Jump to content

Ateizm ve Dünya Hayatı

Recommended Posts

• İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateistin böyle bir sorumluluğu yoktur, nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri..

Senin biraz kafadan çatlak olduğunu biliyorum ama merak etme ben senden daha çatlağım :)

Eğer bir ateist hayatın amacı yok diye yakınıyorsa ve hayatını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsa kendisi için bir amaç bulma sorumluluğu maalesef vardır. Ama yakınmıyorsa ve hayatı olduğu gibi kabullenebilmişse özel bir mana aramak zorunda değildir. Ama görüldüğü üzere arkadaş bundan yakınıyor ve intiharı düşünüyor. O halde burada yakınıp sızlayacağına kendisine onu hayatta tutan bir mana araması da lazım gelecektir. Öyle bir mana olduğunu düşünüyorsa.. Hani bir ateist ciddi ciddi intihar etmeyi de düşünebilir ve belki intihar ederek "bu dünyadan kurtulacağım" düşüncesi onu mutlu bile edebilir. Ama eğer intihar etmek düşüncesi onu rahatsız ve mutsuz ediyorsa, o halde lütfen kendi hayatının sorumluluğunu üstlenmesi lazım gelecektir.

Bir ateist arkadaşım kendisini hızlı trenin altına atarak intihar etti. Son gece evde yemek şöleni yapmıştı ve herkesi davet etmişti. Bunun bir el veda yemeği olduğunu ancak o zaman anladık. O güne kadar hiç yakınmamıştı, ne uyuşturucu derdi ne de borçları vardı, aksine iyi bir yaşam starndartı vardı ama intihar etmeyi seçmişti ve yakınmamıştı. Mutlu olarak öldü ve hayatını yaşadı. Eminim ki intihar düşüncesi onu rahatsız etmiş olsaydı ve mutsuz olsaydı, buna bir çare de bulurdu ve sorumluluğu alırdı. Ama almadı, çünkü buna gerek yoktu. İntihar etmeyi tercih etti ve yaptı. Ölümü de yaşamı da onun elindeydi. Ve beni de en mutlu eden düşünce, eğer hayat bir gün çekilmez olursa benim de bu şansa sahip olmam ve hayatımı kendim de sonlandırabileceğim. Acı çekeceğim, mutsuz olacağım diye korkacak hiç bir şey yok bu dünyada.

O yüzden bir kişi intihar etmeyi düşünüyorum çok mutsuzum diye zırlanıyorsa maalesef kendi sorumluluğunu kendisi almak zorunda. Havadan beleşe hayatın amacı düşmüyor, hayatın amacını kendin için kendin belirlemen ve böyle bir özel amaç arıyorsan kendin bulman lazım. Bu sorumluluğu başkasına veremezsin.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaşamın devamlılığı değil.

Bazı avantajlar elde etmek şart.

Mesela yürümek mi, felç olmak mı?

Bu ikisinden yürüyebilmek seçilir.

Felç olmayı seçen normal değildir.

Başlık sahibi ölmeyi seçiyorsa bu onun ''normal'' olmadığını mı gösterir?

Hayatına yüklediği anlamların birer yanılsama olduğunu idrak edip, bunlar için kasmadan ölmeyi tercih eden bir beynin hatalı karar verdiğini nasıl temellendirebilirsin, bize onu anlat..

Sitelerde Paylaş

Ateist olan kişi, geride bıraktığı dini hayatın yalan olduğunun farkına vardığı gibi, onun yerine koyacağı anlamın da bir o kadar yalan olduğunun farkındadır.

Bu yalan kendisine keyif verdiği sürece yaşar, illaki bir yalana sarılmasının gerekli olduğunu söylemek saçmalıktır..

Bir yalana sarılması gerekliliği olduğunu söylemedim. Elbette bir yalana sarılmak saçmalıktır.

