Jump to content

MÜSLÜMANLAR NEDEN AHLAKSIZ DEĞİLLER?

Recommended Posts

Neyi savunduğum çok açık. Müslümanların ateistlerden daha ahlaklı olduğu iddianızı çok temelsiz ve hatta yanlış bulduğumu söylüyorum.

Foruma dönersek, burada ahlaklı Müslümana ben pek az rastlamışımdır, bunu çok rahat söyleyebilirim. Sapıklık veya ahlaksızlık savunuru ateistlere de zaman zaman rastlanır ama sayıları azdır. Onların ateist olup omadıkları konusunda bile tartışırım ben. Çünkü ateizmi bir halt belleyip buraya gelen ve saçmalayan insanlar var. Dine tepki gösterip ateizmi sınırsızca yaşamak için gerekçe gösterenler var.. Her tür insan var. Onların hepsine ateist diyorsanız bilemem. Ama tekrar belirtiyorum, bunların oranı azdır, fakat akılda kalırlar.

Bu konuda fikir değiştirdiğinizi görüyorum. Ya da unutuyorsunuz.

Bu forumda 12 yıl içinde yüzbinlerce ileti asıldı. Ben forumu başından beri izleyen birkaç modlardan biriyim.

Ateistlerle yaşadığımız sorunları Müslümanlarla yaşamadık.

Bunu kesin olarak söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuda fikir değiştirdiğinizi görüyorum. Ya da unutuyorsunuz.

Bu forumda 12 yıl içinde yüzbinlerce ileti asıldı. Ben forumu başından beri izleyen birkaç modlardan biriyim.

Ateistlerle yaşadığımız sorunları Müslümanlarla yaşamadık.

Bunu kesin olarak söyleyebilirim.

Yapmayın Hacı. Müslümanlarla sorun yaşamayız çünkü onların hareket alanı zaten bellidir. Ayrıca da onlarla da çok sorun yaşadık, vaktiyle az bela olmadılar. Asıl siz unutmuşsunuz.

Burada ateist sayısı 100 ise Müslüman sayısı 20'dir. O 100 ateistin de en fazla 8-10 tanesi sözünü ettiğiniz türdendir. Belki o kadar bile değil.

Daha önce de söylediğim gibi, sizinki biraz algıda seçicilik oluyor.

Neresinden bakarsanız bakın, ateisler Müslümanlardan daha ahlaksızdır demek abuk. Ya da Müslümanlar ateistlerden daha ahlaklıdır demek..

O halde siz burada neye dayanarak ateizm anlatıyorsunuz? Ateist olmak Türklere yaramıyor, daha mı ahlaksız oluyorlar?

Sitelerde Paylaş

Sizin fikriniz üzerinden gidelim ve sorularımı yönelteyim.

Türk ateistleri neden Türk Müslümanlarından daha ahlaksızdır Hacı?

Buna yanıtınızı çok merak ediyorum.

Biz biliyoruz ki ateizm hiçbir şey dikte etmez, kişi her şeyi kendisi yapar. Çoğu ateist doğal zorunluluk olarak biraz bilime yönelir ve sorularının yanıtlarını orada arar. Zaten aslında eğilimlilerdir de..

Bundan sonrası kişiye kalmıştır, öyle değil mi?

Peki onca okumuş etmiş, gözlemlemiş, kafa patlatmış ve dinlerdeki arızaları net olarak görmüş bu insanlar, ne olur da Müslümandan daha ahlaksız olur?

Sizin iddianıza bakınca belki de Müslümanken daha ahlaklılardı gibi bir sonuca ulaşmak hiç de zor değil. Ateist oldular, ahlaksızlaştılar mı?

E hoşgeldin Tayyip diyesim geldi şimdi...

Sitelerde Paylaş
Neresinden bakarsanız bakın, ateisler Müslümanlardan daha ahlaksızdır demek abuk.

O zaman durumu şöyle ifade edebiliriz...

Ateistforumda karşılaştığımız sapık ve ahlaksız ateist sayısı, sapık ve ahlaksız Müslümanlardan daha fazla..

Bakalım bunu kabul edecek misiniz?

Sitelerde Paylaş

O zaman durumu şöyle ifade edebiliriz...

Ateistforumda karşılaştığımız sapık ve ahlaksız ateist sayısı, sapık ve ahlaksız Müslümanlardan daha fazla..

Bakalım bunu kabul edecek misiniz?

