Jump to content

Allah'a iman ediyorum

Recommended Posts

Selam

Sn Forum Arkadaşlarım

Yaşadığım kişiye özel, ancak açıklaması güç olaylardan sonra, Allah'ın varlığına iman ettim.

Gelecek olan tüm eleştirileri (Müspet veya Menfi) saygı ve muhabbet ile karşıladığımı ifade etmek istiyorum.

Esen kalın.

Bu demek oluyor ki; yarın öbür gün, kişisel tecrübeleriniz sonucu iman etmekten vazgeçebilirsiniz de.

Bu bir şey değil. Önemli olan imanınız rasyonel temele dayanıyor mu dayanmıyor mu? Dayanmıyorsa USC size yeter.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sen bulmuşsun.''Tanrı yoktur'' diye bir hakikate inanmıyor musun yoksa?

tanrının olmadığı, en azından mevcut semavi dinlerin öngördüğü ve karakterize ettiği bir biçimde tanrının olmadığı ve olamayacağı düşünen, sorgulayan, akleden biri için açık seçik bir hakikattir. her daim insanın düşünce anlayışı ve alışkanlığı şüpheci olması gerekir. tanrının varlığını kuşku götürmez bir gerçek diye sunan dinleri peşinen paket program gibi almak çok yanlış. hakikate ulaşmak yolunda bir engel. varoluşumuz kuşkusuz çok büyük bir gizem. bunu açıkladığını iddia eden dinler ise tamamen asılsız. bilmiyorum demekse büyük bir erdem.

Sitelerde Paylaş

Ben işte bu yüzden Ateistlerin, kendi Ateizmini resmetmek zorunda olduklarını savunuyorum.

Adam kendine Ateist diyor, kendini Ateist zannediyor ama aslında Ateist değil.

Dönüşüm geçiren birinin Ateist olmasına imkan yok.

Tamam kendine Ateistim diyordur, kendini Ateist zannediyordur ama dönüşüm geçirdiyse içinde metafiziğe şüphe vardır.

Ve o metafiziğe yönelik şüphenin varlığı kesinlikle Ateist olmadığını gösterir çünkü Metafiziğe şüphe duyma gibi bir şey varsa kafasında bu onun Materyalist değil idealist olduğu anlamına gelir.

İdealizm de zaten Ateizmin (özünde materyalist bilincin) zıttı olan herşeydir.

Bu nedenle dönüşüm geçirenleri kesinlikle Ateist kabul etmek imkansız.

Bu başlığı açan arkadaş detaylı bir şekilde dönüşüm yönündeki bilinç hareketlerini yazdığında kendiniz de görürsünüz aslında Ateist olmadığını.

Mesudi beyin, agnostik olduğunu biliyorum.

Ama dönüşen ateist var. İmkansız bir durum yazdım fark ettiyseniz ama bir gerçek.

Çok az da olsa var hem de azılı ve militan ateist olarak bilinen insanlar. Ve ben hep ne düşündüklerini merak etmişimdir.

Ama non-teistlerden de çok az sayıda dönüşen var. Onların sebepleri biraz belli.

Sitelerde Paylaş

Agnostikse normal.

Zaten bu potansiyeli hep belirttim.

Onlar teistlerle bir sayılır diye ama neyse.

Ama dönüşen ateist var. İmkansız bir durum yazdım fark ettiyseniz ama bir gerçek.

Ya ben en az 100 tane dönüşen Ateist hikayesi duymuşumdur.

Ama bunların hiçbiri gerçekle bağdaşmıyordu.

Ya uydurma hikayelerdi ya da kahraman Ateist değildi.

Eğer bildiğin bir süreç varsa yaz da okuyalım.

Yoksa böyle biraz afaki kalıyor.

Bilincindeki metafiziksel şüphe nasıl oluşuyor? Onu nasıl işleyip inanca çeviriyor bu nokta çok önemli.

Belki de dünyanın en önemli şeyi çünkü bunu öğrenirsek bunu tersten de yapabiliriz.

Yani inancı ve metafizik şüpheyi yok ederek Ateist bilinçler üretebiliriz.

Bunu yazılarla ve makalelerle yapmak kolay olur.

O yüzden bu hikayeleri bilen varsa paylaşsın.

Yoksa şehir efsanesi olmaktan öteye gitmez (ki ben öyle düşünüyorum).

