Jump to content

Ateizm ve Dünya Hayatı

Recommended Posts

Arkadaşlar tamam kabul diyelim belki psikitatrik bir sorunum var. Öyle diyelim. Bunlar tamamen beyinle alakalı şeyler. İnanç mutluluk saygı sevgi hepsi insanın serotonin dopamin gibi reseptörlerin etkisi olduğunu görüyorum. Herşey yalan kısacası. Farkındayım olumsuz bi bakış açım var belki ama bu böyle değil mi ?

Böyle düşününce yediklerinin ve içtiklerinin hepsi de midende karışıp birbirine giriyor.

O halde güzel servis, düzenli halde hazırlamanın bir anlamı olmaz.

Ama eminim sen midene girecek yiyecekleri bulamaç edip yemiyorsundur.

Ama hayatı, ölümle bulamaç ediyorsun.

Bu bir rahatsızlık.

Düzeltmek için yardım al.

Tek başına başaramazsın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaşlar tamam kabul diyelim belki psikitatrik bir sorunum var. Öyle diyelim. Bunlar tamamen beyinle alakalı şeyler. İnanç mutluluk saygı sevgi hepsi insanın serotonin dopamin gibi reseptörlerin etkisi olduğunu görüyorum. Herşey yalan kısacası. Farkındayım olumsuz bi bakış açım var belki ama bu böyle değil mi ?

herşeyin yalan olduğunu filmlerden mi öğrendin yoksa kendi hayatından edindiklerin lemi?

Sitelerde Paylaş

Ne yazık ki ateist olduğunu iddia eden pek çok insan dahil olmak üzere, insanlar ateizmi doğru biçimde yorumlayamıyor. Ateizm varılması gereken bir bitim noktası veya ulaşılması gereken bir hedef değildir. "Ateist oldum, her şey buraya kadarmış" veya "ateist oldum, her şey yalanmış" biçiminde bir yaklaşım biçiminin ateizmle uzaktan yakından ilgisi yok. Aksine yalan olan insanın geride bıraktığı şeylerdir. Aksine yalan olan metafiziktir. Aksine insan ateizm vesilesiyle aslında her şeyin farklı bir tarifi olduğunu öğrenir. Bu tarif ise "her şey buraya kadar"ın yerine, yepyeni bir başlangıçtır. Dolayısıyla içinde bulunduğun durum bir bitim noktası değil, aksine bir başlangıç noktasıdır.

Sitelerde Paylaş

Ateizm aslında dünyada ki zindandır...

Maalesef acı gerçek....

Aklı kalbi söndürüp hissi ve nefsi azdırmıştır...

Halbuki mutluluk insanın kemaliyle olur...Yazık değil mi?

Bu akşam netlik ve doğruluk isteyenler için vakit ayırabilirim...

tarihinde ARAŞTIRMACI tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Günümüzde eskiye oranla daha fazla ateist var(ateist/tüm nüfus).Yine eskiye oranla daha fazla intihar oluyor.Kendim çizdim aslında bu eğriyi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_intihar_oranlar%C4%B1

ateizm ile doğrudan bağlantı kurmak doğru olmaz. türkiyeden daha dindar ülkelerde oranlar daha yüksek olabiliyor

Sitelerde Paylaş

BU foruma ''ateistim'' diyerek gelen ama aslında müslüman olan sahtekarların yaptığı iki şey vardır.

Birisi ''bende sizin gibi ateistim ama şu soruların cevabını bulamıyorum'' diye başlayıp en salak ateistin bile bileceği kadar basit soruları sormak. Çünki kendisi sanıyorki müslüman olarak kiliğini ifşa edip sorsa aynı soruları cevap alamayacak. Kendini ateistleri tuzağa düşürecek kadar zeki sanar.

İkincisi de bu başlıkta gördüğümüz ''ben de ateistim ve intihar etmek istiyorum'' türünden mızmızlanarak öncelikle diğer müslüman kardeşlerinin dikkatini ateistlerin karanlık iç dünyasına çekmeye çalışmaktır. Çünki ateistlerin çok iyi saklamayı başardıkları iç dünyalarını ateistlerden daha iyi bilmektedir ve ateistleri tuzağa düşürerek bunu açığa çıkarmya çalışır.

Beklediği cevap, ateistlerin ''biz de aynı durumdayız'' diye ağlamaya başlayarak içlerindeki tüm karanlığı isyan edercesine dışa vurmaları ve topluca anırarak kelime-i şehadet getirmeleridir.

Evet bu salaklar çok da hayalcidir böyle.

Benim abartılı uydurmalarım gibi görünebilir bunlar, ama forumdaki 6 yıllık sağlam tecrübelerime dayanıyor.

