Jump to content

Ne olmalı?

Recommended Posts

İlkönce şu duruma açıklık getirelim. Müslümanları iddialarından birisi de Allah'larının adil olduğu iddiasıdır. Diyelim bu Allah bir elçi insanlar arasından bir elçi seçerek insanlara kendini tanıtmak istiyor. Peki adalet neyi gerektirir? Aynı anda, her toplumdan o toplumun dilini bilen birinin elçi seçilmesini gerektirmez mi? VAr mı Muhammed'le aynı zamanda başka bir toplumda ortaya çıkmış bir elçi?

Diyelim ki Muhammed elçi, şimdi benim durumumla Ebu Bekir'in durumu aynı mı? Adalet bunun neresinde?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanın kendine ait övünecek bir meziyeti, bir becerisi yoksa, insan olduğunun bilincine erişememişse, karakteri oturmamışsa işte böyle hamasi şeylere sığınır.

iş meziyete kaldıysa övünerek nefsimi top 10 listesine bile çıkarırım ama bizim inancımızda reklamlara yer yoktur.

Sitelerde Paylaş

İlkönce şu duruma açıklık getirelim. Müslümanları iddialarından birisi de Allah'larının adil olduğu iddiasıdır. Diyelim bu Allah bir elçi insanlar arasından bir elçi seçerek insanlara kendini tanıtmak istiyor. Peki adalet neyi gerektirir? Aynı anda, her toplumdan o toplumun dilini bilen birinin elçi seçilmesini gerektirmez mi? VAr mı Muhammed'le aynı zamanda başka bir toplumda ortaya çıkmış bir elçi?

Diyelim ki Muhammed elçi, şimdi benim durumumla Ebu Bekir'in durumu aynı mı? Adalet bunun neresinde?

Ebu Bekir bütün hayatını malını mülkünü zamanını İslama adayarak Allahın rızasını kazanıyor sen çok uzaklardan sadece şehadet ederek ve belli birkaç şeyi yaparak Allahın rızasını kazanıyorsun.

belkide günlük rutin işlerinde hiçbir değişiklik olmuyor ama diğer tarafta Peygamberle yaşayanların bütün hayatı sadece İslama hizmet için geçiyor.

sence hanginiz daha avantajlı.

Sitelerde Paylaş

Sn Sağduyu

Bu iddialarınızın delilini paylaşabilir misiniz?

Sn Muhammed nebiyi sahtekarlık yaparken gözlemleme imkanınız oldu mu?

Oldu ise lütfen bu gözlemleri bizlerle paylaşın.

Esen kalın

Neyi ıspatlayacağım? Ispatlamak benim işim değil, sizin işiniz. Kendi işinizi bana yüklemeyin. Muhammed'in elçi olduğunu iddia eden sizlersiniz. Ben adamı hayatımda görmüş bile değilim, yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyorum, sadece arapların iddiaları var elimde. Her iddiaya inanacak kadar aklımı yitirmedim daha.

Sitelerde Paylaş

Ebu Bekir bütün hayatını malını mülkünü zamanını İslama adayarak Allahın rızasını kazanıyor sen çok uzaklardan sadece şehadet ederek ve belli birkaç şeyi yaparak Allahın rızasını kazanıyorsun.

belkide günlük rutin işlerinde hiçbir değişiklik olmuyor ama diğer tarafta Peygamberle yaşayanların bütün hayatı sadece İslama hizmet için geçiyor.

sence hanginiz daha avantajlı.

Ben adaletten bahsediyorum, sen zırvalıyorsun, senden de ancak bu beklenirdi. Düşünmeyi araplara bırakmış birinden de ancak bu beklenir zaten. Kendi başına düşünerek bir şeyler yazacaksan yaz da cevap vermeye değsin bari.

Sitelerde Paylaş

Neyi ıspatlayacağım? Ispatlamak benim işim değil, sizin işiniz. Kendi işinizi bana yüklemeyin. Muhammed'in elçi olduğunu iddia eden sizlersiniz. Ben adamı hayatımda görmüş bile değilim, yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyorum, sadece arapların iddiaları var elimde. Her iddiaya inanacak kadar aklımı yitirmedim daha.

Sn Sağduyu

Görmediğiniz, yaşayıp yaşamadığını dahi bilmediğiniz bir insanı "Sahtekar" olarak ilan etmeniz ve akabinde bu iddianız ile ilgili delil sunmamanız, sizin bu konuda delilsiz olarak Sn Muhammedin "Sahtekar" olduğuna inandığınızı göstermektedir.

Keza, Sn Muhammed'in hayatı ile ilgili kaleme alınan eserler de, Sn Muhammed'in yalancı olduğuna dair tek bir ifade dahi bulunmaz. Bu bağlamda sizin "Sahtekar" ifadeleriniz, üzülerek ifade ediyorum ki inancınızı pekiştirmek adına ikrar edilmiş tipik bir iftiradan öteye gitmeyecektir.

