Jump to content

medet ya forum ahalisi!

Recommended Posts

öncelikle belirtmek isterim ki konu bilimle, özelde tıp, daha da özelde psikiyatri branşıyla alakalı olduğu için konuyu bilim forumunda açmakta sakınca görmedim.

başlığa kısaca değinecek olursak. elbette kimseden medet ummuyorum. görüş bildirmeniz beni tabi ki mutlu edecektir. zaten görüş almak maksadıyla başlık açıyorum. ola ki bir yardımı dokunur. bana iyileşme yolunda güçlükleri yenmek hususunda ilham olur. neyse..

vaziyet şu: alkol illetine müptelayım! iptila derecesinde alkol tüketmekle ilgili sorunlarım var. benim alkol tükettiğim derecede alkol almak bu işin sosyal içicilik boyutundan çok, alkolizm hastalığı ile ilişkilendirilir. işbu yazıyı yazarken bir yandan da kolonya içiyorum. elbette neden diye soracaksınız. şöyle cevap vereyim: ailem benden paranın suyunu kesti. oğlum diyorlar biz sana kötülük ediyoruz. verdikleri parayı direkt alkole yatırıyorum. konu parayı kıskanmaları değil. iyiliğimi düşünmeleri. haliyle benim değirmen dönmeyince işin en ucuz yoluna kaçıyorum. o da kolonya. ama merak etmeyin. tarım ve köy işleri bakanlığı onaylı, etil alkolden mamül kolonya içiyorum. yoksa metil olsa insan maazallah kör olur, hatta ölür ki bu kör olmaya yeğdir.

alkolizm geçmişimi kısaca hikaye edecek olursam: son 5 yıldır haftada 5 günden az olmamak üzere alkol içiyorum. alkol aldığım hemen her günün sonu sızmakla bitiyor. o derece ki benim için uyumak yok, sadece sızmak var. para bulabildiğim sürece her vakit sarhoşum; sızdığım zamanlar hariç. uyanıkken daima sarhoşum. bu durumun altında psikolojik boyutta çok şey aranır, bulunur ayrı mesele. lakin hal ve vaziyet bu.

tabi bu durum sosyal yaşantımı elbette ki sekteye uğrattı. okul hayatım, arkadaşlık ilişkilerim, ailevi ilişkilerim zarar gördü. çok para kaçırdım. okulumu 4 sene uzattım. para geri kazanılır ama zaman geriye çeviremezsin. sağlık yönünden pek bir zarar görmedim. tabi karaciğer inanılmaz harap oldu. şimdilik görmedim diyelim. ileriki zamanlarda patlak verecektir.

sürecin bir aşamasında ailem bir karar aldı. kati suretle hastaneye yatıyordum. psikiyatrik vakalarda sık gözlenen bir durum vardır. hastalığı kabul etmeme. ama o zamana kadar yediğim haltlar, işlediğim kabahatlar ve suçlar, mükerreren karakolluk olmam, defaaten mahkemelerde duruşmalara çıkmam vs. gibi nedenlerle suçluluk psikolojisi ile elbette ailem ne derse başımı yere eğdim, denilenleri kuzu kuzu kabul ettim. nitekim yattım hastaneye.

izmirli olmamdan mütevellit bize en yakın bağımlılık tedavi merkezi ege üniversitesi ruh hastalıkları idi. alkolizm servisine girişim yapıldı. yattım. ilk tedavimin 7. günü sonunda kapalı alanda artık daralmam ve tedavinin işe yarar oluşuna dair negatif inancımla aileme yoğun bir şekilde ısrarla hastaneden çıkışımı aldım. sonra ne mi oldu. gerisin geri yine alkole döndüm. değişen birşey yok. bir yandan ilaç tedavim sürerken, aynı zamanda alkol kullanmaya devam tabi ki. kısacası sonuç alamadık. bu bir 6 ay kadar devam etti. bu sefer ikinci yatışım gerçekleşti. şu zamandan yaklaşık 2 ay önce. 15 gün hastanede kaldım. bu sefer kurtulacağıma inancım tamdı. psikolojik olarakta hazır hissetmeme rağmen çıktıktan sonra ancak 2 hafta temiz kalabildim. yine aynı senaryo. alkole geri döndüm.