İntihar-i hissediyorsan intihar et. Bize gelip ''siz de ateistsiniz ama nasıl yaşıyorsunuz'' diye soruyorsan sen ateistlerin ortak değersel paydada buluşmadıklarını bilmiyorsun demektir, bu da ateist olmadığını gösterir.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne güzel olurdu değil mi? Herhangi bir dine inan, kendin için düşünmeye gerek kalmadan sana onların önceden verdikleri bir hayat manasını kabul et ve sanki doğruymuş gibi ona göre yaşa. Ateizm böyle mi? Mecburen kendi hayatının amacını kendin için belirlemek zorundasın. Bu sorumluluktan kaçamazsın. Bunu yapamıyorsan ateistim demene gerek de yok. Hayatta seni neler mutlu ediyor, nelerle tatmin oluyorsun, bunu ben mi sana öğreteceğim? O halde benim hayatımın tıpatıp aynısını yaşayacaksın, kendininkini değil. Kabul ediyorsan buyur. Aynen dediklerimi yapacaksın eğer bu seni çok mutlu edecekse.. :)

Sitelerde Paylaş

BU foruma ''ateistim'' diyerek gelen ama aslında müslüman olan sahtekarların yaptığı iki şey vardır.

Birisi ''bende sizin gibi ateistim ama şu soruların cevabını bulamıyorum'' diye başlayıp en salak ateistin bile bileceği kadar basit soruları sormak. Çünki kendisi sanıyorki müslüman olarak kiliğini ifşa edip sorsa aynı soruları cevap alamayacak. Kendini ateistleri tuzağa düşürecek kadar zeki sanar.

İkincisi de bu başlıkta gördüğümüz ''ben de ateistim ve intihar etmek istiyorum'' türünden mızmızlanarak öncelikle diğer müslüman kardeşlerinin dikkatini ateistlerin karanlık iç dünyasına çekmeye çalışmaktır. Çünki ateistlerin çok iyi saklamayı başardıkları iç dünyalarını ateistlerden daha iyi bilmektedir ve ateistleri tuzağa düşürerek bunu açığa çıkarmya çalışır.

Beklediği cevap, ateistlerin ''biz de aynı durumdayız'' diye ağlamaya başlayarak içlerindeki tüm karanlığı isyan edercesine dışa vurmaları ve topluca anırarak kelime-i şehadet getirmeleridir.

Evet bu salaklar çok da hayalcidir böyle.

Benim abartılı uydurmalarım gibi görünebilir bunlar, ama forumdaki 6 yıllık sağlam tecrübelerime dayanıyor.

İntihar-i hissediyorsan intihar et. Bize gelip ''siz de ateistsiniz ama nasıl yaşıyorsunuz'' diye soruyorsan sen ateistlerin ortak değersel paydada buluşmadıklarını bilmiyorsun demektir, bu da ateist olmadığını gösterir.

bunlar ateizmi de teizm gibi bir inanç sanıyorlar

teizm bir plasebodur

ateizm ise gerçek bir ilaç

ilkin tadı biraz tuhaf gelebilir

çünkü zihin plasebo programları kırılmıştır

sonra

gerçeğin ve özgürlüğün tadı ağır basar

artık plasebolarla doyuma ulaşamazsın

Sitelerde Paylaş

eyvahcübbeli ! bu numaraları tekrarlamaktan bıkmayacaksın dimi ? :) bu başlık hem fake hem içinde intihar geçen hiçbir konu bu forumun işi değil defolup psikiyatriye gitsinler eğilimi olanlar, başlık silinmeli.

Cübbeli değil kendisi. IP'si temiz.

Daha başlığın iletisinden başka birşeyde yazmadı.

Onda da intiharı öven bir durum yok.

Bakalım neler söyleyecek.

Sitelerde Paylaş

Müslüşler yine almış sazı eline. İçten içe sizde biliyorsunuz ölünce yok olacağınızı. Yoksa bal dereleri huri hayalleri çıkarmıydı? Sahte avuntulara sarıldığınızı öyleee bir biliyorsunuzki bu hayaller soyutlarınızı süslerken ne hikmetse cennet değil ama cehennemi daha çok düşünürsünüz, yalan yazmayın yani. Cehennem aslında yokluğunuzu temsil ediyor ateşte cızır cızır yanışınızı değil, bilinçaltısınız hep, cehenneminiz bile ateş tasvirli. Odun :)

Sitelerde Paylaş

Her şey yalan olsaydı, bu hissettiklerin seni böyle rahatsız etmez, burada bu başlığı açtırmazdı.

"Her şey yalan, yanılsama" demek, yanılsamanın kendisidir bizzat.

Bu başlığı açıp rahatsızlığını dile getirdiğine göre hissettikleri gerçek mi oluyor? O zaman dindarların yazdıklarına da gerçek demen gerekmez mi?

