Jump to content

Recommended Posts

çok güzel bir soru sordunuz gerçekten tşk ederim.

şimdi siz Kuran-ı Kerimle çelişmeyen bir söz söylediniz bu durumda 2 şer secenek oluşuyor 1. si siz kasıtlı uydurduysanız ve ben bunu bilmiyorsam Kuranla da çelişmiyorsa söylediğiniz söze itibar etmem bende herhangi bir soruna neden olmaz, hatta hiçbir şekilde mahcup olacak durum olmaz, çünkü islam dininde ameller niyetlere göredir, bu durumda vebal sizin niyetinize göre sırtınızda olacaktır.

2. olarak siz güzel bir söz söylediniz fakat bilmeden aktardınız hiçbir art niyet olmadan hadis değil ama siz hadis dediniz anlam bakımından Kuranla da çelişmiyor, bu sizin için artı değer olarak kabul edilir hatta söz uçar yazı kalır derler yaptığınız bu eylem size sürekli bir değer sağlar. bu sizin için de benim için de hayırlı bir girişim.

yani hadis diye bilinen bazı sözler aslında peygamber sözü olmayabilir ve siz bunda sorun görmüuorsunuz(2. durum için)

1. durumda uydurulan şeyler dine de zarar verebilir. bu çok daha büyük sorunlara yol açar. bu durumda hadislere şüpheyle yaklaşmak hatta hiç itibar etmemek daha hayırlı olmaz mı

Sitelerde Paylaş
  • İleti 214
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hadis olarak rivayet edilen bilgileri analiz ederken, zamanı, mekanı, ortamı ve söylenenlerin nedenlerini iyi bilmek gerekir, 2013 yılında kofti gibi görünen birçok olaylar 1000 yıl önce lazım olan hatta ihtiyaç olarak kullanılan yada insanların yabancısı olmadığı konulardır. biz şuan yabancılaşmışız bir çok konuyu farklı algılıyoruz, teknik, donanım, bilgi olarak ilerledikçe yüzyıllar öncesinin iletileri bizde farklı anlamlar uyandırabilir. bu açıdan analizi iyi yapıp değerlendirmeleri şahsi değilde genel yapmakta fayda var.

Sitelerde Paylaş

hadis olarak rivayet edilen bilgileri analiz ederken, zamanı, mekanı, ortamı ve söylenenlerin nedenlerini iyi bilmek gerekir, 2013 yılında kofti gibi görünen birçok olaylar 1000 yıl önce lazım olan hatta ihtiyaç olarak kullanılan yada insanların yabancısı olmadığı konulardır. biz şuan yabancılaşmışız bir çok konuyu farklı algılıyoruz, teknik, donanım, bilgi olarak ilerledikçe yüzyıllar öncesinin iletileri bizde farklı anlamlar uyandırabilir. bu açıdan analizi iyi yapıp değerlendirmeleri şahsi değilde genel yapmakta fayda var.

Tüm zamanlara gönderilmemiş diyorsun yani öyle mi?
Sitelerde Paylaş

O hadisleri yazan kitaptaki başka hadisleri namaz kılarken vb. uyguluyorsun.Bunu engellemek için uğraşıyorum.Ama sen ısrarla kalabalığa sığınıyorsun.

sed, namazı sen inkar ediyorsun ama ben asla bunu yapmam, değil siz dünyadaki herkes namazı terk etse, böyle birşey yok dese bende soru işareti bile oluşmayacak, zaten belli başlı yaptığım hiçbir amelim yok bir namazım var, onuda sindirmek isteyen misyonerlere fırsat kendi adıma vermeyeceğim. sen kafana göre takılabilirsin, benim mezhebim senin ki kadar geniş değil.

Sitelerde Paylaş

Kurana da diyebilir mi bunu?

Arada ne fark var, hadislere göre bir fark yok. Hadisler peygamberin "itikadı" öğretme yöntemi, yine hadislere göre.

Hadislere bu soruyu sorabiliyorsa, kurana soramaz mı?

sorabilirsin, neticede hadisi nakleden Peygamber Kuranı nakleden yine Peygamber, kabul görülme sebebi Kuranın Allah kelamı olduğunu söyleyenler hadisleri nasıl uydurmadır diyebiliyorlar.

Sitelerde Paylaş

sed, namazı sen inkar ediyorsun ama ben asla bunu yapmam, değil siz dünyadaki herkes namazı terk etse, böyle birşey yok dese bende soru işareti bile oluşmayacak, zaten belli başlı yaptığım hiçbir amelim yok bir namazım var, onuda sindirmek isteyen misyonerlere fırsat kendi adıma vermeyeceğim. sen kafana göre takılabilirsin, benim mezhebim senin ki kadar geniş değil.

