Jump to content

Algıda Seçicilik

Recommended Posts

Arkadaşlar son dönemlerde çok sık algıda seçicilik yaşamaya başladım. Şöyle anlatayım kafamda her ne düşünürsem o düşündüğüm şey günlük hayatta karşıma pat diye çıkıveriyor ve bu durum beni inanılmaz şaşırtıyor. Son dönemlerde bu durum o kadar arttı ki artık kendimden korkmaya başladım diyebilirim. Sanki bir bilgisayar oyununun figüranıyımda birileri zihnimi okuyorak karşıma zihnimdekilerle alakalı şeyler çıkartıyorlar diye düşüneceğim. Bu gibi durumlar sizinde başınıza geliyor mu acaba ve neden kaynaklanabilir.

Sitelerde Paylaş

Algıda seçiciliğin temel nedenlerinden biri ,bilinçaltınızda bulunan ve dışarı çıkmayı bekleyen o bastırılmış duygular, takıntınız olmuştur.. Aslında istediğiniz şeyi, yaşamak istediğinizi kendinize itiraf edemezsiniz ve bu bastırılmış olan takıntılara meyledersiniz. Bu tamamen psikolojik bir durumdur.

Sitelerde Paylaş

Şöyle anlatayım kafamda her ne düşünürsem o düşündüğüm şey günlük hayatta karşıma pat diye çıkıveriyor ve bu durum beni inanılmaz şaşırtıyor.

Geliyor. Mesela saate baktığım zaman sürekli düzenli şeyler çıkıyor. 18:00, 19:20, 08:18 gibi...

Bu algıda seçicilik değil. Algıda seçicilik daha farklı birşey.

Algılanen bir bütündeki özel bir kısımın bilinçaltı tarafından ''seçilmesi'' ve bütüne baskın olarak algılanamasıdır en kısa tanımıyla.

Sizinki tesadüfleri mantıklı zemine oturtma saplantısından ibaret.

Çok insan bunu yaşaşabilir zaman zaman.Şaşırtıcı ve eğlendirici olabilir, biraz da kendi hayal gücünüzden gizem katarsanız hayatınızın birkaç gününe heycan dolar. Sonra sıkılırsınız, aynı anda hepsi yokolur.

Sitelerde Paylaş

Aklınıza gelen her ne ise bilinç altınız o obje nesne vs.. ne ise bir bağlantı kuruyor ve konu yakınlarınızda bir yerde ise hemen fark ediyorsunuz. Bana olur bir film aklıma gelir ve çok kısa süre sonra bir kanalda karşıma çıkar.Bir arkadaşımı düşünürüm bu belki farklıdır onunla karşılaşırım yada bir haber alırım konu ilginç ..

Sitelerde Paylaş

Bana ergenlik döneminde ve sonrasında çok olurdu bu algıda seçicilik, farkında olmadan olurdu hep. Bu konuları bilmezdim, gördüğüm çoğu şeyde başka bir şeyin tasviri çıkardı karşıma..

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar son dönemlerde çok sık algıda seçicilik yaşamaya başladım. Şöyle anlatayım kafamda her ne düşünürsem o düşündüğüm şey günlük hayatta karşıma pat diye çıkıveriyor ve bu durum beni inanılmaz şaşırtıyor. Son dönemlerde bu durum o kadar arttı ki artık kendimden korkmaya başladım diyebilirim. Sanki bir bilgisayar oyununun figüranıyımda birileri zihnimi okuyorak karşıma zihnimdekilerle alakalı şeyler çıkartıyorlar diye düşüneceğim. Bu gibi durumlar sizinde başınıza geliyor mu acaba ve neden kaynaklanabilir.

Senin yasadigin CEKIM YASASI

Nil Gün hanimin bu konuda kitabini tavsiye ederim

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...