Jump to content

Allah'a iman ediyorum

Recommended Posts

• İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Selam

Sn Forum Arkadaşlarım

Yaşadığım kişiye özel, ancak açıklaması güç olaylardan sonra, Allah'ın varlığına iman ettim.

Gelecek olan tüm eleştirileri (Müspet veya Menfi) saygı ve muhabbet ile karşıladığımı ifade etmek istiyorum.

Esen kalın.

Açık denizler zorludur.O yüzden bazıları için limana yanaşmak daha iyidir. Sen de esen kal.

tarihinde albastı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Selam

Sn Forum Arkadaşlarım

Öncelikle ve önemle ifade etmek istiyorum ki, bu başlık bir psikolojik test veya istatistik amacı ile açılmamıştır.

İlk iletimde de ifade ettiğim gibi, sadece kişiye özel farkındalık ve yaşanan kişiye özel bir süreçten sonra Allah'ın varlığına inanmayı gerekli gördüm. Yaşadığım sürece ilişkin detayları burada paylaşmamın etik ve anlamlı olmayacağını düşünüyorum.

Bu sürecin bir kabul ve kişiye özel bir tatminkarlık süreci olduğunu düşünüyor, bu derece özel bir durumun delil, tatmin ve kabul edilebilirlik noktasında sadece beni bağladığını önemle ifade etmek istiyorum.

Bu sayfada olumlu yahut olumsuz görüş belirten tüm üye arkadaşlarımıza teşekkür ederken seviyeli ve açıklayıcı münazara usulleri için Sn Bellerophon ve sn Kaan beye özel olarak teşekkür etmek istiyorum.

Sn Albastı , Sn Kozmopolit, Sn Enkia, anlayışınız ve inceliğiniz için teşekkür ediyorum.

Esen kalın

Sitelerde Paylaş

Selam

Sn Forum Arkadaşlarım

Öncelikle ve önemle ifade etmek istiyorum ki, bu başlık bir psikolojik test veya istatistik amacı ile açılmamıştır.

İlk iletimde de ifade ettiğim gibi, sadece kişiye özel farkındalık ve yaşanan kişiye özel bir süreçten sonra Allah'ın varlığına inanmayı gerekli gördüm. Yaşadığım sürece ilişkin detayları burada paylaşmamın etik ve anlamlı olmayacağını düşünüyorum.

Bu sürecin bir kabul ve kişiye özel bir tatminkarlık süreci olduğunu düşünüyor, bu derece özel bir durumun delil, tatmin ve kabul edilebilirlik noktasında sadece beni bağladığını önemle ifade etmek istiyorum.

Bu sayfada olumlu yahut olumsuz görüş belirten tüm üye arkadaşlarımıza teşekkür ederken seviyeli ve açıklayıcı münazara usulleri için Sn Bellerophon ve sn Kaan beye özel olarak teşekkür etmek istiyorum.

Sn Albastı , Sn Kozmopolit, Sn Enkia, anlayışınız ve inceliğiniz için teşekkür ediyorum.

Esen kalın

Merak edilen bir nokta da şu:Allah derken Kur'an'ın Allah'ını mı kastediyorsunuz yoksa deistik bir tanrıdan mı bahsediyorsunuz?

Rabbim yolunuzu açık eder inşallah.Mutlu oldum sizin adınıza.

Sitelerde Paylaş

Merak edilen bir nokta da şu:Allah derken Kur'an'ın Allah'ını mı kastediyorsunuz yoksa deistik bir tanrıdan mı bahsediyorsunuz?

Rabbim yolunuzu açık eder inşallah.Mutlu oldum sizin adınıza.

Sevgili Xseddx bey

Fark ettiyseniz, inandığım varlığı evrensel bir isimle değil özel bir isimle zikrettim.

İman ettiğim varlık, sizinde varlığınıza neden olan Allah'tır.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Xseddx bey

Fark ettiyseniz, inandığım varlığı evrensel bir isimle değil özel bir isimle zikrettim.

İman ettiğim varlık, sizinde varlığınıza neden olan Allah'tır.

Peki inandığınız varlığın(Allah'ın) elçisinden kalma sözler içerdiğini iddia edilen kitaplar(hadis kitapları) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yoksa inandığınız tek hadis 'en güzel hadis' olarak adlandırılan Kur'an mı?

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mesudi kardeşim seni tebrik ediyorum...

İman insanı tazelendirir ve sıfır kilometre yapar...

Lailahe illallah Muhammed Resulullah (asm), insanın dünyasında bir ışık yakar...