Hayır, etmeyeceğim. Buraya yıllar yılı yobaz veya şeriatçı dediğimiz ya da light olsa bile örneğin kadının kırbaçlanmasını son derece ahlaklı ve gerekli bulduğunu söyleyen inanırlar geldi. Sapık ve ahlaksız ateistler bizim için daha önemliydi ve bağışlanmaları çok daha zordu da ondan onlar aklımızda kaldı.

Ayrıca tekrar ediyorum, burada ateist sayısı Müslüman sayısından daima kat be kat fazla olmuştur çünkü burası onların evidir. O yüzden daha rahattırlar ve sapıklıklarını bile bir yerden sonra gizlemezler. Oysa Müslüman çok temkinlidir.

Yani bir dolu parametremiz var Hacı. Müslümanlar ateistlerden daha ahlaklı falan değil.

Sitelerde Paylaş

Bunlar elbette benim fikirlerim. Babanın fikri değil herhalde.

Bunları yazarken dikkat etmediğiniz bir husus var.

Ben İslam'dan bahsetmiyorum. Müslümanlardan bahsediyorum.

Batıda yaşayan Müslümanlar İslam ahlakını yaşamıyorlar. Batı ahlakını yaşıyorlar.

Konuyu kisisellestirip cirkinlesme

ama sunu soyleyebilirimki babamin fikirleri olmadigini bende biliyorum cunku o kayguz abdalin siirlerini ezbere okurdu ilk okul mezunu bile degildi

halac-i mansurun nesimin fikirlerini anlatirdi bana

senin onun fikirlerine sahip olabilmen icin cok firin ekmegi yemen lazim

Sitelerde Paylaş

kalafat12,

Hacı Müslüman değil. Siz onu Müslüman sanıp biraz garip yazmışsınız, o da bu alıntıladığınız iletiyi yazmış.

Ve siz onu hala Müslüman sanıyorsunuz galiba.. İşin tuhafı, Hacı da sizin onu Müslüman sandığınızı anlamamış..

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54993&st=20#entry1048078

Sitelerde Paylaş

Konuyu kisisellestirip cirkinlesme

ama sunu soyleyebilirimki babamin fikirleri olmadigini bende biliyorum cunku o kayguz abdalin siirlerini ezbere okurdu ilk okul mezunu bile degildi

senin onun fikirlerine sahip olabilmen icin cok firin ekmegi yemen lazim

Konuyu çirkinleştiren ve kişileştiren sensin..

Yazdıklarımın kimin fikirleri olduğunu bana hatırlatmana gerek yoktu.

Babanı tebrik ederim ama.. Senin gibi birine babalık yapmış olsa da..

Sitelerde Paylaş

babami nicin tebrim ediyorsun

Bak bu konu iyi bir yere gitmiyor hatirlatmak istiyorum ))))))

cunku o kayguz abdalin siirlerini ezbere okurdu ilk okul mezunu bile degildi

Benim babam bunları yapmadı. Üniversite mezunu ünlü bir matematikçi olduğu halde.

Kimin iyi baba olacağı belli olmuyor..

Sitelerde Paylaş

kalafat12,

Hacı Müslüman değil. Siz onu Müslüman sanıp biraz garip yazmışsınız, o da bu alıntıladığınız iletiyi yazmış.

Ve siz onu hala Müslüman sanıyorsunuz galiba.. İşin tuhafı, Hacı da sizin onu Müslüman sandığınızı anlamamış..

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54993&st=20#entry1048078

Guzel insan ateist veya teist olmasi benim konuyu ona gore elestirmemi veya bakis acimi degistirmez egerki gerekli arguman yoksa !!

bana gore muslumanlar ahlaksiz bunuda yazdim bir kac ornekle

Yani baslik altintaki savunusu pek ikna edici degil.

Hakli ise ikna etsin muslumanlar ahlaklidir cunku desin !!

Sitelerde Paylaş

Ahlak göreli bir kavram.

Ben İslam'daki ahlak anlayışıyla Müslümanların izlediği ahlaksal değer yargılarını birbirlerinden soyutlamadan yanayım.

Pratikte de bu böyle zaten.

Müslümanlar İslam'ın emrettiği kadar ahlaksız değilller.

Bu da Müslümanları sanıldığından daha az ahlaksız yapar.

Müslümanların ateistlerden daha ahlaklı olduğu iddiası ise uzun hikaye. Ve farklı bir konu..

