Jump to content

Tanrının işi gücü yok mu?

Recommended Posts

İnsanlar neden dine bu

kadar bağlılar bence buna çeşitli cevaplar arayalım.

bu ayrıntıdan başlayabilirsin insanlar inançlarının sayesinde nasıl bir hayat sürüyorlar, zoraki olsa bu kadar kişi inançlı olmazdı demek ki bunda insan için faydalı birşeyler olmalı diye düşünmelisin. ışık yakarmı bilmiyorum ama ilk örneği kendimden vereyim.

hemen hergün 4_5 arası duş alırım sebebi ise artık alışkanlık olmuş bu iekilde güne o kadar zinde başlıyorum bunun katkısı büyük bir etki yaratıyor.

sonra bazı müslümanların red ettiği 5 vakit namaz, teferruatlarını bilirsin ortak nokta ise burada da hijyen söz konusu, sürekli temiz ve hazır olma durumu gün içerisinde beni her türlü duruma aktif olarak hazır tutuyor, yani bir insan off çok sıkıcı birgün diyerek uykuya dalıp sorumsuzca akşama kadar yatabilir ama ben böyle istesemde yapamam kontrol mekanizmam izin vermez, belli saatlerde faal olmam lazım. bununda hayatımda her zaman artı etkisini gördüm hiç zararını görmedim.

şimdi basitse bu konuya bakarsak, inancımın bana zararımı var faydasımı var siz söyleyin lütfen.

Sitelerde Paylaş

işi gücü yok, problem?

herkes cennette yaşasaydı, yaratıldığı ilk andan beri her istediği verilseydi anca o zaman susardınız, o zaman da tanrının işi gücü yok mu denilir miydi? işinize gelmezse tanrının işi gücü yok mu.. hoşunuza gitmezse tanrının işi gücü yok mu..

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birde bu paylaşan arkadaş şöyle bir örnekleme yapmış birisi size diyor ki sen bana 3.000 TL borç ver ben sana 30 gün sonra bunun karşılığında sınırsız para vereceğim diyor sizde ne dersiniz şimdi bu adama hadi oradan dolandırıcı :)

Hiç arkadaşınla,yaradan bir olur mu ? bu nasıl bir mantıkdır ?

Ey kullarım! Sizin ilk insandan son.insana kadar hepiniz, insanlarınız ve cinleriniz en günahkâr bir insan gibi olsanız ve o halde bana isyan etseniz, bu benim mülkümde hiçbir şey eksiltmez, yüceliğime hiçbir zarar vermez.

Sizin ilk insandan son insana kadar hepiniz, insanlarınız ve cinleriniz bir tepede toplansanız, her biriniz benden bir şey istese ve hepinize istedikleri şeyleri versem, bu benim mülkümde hiçbir şey eksiltmez.

Ey kullarım! Siz amel etmektesiniz, ben ise amellerinizi sizin için tesbit edip yazıyorum; sonra onların karşılığını size tam olarak vereceğim.

Kim amel defterinde bir hayır bulursa, (onu kendisine nasip eden) yüce Allah'a hamdetsin. Kim de amel defterinde kötü işler bulursa, başkasını değil, sadece kendi nefsini kınasın." Âlemlerin rabbi yüce Allah'a hamdolsun.-Kudsi hadis-

Birde değinmeden edemeyeceğim bu dünyada şu 52.000 yıl içerisinde tahmini olarak 108 milyar insan yaşadığı düşünülmekte ve toplam bazda bakarsak bundan çok çok daha fazladır ama bu rakam bile benim anlatacağım şey için yeterli ölçütte ki 108 milyar demek muazzam bir kalabalık bana göre.

Düşünün ahiret meydanı 108 milyar insan bu insanların her birinin hayalleri,istekleri,anıları,pişmanlıkları vs. gibi insansal olayları var acaba Tanrı bu insanlarla neden ilgilensin, neden zahmet edipte bu barbar haşeratlarla uğraşsın, kendi keyfine bakabilecekken Tanrı neden bu çöp sürüsüyle uğraşsın.Hani hiç bir şeyi yok birde onları sonsuza kadar yakacak vs vs. Ya da sırf kendine 30,40 yıl ibadet etti diye niye onu sonsuza dek krallar gibi yaşatsın.Tanrı insanları onlara hizmet etmek için mi yarattı?Yoksa insanlar tanrıyı kendisine hizmet ettirmek için mi yarattı?