O ışıkla müslümanlara ateistlerin göremedikleri çok şeyleri görürler..

Zira ateistler iman ışığından yoksundurlar ve karanlıktadırlar..

Allah isteyen herkese inşallah İman nasip eder...

İman insanı insan eder...

Belki(mutlaka) insanı sultan eder..

Sitelerde Paylaş

Peki inandığınız varlığın elçilerinden kalma sözler içerdiğini iddia edilen kitaplar(hadis kitapları) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sn Xseddx bey

Bu sorunuza Fussilet suresi, 33 numaralı Ayet ile cevap vermeyi uygun buluyorum.

Sitelerde Paylaş

Selam

Sn Forum Arkadaşlarım

Esen kalın

Mesudi bey, umarım forumda devam edersiniz, Siz tasavvuf kökenlisiniz, inancınızı terk ettiniz.sonra çok özür dilerim bazı arkadaşlarca mürted ilan edildiniz, Şimdi Allaha inandığınızı söylüyorsunuz.Bu bizim için sevindiricidir fakat, birikimlerinizi paylaşınız lütfen.
Sitelerde Paylaş

Fikir tartışmasına bu forum açık ama iş faşistliğe kaydığı zaman müdahale edilir. Zaten agnostik olmadığım için savunmasını da ben yapamam.

Sadece aramızda çok küçük bir fark olduğunu düşünüyorum.

Ve merak ediyorum. Kendilerinden dinlemek isterim.

Agnostik ateistler devekuşu gibin bişeydir. Ateistler bakıp bu kuş sayılmaz der, diğerleri bunun hörgücü yok bu deve olamaz der falan. Hem agnostik hem ateist mi o nasıl oluyor ya falan olur hep. Dawkins'in meşhur röportajını ateistler (herhangi bir) tanrının olma olasılığı mutlak sıfırdır demiyor diye eleştirir. Müslümanlar "dinlerin öngördüğü tanrı modeli hoş bir olasılık değildir" anlamındaki lafını daha da başka bir taraflarından "işte bakın Allah yok diyemiyor ama hoşuna gitmediği için inkar ediyor" diye anlar vs vs. Ben de anlaşılması bu kadar mı zor diye hayret ederim. Halbuki ben Dawkins'in ne dediğini frekanslar tuttuğu için şıp diye anlıyorum. Bilmediğine bilmiyorum demekten gocunmayan mütevazi ateistlere agnostik ateist denir desem o da yeterli olmayacak ama dedim, gittim.

Not: turandursun, agnostik ve dinsizler.net kapandı. Tartışma konusuna bak. Hey USC'em ya deyip kendimi de kınıyorum bu vesileyle.

Sitelerde Paylaş

Mesudi,

Bu konuyu detaylandırmaman bana hiç dürüstçe gelmiyor.

Yani neden ben önceden Agnostiktim, löyle düşünürdüm, artık bundan sonra böyle düşünüyorum, o yüzden de allahı seçiyorum demiyorsun?

Neden?

Üstü kapalı bir iman yazıyorsun. Ateist foruma hem de.

Ateist değilsin ve bunu da belirtmiyorsun iletilerinde.

Yine bilincinin çıkardığı sonucun nasıl çıkarıldığını da anlatmıyorsun.

Senin iman etmen eğer kişisel nedenlere dayanıyorsa bir akıl sürecinin sonucu depil, bir tercih bir seçim meselesidir o zaman.

Bu yerleri bilerek karanlıkta bırakman neden?

En azından Allaha iman eden adamın eski kimliğini açıkça beyan et millete.

De ki Allaha iman eden bir Ateist değil bir Agnostik.

Herkes bu ayrımı yapsın.

Niye yapmıyorsun bunu?

Sitelerde Paylaş

Mesudi,

Bu konuyu detaylandırmaman bana hiç dürüstçe gelmiyor.

Yani neden ben önceden Agnostiktim, löyle düşünürdüm, artık bundan sonra böyle düşünüyorum, o yüzden de allahı seçiyorum demiyorsun?

Neden?

Üstü kapalı bir iman yazıyorsun. Ateist foruma hem de.

Ateist değilsin ve bunu da belirtmiyorsun iletilerinde.

Yine bilincinin çıkardığı sonucun nasıl çıkarıldığını da anlatmıyorsun.

Senin iman etmen eğer kişisel nedenlere dayanıyorsa bir akıl sürecinin sonucu depil, bir tercih bir seçim meselesidir o zaman.