Sitelerde Paylaş

Ne yazık ki ateist olduğunu iddia eden pek çok insan dahil olmak üzere, insanlar ateizmi doğru biçimde yorumlayamıyor. Ateizm varılması gereken bir bitim noktası veya ulaşılması gereken bir hedef değildir. "Ateist oldum, her şey buraya kadarmış" veya "ateist oldum, her şey yalanmış" biçiminde bir yaklaşım biçiminin ateizmle uzaktan yakından ilgisi yok. Aksine yalan olan insanın geride bıraktığı şeylerdir. Aksine yalan olan metafiziktir. Aksine insan ateizm vesilesiyle aslında her şeyin farklı bir tarifi olduğunu öğrenir. Bu tarif ise "her şey buraya kadar"ın yerine, yepyeni bir başlangıçtır. Dolayısıyla içinde bulunduğun durum bir bitim noktası değil, aksine bir başlangıç noktasıdır.

Ateist olan kişi, geride bıraktığı dini hayatın yalan olduğunun farkına vardığı gibi, onun yerine koyacağı anlamın da bir o kadar yalan olduğunun farkındadır.

Bu yalan kendisine keyif verdiği sürece yaşar, illaki bir yalana sarılmasının gerekli olduğunu söylemek saçmalıktır..

Sitelerde Paylaş

Ateist olan kişi, geride bıraktığı dini hayatın yalan olduğunun farkına vardığı gibi, onun yerine koyacağı anlamın da bir o kadar yalan olduğunun farkındadır.

Bu yalan kendisine keyif verdiği sürece yaşar, illaki bir yalana sarılmasının gerekli olduğunu söylemek saçmalıktır..

Yalana sarılmak değil burada konu.

Yaşamak ve yaşatmak zorunluluktur (yaşatmak kendi yaşamı söz konusu olduğunda geçersiz olabilir ama).

Bu hayattır.

Sitelerde Paylaş

Ne güzel olurdu değil mi? Herhangi bir dine inan, kendin için düşünmeye gerek kalmadan sana onların önceden verdikleri bir hayat manasını kabul et ve sanki doğruymuş gibi ona göre yaşa. Ateizm böyle mi? Mecburen kendi hayatının amacını kendin için belirlemek zorundasın. Bu sorumluluktan kaçamazsın. Bunu yapamıyorsan ateistim demene gerek de yok.

Ateistin böyle bir sorumluluğu yoktur, nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri..

Sitelerde Paylaş

bu konudaki intihar kelimesi bende bu forumda eski bir konu başlığında geçen aklımdan hiç çıkmayan bir örneği yine hatırlattı.

hani 2 idama mahkum insan varmış, kafaları kesilerek öldürülecekler, birisi diğerine acı duyarsan parmağını kımıldat felan böyle bir konuydu.

bir arkadaşta yorumlarda way be giderken bile eleman bilime hizmet etmiş diyerek harika bir yorum yapmıştı.

şimdi bu forumun bende unutamadığım tek yorumu ve aklımda düşündüğüm ama uygun bir dille izah edemediğim bir soru bıraktı.

eğer kimse yanlış anlamazsa şöyle düşüncelerimi açıklayayım.

idamlık bir insan yada öleceği zamanı ortalama belli olan ölümcül bir hasta yada intihar edecek ve son isteğiniz nedir beyler diye soran birisi gibi, bir kişinin acaba bilim uğruna yapacağı ölüm anı deneyi, nasıl olurdu?

nelere cevap bulunabilir neler ifade edilip aydınlatılabilirdi bunu çok merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yalana sarılmak değil burada konu.

Yaşamak ve yaşatmak zorunluluktur

Sen de bu yalana sarılmışsın işte, yaşamın devamlılığını sağlamak dediğin şey, genetik kodun beyninde yarattığı bir yanılsamadan başka birşey değil..

Bunun farkında olan kişi, neden aksini yapmamalı? Bu yanılsamayı yaşama zorunluluğunu bir ateiste hangi mantıkla dayatabilirsin?

Sitelerde Paylaş

Sen de bu yalana sarılmışsın işte, yaşamın devamlılığını sağlamak dediğin şey, genetik kodun beyninde yarattığı bir yanılsamadan başka birşey değil..

Bunun farkında olan kişi, neden aksini yapmamalı? Bu yanılsamayı yaşama zorunluluğunu bir ateiste hangi mantıkla dayatabilirsin?

Yaşamın devamlılığı değil.

Bazı avantajlar elde etmek şart.

Mesela yürümek mi, felç olmak mı?

Bu ikisinden yürüyebilmek seçilir.

Felç olmayı seçen normal değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...