Jump to content

medet ya forum ahalisi!

Recommended Posts

sevgili brain.

bazen intiharı bile düşünüyorum biliyor musun?

kendine kıymak her babayiğidin harcı değildir. cesaret ister.

üstelik yalnız değilsin. arkandan ağlayacak ailen var. ağlarsa anan ağlar, gerisi yalan ağlar.

ama gerçi zaten hep bencil olagelmişimdir. onlarıda es geçer, en azından görmezden gelir, ki çoğu zaman görmezden gelmekte zorlanmıyorum birşeyleri, yine de bu haltı yerim ama.

diyorum ki sonra, ulan tek sahip olduğun bu işte. öte dünya zaten yok. dibine kadar yaşa işte. niçenin dediği gibi, cennetide gör cehennemide.

elimizde bu hayatta gayri neyimiz var. atan bir kalbimiz. gerisi hiç.

ömrüm 3 eksik, 5 fazla. farketmiyor ki. hatta ömür uzamaz, yaşlılık uzar derler. bedeni fonksiyonlar köreliyor. en önemlisi beyin. insan çişini bile tutamadıktan sonra yaşamanında anlamı kalmıyor.

hadi biraz felsefe yapalım :)

Felsefeyi, temizlendikten sonra yaparsın. O zaman beynin daha zehir gibi çalışacak ve herkese nasip olmayan çok zorlu kötü deneyimleri de yaşamış biri olarak daha derine inebileceksin. Bunu en çok temizlenmiş cankilerde görürüz.. Gerçi artık onlar da bozuldu, eski exuser'lar daha başkaydı..

Alkol, tedavisi en zor olan bağımlılık. Çıkar çıkmaz her an her yerde kolayca ulaşabileceğin, sosyal içicilik diye bir kandırmaca olduğu için herkesin her yerde özgürce içebilmesi nedeniyle sürekli karşılaşacağın bir madde alkol. Bu işi biraz zorlaştırıyor ama iyi bir tedavi ile ağır bir rock bara gitsen de tek damla içme ihtiyacı duymuyorsun. Dönüp bakmıyorsun bile.. Bunu başaran pekçok insan tanıyorum.

Aslında madde bağımlıları da maddeye kolayca ulaşır, alkol her yerdedir ama madde de her yerdedir, sadece önünden geçtiğin sıradan bir bar ya da restoranda damarına eroin enjekte eden veya sigara saran insanlar görmeyiz. Ama bir madde bağımlısı, istediği her an her yerde madde bulur. İstanbul'dan dışarı hiç çıkmamış bir madde bağımlısını götürüp Trabzon otobüsüne bindir, otobüsten iner inmez kendine madde sağlayacak bir torbacıyı bulur. Onlar birbirini gözünden tanır. Yani madde ve alkole ulaşma kolaylığı anlamında ikisi arasında bir fark yok, alkol sadece legal olduğu ve her yerde içenleri görmenin tahrik ediciliği ondan kurtulmayı biraz zorlaştırıyor.

Alkol tedavisi belli bir disiplin içinde yapılır. Sen tedavi protokolüne uymamışsın zaten, hemen çıkmışsın hastaneden. Kaçmışsın. Biz buna kaçmak diyoruz ve doğal karşılıyoruz. Doğal bağımlı refleksidir, bir suç değildir.

Ötesi berisi yok, gidip paşa paşa iyi bir kliniğe yatmalı ve klinikteki en iyi terapistin kapısına dayanmalısın. Alkol rezilliktir.

Kolonya içmeye devam edersen ölürsün AtheTurk. Bu rezillik hiçbir insana yakışmıyor, uyuşturucu ve alkol kadar insan onurunu ayaklar altına alan başka bir şey daha yok.

Gidip doğru düzgün tedavi olmaktan başka çaren yok, eğer kendine saygı duymak veya duymaya devam etmek istiyorsan.

