyi algılamaya müsade etmiyor" sözünden edindim
Sitelerde Paylaş

Ateş aklına ne geliyorsa yazıyor. Onların doğruluğunu araştırmıyor.

Ateş trol gibi davranıyor. Burada trola yer vermiyoruz.

Ateş seni uyarıyorum. Burada aklına gelen her zırvayı yazamazsın. Burası senin ve senin gibi sapık Müslümanların çöplüğü değil.

Tutarsız ve desteksiz bir iletini daha görürsem, forumla ilişkini keseceğim.

Sitelerde Paylaş

CERN'de çalışan fizikçilerden birinin "Nobel hayalimiz sona erdi çünkü 5 duyu organımız kara maddeyi algılamaya müsade etmiyor" sözünden edindim

Çok ilginçtir ki elektronlarda 5 duyu organıyla anlaşılmıyor. Ama açıklanabiliyor ve etkileri gözlemleniyor.

Kara maddeninde etkileri gözlemlenebiliyor. Elektromanyetizma'dan etkilenmiyor sadece, yani ışık ile etkileşime geçmiyor. Fakat gravitasyonla etkileşimli. Yani bir bulgu var.

Sitelerde Paylaş

Sir İsaac Newton'un yahudi olduğunda dair belge verebilir misiniz? Ben hristiyan fakat teslisi kabul etmeyen bir ingiliz olduğuna dair verebilirim.

http://en.wikipedia....religious_views

Kutsal üçleme inancına karşı çıktığını herkes bilir. Dediğin doğru. Bu noktada itirazım yok. Kaynak verebilir misin demişsin yahudi olduğuna dair. Nasıl bir kaynak istiyorsun bilemiyorum ama ASLEN yahudi asıllı fizikçi olduğunu çok kişi kabul etmiştir. Bağlantını tıkladım ama açılmıyor. Farklı bir görüş varsa paylaşırsan sevinirim. Ama araştırırsan çoğu kaynak sitede yahudi asıllı izikçi olarak geçtiğini görebiliriz. tarihinde ateş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

formüller duyu organlarımızla doğrudan algılayamadığımız fenomenleri ifade etmek için de kullanılırlar. bir sürü varsayımsal atom altı parçacık var formüllerde. fizikçiler bu nedenle uzun matematiksel formüller kullanır. bu konuda gelişme devam ediyor ve yeni formüller ortaya atılıyor. ancak hepsi de bilimsel ahlak ve yöntem dahilinde. buna inanç/din karıştıran bir şaşkın yok oralarda.

ikincisi kara madde formüllerde gösterilmekle birlikte halen tartışmalı ve üzerinde çalışılan bir konudur. fizikçilerden biri duyu organlarımızla algılayamıyoruz dedi diye (ki yukarıda belirttiğim üzere duyu organlarımızla algılyamamak formüle edilemeyeceği anlamına gelmez) bilim adamları tası tarağı toplayıp gitmez merak etme.

hala şu sorunun cevabını bekiyorum, yoksa bu başlık anlamsız bir başlık olacak:

bilim adamları nasıl bir şey bulduklarında (ya da nasıl bir formül yazdıklarında) işte bu allahtır diyeceğiz?

Sitelerde Paylaş

Ateş aklına ne geliyorsa yazıyor. Onların doğruluğunu araştırmıyor.

Ateş trol gibi davranıyor. Burada trola yer vermiyoruz.

Ateş seni uyarıyorum. Burada aklına gelen her zırvayı yazamazsın. Burası senin ve senin gibi sapık Müslümanların çöplüğü değil.

Tutarsız ve desteksiz bir iletini daha görürsem, forumla ilişkini keseceğim.

Bu geceden sonra sizin gibi moderatörlerin olduğu bir forumda ben kendi ilişkimi kestim zaten. Sapık olmayan müslümanlara tahammül edemeyen bir forumda yapmış olduğu açıklamalar ve verdiği cevapları algılamada sinir katsayısını zorlayacak yorumlarda sizin kafanızı karıştıran ve aşağılanmayı kabul etmeyen bir insanı siz forumdan sildiğinizi zannederek kendinizi TATMİN ede durun.

Sizin bu söyleminiz dahi bilimsel algıya olan tahammülsüzlüğünüzün yekpare bir göstergesidir. Sen silersin bir başkası gelir o da seni sinir eder. Kendi kurduğunuz ve kurallarını kendinizin koyduğu bu küçük dünyada kurallara uymayanları forumdan atmak kanser hücresine girmiş iyi uylu tümörlerin kendisini temizlemesine benzetiyorum.

Elini çabuk tut sayın hacı......

Sitelerde Paylaş

Bu geceden sonra sizin gibi moderatörlerin olduğu bir forumda ben kendi ilişkimi kestim zaten. Sapık olmayan müslümanlara tahammül edemeyen bir forumda yapmış olduğu açıklamalar ve verdiği cevapları algılamada sinir katsayısını zorlayacak yorumlarda sizin kafanızı karıştıran ve aşağılanmayı kabul etmeyen bir insanı siz forumdan sildiğinizi zannederek kendinizi TATMİN ede durun.