Esen kalın

tarihinde Mesudi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Keza, Sn Muhammed'in hayatı ile ilgili kaleme alınan eserler de, Sn Muhammed'in yalancı olduğuna dair tek bir ifade dahi bulunmaz. Bu bağlamda sizin "Sahtekar" ifadeleriniz, üzülerek ifade ediyorum ki inancınızı pekiştirmek adına ikrar edilmiş tipik bir iftiradan öteye gitmeyecektir.

Bırak "ilgili eserleri" Senin iman ettiğin Kuran'da yazar yalancı olduğu ifaderi. O dönemdeki insanlardan birçok yalancı ifadesi...

"Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı. Onlar bir mucize görürlerse hemen yüz çevirirler ve: Eskiden beri devam edegelen bir büyüdür, derler. Yalanladılar ve kendi heveslerine uydular. Halbuki her işin ulaşacağı yeri vardır." Kamer 1,2,3

tarihinde hazretisopa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sn Sağduyu

Görmediğiniz, yaşayıp yaşamadığını dahi bilmediğiniz bir insanı "Sahtekar" olarak ilan etmeniz ve akabinde bu iddianız ile ilgili delil sunmamanız, sizin bu konuda delilsiz olarak Sn Muhammedin "Sahtekar" olduğuna inandığınızı göstermektedir.

Esen kalın

Bir iddianın gerçek olup olmadığını anlamak için öncelikle objektif veri aranır. Eğer yoksa, iddiayı destekleyen, herkes tarafından kabul gören bir veri yoksa;

Ben şunu hissediyorum, içimden böyle geliyor o halde doğrudur/yanlıştır/vardır/yoktur gibi bir kanıya varmak insanın kendini kandırmasıdır.(Sufizm tam anlamıyla bunu yapar)

Veri yok o halde bilemeyiz/anlayamayız diyerek topu auta göndermek, bilimsel düşünceden yani akıldan uzaklaşmaktır. Çünkü cevap aramaktan vazgeçilir.(Sanırım anladınız agnostizm'den bahsediyorum)

Peki ne yapılır hakkında objektif veri, gözlem, deney vs. olmayan bir iddianın doğru olup olmadığını anlamak için?

Bunu anlamanın efektif bir yolu var elbette.

Anahtar kelime "Tutarlı Olması"

Sitelerde Paylaş

Sn Sağduyu

Esen kalın

Bir insan ortaya çıkıp "Falan tanrı beni elçi seçti, bana inanan ve her dediğimi kayıtsız şartsız yerine getirenler sonsuza kadar zevk ve sefa içinde yaşayacak, inanmayanlar ise derileri değiştirile değiştirile sonsuza kadar yakılacak, onlara irin içilecek, zakkum yedirilecek" diye zırvalarsa hiç düşünmeden alnına sahtekar damgasını yapıştırırım. Bu kadar zırva bir iddiaya inanacak kadar enayi değilim yani. Bu kadar kolay mı yani bir insanı sonsuza kadar yakmak?

Muhammed'in hayatını yazanlar elbette Muhammed'i yüceltecekler, sonuçta onun adına çıkmış bir dini pazarlıyorlardı. Sen malını kötüleyen bir tüccar gördün mü hiç?

Yahu burada 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmiş, evlatlığının boşadığı kadını almış, kocalarını, akrabalarını öldürttüğü kadınlarla evlenmiş, kendine hediye edilen ikicariyeden birini arkadaşlarına hediye edip diğerini kendi kullanmış, ganimet diye etrafını yağma ve talan etmiş ve aslan payını kendine ayırmış bir adamdan söz ediyoruz.

Bu adam teslim olmuş, aman dileyen bir kabilenin bütün erkeklerini katlettirmiş, kadınlarını ve çocuklarını köle yaptırmış bir adam bu.

Tahrim:4-5. (Ey peygamber’in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah’a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü’minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Şu lafı evreni ve insanlığı yarattığı iddia edilen bir tanrının sözü olduğuna kim inanabilir ki?

Muhammed'in iki karısı ile Muhammed arasında bir sorun çıkmış, bu sonsuz evreni ve canlılığı yaratmış bir tanrı gidip Muhammed'in karıları ile arasındaki sorunların çözümü ile uğraşıyor, ayrıca bu tanrı tek başına bu iki kadınla başedemiyor bir de onların üstüne Cebrail'i, melekleri ve Muhammed'e inananları salıyor. Hele şu son cümle var ya, tam komedi yahu. Tanrı mı, çöpçatan mı, belli değil.

Sitelerde Paylaş

Kur'an sizin zannınız gibi sahte olsaydı.....

Peşinde ciddi tek adam bulamazdınız....

Ama milyonlarca insan var Onun için yapmayacağı fedakarlık yok..

En başta Hz Peygamber .herkesten çok ibadet etmiştir...

Ve kimsede O'na yetişememiştir....

Ne kuranin ne de diger din kitaplarinin arkasindan giden ciddi birileri zaten yok. Din muessesesinden kar amaclayan bir gurup, obur dunyayi garantiye almaya calisan, ve dine cikarci bir tutumla yanasan, olmayan obur dunyada, olmayacak zevk ve keyifleri hayalleriyle bu asil cennet dunyayi, kendileri ve etraflarindakine cehenneme ceviren, hic de ciddi olmayanlar takip ediyor bu zirvaliklari.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...