şu an itibariyle hala daha içmekteyim. kurtulamıyorum. neyini seviyorum bilmiyorum. ayık olduğum zamanda pek ala kaliteli vakit geçirebiliyorum. beni alkole bağlayan nedir bilmiyorum. hani kendim bile çözememişim ki kimseden medet umayım yani. ama sonuç ortada. hala içiyorum. lanet olsun.

neyse arkadaşlar buraya kadar sabredip okuyana teşekkürler. benim ki bir nevi terapi oldu. içimi döktüm en azından... bunlar alkolizm hikayemin sadece küçük bir kısmı. kısacık bir hikayesi. spotane aklıma geleni yazdım. bu sorunu yaşayan ve ya yaşayan bir yakını olan kimse varsa fikir alışverişinde bulunmaktan mutlu olurum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

alkolizm tedavisi olmayan bir hastalıktır. bu illete tutulanın yakasını ömür boyu bırakmaz. amerikan tabipler odasının açıklamasına göre alkolizm tek tedavisi ağzına ilk kadehi sürmemektir. bünyeye alkol girdiği vakit alkoliklerin beyninde sinsi bir mekanizma harekete geçip daima daha fazlasını arzu ettirmektedir. özellikle benim gibi dipsoman alkolikler sızana, kendini kaybedene kadar içme hareketini sürdürmektedir. dediğim gibi tedavisi yoktur. ilaç tedavileri mecazen bir baston işlevi görür. sana yardımcı olur ama asla seni yürüten o değildir. kendi ruhi iraden ve kuvvetindir. dediğim gibi tedavisi maalesef yok.

Sitelerde Paylaş

İçme. Daha ne diyebiliriz ki sana... Hayat güzel. Kendine zehir etme. Zaman geçiyor kıymetini bilesin.

durumun ciddiyetinin farkında olsamda şakayla karışık cevap vermek istiyorum.

içen öldüde, içmeyen ölmedi mi? :lol:

hayatı ciddiye almamak, birazda yadsımak gerek. ne dersin?

Sitelerde Paylaş

durumun ciddiyetinin farkında olsamda şakayla karışık cevap vermek istiyorum.

içen öldüde, içmeyen ölmedi mi? :lol:

hayatı ciddiye almamak, birazda yadsımak gerek. ne dersin?

Peki ayarında az az içmeyi denedin mi? Ki yapamadığını yukarıda yazmışsın.

"Beton etkisi" denilen şekilde bence bırakma, azaltarak git. Ayrıca bırakmak istemiyorsan bırakma fakat bayılana kadar içmezsin "çakırkeyif" olana kadar içsen yeter.

Sitelerde Paylaş

"Beton etkisi" denilen şekilde bence bırakma, azaltarak git. Ayrıca bırakmak istemiyorsan bırakma fakat bayılana kadar içmezsin "çakırkeyif" olana kadar içsen yeter.

sevgili belleropron abiciğim.

bu hastalığın doğasında limit koyamamak, koysan bile onu aşmak var. yani sosyal içicilik meselesi değil. bir alkolik asla sosyal içici olamaz. ağzını bulaştırdımı devam etmek zorunda, dürtüsel bir bozukluk.

mesele şu da var: bir sosyal içici içki seçer. sevmediği içkiyi içmez. hatta belki mekanda bardağını yarım bırakır. bende bu durum söz konusu değil. kolonya içiyorum. zaten öteside yok.

bir de bende dürtü kontrol bozukluğu var. hazzı erteleyemiyorum. birşey istiyorsam anında olacak. mesele bu alkol olsun. alkol histeriği geldi mi çalarım çırparım, gaspa çıkarım, en azından sinyal çekerim millete yinede temin ederim.

Sitelerde Paylaş

bende bir baktım konu cafede. o kadar mı kafam iyi yahu dedim. :lol:

sen ölme bellerophon.. : )

Vakti zamanında manzaralı bir yere misafirliğe gitmiştik. Babam adama "Abi sen burada ölmezsin de ha" demişti. 3 gün sonra cenazesine gittik.

Dediğim gibi içme AtheTurk. Ömrünü azaltıyorsun.

Sitelerde Paylaş

beton etkisi dedin de. ben buna çivi çiviyi söker prensibi diyorum. bir anda alkolle beraber sigarayıda bırakayım dedim. zaten nikotinede aşırı derecede bağımlıyım. bu iki iptila ile baş etmesi oldukça güç olmakla beraber, başaran misaller mevcut. ama hastalık yoktur, hasta vardır derler. benim için geçer yöntem olduğu tartışılır. ama karar aldım. bu gece 00:00 itibariyle toptan bırakacağım. hal ve gidişatı, his ve duygularımı aktaracağım buraya. bakalım süreci değerlendireceğiz. ek bir ilaç yardımı almaksızın tabiki.

Sitelerde Paylaş

sevgili belleropron abiciğim.

bu hastalığın doğasında limit koyamamak, koysan bile onu aşmak var. yani sosyal içicilik meselesi değil. bir alkolik asla sosyal içici olamaz. ağzını bulaştırdımı devam etmek zorunda, dürtüsel bir bozukluk.

mesele şu da var: bir sosyal içici içki seçer. sevmediği içkiyi içmez. hatta belki mekanda bardağını yarım bırakır. bende bu durum söz konusu değil. kolonya içiyorum. zaten öteside yok.

bir de bende dürtü kontrol bozukluğu var. hazzı erteleyemiyorum. birşey istiyorsam anında olacak. mesele bu alkol olsun. alkol histeriği geldi mi çalarım çırparım, gaspa çıkarım, en azından sinyal çekerim millete yinede temin ederim.