Bu yerleri bilerek karanlıkta bırakman neden?

En azından Allaha iman eden adamın eski kimliğini açıkça beyan et millete.

De ki Allaha iman eden bir Ateist değil bir Agnostik.

Herkes bu ayrımı yapsın.

Niye yapmıyorsun bunu?

Sn Kaan bey

Şahsım olarak hiç bir dönem, "Pozitif Ateist" olduğumu iddia ve beyan etmedim.

Aksine, "Agnostisizmi" düşünce bazında desteklediğimi, hayatta bazı konularda ( . ) koymanın doğru olmadığını, hayatın bünyesinde çokça (,) barındırdığını, biz insan oğlunun virgül koyulup araştırılması gerekli olan yerleri nokta koyarak kapatmamamız gerektiğini ifade ettim.

İlgili konuda daha önce de beyan ettiğim gibi, kişiye ve kişiliğime özel bir sürecin Allah'ın varlığına dair güçlü kanıtlar ortaya koyduğunu, ancak bu kanıtların tamamen benim kabul edilebilir sınırlarım dahlinde cereyan ettiğini, toplumsal bazda kabul görmesi gereken somut kanıtlar olmadığını ifade ettim.

Aslında bu ifadem dahi, inancı kabul etmemde ki kanıtların kişisel kanıtlar olduğunu, kişiye özgü aydın, lakin toplum bazında anlaşılabilmesi ve kabul edilebilirliği güç, belkide imkansız olduğunu anlatmaktadır.

Bu noktada anlayışınızı bekliyorum.

Esen kalın

Sitelerde Paylaş

Bilmediğine bilmiyorum demekten gocunmayan mütevazi ateistlere agnostik ateist denir desem o da yeterli olmayacak ama dedim, gittim.

Bilmemek ne demek yahu?

Bilmek ve bilmemek kesinlik atfeden şeylerdir.

Kriterleri vardır.

Bu iki cevabın çıkacağı değerlendirme sürecine masal kahramanları, uydurmalar, hayaller, halüsülasyonlar katılmaz.

Sen şöyle kurmalısın o cümleyi

Tanrı iddiasını "bilmiyorum veya bilinmiyor" denen bir kasaya kapatan. Sonra o kasanın başında nöbet tutup onu savunan gelişmiş Teist Androidleri.

Böylesi daha iyi.

Pinokyonun menzilini bilinmeyenlere genişletip bilinemez demeyen ama tanrı iddiasının menzilini bilinmeyenlere kadar genişletip bilinemez diyen birilerinin doğru bir yaklaşım sahibi olmalarına imkan yok.

Dürüst olmak istiyorsanız tanrı iddiasına nasıl yaklaşıyorsanız, pinokyo, kırmızı başlıklı kız, konuşan ayna, kötü kalpli büyücü, külkedisinin perisi, fareden askerleri gibi şeylere de aynı şekilde yaklaşmalısınız.

Kırmızı başlıklı kız ile tanrı arasında hangi kriterler var ki kırmızı başlıklı kız bilinmeze uzanmıyor da, tanrı uzanıyor?

Kriterleriniz nedir?

Anlatın da millet duysun. :)

Sitelerde Paylaş

Sonuçta Allaha iman eden kişi bir Agnostik?

Tamam işte.

Böyle olunca soru sormaya gerek yok.

İstersen konu başlığına " Allah'a iman ediyorum (Agnostik)" şeklinde bir belirtme düş.

İslama Ateistlere haksızlık yapıp haklarını yiyerek geri dönüş yapma :)

Millet seni ateist sanıyor.

Bu başlığı okuyan her teist seni Ateist sanıyor bu şekilde yazınca.

Sitelerde Paylaş

Sonuçta Allaha iman eden kişi bir Agnostik?

Tamam işte.

Böyle olunca soru sormaya gerek yok.

İstersen konu başlığına " Allah'a iman ediyorum (Agnostik)" şeklinde bir belirtme düş.

İslama Ateistlere haksızlık yapıp haklarını yiyerek geri dönüş yapma :)

Millet seni ateist sanıyor.

Bu başlığı okuyan her teist seni Ateist sanıyor bu şekilde yazınca.

Sn Kaan bey

Ateistforum'da ki hemen her üye, şahsımın Agnostik düşünceyi benimsediği bilir.

Agnostisizm, bir çok iletimde defaat ile deklare ettiğim bir konudur.

İletinize binaen bu detayı paylaşma ihtiyacı hissettim.

Esen kalın

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...