Benim bahsettiğim ve yerine koyması gerektiğini söylediğim anlam metafizik bir anlam değil, pozitif bir anlamdan bahsediyorum. Ancak konuyu açan arkadaş öyle anlaşılıyor ki ateizmi, din gibi kendisinin kaygısız, huzurlu ve "mutlu" bir hayat sürmesini sağlayacak bir araç olarak görüyor. Yan gel yat, düşünmene lüzum yok ne de olsa...

tarihinde Math tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu konudaki intihar kelimesi bende bu forumda eski bir konu başlığında geçen aklımdan hiç çıkmayan bir örneği yine hatırlattı.

hani 2 idama mahkum insan varmış, kafaları kesilerek öldürülecekler, birisi diğerine acı duyarsan parmağını kımıldat felan böyle bir konuydu.

bir arkadaşta yorumlarda way be giderken bile eleman bilime hizmet etmiş diyerek harika bir yorum yapmıştı.

şimdi bu forumun bende unutamadığım tek yorumu ve aklımda düşündüğüm ama uygun bir dille izah edemediğim bir soru bıraktı.

eğer kimse yanlış anlamazsa şöyle düşüncelerimi açıklayayım.

idamlık bir insan yada öleceği zamanı ortalama belli olan ölümcül bir hasta yada intihar edecek ve son isteğiniz nedir beyler diye soran birisi gibi, bir kişinin acaba bilim uğruna yapacağı ölüm anı deneyi, nasıl olurdu?

nelere cevap bulunabilir neler ifade edilip aydınlatılabilirdi bunu çok merak ediyorum.

Faydacılık akımın kurucularından, Faydalı olan iyidir, tüm hayat fayda prensibi üzerine kuruludur, güzel hoş şeylere yöneliriz acıdan kaçarız diyen Jeremy Bentham'ın son isteği

geldi aklıma, cesedi de faydalı ve iyi olsun diye kadavra olmak istiyor.Kemiklerimi çıkartıp tekrar birleştirsinler, üzerimde araştırma yapsın öğrenciler diye bedenini bağışlıyor. Bugün

Londra'da University of Collage'da sergileniyor mumyası. Çok ilginiç bir zat ve bugün devletin kamusal menfaat için bireyin özgürlüğüne müdahele etmesinde de payı vardır mesela

pek bilinmez...neyse konu dağılmasın.

Sorunun cevabını verebilmek için o bilim adamının hangi teknik konuyla ilgilendiğine göre değişir. Kafasında illa ki bir senaryosu vardır.

Ama herkes için ölümden sonra Kadavra&Organ bağışı gündeme gelebilir, çürüyüp gideceğine...

Sitelerde Paylaş

Faydacılık akımın kurucularından, Faydalı olan iyidir, tüm hayat fayda prensibi üzerine kuruludur, güzel hoş şeylere yöneliriz acıdan kaçarız diyen Jeremy Bentham'ın son isteği

geldi aklıma, cesedi de faydalı ve iyi olsun diye kadavra olmak istiyor.Kemiklerimi çıkartıp tekrar birleştirsinler, üzerimde araştırma yapsın öğrenciler diye bedenini bağışlıyor. Bugün

Londra'da University of Collage'da sergileniyor mumyası. Çok ilginiç bir zat ve bugün devletin kamusal menfaat için bireyin özgürlüğüne müdahele etmesinde de payı vardır mesela

pek bilinmez...neyse konu dağılmasın.

Sorunun cevabını verebilmek için o bilim adamının hangi teknik konuyla ilgilendiğine göre değişir. Kafasında illa ki bir senaryosu vardır.

Ama herkes için ölümden sonra Kadavra&Organ bağışı gündeme gelebilir, çürüyüp gideceğine...

benim aklımdaki soru biraz daha farklıydı sizin verdiğiniz örnekte baya güzel.

ben şöyle düşünüyorum, gelişen teknoloji ve modern bilimin avantajlarıyla, ölüm anı deneyi yapılabilir mi yapılmasa da teorilerle bir fikir yürütülerek bir keşif çıkabilir mi diye düşünüyorum.

gönüllü denekler ve tekrarlanan edinimlerle ölüm anı hakkında soru işaretlerinden bir kısmı aydınlanabilir mi diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Senin biraz kafadan çatlak olduğunu biliyorum ama merak etme ben senden daha çatlağım :)

Eğer bir ateist hayatın amacı yok diye yakınıyorsa ve hayatını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsa kendisi için bir amaç bulma sorumluluğu maalesef vardır.