Geçmiş olsun...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

boşa senelerni heba etmişsin, yazık olmuş kaybolan yıllara ve yok olan emeklere. şimdi alkol nedir nasıldır ben bilmem, gördüğüm koliklerin ruh hali ve yaşam kalitesi neden alkolün tüm kötülüklerin anası dendiğini ortaya koyuyor. insan kendisinin pskoloğudur istediği zaman başaramayacağı hiçbirşey yoktur, sen bu müpteladan kurtulamıyorsan tek bir sonuç çıkar. nefsinin egemenliğine yenik düşmüşsün, nefsin seni nereye isterse artık oraya sürüklemeye muktedir olmuş. çözüm ne diyeceksin, çözüm nefsini ya terbiye edeceksin yada böyle ömrün yetene kadar devam edeceksin.

sevgi ve ışık yolunu aydınlatsın sana dayanma gücü verip, doğru olana yöneltsin.

nefis nedir? şeytanın her bir oyunu.

oruçluyken iftara yakın nefsinin yemek istemeside bir nefistir.

yemek gibi bir doğal ihtiyaçtan bahsediyoruz. evet bu da nefistir.

sigara kullanıyor musun bilmiyorum? kullanıyorsan bilirsin.

sigara bir tiryaki için ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaçtır. onsuz yapamaz. hatta yeri gelir ekmeğe, suya tercih eder.

benim çok başıma geldim. öğrenciyken cebimde son kalan paramı acaba alkole mi yatırmalıydım, yoksa aç karnımı mı doyurmalıydım. çoğu zaman tercihim alkolden yana oldu. demek ki en temel nefsimize başkaldıran bir ihtiyaç halini alabiliyor.

yaşamayan bilmez.

Sitelerde Paylaş

. insan kendisinin pskoloğudur istediği zaman başaramayacağı hiçbirşey yoktur, sen bu müpteladan kurtulamıyorsan tek bir sonuç çıkar. nefsinin egemenliğine yenik düşmüşsün, nefsin seni nereye isterse artık oraya sürüklemeye muktedir olmuş. çözüm ne diyeceksin, çözüm nefsini ya terbiye edeceksin yada böyle ömrün yetene kadar devam edeceksin.

Teşekkür ediyorum sevgili Berşan bey.

Sn Athe Türk beyefendiye acil şifa diliyorum. Kendisine, Tasavvuf'ta çok faydasını gördüğüm ve kendisinin de fayda göreceğine emin olduğum, Riyazet ve Mücahede'yi tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Teşekkür ediyorum sevgili Berşan bey.

Sn Athe Türk beyefendiye acil şifa diliyorum. Kendisine, Tasavvuf'ta çok faydasını gördüğüm ve kendisinin de fayda göreceğine emin olduğum, Riyazet ve Mücahede'yi tavsiye ediyorum.

bende size teşekkür ediyorum sayın mesudi bey, güzel yazılarınız ve yön gösterici mesajlarınız için, ayrıca her koşulda objektif ve dürüst bakış açınız da takdire şayan.

Sitelerde Paylaş

Felsefeyi, temizlendikten sonra yaparsın. O zaman beynin daha zehir gibi çalışacak ve herkese nasip olmayan çok zorlu kötü deneyimleri de yaşamış biri olarak daha derine inebileceksin. Bunu en çok temizlenmiş cankilerde görürüz.. Gerçi artık onlar da bozuldu, eski exuser'lar daha başkaydı..

Alkol, tedavisi en zor olan bağımlılık. Çıkar çıkmaz her an her yerde kolayca ulaşabileceğin, sosyal içicilik diye bir kandırmaca olduğu için herkesin her yerde özgürce içebilmesi nedeniyle sürekli karşılaşacağın bir madde alkol. Bu işi biraz zorlaştırıyor ama iyi bir tedavi ile ağır bir rock bara gitsen de tek damla içme ihtiyacı duymuyorsun. Dönüp bakmıyorsun bile.. Bunu başaran pekçok insan tanıyorum.

Aslında madde bağımlıları da maddeye kolayca ulaşır, alkol her yerdedir ama madde de her yerdedir, sadece önünden geçtiğin sıradan bir bar ya da restoranda damarına eroin enjekte eden veya sigara saran insanlar görmeyiz. Ama bir madde bağımlısı, istediği her an her yerde madde bulur. İstanbul'dan dışarı hiç çıkmamış bir madde bağımlısını götürüp Trabzon otobüsüne bindir, otobüsten iner inmez kendine madde sağlayacak bir torbacıyı bulur. Onlar birbirini gözünden tanır. Yani madde ve alkole ulaşma kolaylığı anlamında ikisi arasında bir fark yok, alkol sadece legal olduğu ve her yerde içenleri görmenin tahrik ediciliği ondan kurtulmayı biraz zorlaştırıyor.