İftira atma.İnkar falan etmiyorum.

Allah'a sığınırım bu iftiradan.

Sitelerde Paylaş

yani hadis diye bilinen bazı sözler aslında peygamber sözü olmayabilir ve siz bunda sorun görmüuorsunuz(2. durum için)

1. durumda uydurulan şeyler dine de zarar verebilir. bu çok daha büyük sorunlara yol açar. bu durumda hadislere şüpheyle yaklaşmak hatta hiç itibar etmemek daha hayırlı olmaz mı

burada şu sorun var, hadisleri yok saymak islamı tamamen yok saymaktır, çünkü ikisinide ileten Peygamberdir, birinde Kuran ayeti diğerinde Peygamber sözü, eğer değişmiş yada farklı şeyler söyleyenlerin Kuran için ispatı nedir bende bunu anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş

yani islam, kuran+hadis+rivayet üzerine kurulu

Kuran bizim delilimizdir, herşey onun ölçüsünde analiz edilir, o yol gösterir, öğüt verir, kalıbı verir, detaylara inmez, doğru yada yanlış olarak belirttiklerinin teferruatlarını Peygamber efendimizin ilettikleriyle açıklığa kavustururuz. örneğin, namaz,oruc,zekat, hac vs

Sitelerde Paylaş

Çok ilginç. İslamla ilgili eleştirilerimize bunlar rivayet diye karşı çıkmıyor muydun sen?

kesinliği hakkında net bilgi olmayan konular da direk körü körüne bağlı kalmak yanlış olur. uydurma sözleri rivayet diye getirenlere inanacak halimiz yok, ölçümüz Kuran-ı Kerim dedim ya, aksi halde enkia güzel bir örnek vermişti, aksi halde her kafadan bir ses çıkar ve kimse işin içinden çıkamaz.

Sitelerde Paylaş

burada şu sorun var, hadisleri yok saymak islamı tamamen yok saymaktır, çünkü ikisinide ileten Peygamberdir, birinde Kuran ayeti diğerinde Peygamber sözü, eğer değişmiş yada farklı şeyler söyleyenlerin Kuran için ispatı nedir bende bunu anlamıyorum.

hadisler kuran'a uymalıdır dediğine göre kütüb-i sitte'deki hadisleri reddedebilirisin artık.

tirmizi, ebu davud, buhari, müslim seni ilgilendirmiyor bundan sonra!

hoşuna gitmeyeni reddetmeye başladın çünkü.

Sitelerde Paylaş

öğüt verir, kalıbı verir, detaylara inmez, doğru yada yanlış olarak belirttiklerinin teferruatlarını Peygamber efendimizin ilettikleriyle açıklığa kavustururuz. örneğin, namaz,oruc,zekat, hac vs

YALAN!

41:3 Bu, bilen bir toplum için Arapça bir Kur'an olarak âyetleri genişçe açıklanmış bir kitaptır.

Daha 10larca ayet vardır böyle.

Kur'an'ın bir adı da Kitab-ı Mufassal'dır.Kitab-ı Mübin'dir.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

peygamber 7-8 kadınla evlenmiş sayısız cariyesi varmış hadislerde var madem bütün müslümanlarda boyle yaşaması lazım o zaman

Peygamberin yatığı 2 evlilik hariç geri kalanı siyasi ve ekonomik nedenler içerir. hiçbirinde cinsel istek yada farklı bir durum söz konusu değildir, çoğu zaten yaşlı ve kimsesiz kadınlardan oluşuyor.

Sitelerde Paylaş

YALAN!

41:3 Bu, bilen bir toplum için Arapça bir Kur'an olarak âyetleri genişçe açıklanmış bir kitaptır.

Daha 10larca ayet vardır böyle.

Kur'an'ın bir adı da Kitab-ı Mufassal'dır.Kitab-ı Mübin'dir.

senin için ney gerçek ki, Pyegamber sözleri yalan, miraç yalan, 5 vakit namaz yalan, 30 gün oruç yalan, teravih namazı yalan vs vs vs.

Sitelerde Paylaş

hadisler kuran'a uymalıdır dediğine göre kütüb-i sitte'deki hadisleri reddedebilirisin artık.

tirmizi, ebu davud, buhari, müslim seni ilgilendirmiyor bundan sonra!

hoşuna gitmeyeni reddetmeye başladın çünkü.

hoşuma gitmesi gitmemesi olarak değil, yaşadığım zaman ve ihtiyaçlar olarak bakmak lazım, zaten sizin için red etmek o kadar basit ki, işine gelmedi mi red et gitsin. Allah akıl vermiş mantık vermiş Kuranı Kerim vermiş. bize düşen tek şey sorumluluk alıp emek vermek, araştırmak, bilgi edinmek.

basit olanı neden yapayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...