Zira insan aslında şerefli bir mahluktur çünki Allah ona kendi ruhundan üflemişdir.Ama kendine nefsine uyup hayvanlaşan,Allaha asi olan kafirler elbbette çöp sürüsüdür.İnsanda iki şey vardır biri ruh biri nefsdir.Kim nefsine uyarsa o Allaha günahkar veya kafir olarak döner.Çünki Allahü teala nefsi kafir olarak yaratmıştır hep Allaha asi olur.Nitekim Hadis-i kudsîde, Allahü teâlâ buyuruyor ki: (Nefsine düşmanlık et! Çünkü nefsin, benim düşmanımdır)

işde bu yüzden Allahü teala kafirlere ayeti kerimede şöyle demiştir.

''Yoksa sen, onların çoğunu (söz) işitir ya da aklını kullanır mı sayıyorsun? Onlar, ancak hayvanlar gibidirler; hayır, onlar yol bakımından daha da şaşkın (ve aşağı)dırlar.'' / FURKÂN - 44

Ateistlerin şuanda yaptıkları hayvanlıktan daha aşağıdır.Çünki hayvan sadece yeme,içme,barınma ihtiyacı için hayatta kalır,dokunmaz iseniz kimseye zarar vermezler kendi işleriyle meşguldürler.Halbuki ateistler ve ateist gibiler böyle değildir.Bunlar hayvandan daha aşağıdır,Cahil cahil anlamadan kendilerini ebedi ateşe sürükledikleri gibi bilmeyen başka insanlarında kafalarını çelip şeytanın yardımıyla ebedi ateşe sürüklüyorlar işde bu yüzden ''hayır, onlar yol bakımından daha da şaşkın (ve aşağı)dırlar.''

Birde ruh vardir ki ruh Allaha ulaşmak ister,ruh ancak Allahı zikr ederek ona ibadet ederek huzur bulur.Ruh nefse aşık edildiği için Allaha ibadet ettikçe şirkden,küfrden kurtulur nefsden ayrılır.Yavaş yavaş nefs ruha benzer böylece meleklerden bile üstün olur.Çünki meleklerde nefs yoktur.küfürden şirkten arınmışlardır.İnsanda nefs olduğu için nefsinden kurtulunca meleklerden üstün olur.Kıssadan hisse bu kafirliğinizin sebebi aslında nefsinizdir ve şeytana kulak vermenizdir.60 yıl kısa bir zaman dilimidir.Şuanda siz Allaha zarar vermiyorsunuz sadece azgınlığınızı artırıyorsunuz buda sizin ebedi ateşe sürüklenmenize sebeb olacak iyi düşünün !

tarihinde Teblig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

faydacı insan hayal edebileceği en yüksek faydayı bulmuş ve onu tanrısı yapmış...

o tarif edilemez ulaşılamaz ve aşılamaz olmalı ki faydaya kitlenmiş olan genlerimizi ikna edebile...

size ne faydası ne de zararı olmayan şeyler mi tapıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

faydacı insan hayal edebileceği en yüksek faydayı bulmuş ve onu tanrısı yapmış...

o tarif edilemez ulaşılamaz ve aşılamaz olmalı ki faydaya kitlenmiş olan genlerimizi ikna edebile...

size ne faydası ne de zararı olmayan şeyler mi tapıyorsunuz...

tanrının amacı yarattığına fayda sağlamak mıdır, yarattığının keyfine göre hareket etmek midir? tanrı yarattığına kulluk etmek için mi vardır yoksa yaratıklar tanrıya kulluk etmek için mi vardır?

son cümleyi kurabilme cüretine kalkıştığım için kendimden utanıyorum.

tarihinde Milamber tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrının amacı yarattığına fayda sağlamak mıdır, yarattığının keyfine göre hareket etmek midir? tanrı yarattığına kulluk etmek için mi vardır yoksa yaratıklar tanrıya kulluk etmek için mi vardır?

son cümleyi kurabilme cüretine kalkıştığım için kendimden utanıyorum.