Alkol tedavisi belli bir disiplin içinde yapılır. Sen tedavi protokolüne uymamışsın zaten, hemen çıkmışsın hastaneden. Kaçmışsın. Biz buna kaçmak diyoruz ve doğal karşılıyoruz. Doğal bağımlı refleksidir, bir suç değildir.

Ötesi berisi yok, gidip paşa paşa iyi bir kliniğe yatmalı ve klinikteki en iyi terapistin kapısına dayanmalısın. Alkol rezilliktir.

Kolonya içmeye devam edersen ölürsün AtheTurk. Bu rezillik hiçbir insana yakışmıyor, uyuşturucu ve alkol kadar insan onurunu ayaklar altına alan başka bir şey daha yok.

Gidip doğru düzgün tedavi olmaktan başka çaren yok, eğer kendine saygı duymak veya duymaya devam etmek istiyorsan.

Geçmiş olsun...

söylediklerine tamamen katılıyorum.

meselenin içine girmiş, yakınen ilgilenmiş olduğunuz gözümden kaçmıyor.

bu alkolik ve ya madde bağımlısı bir diğerini gözünden tanır meselesine defalarca bizzat kendim başrolde şahit oldum. bu konuya biryerden okuyarak ya da sağdan soldan duyarak vakıf olmadığın belli. işin içine girmişsiniz. tecrübelerinizden istifade etmek isterim sevgili xuser.

Sitelerde Paylaş

seni sarhoş eden alkolün maddesi değildir senin düşüncelerindir sürekli alkol almandaki amaçta bu düşünceler içinde olmanın nedenidir eğer bu düşüncelerin tersi düşüncelere yönelirsen alkol alsan bile sarhoş olmazsın

Bilinç çok önemli bilinçlenirsen gerekliliğin nedenlerini çok iyi görebilirsin

Sitelerde Paylaş

sevgili brain.

kendine kıymak her babayiğidin harcı değildir. cesaret ister.

üstelik yalnız değilsin. arkandan ağlayacak ailen var. ağlarsa anan ağlar, gerisi yalan ağlar.

ama gerçi zaten hep bencil olagelmişimdir. onlarıda es geçer, en azından görmezden gelir, ki çoğu zaman görmezden gelmekte zorlanmıyorum birşeyleri, yine de bu haltı yerim ama.

diyorum ki sonra, ulan tek sahip olduğun bu işte. öte dünya zaten yok. dibine kadar yaşa işte. niçenin dediği gibi, cennetide gör cehennemide.

elimizde bu hayatta gayri neyimiz var. atan bir kalbimiz. gerisi hiç.

ömrüm 3 eksik, 5 fazla. farketmiyor ki. hatta ömür uzamaz, yaşlılık uzar derler. bedeni fonksiyonlar köreliyor. en önemlisi beyin. insan çişini bile tutamadıktan sonra yaşamanında anlamı kalmıyor.

hadi biraz felsefe yapalım :)

Nasıl Ölürüz kitabını okumanı önemle tavsiye ederim (bilimsel bir kitap)

onurlu ve huzurlu ölüm çok az kimselere nasip oluyor

çoğunluk acı çok acılar çekerek huzurlu, koma aşamasına ulaşıyorlar

ölüm kararı verip verememe durumları var

yani bir amacımız yaşamaksa diğeri belkide daha önemlisi onurlu ve huzurlu ölebilmek

bunun için de yaşarken çaba sarfetmeliyiz

ikinci olarak içerken farkındalıkla ve çok ağır ağır git,

farkındalığı unutursan içme, hatırla öyle iç çok çok yavaş bir şekilde

başarılı olacağını umuyorum, sevgiyle ve sağlıkla kal

Sitelerde Paylaş

Seni altı aylık erzakla altı aylık bir yürüme mesafesinde çölde bir noktaya bıraksınlar o güneşin altında altı aydan sonra hem alkolü bırakırsın hemde bilinçte level atlayıp yoda kıvamına gelirsin,

Şaka biyana içinde bulunduğun durumun zorluğunu yaşamasamda anlayabiliyorum, lan kolonya ne deve adamın asabını bozma serseri yanımda olsanda ensene şaplatsam bitane.

