Jump to content

İnsan Dışı Zeki Varlıklar

Recommended Posts

• İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrenin ne kadar büyük olduğu düşünülürse canlı olma ihtimali yüksek. Zeki olabilirler mi? Belki. Dünyaya uğramış olabilirler mi? Sanmam.

Kuranda nerede yazıyor "uzaylı"ların olduğu?

yunus suresi 66: e la inne lillahi men fis semavati ve men fil ard, ve ma yettebiullezine

"göklerdeki ve yeryüzündeki kimseler allaha aittir. allahın astlarına dua edenler ancak zanna tabi olurlar"

ayette geçen gökteki "kimseler / kişiler" anlamındaki "men" ifadesi akıl ve şuur sahibi varlıkları ifade eder.

Sitelerde Paylaş

Biz inanan müslümanlara göre Kurandada geçen insan haricinde Allahın hükümünden sorumlu varlıklar mevcut.

Peki inanmayan arkadaşlar size göre insan dışında zeki varlıklar varmıdır? Dünyaya uğrayanı olmuşmudur?

Öncelikle şunu belirteyim konu başlığı yanlış. Bunun genel tabiri "Dünya dışı zeki varlıklar"dır. Varsa eğer, ki olmalı: Bizim galaksimizde sıradan bir yıldız olan güneşimizin dokuz gezegeninden birisi olan dünyamızda canlı hayat (insanla sınırlı tutmamak gerekir) varsa, gerek galaksimizde gerekse diğer galaksilerde dünya benzeri canlı hayata olanak tanıyan gezegenler hatta uydular neden olmasın?.

Sizin kurana dayandırarak varmak istediğiniz yere gelince: Bir zamanlar inanan ve artık inanmayan benim gibi Müslüman kafirlere (Geleneksel islam kültürüyle yetişmiş ve sonra doğru yolu bulmuş inançsızlara) göre kuranda bahsedilen diğer sorumlu varlıklar cinlerdir, ki bunlara varlık demek bilime saygısızlıktır.

Allah, "Ben insanları ve cinleri bana ibadet etsin diye yarattım diyor.Ben de kendisine ibadet edilmesine bu kadar hevesli olan Allah'a soruyorum: Hey koca Allah, madem ibadet edilmeyi bu kadar seviyorsun, evren şöyle dursun, güneş sisteminin diğer sekiz gezegenini neden boş bıraktın? Bunlarda da sana ibadet eden varlıklar yaratsaydın, bizler de bu komşularımız da bizden bağımsız olarak Allah'ı tanıyıp ibadet ettiklerine göre demek ki Allah var diye ikna olsaydık da cehennemi boylamasak olmaz mıydı. Hadi bizi boş ver de, gönderdiğin kitabı ve peygamberi yeterli bulmayan, evirip çevirip evrene yönelterek/yönelerek kanıt arayan sözde Müslümanları mutmain etsen de özde Müslüman yapsan olmaz mıydı?

Sitelerde Paylaş

yunus suresi 66: e la inne lillahi men fis semavati ve men fil ard, ve ma yettebiullezine

"göklerdeki ve yeryüzündeki kimseler allaha aittir. allahın astlarına dua edenler ancak zanna tabi olurlar"

ayette geçen gökteki "kimseler / kişiler" anlamındaki "men" ifadesi akıl ve şuur sahibi varlıkları ifade eder.

Bu bir deyim olabilir mi ?

Sitelerde Paylaş

muhtemelen kasıt meleklerdir

Sitelerde Paylaş

dikkat edersen yazımda uzaylı kelimesini kullanmadım kuranda insan dışı irade sahibi sorumlu tutulan varlık olarak cinlerden bahsedilir onun haricinde şuan aklıma gelmeyen ayette cinler,insanlar ve sizden gizli yaratıklar diye geçiyordu.