Ben bu forumda yazan ateistlerin arasında Müslümanlardan daha fazla sapık ve ahlaksız olduğunu düşünüyorum.

Kimse benim böyle düşünmememi sağlayamaz.

Sitelerde Paylaş

cunku o kayguz abdalin siirlerini ezbere okurdu ilk okul mezunu bile degildi

Benim babam bunları yapmadı. Üniversite mezunu ünlü bir matematikçi olduğu halde.

Kimin iyi baba olacağı belli olmuyor..

Gercekten uzdun beni simdi (

Sitelerde Paylaş

Guzel insan ateist veya teist olmasi benim konuyu ona gore elestirmemi veya bakis acimi degistirmez egerki gerekli arguman yoksa !!

bana gore muslumanlar ahlaksiz bunuda yazdim bir kac ornekle

Yani baslik altintaki savunusu pek ikna edici degil.

Hakli ise ikna etsin muslumanlar ahlaklidir cunku desin !!

İkna olmak için ne bekliyorsun?

Bu konuda birkaç ileti yazdım. Onları okuduysan cevapla.

Başlık Müslümanların neden ahlaksız olmadıkları.

Kur'an'ın onlara çok daha ahlaksız olmaları için yeşil ışık yakmasına rağmen onlar ahlaksız değil.

Kur'an'ı okuyan batılıların Müslümanları ahlak düşkünü bağnazlar ve barbarlar olarak düşlemelerine rağmen, onlar ahlaksız değil..

Batı'da yaşayan Müslümanların büyük çoğunluğunun barışçıl ve uyumlu insanlar olmaları onlarda ahlaksal sorunların olmadığının en kesin delili..

Bunlar gözlemler.. Yanlış değiller. Biz bu durumun nasıl açıklanacağını soruyoruz.

Sitelerde Paylaş

İkna olmak için ne bekliyorsun?

Bu konuda birkaç ileti yazdım. Onları okuduysan cevapla.

Başlık Müslümanların neden ahlaksız olmadıkları.

Kur'an'ın onlara çok daha ahlaksız olmaları için yeşil ışık yakmasına rağmen onlar ahlaksız değil.

Kur'an'ı okuyan batılıların Müslümanları ahlak düşkünü bağnazlar ve barbarlar olarak düşlemelerine rağmen, onlar ahlaksız değil..

Batı'da yaşayan Müslümanların büyük çoğunluğunun barışçıl ve uyumlu insanlar olmaları onlarda ahlaksal sorunların olmadığının en kesin delili..

Bunlar gözlemler.. Yanlış değiller. Biz bu durumun nasıl açıklanacağını soruyoruz.

Batıdaki müslümanların nasıl İslam ahlakını uygulamasını bekliyorsun? Sistem ve toplum uygulamalarına izin verir mi? Müslümanlar orada mecburen sisteme ve topluma uyum sağlamak zorunda. Müslümanların gerçek ahlakını görmek için şeriat uygulanan ülkelere bakmak lazım.

Sitelerde Paylaş

Medeniyet dinleri yeniyor. Bundan dolayı Müslümanlarda medeniyetin güzelliklerini yaşamak istiyorlar. Müslümanlarda modernleşiyor. Mesela nurculuk hareketi İslam içerisinde kalarak modernleşme hareketidir. Nurculuğa duyulan teveccühün altında da bu vardır. Şöyle bir soru sorulabilir? Madem Müslümanlara modernlik cazip geliyor o zaman dini tamamen terk edip modern bir hayat neden yaşamıyorlar? Müslümanlar modernleştikleri halde dinlerini terk etmemelerinin en büyük nedeni, din bir kimlik ve benlik olmuş. İnsanlar kolay kolay kimliklerini terk etmezler, çaktırmadan yavaş yavaş kimliklerini reform ederler ama bunu kendilerine bile itiraf etmezler. Nurculuk bir modernleşme hareketidir demiştim, ama nurculuktaki modernlik yeterli gelmemiştir ki, Yaşar Nuriler, Edip Yükseller daha radikal modernleştirmişlerdir dini. Bu hareketlerin tek bir anlamı vardır (çeşit çeşit yöntemler kullanılsa da) , dini modernleştiriyorlar, . Başkaca da bir şey değildir. Sonuçta Müslümanlar da insan ve güzel bir hayat yaşamak isteği onlarında doğalarında var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...