Sitelerde Paylaş

söylediklerine tamamen katılıyorum.

meselenin içine girmiş, yakınen ilgilenmiş olduğunuz gözümden kaçmıyor.

bu alkolik ve ya madde bağımlısı bir diğerini gözünden tanır meselesine defalarca bizzat kendim başrolde şahit oldum. bu konuya biryerden okuyarak ya da sağdan soldan duyarak vakıf olmadığın belli. işin içine girmişsiniz. tecrübelerinizden istifade etmek isterim sevgili xuser.

Bağımlılıkla uğraştım, uğraşıyorum, evet.

Sen alkolik değilsin Atheturk, bunu belirtmeyi unuttum. Alkolü kötüye kullanıyorsun. Bu önemli ayırımı da yapalım hemen.

Senin tedavin aslında çok zor değil. Alkol almadığım anlarda da kaliteli vakit geçirebiliyorum demişsin örneğin. Fakat belli ki bu bir yere kadar devam ediyor ve sonra alkolle kaçmak ihtiyacı duyuyorsun. Bunun mutlaka nedenleri vardır, hepsi de ortaya çıkar ve başetmenin yollarını öğrenirsin. İyi bir uzman bulmalısın. Araştır mutlaka, vazgeçme.

Hastanedeki tedavini tamamlayarak çıktığında sana verilecek ilaçlar, dışarı da kendini risk altında hissettiğinde koruyacak. Onlardan vermedikleri belli, eğer almış olsaydın bir kadehte hastanelik olurdun. Doktorlar verir ve onların kontrolünde devam edilir bir süre.

Alkolik olmadan, yani bir beş yıl daha geçmeden bu işi kararlı bir biçimde bitirmende yarar var. Bu da çok sistemli profesyonel yardımla mümkün.

Şu anda bile alkol yaşam biçimin haline gelmiş veya gelmek üzere. Alkol kullanımı uzun bir öyküye sahip olduğu için alkolü kesmekle sorun bitmiyor, onun yaşamından çıkmasıyla birlikte karşılaşacağın boşluk hissinden etkilenmemek için yaşamını yeniden yapılandırman gerekiyor. Okuluna asılmak en gerçekçi ve akılcı nedenlerden ilki örneğin..

Hayat senin. Onu sağlıklı ve temiz yaşamak da bir alkolik olarak yaşamak da sana bağlı. Ancak bu tıbbi bir hastalık bildiğin gibi. Yani alkole bağımlı yaşamaya mahkum değilsin, soğukkanlı olup tedaviye başvurmak ve tedavinin gereklerini yapmak en mantıklısı.

Sitelerde Paylaş

Alkol sorunu olan bu arkadaşımıza din veya Tasavvuf öneren arkadaşlar, sıradan bir böbrek veya kalp hastasına da aynı önerileri yapıyorlar mı acaba?

Alkol bağımlılığı tıbbi bir hastalıktır. Herhangi basit bir eğilim veya tercih değildir. O yüzden hiç böyle ruhani öneriler yapmayın, durumu kötüye kullanmayın, istismar etmeyin.

Fırsatçılık kötü bir şeydir.

Sitelerde Paylaş

Bağımlılıkla uğraştım, uğraşıyorum, evet.

Sen alkolik değilsin Atheturk, bunu belirtmeyi unuttum. Alkolü kötüye kullanıyorsun. Bu önemli ayırımı da yapalım hemen.

Senin tedavin aslında çok zor değil. Alkol almadığım anlarda da kaliteli vakit geçirebiliyorum demişsin örneğin. Fakat belli ki bu bir yere kadar devam ediyor ve sonra alkolle kaçmak ihtiyacı duyuyorsun. Bunun mutlaka nedenleri vardır, hepsi de ortaya çıkar ve başetmenin yollarını öğrenirsin. İyi bir uzman bulmalısın. Araştır mutlaka, vazgeçme.