İyide bu arkadaşın hayata tutunmak için bir amaç aradığını nerden çıkardık, aksine düşüncelerinin doğruluğunu onaylamak istiyor gibi..

Arkadaşlar tamam kabul diyelim belki psikitatrik bir sorunum var. Öyle diyelim. Bunlar tamamen beyinle alakalı şeyler. İnanç mutluluk saygı sevgi hepsi insanın serotonin dopamin gibi reseptörlerin etkisi olduğunu görüyorum. Herşey yalan kısacası. Farkındayım olumsuz bi bakış açım var belki ama bu böyle değil mi ?

Sitelerde Paylaş

Başlık sahibi ölmeyi seçiyorsa bu onun ''normal'' olmadığını mı gösterir?

Hayatına yüklediği anlamların birer yanılsama olduğunu idrak edip, bunlar için kasmadan ölmeyi tercih eden bir beynin hatalı karar verdiğini nasıl temellendirebilirsin, bize onu anlat..

Şöyle temellendirebilirim;

kendisi organik bir oluşumun beynidir.

Bu oluşum içerisinde milyarlarca başka organik oluşum vardır ve bunlar YAŞAMAK amacına sahiptir.

Böyle bir amaç olmazsa veya bu amaca güç yetmezse zaten ölüm süreci hastalık ile başlar.

Tüm bu bileşenler yaşam yönünde ilerlerken onun sadece gerçekliği yorumlayabilme yeteneğindeki bozukluğa dayanarak tüm sistemi tehlikeye atması, sona erdirmesi gibi bir hakkı yoktur.

Bu yaptığının evrensel hukuktaki karşılığı idamdır.

Hücreleri serbest bıraksın ve gitsin sadece bilinciyle ölsün :)

Sitelerde Paylaş

İyide bu arkadaşın hayata tutunmak için bir amaç aradığını nerden çıkardık, aksine düşüncelerinin doğruluğunu onaylamak istiyor gibi..

Bu soruyu en iyisi mi kendisi yanıtlasın. İntihar edebilirim düşüncesi onu rahatsız ediyor mu etmiyor mu? Hayatta özel bir amaç olmaması onu mutsuz ediyor mu etmiyor mu? Karar verdiği bir gün intihar etmesi için bizim onayımızı mı arıyor, aramıyor mu? Bizim bu konu üzerinde ne düşündüğümüz onun için neden önemli? Diyelim hayatın hiç bir özel amacı olmadığı için intihar etmeyi kökten yanlış bulalım. Bunun onun için ne anlamı var? İntihar edecek adam (kadın) erkek (kadın) gibi intihar eder. Bunun aması maması yok.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şöyle temellendirebilirim;

kendisi organik bir oluşumun beynidir.

Bu oluşum içerisinde milyarlarca başka organik oluşum vardır ve bunlar YAŞAMAK amacına sahiptir.

Böyle bir amaç olmazsa veya bu amaca güç yetmezse zaten ölüm süreci hastalık ile başlar.

Tüm bu bileşenler yaşam yönünde ilerlerken onun sadece gerçekliği yorumlayabilme yeteneğindeki bozukluğa dayanarak tüm sistemi tehlikeye atması, sona erdirmesi gibi bir hakkı yoktur.

Yaşam dediğin şey tamamen beynin uydurduğu birşeydir, belli bir süreçte o milyarlarca organik oluşumdan hiçbiri kalmaz, tüm bedenin yenilenir ama aynı benlik algısı zihindeki yanılsamayı devam ettirir.

