Jump to content

Recommended Posts

Antik çağda ayın 28 tane konağı olduğu, her bir konağın meleği olduğu, ve her gün ay bir konağa binerek hareket ettiğini, 28. konaktan sonra görünmez olup 1. konağa döndüğünü düşünüyorlarsa ve Kuranda da buna benzer ayetler yazıyor ise, bu vahiy midir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Antik çağda ayın 28 tane konağı olduğu, her bir konağın meleği olduğu, ve her gün ay bir konağa binerek hareket ettiğini, 28. konaktan sonra görünmez olup 1. konağa döndüğünü düşünüyorlarsa ve Kuranda da buna benzer ayetler yazıyor ise, bu vahiy midir?

Kuranda ayın 28 tane konağı, her konakta melek ve hr gün ay bir konağa binerek hareket ettiğni ... söyleyen veya buna benzeyen ayeti bul ateist olacam.

o aya menziller/durak yerleri / konak yerleri verilmesi ayetinde

3. menâzile :menziller

yazar sadece. menzilleri, durak yerleri yada konak yerlerine benzetenler veya yorumlayanlar müslümanlardır. ayette apaçık "konak" kelimesi bile geçmiyor.

http://www.kuranmeal...m_mealleri.aspx

edit: özellikle 28 tane konak, her konağa bir melekle vs bilgi içeren bir ayet istiyorum.

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynısı var demedim. Antik çağ bilgisi bu kuranda da benzeri var dedim.

Aya konaklar ya da menziller verdik demesi nedir? Birden fazla çoğul olarak kullanılıyor. Ayın Konakları veya menzilleri var mi? Yok. Evreleri var. Evreleri de tekil seyler degil sürekliliği olan şeyler.

Sitelerde Paylaş

Bugün sokağa çıkıp 100 kişiye ayın evreleri nasıl oluşuyor diye sorsanız 1-2 kişi belki bilir. Kuranı yazanlar da bilmiyorlardı. Babilden alma ibrani kozmolojisine göre yeri ve göğü tanıyorlardı.

Bu çağın bilgisine göre ayın 28 tane konağı (lunar mansion) vardı. Bu menziller/konaklar yaratılmıştır. Ay hergün bir konağa girer öyle hareket eder.

Bu arada ayın hergün yaptığı hareketin büyük bir kısmı dünyanın dönmesi iledir. Ay dünya etrafını 28 günde dönmektedir.

Ne yazık ki kuran ay ve güneşin gökteki yollarda yüzdüğünü zannediyor.

Sitelerde Paylaş

Doğru olan değil yanlış olan kopyalanmis. Yahudilerle araplarin kavagalarindan biri de bu. Yahudiler bizim kitabımızı çaldınız intihal var diyorlar. Araplar da biz o kitabı okumadik bilmiyoruz. Vahiy yolu ile geldi diyorlar.

Vahiy filan değil. Birbirinden etkilenme. Hazira konma. Tutmuş olanı çalma.

Buda senin kendini tatminin ne diyeyim.
Sitelerde Paylaş

Buda senin kendini tatminin ne diyeyim.

Kuranda yahudilere cevap niteliğinde oldukça fazla sayıda ayet bulunur. Kuranın yarısı israiliyattır. Ondan sonra o okuma bilmezdi ki bunları yazsın, ona biz vahyettik diye savunma gelir. Bu da işin komik tarafı.

Sitelerde Paylaş

Aynısı var demedim. Antik çağ bilgisi bu kuranda da benzeri var dedim.

Aya konaklar ya da menziller verdik demesi nedir? Birden fazla çoğul olarak kullanılıyor. Ayın Konakları veya menzilleri var mi? Yok. Evreleri var. Evreleri de tekil seyler degil sürekliliği olan şeyler.

Bugün sokağa çıkıp 100 kişiye ayın evreleri nasıl oluşuyor diye sorsanız 1-2 kişi belki bilir. Kuranı yazanlar da bilmiyorlardı. Babilden alma ibrani kozmolojisine göre yeri ve göğü tanıyorlardı.

Bu çağın bilgisine göre ayın 28 tane konağı (lunar mansion) vardı. Bu menziller/konaklar yaratılmıştır. Ay hergün bir konağa girer öyle hareket eder.

Bu arada ayın hergün yaptığı hareketin büyük bir kısmı dünyanın dönmesi iledir. Ay dünya etrafını 28 günde dönmektedir.

Ne yazık ki kuran ay ve güneşin gökteki yollarda yüzdüğünü zannediyor.

Tekrar tekrar söylemekten bıktım, kuranda lunar mansionlarınıza girip çıkan bi şeyden bahsedilmiyor. ne de 28 konak.

Menzilden kasıt ne anladın çok merak ediyorum, menzili çeviriciler gibi konak diye kabul ettin. Sonra her şeyde çeviri hatası buluyorsunuz dersiniz. Size orada 100 kez müteşabih ayetler hakkında %100 çıkarım yapılamaz dememe rağmen.

Ehehe bakıyorum yeni bi ayete geçmişiz, diyorum ya Allah'ın güneş-dünya açısal momentumundan falan bahsetmesini bekliyorsun ;

Halbuki o, o hâlık ki geceyi, gündüzü ve Şems-ü Kameri yaratmış, bütün o ecram her biri birer felekte yüzüyorlar

Enbiya 33

Ne Güneş kendine aya çatması yaraşır, ne de gece gündüzü geçer, her biri birer felekte yüzerler

Yasin 40.

Felekin: felek ve yörünge anlamına gelmekte. Çeviri Elmalılı Hamdili Yazır'ın. Kelime bilgisi üstüne başkasını tanımam.

Bakar mısın Kuranda Güneş'in ve Ay'ın kendilerine has yörüngeleri olduğu söyleniyor. Her seferinde kendini pertletecek konulara değiniyorsun.

Kaldı ki senin dediğin gibi " gökteki yollarda yüzer" düşünsek, direk olarak yörüngeleri aklımıza getiriyor. Sen süper bi dahisin. Anlama kabiliyetine hayranım. 1400 yıl önceki insana süpernovadan bahsedilmesini bekliyorsun kanımca. Her dönemde anlaşılabilmesi için böyle bi dil kullanılmış olması çok mantıklı.

İkincisi yine kendimi tekrar etmekten bıktım;

Senin kuran toplanarak yapıldı iddiası ile islamın bütün toplumlara aynı vahyin gönderilme iddiası eşdeğer derecede olasılığa sahiptir. O yüzden saçmalamayı bırak. Dinler arası benzerlik iki iddiaya da destek verir. Ben sana tekrar sorayım? Tanrının insanlara farklı dinler göndermesini mi bekliyorsun? Yoksa tanrının dediği gibi insanlar her seferinde kişisel çıkarları yüzünden dinleri bozmuş olabilir mi?

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milamber,

ben tekrar etmekten sıkılmam.

Bir tane ufacık, düzgün bilimsel ayet bulsam ben de müslüman olacağım.

Allah kimden korkuyor da inanmazlar diye adam gibi bir ayet göndermiyor? Çarpıtılmış yorumlarla nereye kadar?

İnsanları uyandırmak için hiç usanmam tekrar tekrar yazarım.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...