şimdi düşünelim...

bir varlık olmalı ki bizim istediklerimizi bize yararlı olan şeyleri bizden iyi bilsin ve hep bize versin...

bize zararlı olan şeyleri engellesin...

gerekirse kenmizden bile bizi korusun...

her türlü zarardan bizi uzak tutup en mutlu ve sevimli bir hayatı sağlasın...

ve bu yaptıklarını sonsuza kadar yapsın...

yahu bu şey bizim kölemiz mi ...

bundan dah iyi bir köle bulunabilir mi...

kim kime kulluk yapıyor aloo...

Sitelerde Paylaş

bizim inandığımız tanrı öyle bi şey değil zaten, ama sizin umduğunuz tanrı o.

size sınandığınızı söyleyince, cehenneme atılabileceğinizi söyleyince karşı savunmalar yapıyorsunuz.

cehennem insanın ebedi yaşamını yani sonsuz faydayı kaybetmesine neden olacak şeyleri işlemekten dolayı var değil mi...

ceza evleri insanlığın zararına mı yapılıyor sonuçta genel olarak insanlığın fydasına olan bişey...

bu ceza evleri vesilesiyle bir çok insan zararlı şeylerden korunuyor...

yani sonuçta cehennemde insanlığın faydası için düşünülmüş...

yok yok bu tanrı her ne yapıyorsa insanlığın faydasına yapıyor...

insanlığın zararına bişeycik yapmıyor...

her emrinde her yasağında ara bak mutlaka insanlığın uzun yada kısa vadede göreceği bir faydayı bulabilirsin...

Sitelerde Paylaş

Vakti gelince hepsi yıldırımı görecekler. Bu efendimizin sözüdür.

Zındık. Bu küfürlerini ölünce yıldırım ve çekiçlerle hatırlatacaklar sana.

Cevap aramadıkları için. Bir tanrı hiçbirşeye cevap vermez aslında. Hatta kendisi sorulara bir sorun doğurur.

haftanin gunlerinde anlassak bu anlasmazlik son bulsa :)

Thor`s day = Thursday

Odin=oden=wotan/woden = wednesday

Agustos =Agustus = Kendini tanri ilan eden ilk roma imparatoru octav.

Sitelerde Paylaş

cehennem insanın ebedi yaşamını yani sonsuz faydayı kaybetmesine neden olacak şeyleri işlemekten dolayı var değil mi...

ceza evleri insanlığın zararına mı yapılıyor sonuçta genel olarak insanlığın fydasına olan bişey...

bu ceza evleri vesilesiyle bir çok insan zararlı şeylerden korunuyor...

yani sonuçta cehennemde insanlığın faydası için düşünülmüş...

yok yok bu tanrı her ne yapıyorsa insanlığın faydasına yapıyor...

insanlığın zararına bişeycik yapmıyor...

her emrinde her yasağında ara bak mutlaka insanlığın uzun yada kısa vadede göreceği bir faydayı bulabilirsin...

höh, cehennemi insanlığın faydası için düşünülmüş diyerek beyin hücrelerimi yaktın, kendi kişisel hezeyanlarını buna bulaştırma.

tanrı kusursuzluğuyla çeliştiği için öyle direk "sana bunu yapıyımda öl" gibi mantık yoktur.

benim orda demek istediğim " size ne faydası ne de zararı olmayan şeylere mi tapıyorsunuz" sözüne karşılıktı. biz fayda için tapmıyoruz Allah'a , tanrımız olduğu için tapıyoruz.

Sitelerde Paylaş

höh, cehennemi insanlığın faydası için düşünülmüş diyerek beyin hücrelerimi yaktın, kendi kişisel hezeyanlarını buna bulaştırma.

tanrı kusursuzluğuyla çeliştiği için öyle direk "sana bunu yapıyımda öl" gibi mantık yoktur.

benim orda demek istediğim " size ne faydası ne de zararı olmayan şeylere mi tapıyorsunuz" sözüne karşılıktı. biz fayda için tapmıyoruz Allah'a , tanrımız olduğu için tapıyoruz.

denilir ki tanrıya cennet sevdası yada cehennem korkusuyla ibadet etmeyin...

böyle yaparsanız tüccar müslümanlık yapmış olursunuz...