Genlerin kendini kopyalama istediği de tamamen bilinçsiz bir oluşumdur, onlara amaç-anlam yükleyen bizim beynimizdir.

Şimdi bu söylediklerim gerçekliği yorumlayabilme yeteneğindeki bozukluktan kaynaklanan yanlış düşünceler midir?

Sitelerde Paylaş

Yaşam dediğin şey tamamen beynin uydurduğu birşeydir, belli bir süreçte o milyarlarca organik oluşumdan hiçbiri kalmaz, tüm bedenin yenilenir ama aynı benlik algısı zihindeki yanılsamayı devam ettirir.

Genlerin kendini kopyalama istediği de tamamen bilinçsiz bir oluşumdur, onlara amaç-anlam yükleyen bizim beynimizdir.

Şimdi bu söylediklerim gerçekliği yorumlayabilme yeteneğindeki bozukluktan kaynaklanan yanlış düşünceler midir?

Ben anlamdan bahsetmedim.

Anlam değil zorunluluk var.

Anlam değil ki yaşamda önemli olan.

Tırtıl yaşamına anlam olduğu için devam etmiyor.

Şöyle düşün.

İnsanlar farkındalığının da farkında olan bir türdür (homo sapiens)

Diğer canlılar sadece farkındadır.

Sadece farkında olsa bu arkadaş yaşamına devam edecek.

Üreyecek, yerden solucan çıkarıp yemeye çalışacak, çiftleşmek için sürüsünün diğer erkekleriyle dövüşecek ve yaşayacak.

Yalnız buradaki farkındalığın farkındalığı yaşamda belirleyici değil.

İnsanı gözlemci yapan bir şeydir farkındalığın farkındalığı, doğrudur, önemlidir.

Ancak yaşamın devamlılığında belirleyici değildir.

O bir yetidir.

Şimdi maymunlar da çubuk sokarak deliklerden kurtçuk çıkarma yetisine sahiptirler.

Bu yetide bir bozukluğu olan maymunun yaşamını bitirmesi mi lazım? Buna dayanarak böyle bir karar alınır mı?

Bu farkı anla.

Onun farkındalığının farkındalığı olmazsa o yaşayacak.

tarihinde Kaan.Merser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Farzedelim düşüncesinin yanlış/hastalıklı olup olmadığını soruyor, senin buna yanıtın ne olurdu?

insanın bütün eylemleri hayatta kalmak amacına yöneliktir. bunun için bir hırsızlıktan tutunda, adam öldürmeye kadar varabilen suçlar işleyebilir. yani yaşamı sürdürme çabası temel ve baskın içgüdü/dürtüdür. bu kadar geniş davranış yelpazesi içinde yalnızca bir tek eylem, o da intihar, yaşamı sürdürmenin aksi bir hareket biçimidir. demin başka bir başlıkta bir arkadaşın dediği gibi çoğu davranışımız bilinçaltı tarafından otomatik pilot gibi yönlendirilir. en ilkel kerkenkele beynimizde bu dominant dürtüye, bilinçli bir karşı çıkış oluyor. kendi arzu ve rızanla canına kıymak. bu bilinçli beynin bir etkinliği olduğundan ve bilinçaltıyla çatışan bir hakeket ortaya çıkardığından yanlış ve doğru gibi objektif bir yargıya varılacağını sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Farzedelim düşüncesinin yanlış/hastalıklı olup olmadığını soruyor, senin buna yanıtın ne olurdu?

Çaresiz ve amansız hastalık, tedavisi olmayan acılar vb. gibi nedenlerle intihar etmek (ötenazi) yadırganmayacak bir şey ama hayatın amacı yok diye (ki ararsan kendin için pekala güzel binlerce neden bulabilirsin- mesela bu neden sırf sınırsız seks yapmak gibi kabaca bir neden bile olsa bu bir nedendir, bir başka neden bulamamış dahi olsan), hayatın amacı yok diye- intihar etmeye kalkarsan kendinden önce aileni ve varsa sevdiklerini de düşünmen bir insanlık gereğidir, çünkü senin intiharına hazır olmayabilirler ve geride umutsuz, deprosyona girmiş insanlar bırakmış olursun ve toplum sağlığına olumsuz katkı yapmış olursun, ama her şeye rağmen yine de ölümü seçmişsen bu senin kararın ve senin korkak, günahkar vs diye tanımlanmana neden değildir. Karar seninse insanların da er ya da geç buna saygı duyması gerekecektir.