O kısmını anladım. Yukarıda bir kısım gözüme takıldı. Servise yatmışsın fakat ailene ısrar edip çıkmışsın.

Kurtulmak istiyorsan, ailenin en katı kalpli insanı seni götürsün ve yatırsın. Ondan başka kimsede ziyaretine gelmesin.

Kurtulmak istemezsen tabii ki de tercih senin.

Sitelerde Paylaş

beton etkisi dedin de. ben buna çivi çiviyi söker prensibi diyorum. bir anda alkolle beraber sigarayıda bırakayım dedim. zaten nikotinede aşırı derecede bağımlıyım. bu iki iptila ile baş etmesi oldukça güç olmakla beraber, başaran misaller mevcut. ama hastalık yoktur, hasta vardır derler. benim için geçer yöntem olduğu tartışılır. ama karar aldım. bu gece 00:00 itibariyle toptan bırakacağım. hal ve gidişatı, his ve duygularımı aktaracağım buraya. bakalım süreci değerlendireceğiz. ek bir ilaç yardımı almaksızın tabiki.

Sigarayı da beraber bırakma. Teoman gibi yap önce alkolizmden kurtul sonra sigaraya geç. (profesyonel tavsiye vd.. değildir)

Sitelerde Paylaş

Vakti zamanında manzaralı bir yere misafirliğe gitmiştik. Babam adama "Abi sen burada ölmezsin de ha" demişti. 3 gün sonra cenazesine gittik.

Dediğim gibi içme AtheTurk. Ömrünü azaltıyorsun.

sevgili brain.

bazen intiharı bile düşünüyorum biliyor musun?

kendine kıymak her babayiğidin harcı değildir. cesaret ister.

üstelik yalnız değilsin. arkandan ağlayacak ailen var. ağlarsa anan ağlar, gerisi yalan ağlar.

ama gerçi zaten hep bencil olagelmişimdir. onlarıda es geçer, en azından görmezden gelir, ki çoğu zaman görmezden gelmekte zorlanmıyorum birşeyleri, yine de bu haltı yerim ama.

diyorum ki sonra, ulan tek sahip olduğun bu işte. öte dünya zaten yok. dibine kadar yaşa işte. niçenin dediği gibi, cennetide gör cehennemide.

elimizde bu hayatta gayri neyimiz var. atan bir kalbimiz. gerisi hiç.

ömrüm 3 eksik, 5 fazla. farketmiyor ki. hatta ömür uzamaz, yaşlılık uzar derler. bedeni fonksiyonlar köreliyor. en önemlisi beyin. insan çişini bile tutamadıktan sonra yaşamanında anlamı kalmıyor.

hadi biraz felsefe yapalım :)

Sitelerde Paylaş

Alkolü bırakmak istiyorsan onun tersi yani zıttı ile karşılık vermelisiniz.

Alkolün yerine bu zıt olanı alırsanız alkolden kurtulmuş olursunuz.

Evet kolay değil istiyorsan başarabilirsin.

birşeyin zıttı. yani + ile - gibi düşünelim.

+, -'yi çeker. zıt kutuplar birbirini çeker. eş kutuplar çeker ama.

zıt demekle neyi kastediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

birşeyin zıttı. yani + ile - gibi düşünelim.

+, -'yi çeker. zıt kutuplar birbirini çeker. eş kutuplar çeker ama.

zıt demekle neyi kastediyorsunuz?

Alkol aklı örter Siz bunun tersi olan aklı örtmeyen bir zıt bulacaksınız

Sizin gerçekleriniz ile benim gerçeklerim bir olmadığı için sizin bulmanız gerekecektir.

Sitelerde Paylaş

Boks gibi hem stres atabileceğin hemde adams77 nin dediği gibi zıt etki yapabilecek bir spora başlayabilirsin.

Fakat içkili gittiğinde ya da içmemenin etkisiyle sinirli olduğunda sonuçları çok kötü olacaktır. Bence en temizi önce tedavi sonra sosyal aktiviteler.

Sitelerde Paylaş

boşa senelerni heba etmişsin, yazık olmuş kaybolan yıllara ve yok olan emeklere. şimdi alkol nedir nasıldır ben bilmem, gördüğüm koliklerin ruh hali ve yaşam kalitesi neden alkolün tüm kötülüklerin anası dendiğini ortaya koyuyor. insan kendisinin pskoloğudur istediği zaman başaramayacağı hiçbirşey yoktur, sen bu müpteladan kurtulamıyorsan tek bir sonuç çıkar. nefsinin egemenliğine yenik düşmüşsün, nefsin seni nereye isterse artık oraya sürüklemeye muktedir olmuş. çözüm ne diyeceksin, çözüm nefsini ya terbiye edeceksin yada böyle ömrün yetene kadar devam edeceksin.

sevgi ve ışık yolunu aydınlatsın sana dayanma gücü verip, doğru olana yöneltsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...