Hastanedeki tedavini tamamlayarak çıktığında sana verilecek ilaçlar, dışarı da kendini risk altında hissettiğinde koruyacak. Onlardan vermedikleri belli, eğer almış olsaydın bir kadehte hastanelik olurdun. Doktorlar verir ve onların kontrolünde devam edilir bir süre.

Alkolik olmadan, yani bir beş yıl daha geçmeden bu işi kararlı bir biçimde bitirmende yarar var. Bu da çok sistemli profesyonel yardımla mümkün.

Şu anda bile alkol yaşam biçimin haline gelmiş veya gelmek üzere. Alkol kullanımı uzun bir öyküye sahip olduğu için alkolü kesmekle sorun bitmiyor, onun yaşamından çıkmasıyla birlikte karşılaşacağın boşluk hissinden etkilenmemek için yaşamını yeniden yapılandırman gerekiyor. Okuluna asılmak en gerçekçi ve akılcı nedenlerden ilki örneğin..

Hayat senin. Onu sağlıklı ve temiz yaşamak da bir alkolik olarak yaşamak da sana bağlı. Ancak bu tıbbi bir hastalık bildiğin gibi. Yani alkole bağımlı yaşamaya mahkum değilsin, soğukkanlı olup tedaviye başvurmak ve tedavinin gereklerini yapmak en mantıklısı.

mesele maddeyi suistimal etmek. yani tıp dünyası suistimal kelimesini seviyor. çoğu madde laboratuvarlarda bilim insanları tarafınca sentezlenmiş, dertlere deva olsun diye, mesela ex, uyku hastalığı için, sonradan kilo kontrolü amaçlı kullanılmış. sonra suistimal gerekçesiyle yasaklanmış. keza eroin ve diğerleri.

alkolü çok kaçıyorum. arkasından gelen derin pişmanlık. halime acıyorum. ama keşkeler öyle birikiyor ki bir yerden sonra umursamıyor insan. yeter! denecek aşamayı çok ihlal ettim, hala ediyorum. şu an mesele kolonya içiyorum. ama kaç kere bu son dedim. her defasında tekrar etti. max. 5 gün ayık kalıyorum. sonra ayaklarım beni götürüyor alkole. bu içgüdüsel şekilde cereyan ediyor. yani reflex gibi. mantık işler değil burada, dürtü kontrol bozukluğu dedim ya. hazzı erteleyememe.

alkolik sıfatına tam yaraşır vaziyetteyim şu anda. yani adsız alkolikler olsun, alkolizme değinen kitaplar vs. yattığım serviste vardı bu türden kitaplar, az çok okudum. edindiğim izlenim kesinlikle alkolik olduğumdan yana. kendime teşhis koyabilecek kadar tanıdığıma inanıyorum hastalığı.

15 seans kadar falan ege üni. ruh hastalıkları bölüm başkanının özel hastası oldum. tabiki ücreti mukabilinde. bu adam ayrıca madde bağımlılığı enstitü başkanı. alanında uzman. ben anlatıyorum ona, ilaç yazıp yolluyor. ama terapi niteliğinde birşey yok. ben anlatıyorum o dinliyor. ayrıca alalede bir dinleyicinin tavsiyelerini veriyor bana. artı değer birşey katmıyor.

tedavi oldum ama cevap vermedi. günlük günaydın toplantıları yapardın serviste. ben öyle ahkam keserdim ki akıllara zarar. bir caz yapıyorum benim diyen doktor benim gibi klinik vakayı teşhis edemezdi o derece. 15 gün sonunda iyileştiğime karar verdiler. sonra taburcu. arkasından aynı senaryo..

Sitelerde Paylaş

Seni altı aylık erzakla altı aylık bir yürüme mesafesinde çölde bir noktaya bıraksınlar o güneşin altında altı aydan sonra hem alkolü bırakırsın hemde bilinçte level atlayıp yoda kıvamına gelirsin,

Şaka biyana içinde bulunduğun durumun zorluğunu yaşamasamda anlayabiliyorum, lan kolonya ne deve adamın asabını bozma serseri yanımda olsanda ensene şaplatsam bitane.

sağol tebessüm ettirdin : )

harbiden insanın sınanmadığı bir derdin üzerine konuşması kolaymış. sana demiyorum kendimden bahsediyorum.