Bu benim cevabım..(şimdilik..) :)

Sitelerde Paylaş

Dediklerin anlaşılıyor, zekisin ve bilgilisin ama belki bir şeyin farkında değilsin,

Bütün kavramlar,amaçlar, anlamsız, kaypak ve muğlak o halde, çünkü hepsi beyinin eseri oluyor . Ahlaki nihilizime anlarım da , bütün kavramları da oraya sürersen, geriye hiç bir şey kalmaz. O halde bu çaban foruma yazman bile anlamsız, ama sende anlamlarla yaşıyorsun o halde yaşamın anlamsızlığına dem vurmak anormal değil mi ? bu çabanın nedenini ben söyleyeyim bilinçli veya bilinçsiz şekilde yaptığın teknik ve profesyönel sulandırmacadır aslında.

Dildeki kullanılanılan kavramlar üzerinde genel mutabakatın sağlandığı aşağı yukarı sınırları belli olan şeylerdir. Sen de, ben de normal veya anormal denilince ne kast edildiğinianlıyoruz, en azından bu başlık altında. Ama senin uslübunla bir yere varılmaz, Amaç yokuşa sürmek, tartışmayı kitlemek her tartışmada bu metodlarla çok kolay sıyrılanabilir, kavramların muğlak olduğunu,beynin bunu zorunluluk olarak dayatdığını, insan algısının yanılgısına felsefi veya bilimsel yönlerden dem vurmaya çalışma çabasıyla güçlü argümanlar ileri sürdüğünü sanma

yanılgısı .Örnek : sana göre normal, bana göre normal , bu dünya bir yanılsama, bütün kavramlar subjektif, tüm dünya algı yanılsaması, mevlana, platon...nirvanaya ulaş, sulandı

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İntihar- anormaldir.

Her canlı gibi, insan da yaşamak zorundadır, doğasının gereğidir. Aksi halde zaten insan olmaz.Felsefe yaparak, kendi yaşamayı sürdürüp başkasına yaptığının normal olduğunu söylemek, hypocrite-ikiyüzlülüktür.

İntihar depresyon ve dopamin seviyeleriyle yakından alakalıdır, ve önüne geçilmesi büyük ölçüde mümkündür. Tıbben bir rahatsızlıktır, herkes intihar düşüncesine kapılabilir.

İntiharı düşünenlere Nacizane tavsiyelerim:

-Güneş ışığının yeterince alınmaması büyük bir etkendir,günlük 15 dakika doğrudan güneş ışığı alınmalıdır.

-Spor-cardio tarzı, efor harcatacak ve dopamin seviyesini yükseltecek faaliyetlerde bulunulmalı. Bu çok önemli. Beyinde sağlıklı bir biçimde uyarıcı kullanmışcasına bir etki yapıyor.Düzenli spor yapanlar o hazzı ve o mutluluğu bilirler. (Sağlıklı eroin etkisi)

-Düzgün ve dengeli beslenmeli. Yediğimiz yiyecekler mutluluk hormonu için önemli, şekerli ve basit karbonitlardan uzak durulmalı.

-Düzenli ve düzgün uyku. Uykusuzluk ve bundaki bozukluk, mutluluk hormonlarının düşüşünü ve depresyonu tetikliyicisidir.

-Yanlız kalmamaya çalışılmalı ve etrafındaki insanlarla dertler ve sıkıntılar paylaşılmalı, sosyal aktivitelere katılmalı, sorunun belirli bir kaynağı varsa uzaklaşılmalı ve

- Psikolojik - profesyonel destek alınmalı.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İntihar- anormaldir.