Sitelerde Paylaş

Yaratıcıya inansalar gam yemem ama tamamen erkek karakterli hemde manyak derecede dengesiz, narsist, her saniye övülmek için yırtınan Arab'ın putuna inanmalarını anlayamıyorum..Kainatı yaratanınızın kalitesi yerlerde sürünüyor, her tarafı arabesk..

Sitelerde Paylaş

Yaratıcıya inansalar gam yemem ama tamamen erkek karakterli hemde manyak derecede dengesiz, narsist, her saniye övülmek için yırtınan Arab'ın putuna inanmalarını anlayamıyorum..Kainatı yaratanınızın kalitesi yerlerde sürünüyor, her tarafı arabesk..

Saygısız.Senin ateizmden anladığın tek şey anti-islamcılık.

Sitelerde Paylaş

Bu nedir?

http://en.wikipedia....iki/Antony_Flew

Hemde azılı ötesi ateist(ti).

Bu adamı herkes örnek veriyor da ben önceden de yazılarından bazılarına göz gezdirmiştim.

Birincisi felsefeci bu ve Tanrı kavramına yaklaşımı aynen aşağıdaki gibi (1960'ların ortaları)

During the time of his involvement in the Socratic Club, Flew also wrote the article "Theology and Falsification," which argued that claims about God were meaningless where they could not be tested for truth or falsehood. Though initially published in an undergraduate journal, the article came to be widely reprinted and discussed. Later, in God and Philosophy (1966) and The Presumption of Atheism[18] (1976, reprinted 1984), Flew argued that one should presuppose atheism until evidence of a God surfaces. Flew was also critical of the idea of life after death and the free will defence to the problem of evil

Kırmızı yazdığım yere dikkat et.

Bir Ateistin "tanrı iddiasının doğruluğu veya yanlışlığı ispatlanamayacağından anlamsızdır" şeklinde bir cümle kurması mümkün mü?

Aynen böyle diyen bir adama Ateist demek mümkün mü?

Agnostik-Ateist veya Agnostik denir buna.

Agnostikler ikiye ayrılır.

1- Agnostik Ateistler (tanrı iddiasının doğruluğu yanlışlığı ispatlanamaz ama yanlıştır diyenler)

2- Agnostikler (tanrı iddiasının doğruluğu yanlışlığı ispatlanamaz o yüzden anlamsızdır bir tutum belirlemek diyenler)

Bu bilinçler Ateist değiller.

Mesela Richard Dawkins'i de dünya Ateist biliyor.

Ancak Richard Dawkins açık açık Tanrı fikrinin yanlışlığına doğruluğuna kendi çizelgesinde az ihtimal verdiğini belirtiyor.

Yani sıfır ihtimal değil, az ihtimal ama yokluğu yönünde bir tutum takınıyor.

Şimdi bu adamı da herkes Ateist biliyor ama bu düşünce Ateizm mi?

İhtimal denen şey yok ki Ateizmde.

Metafiziğin ihtimali mi olur?

O yüzden bu Antony Flew'un dönüşümü de bir Agnostiğin dönüşümüdür.

Zaten dönüşenler Agnostisizm, Deizm, Panteizm gibi yaklaşımlardır.

Bir Ateistin dönüşmesine imkan yoktur.

Bir Ateistin dönüşümünü resmetmek fizikte yeni bir teori bulmak gibi devasa bir olay olur.

tarihinde Kaan.Merser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok az da olsa var hem de azılı ve militan ateist olarak bilinen insanlar. Ve ben hep ne düşündüklerini merak etmişimdir.

Ama non-teistlerden de çok az sayıda dönüşen var. Onların sebepleri biraz belli.

Richard Feynman'ın "Eminim Şaka Yapıyorusunuz Bay Feynman" kitabından alıntı.

Arlen ben oraya vardıktan birkaç saat sonra öldü. Ölüm belgesini doldurmak için bir hemşire geldi. O gittikten sonra bir süre daha karımla yalnız kaldım. Ona, yedi yıl önce tüberküloz tanısı konduğunda verdiğim saate baktım. O zamanının ölçülerinde güzel bir şeydi. Sayıları mekanik olarak değişen, dijital bir saatti. Saat çok hassas olduğundan, sürekli şu ya da bu bu şekilde duruyor, ben de tamir ediyordum. Bütün bu yıllar boyunca çalışmasını sağladım. Ama şimdi bir kez daha durdu, 09:22'de. Yani ölüm belgesinin üzerinde yazılı olan saatte!