Sizin bu söyleminiz dahi bilimsel algıya olan tahammülsüzlüğünüzün yekpare bir göstergesidir. Sen silersin bir başkası gelir o da seni sinir eder. Kendi kurduğunuz ve kurallarını kendinizin koyduğu bu küçük dünyada kurallara uymayanları forumdan atmak kanser hücresine girmiş iyi uylu tümörlerin kendisini temizlemesine benzetiyorum.

Elini çabuk tut sayın hacı......

İyi de burada mastürbasyon yapmayı sen bilimsel algıya olan tahammülsüzlük olarak görüyorsun, ben sana tahammülün imkansızılığını görüyorum.

Bize maval okuma..Burası her türlü zırvayı tartıştığınız İslam forumlarından biri değil.

O forumlardaki alışkanlığı burada devam ettiremezsin.

Sitelerde Paylaş

Kutsal üçleme inancına karşı çıktığını herkes bilir. Dediğin doğru. Bu noktada itirazım yok. Kaynak verebilir misin demişsin yahudi olduğuna dair. Nasıl bir kaynak istiyorsun bilemiyorum ama ASLEN yahudi asıllı fizikçi olduğunu çok kişi kabul etmiştir. Bağlantını tıkladım ama açılmıyor. Farklı bir görüş varsa paylaşırsan sevinirim. Ama araştırırsan çoğu kaynak sitede yahudi asıllı izikçi olarak geçtiğini görebiliriz.

İslam forumları önüne geleni yahudi olmakla suçlar. Sanki Yahudi olmak bir suçmuş gibi. Newton Yahudi olsa ne olmasa ne?

Newton Yahudi değildir.

Muhtemelen prematüre doğmuş ve cılız bir çocukluğu olmuştur. Koyu dindar bir Hristiyandır. Çok da gıcık bir adamdır. Bütün ömür kurşundan altın yapmaya çalışan bir simyagerlik yapmıştır aynı zamanda. Politikaya bile atılmıştır. Hiç sevilmeyen bir bilim adamıdır. Buna rağmen buluşları ile devrim yapmış, Einstein gelinceye kadar bilimsel gelişmelere yön vermiştir.

Sitelerde Paylaş

Başlık sahibinin tüm yanılgısı ''tümden gelim'' ile ''tüme varım'' metodları arasındaki farkı bilmiyor olmasından kaynaklanıyor. Cevap bu kadar basit, eğer tüm başlığı okudunuz ve hiçbirşey anlamadıysanız bu kavramları araştırmanız sizi aydınlatmaya yetecektir.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

Hadi metafor yapalım o zaman.. :)

Büyük Patlama ve uzantısı =Tanrı ( 4 paralel evren türünde de geçerli)

Karanlık madde = Mikail

Karanlık enerji= Şeytan

Solucan deliği = Cebrail

Kara delik = Azrail

İsrafil =Görevini yapma fırsatı bulamadığı için henüz keşfedilemedi.. :)

tarihinde Undefined tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

-Büyük patlama evrim teorisine göre sonsuz ağırlıkta, atomdan daha küçük hacimce sonsuz küçüklükte ,sonsuz yoğunlukta zaman ve mekandan arınmış tanımsız bir noktanın patlaması sonucu gerçekleşmiştir.Aynı evrim teorisini savunan bilim adamları bir gezegende yaşam olabilmesi için su,hava ve insan yaşamı için gereken çoğu şeyin gerekli olduğunu söylüyorlar ..Peki bu ne kadar doğru!!!!! ...Yaşam sadece hava ve su ile mi gerçekleşiyor bizden milyonlarca ışık yılı uzakda gezegenlerin olabileceğini ancak milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızların gönderdikleri ışık hüzmelerinden anlayabiliyoruz yani gitmiş yada görmüş değiliz .Söylenen tek şey orada bir yılzdız var ve o yıldıza ait birde güneş sistemi mevcuttur ve eğer bizim dünyamızla aynı şartları sağlıyorsa yaşamda mevcuttur.Peki aynı şeyleri sağlamayıp o gezegendeki canlıların yaşam şartları farklı ise oralarda bir yerlede kanları yeşil renkte akıyorsa ne olacak.:)Evrim teorisine inanabilmek için çok geniş bir çerçeveden bakabilmek şarttır.Sadece matematiksel veriler bizi evrime inanmayı gerektiriyor demek oldukça güçtür.Daha da ileri gidelim; illa yaşam olabilmesi için gezegen olması mı gerekiyor. Yaşayan bir varlığı tespit etmek için bir gezegen bulmak ve o gezegenin şartlarının dünyaya benzeyip benezemediğini mi anlamak gerekiyor.Birisi diyecek ki bilim sadece var olduğunu bildiği teorilerden destekle hareket eder evet haklısınız ama ..."sadece var olduğunu bildiği"......