Her canlı gibi, insan da yaşamak zorundadır, doğasının gereğidir. Aksi halde zaten insan olmaz.Felsefe yaparak, kendi yaşamayı sürdürüp başkasına yaptığının normal olduğunu söylemek, hypocrite-ikiyüzlülüktür.

İntihar depresyon ve dopamin seviyeleriyle yakından alakalıdır, ve önüne geçilmesi büyük ölçüde mümkündür. Tıbben bir rahatsızlıktır, herkes intihar düşüncesine kapılabilir.

İntiharı düşünenlere Nacizane tavsiyelerim:

-Güneş ışığının yeterince alınmaması büyük bir etkendir,günlük 15 dakika doğrudan güneş ışığı alınmalıdır.

-Spor-cardio tarzı, efor harcatacak ve dopamin seviyesini yükseltecek faaliyetlerde bulunulmalı. Bu çok önemli. Beyinde sağlıklı bir biçimde uyarıcı kullanmışcasına bir etki yapıyor.Düzenli spor yapanlar o hazzı ve o mutluluğu bilirler. (Sağlıklı eroin etkisi)

-Düzgün ve dengeli beslenmeli. Yediğimiz yiyecekler mutluluk hormonu için önemli, şekerli ve basit karbonitlardan uzak durulmalı.

-Düzenli ve düzgün uyku. Uykusuzluk ve bundaki bozukluk, mutluluk hormonlarının düşüşünü ve depresyonu tetikliyicisidir.

-Yanlız kalmamaya çalışılmalı ve etrafındaki insanlarla dertler ve sıkıntılar paylaşılmalı, sosyal aktivitelere katılmalı, sorunun belirli bir kaynağı varsa uzaklaşılmalı ve

- Psikolojik - profesyonel destek alınmalı.

olumlu katkıların için tebrik ve teşekkür hislerim oluştu size karşı...

işime öyle geldiği için mi yoksa aklıma yattığı için mi yada söyledikleriniz gerçekten doğru olduğu için mi bilemiyorum...

intihar kelimesi bile içimde karanlık mide bulandırıcı korkunç ürkünç bir gölge oluşturuyor...

bu gölgeyi iğrenç pislik habis cehennem zebanisini akllılı hikmetli sözlerin muhteşem ışıltılı parlak kılıcıyla yakıp yok edilmesini görmek ne kadar güzel bir sahne....

Sitelerde Paylaş

herşeyin yalan olduğunu filmlerden mi öğrendin yoksa kendi hayatından edindiklerin lemi?

Hocam kendi gördüklerimden tabiki. Bugun iyiyim biraz daha mesela. Beyindeki maddelerin dengesizliğini neden ben çekiyorum diye hayıflanıyorum.

Müslümanken Allah çektiim acının karşılığını verir diyordum kendimi öyle avutuyordum. Şimdi o da olmayınca boşluğa düşüyorum bazen....

Bazı arkadaşlar cübbeli kokusu almış aklıma birşey geldi hemen :) Cübbeli hocayı da ! anlamıyorum ben mesela. Adam zina yapmayın etmeyin diyor birde hoca olmuş. Ama ben bu adamın +18 videosunu görüyorum. İnsanları anlayamıyorum :(

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Hocam kendi gördüklerimden tabiki. Bugun iyiyim biraz daha mesela. Beyindeki maddelerin dengesizliğini neden ben çekiyorum diye hayıflanıyorum.

Müslümanken Allah çektiim acının karşılığını verir diyordum kendimi öyle avutuyordum. Şimdi o da olmayınca boşluğa düşüyorum bazen....

Bazı arkadaşlar cübbeli kokusu almış aklıma birşey geldi hemen :) Cübbeli hocayı da ! anlamıyorum ben mesela. Adam zina yapmayın etmeyin diyor birde hoca olmuş. Ama ben bu adamın +18 videosunu görüyorum. İnsanları anlayamıyorum :(

:unsure:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...