MIT'de yaşadığım bir anımı hatırladım. Bir gün kaldığım yurttaki odamda durup dururken kafamda büyükannemin öldüğü fikri belirdi. Hemen sonra Pete Bernays'e bir telefon geldi. Büyükannem yaşıyordu. Buna benzer bir hikaye tersi şekilde sonuçlanırsa, rastlantı olarak gerçekleştiğini düşünürüm. Zaten büyükannem de çok yaşlıydı. Oysa bazı insanlar bu gibi olayları mucizelere bağlıyorlar.

Arlene, hastalığı süresince saatini hep yatağının yanında bulunduruyordu. O da Arlene'in ölümüyle durdu. Mucizelere azıcık ta inanan birinin -özellikle böyle bir durumda- bu olayı nasıl algılayacağını düşünebiliyorum. Kişi, olayın nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalışmayacak, ama saate kimsenin dokunmadığı için bunun normal bir açıklaması olamayacağını düşünecektir. Saat durmuştu. Bu olay, bu tür olağanüstü olayların dramatik bir örneği olurdu.

Odadaki ışığın az olduğunu gördüm. Sonra da hemşirenin saati daha net görebilmek için eline alıp ışığa çevirdiğini hatırladım. Bu, pekala saati durdurmuş olabilir.

tarihinde devart tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu adamı herkes örnek veriyor da ben önceden de yazılarından bazılarına göz gezdirmiştim.

Birincisi felsefeci bu ve Tanrı kavramına yaklaşımı aynen aşağıdaki gibi (1960'ların ortaları)

Kırmızı yazdığım yere dikkat et.

Bir Ateistin "tanrı iddiasının doğruluğu veya yanlışlığı ispatlanamayacağından anlamsızdır" şeklinde bir cümle kurması mümkün mü?

Aynen böyle diyen bir adama Ateist demek mümkün mü?

Agnostik-Ateist veya Agnostik denir buna.

Agnostikler ikiye ayrılır.

1- Agnostik Ateistler (tanrı iddiasının doğruluğu yanlışlığı ispatlanamaz ama yanlıştır diyenler)

2- Agnostikler (tanrı iddiasının doğruluğu yanlışlığı ispatlanamaz o yüzden anlamsızdır bir tutum belirlemek diyenler)

Bu bilinçler Ateist değiller.

Mesela Richard Dawkins'i de dünya Ateist biliyor.

Ancak Richard Dawkins açık açık Tanrı fikrinin yanlışlığına doğruluğuna kendi çizelgesinde az ihtimal verdiğini belirtiyor.

Yani sıfır ihtimal değil, az ihtimal ama yokluğu yönünde bir tutum takınıyor.

Şimdi bu adamı da herkes Ateist biliyor ama bu düşünce Ateizm mi?

İhtimal denen şey yok ki Ateizmde.

Metafiziğin ihtimali mi olur?

O yüzden bu Antony Flew'un dönüşümü de bir Agnostiğin dönüşümüdür.

Zaten dönüşenler Agnostisizm, Deizm, Panteizm gibi yaklaşımlardır.

Bir Ateistin dönüşmesine imkan yoktur.

Bir Ateistin dönüşümünü resmetmek fizikte yeni bir teori bulmak gibi devasa bir olay olur.

Gayette mümkün. Sizin tanımlarınız sadece beyond ateistlere veya dawkins skalasına göre 7 ve ötesine göre mümkün.

Adam ateist ve açık savunucusuymuş, tüm dünya ve kendi böyle tanımlıyor.

Ve inanmaya başlamış.

Adam ihtimallerden bahsetmemiş böyle bir önerme saçmadır demiş. İsterseniz deniyelim:

Herhangi bir Tanrının yokluğunu ispatlayabilen varsa gelsin.

Herhangi bir Tanrının varlığını ispatlayabilen varsa gelsin.

Sitelerde Paylaş

Ve?

Ve bence yorum kişiye ait:)

Bence olay, neyin nasıl yaşandığı değil, nasıl yorumlandığı. İnsanlar bazen olayların nasıl olduğunu anlamak yerine, başka türlüsü olamaz yoluna gidiyorlar.

tarihinde devart tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ve bence yorum kişiye ait:)

Bence olay, neyin nasıl yaşandığı değil, nasıl yorumlandığı. İnsanlar bazen olayların nasıl olduğunu anlamak yerine, başka türlüsü olamaz yoluna gidiyorlar.

Evet bu bariz bir gerçek fakat onlarca sene ateist olarak yaşamış bir insan "NE" oluyorda o yorumun içerisine düşüyor? Beni meraklandıran bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...