bana sorsalar geçmişte. ispirto içenleri falan duymuştum ama duygusal bir bağ kurmazdım. demek insanın başına geliyormuş.

antalyayı bilen bilir. falez 2 parkı vardır. antalyanın yerlisi yalım park der.

orda takılan, kolonya içen bir dayı vardı. itü konservatuvar mezunu. bir ney üfler aklın gider o derece. ama alkolikti.

haberini aldım geçenlerde. bir apartmanın bodrum katında ölmüş. 1 hafta cesedi bulunamamış. bulunduğunda bedeni harap vaziyetteymiş. öyle ki burnunu falan fareler yemiş. hayırla anarım o dedeyi..

işte artık neden anlattımsa. maruz gör : )

Sitelerde Paylaş

Bence arkadaş tam olarak ne yapması gerektiğine karar vermiş gibi gözükmüyor.Öncelikle alkolü tamamen çıkarmak istiyor mu hayatından? yoksa sosyal içici kıvamına getirip öyle mi devam etmek niyetinde? Sıfır alkol mü,az alkol mü? bu konuda netleşmezse ona kim yardım edebilir?bi yorumda bahsedildiği gibi tedavi görse de en ufak boşlukta yine bulup içecektir.Umarım kurtulur çünkü bir defa yaşadığın hayatı güzel kılan tek şey alkol olmamalı.

Sitelerde Paylaş

Bence arkadaş tam olarak ne yapması gerektiğine karar vermiş gibi gözükmüyor.Öncelikle alkolü tamamen çıkarmak istiyor mu hayatından? yoksa sosyal içici kıvamına getirip öyle mi devam etmek niyetinde? Sıfır alkol mü,az alkol mü? bu konuda netleşmezse ona kim yardım edebilir?bi yorumda bahsedildiği gibi tedavi görse de en ufak boşlukta yine bulup içecektir.Umarım kurtulur çünkü bir defa yaşadığın hayatı güzel kılan tek şey alkol olmamalı.

Evet önce alkola karşı düşüncelerini oluşturmalı ve netlik kazanmalı eğer ister ise başarabileceğini biliyorum. Aksi halde istediği kadar tedavi ve terapi uygulansada boşluğu bulduğunda fırsatı değerlendirecektir. Hayatındaki gerekliğini tam olarak belirlemeli bence

Sitelerde Paylaş

Alkol ve sigara zehirlerini alaraktan sen intahara zaten baslamisin.

Bir insanin kendine verdigi zarari 9 köy birlesse veremezmis.

Alkolu birakabilen, sigarayi birakabilen insanlar var.

Baskalarinin basarabildigini sende basarabilirsin.

Artik vücuduma iskence yapmayacagim de.....iradeni güclendir.

Basarabilecegine inan.....basarirsin.

Sitelerde Paylaş

Önce alkoliği tanımlayalım; alkolik sabah kalktığındda kanına alkol girmeden hiç bir iş yapamayan, titremek yüzünden hiç bir şeyi tutamayan, alkol almadan aklını toparlayamayan insandır. Bu kişi ancak sabah kalkar kalkmaz alkol alırsa, sinir sistemi normalleşmeye başlar. Analttıklarına bakarak senin alkolik değil, kötü bir içici olduğunu anlıyorum.. Ama senin bu durumun alkoliğin durumundan daha avantajlı ve daha kabul edilebilir değil. Çünkü sınırda bir yerlerde..

Benim sana önereceğim şey daima meşgul olmanı sağlayacak bir şeyler yapman. Mesela bir hobi edin, seni meşgul etsin ve araştırıp öğrenmeye sevk etsin... Sosyal ol, daha çok insan içine karış, itibarlı bir konum kazanmaya çalış. Saygı duyulan, bilgili bir kişi olarak tanın ki, seni hiç kimsenin sarhoş görmesini isteme... Kendini maden suyu ve sodaya alıştır. İçki istediğinde bunları hızlı değil, yudum yudum iç... Elbette bu önerdiklerim seni alkolden kesin olarak kurtarmayacak, asıl sen kendi kendini kurtaracaksın..

Kendine yardım isimli eski bir kitap vardı, yazarını şu anda hatırlamıyorum, onu bulup okumanı tavsiye ederim. Yazarını hatırlarsan burada yeniden yazacağım..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...