çünkü cennet için vermek etmek eylemek karşılığında daha büyük fayda gelir yarar sağlamak olacağından karlı bir alış veriş yapan tüccardan ne farkı olur...

cehennemden kurtulmak için yapmakta buna benzer çünkü o da büyük bir kazançtır yani büyük acılardan zararlardan tehlikelerden korunmak kurtulmak çok kazançlı faydalı yararlı bir iş değil midir...

bu durumda kişi aslında kendi yararına tapmış olmaz mı...

bu yüzden bunları düşünmeyin sadece allah rızası ile hareket edin denilir...

pekiyi sorarım size...

allah rızası yararsız faydasız bir şey midir ki...

allahın razı olduğu kişi bu evrendeki en güçlü en zengin en varlığın hoşnutluğunu dostluğunu yakınlığını kazanmış olacaktır ki bundan daha yüksek bir yarar fayda tasavvur edilemez...

faydası olmayan tarıya kim tapar...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar geçen bir yerde gördüm;

Bir kişinin 60 yaşına kadar yaşadığını düşünelim bu yaşamının 40 yılında ibadet etti, iyilik yaptı falan bu adam karşılığında sonsuza kadar keyif içinde cenette yaşayacak gayet muhteşem bir anlaşma demi.

Birde bu paylaşan arkadaş şöyle bir örnekleme yapmış birisi size diyor ki sen bana 3.000 TL borç ver ben sana 30 gün sonra bunun karşılığında sınırsız para vereceğim diyor sizde ne dersiniz şimdi bu adama hadi oradan dolandırıcı :)

Birde değinmeden edemeyeceğim bu dünyada şu 52.000 yıl içerisinde tahmini olarak 108 milyar insan yaşadığı düşünülmekte ve toplam bazda bakarsak bundan çok çok daha fazladır ama bu rakam bile benim anlatacağım şey için yeterli ölçütte ki 108 milyar demek muazzam bir kalabalık bana göre.

Düşünün ahiret meydanı 108 milyar insan bu insanların her birinin hayalleri,istekleri,anıları,pişmanlıkları vs. gibi insansal olayları var acaba Tanrı bu insanlarla neden ilgilensin, neden zahmet edipte bu barbar haşeratlarla uğraşsın, kendi keyfine bakabilecekken Tanrı neden bu çöp sürüsüyle uğraşsın.Hani hiç bir şeyi yok birde onları sonsuza kadar yakacak vs vs. Ya da sırf kendine 30,40 yıl ibadet etti diye niye onu sonsuza dek krallar gibi yaşatsın.Tanrı insanları onlara hizmet etmek için mi yarattı?Yoksa insanlar tanrıyı kendisine hizmet ettirmek için mi yarattı?

Tanrının işi mi yok saçma sapan ayetler yollasın yok her erkeğe 4 kadın yok bilmem ne, bir sürü zırvalık eğer bir Tanrı varsa bile böyle işlerle uğraşmaz herhalde yani bu din saçmalıkları neresinden tutsan elinde kalıyor. Ama biz evreni araştırmak zorundayız, evreni anlamak zorundayız bak sen şu kadar insan derken bile sayıları kullanıyorsun aslında benn de pisagorcular gibi evrende bazen sadece matematik var başka şey yok hissine kapılıyorum, belki de 100 milyar insan hiç var olmadı, belki de ortada var olan tek şey sayılardır.

Sitelerde Paylaş

Insanlar cevap bulamadiklari her sorunun cevabini dinde bulurlar (buldugunu sanirlar.)

Cevap boylece gayet basittir.

Ayni sekilde dûsünüyorum.

Tanri bilinmeyene verilen addir.

Bilinç ve bilgi ilerledikçe eskiden Tanriya baglanan seylerin de onunla ilgili olmadigi anlasilir.

Cehennem konusu ise insanlarin icadi olup Tanri kavramiyla kesinlikle bagdasmaz. Esyanin tabiatina aykiri bir durumdur.

Tanri var ise cehennem yoktur ve hepimiz cennete gidecegiz.

;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...