Aklına gelmiyorsa ve Müslümansan Allah'tan korkacak ve sallamayacaksın, araştırıp bulacaksın ve sonra konuşacaksın. Kuranın göklerinde dünyadan başka yer yoktur. Buna sakın evren demeyin, derseniz tekrar söylüyorum bilime ve bilimin evrenine saygısızlık etmiş olursunuz, oluyorsunuz da zaten.

Kuranın göğü veya gökleri (yedi kat) çıplak gözle görülen ışıklı gök cisimlerinden "yaklaşık beş-altı bin yıldız" ibarettir, ki bu, Samanyolu galaksisinin on milyonda biri bile değildir. Yer anlamında dünyadan başka da yer yoktur kuranda. Eğer olsaydı, dünyayı, yer ve yer yüzü olarak iki'şer günden dört günde yaratıp, koca evrene iki gün ayırıp, iki günde yaratmak gibi bir saçmalık yapmazdı Allah veya Muhammed.

Sitelerde Paylaş

Birşey inanmakla var oluyor mu?

Ben görünmez pembe unicornlara inanırsam var olurlar mı?

Bilirsiniz, genel olarak varlıklar, maddi/gerçek, kimsenin inkar edemeyeceği, inanca yer bırakmayan varlıklar ve manevi/hayali, inanca dayalı varlıklar olarak ikiye ayrılıyor. Gerçekler acıdır, hayaller tatlı... Hayalsiz de yaşanmaz ki...

Ben de 170 boyunda, 90*60*90 ölçülerinde, esmer, güzeller güzeli bir ilaheye tapmayı hayal ediyorum ama bir türlü gerçekleştiremedim. Demek ki olmuyor...

Sitelerde Paylaş

Evet ama bunlara da melek deniyor.

meleklerin bir sorumlulukları var görevleri Allahın takdirine göre belirlenir. benim kastettiğim ise şu,

dünyada sorumlu olarak yaratılan 2 çeşit ırk vardır birisi cinler diğeri insanlardır. bu iki ırk ta sadece Allaha kulluk için yaratılmıştır.

bunun harici kainatta ve dünyamızda farklı boyutlarda yaşayan sayısı çeşitliliği çok çok fazla olan varlıklar var fakat bilinen yada şuan gözlemlenebilen bu varlıkların mükellef olmadıklarıdır. neden yaşarlar nasıl yaşarlar ne için yaşarlar bunu bilmiyorum. bilmiyorum derken yanlış anlaşılmasın edindiğim bilgilere göre fikir beyan ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Manevi varlık olarak diyorsan, "ki öyle olmalı" %100 haklısın. İnanıyorsan %100 vardır, inanmıyorsan %100 yoktur.

birşeye inanmak için bir sebep olmalı kabaklama inanıyorum demek inanmak değildir, gözlem analiz çalışma sonucunda bir rapor oluşur, bu rapora göre de karar verilir, aksi halde hiçkimse sebepsiz bir şekilde inanmaz.

Sitelerde Paylaş

İnsan dışı zeki varlıklar var tabi. Onlara ''diğer insanlar'' deniyor. Ayrıca ''hayvanlar'' dediğmiz farklı bir zeka yapısına sahip başka varlıklar da var.

''insan dışı'' diye sorulduğundan başğılın genelinde bir saçmalamaya maruz kalmış soru. ''Bir insanın dışında kalan diğer varlıklar'' gibi...

''Dünya dışı'' ve ''doğa üstü'' diye ayırarak sormak ta uzaylılardan mı yoksa cin-peri türü varlıklaran mı bahsedildiğini tanımlamak için gerekli idi.

Aynı yanlış anlama burda olmuş.

Kuranda nerede yazıyor "uzaylı"ların olduğu?

Burdaki ''men'' iifadesinin uzaylıları işaret ettiğine dair hiçbir kanıt yokken, cin-peri-melek türü ''doğa dışı'' varlıklara işaret ettiği çok büyük olasılık taşıyor. Çünki bu ifadeye içeren kitabın tamamen doğaüstü varlıklardan bahsettiğini biliyoruz.

Böylece de sıkıcı gereksiz görüşlerimi paylaştım zaman geçti...

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...