-Karanlık madde ;Mikail i ne kadar da yansıtıyor değilmi...Galaksilerin oluşumu sadece ve sadece karanlık madde sayesinde oluyor. Galaksiler arası düzen de ( dünyada ki doğa olayları gib) bu madde sayesinde.Galaksiler oluşmasaydı

dünya da ki yaşam şartları da imkansız olurdu.Zira güneşimiz kendi galaksisi içinde kendi sistemini oluşturamamış olurdu.

-Karanlık enerji ; Şeytanı çağrıştırıyor bana .Evrenin genişlemesini etkileyen tek sebep.Evrenin genişlemesi ise evrenin yok oluşunu hızlandıran tek sebep. Şeytanın yegane görevine ne kadar da benziyor değilmi :)

-Solucan deliği; Haberci melek bir diyardan başka bir diyara haber götüren elçi nasıl seyahat ettiği ise ancak solucan deliği ile izahat edilebilirdi. Tabiki bu varlıkları hiçbir zaman kütlesel anlamda hiç düşünmemek şartıyla

-Kara delik ; Azrail gibi etrafındaki herşeyi emiyor yok ediyor sonsuz zamandan arınmış bir bilinmezliğe belki de araf a atıyor ve oradan da nihai mekanlarımıza geçiş yapacağız ...:)

-İsrafil henüz işbaşı yapmadığı için onun için uygun bir resim bulamadım :)

Hz. Muhammed in iddia ettiği gibi Allah Hz Muhammed olmasaydı insanları yaratmazdım dememiştir. Dediyse zaten yaratıcı değildir. Bir yaratıcı kendi yarattığı şeye hayranlık duyacak kadar insanlara özgü duygularla hareket etmemeli.

Ya da bir diğer iddia güya Allah bir güzellik yaratmış yarısını Yusuf a vermiş diğer yarısınıda tüm insanlara vermiş.Bu iddia Hz Muhammed in iddiası ile çelişmiyor mu. ?..Ya da ben mi yanlış anladım Hz Yusuf için yüz güzelliği Hz Muhammed içinse ruh güzelliği mi kastedildi ? :)....Yoksa tanrı ruh güzelliğinin yanında yüz güzelliğine de önemlidir mi diyor ?

Kendini peygamber ilan eden şahsiyetlerin mürid toplamak adına narsist ce hareket etmeleri yüzünden onların iddia ettikleri tanrı modeli yakın gelecekte tarih kitaplarında şöyle geçecek " çok eskiden insanlar put lara yakın geçmişte de tanrıya ve onun peygamberlerine inanırlardı.Şimdi ise evrenin yaratan tanrıyı hala aramaya devam ediyoruz"

Umarım bizi yaratan tanrı bir gün kendini gösterir yada göstermesede bizimle gerçekten iletişim kurar da o zaman rahatlarız. Yaratıcı nın yarattıkları ile bir tek insanı yani peygamberi aracı kullanarak temesa geçeceği fikri bana o kadar uzak geliyor ki ...Tanrı utangaç olamaz, tanrı aracıya ihtiyaç duyamaz.Öyleki trilyonlarca yıldızı milyarlarca galaksiyi kontrol edebilen bir güçten bahsidiyoruz. ( galaksi sayısı şu anda yaşayan insan sayısından daha fazla) .Tanrının olmadığı fikrini kabul etmek istemiyorum nedeni ise kötü ile iyiyi ayırt edecek adil bir mahkemenin kurulmasını sağlayacak tek güç olmasıdır.

Sitelerde Paylaş

peki soluduğumuz havada gözükmüyo ona da mı yok dicen ya da senin büyük büyük büyük büyük büyük annenni de görmüyoruz senin mantığmızla düşünürsek o da yok o zaman ya da sevgi şefkat merhamet onlarıda göremiyoruz ama neden yaşıyoruz ya da daha geniş çapta düşünürsek evrende binlerce galaksi bunları da görmüyoruz bunlarda mı yok kusura bakma cevabın evetse sen de yoksun evrende o zaman.........

Sitelerde Paylaş

peki soluduğumuz havada gözükmüyo ona da mı yok dicen ya da senin büyük büyük büyük büyük büyük annenni de görmüyoruz senin mantığmızla düşünürsek o da yok o zaman ya da sevgi şefkat merhamet onlarıda göremiyoruz ama neden yaşıyoruz ya da daha geniş çapta düşünürsek evrende binlerce galaksi bunları da görmüyoruz bunlarda mı yok kusura bakma cevabın evetse sen de yoksun evrende o zaman.........

Havayı hissedebiliyoruz neyse konu bu değil. Bence Tanrının gözükmesinden saçma bişey yoktur. Sizce bir insanın gördüğü tanrı mı görmediği tanrı mı üstündür?.Tabiki görmediği çünkü o kadar üstünkü göremiyoruz idrak dahi edemiyoruz.Gördüğümüz tanrının bizden farkı ne olurduki???(ayrıca imtihandaki cevabın görükmesi gibi birşey bu) Allah'ım ahirette kendini gören kullarından eyler bizi inşallah.Amîn.

tarihinde hakdinislam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...