Jump to content

Dindarlık Neden Ahmaklıktır?

Recommended Posts

• İleti 285
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Gereksiz bir soru

Altından ne çıkacağını tahmin ederek gereksiz soru diyorsan, haklısın.

Ama ben soruyu açayım.Belki senin ne kadar cesur/aptal,akıllı/ödlek olduğunu öğrenebiliriz.

Bir fb-gs maçında ,fb veya gs taraftarının arasına girip,rakip takım gol attığında golllll diye bağırabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Azınlıksınız ondan.

Azınlığız evet, bu nedenle bunu yazıp haltmış gibi söylemen nedir? Çoğunluk olmak doğruyu mu temsil eder her zaman? Bu çoğunluğun verdiği rahatlıktan hava atman ayıp değil mi? Zaten her yerde borunuz ötüyor. Biraz kendini sorgula, bu deyişinin temelindede senin o çoğunluğunun borusunun ötmesindeki etken var.. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan hem akıllı ve zeki, hem de zayıf ve nahif, ahmak bir hayvandır.

Bu nitelendirmede dindarların çok özel bir yeri vardır.

Dindarlar akıllı ve zeki olabilirler, profesyonel yaşamlarında son derece çalışkan, verimli ve başarılı olabilirler, hatta aralarında Nobel'in de olduğu çeşitli ödüller almış bile olabilirler ama dindar oldukları için aynı zamanda ahmakdırlar.

Dindarlık insanın ahmaklık doğası ile mükemmel bir şekilde bağdaşan ilginç bir etkinliktir. Dindarlık insanın sorgulayan üstün aklı ile bağdaşmaz.

İnsan zaten her zaman üstün aklını ve zekasını kullanarak yaşamaz. Çoğu kere gardını düşürür, mantığını rafa kaldırır ve duyarlığına teslim olur.

Maneviyat insanı son ana kadar destekleyen, ona güç ve umut veren son derece önemli değerler birikimidir. Maneviyatın beyinde anatomik alt yapısı vardır. Dinler o alt yapıya sonradan yerleşen parazitlerdir.

Aslında her dindar arada bir ateizmi deneyimler. Çoğu kere bu şüphe şeklinde gelen ve geldiği gibi giden, bir hisdir. Dindar onun bir zeka pırıltısı olabileceğini düşünmez.

Yaşlanarak ölüme yaklaşan insanların maneviyata olan ihtiyacı artar. Her ne kadar bu sahte, mantıksız ve anlamsız bir umut kaynağı ise de, insanın benliğini sarar ve manevi değerler onu esir alır. Aslında bu şekilde manifest hale geçen maneviyat, insanın kendini bilmediği, görmediği ve henüz tanışmadığı bir düşmana karşı savunması demektir. Ahmaklığın evrimsel bir önemi olmalıdır ki, insanda devam etmektedir. Bu nedenen insanlık belki de din yalanından asla kurtulamayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Alıntı: sn hacı

Allah tehdit ederken bazı ayrıntıları bile ihmal etmemiştir. Kur’an’da cehennem ateşinin bazı niteliklerine değinilmiştir.

Bu ateş halis alev olabilir. Ayrıca yanan ateş, kırmızı ateş, ateşli kaygı olarak da nitelendirilmiştir.

Sn Hacı bey

Hemen her siyasal sistem, kendi bünyesinde suç ve suçlu ile mücadele yöntemleri uygular.

Tüm sistemlerin temelde ana hedefi, insan adını verdiğimiz canlının sosyal alanda refah seviyesi yüksek derecelerde hayat sürmesi, eğitim, sağlık, güvenlik gibi vazgeçilemez kriterler ile yaşam kalitesinin artmasıdır.

Sevgili Allah suçla mücadele yönteminde iki farklı metot kullanmıştır.

1- İşlenecek suça karşılık, suçlunun dünyada karşı karşıya kalacağı dünyevi müeyyide.

2- Bu suçu devam ettirmesi halinde, dünyada ki müeyyideye artı olarak tekrar yaratılacağı ahiret zamanında yapılacak mahkeme neticesinde maruz kalabileceği uhrevi müeyyide.

"Tehdit" olarak algılanan tüm ifadeler Sevgili Allah'ın suç ve suçlu ile mücadele noktasında kullarına ilan ettiği uhrevi yaptırımları deklare etmektedir. Somut ceza-i müeyyideden çekinmeyecek olan insanların, uhrevi hayatta çekeceği dayanılamaz azaplar ile teskin ve terbiye edilmesi murad edilmiş, işlenecek suçlara karşı gerekli görülecek cezalar tafsilatlı bir biçimde açıklanmıştır. Günümüz dünyasın da bir çok suçlunun verilen tüm cezalara karşı suç işleme de ısrarcı oldukları bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Bu ve benzeri insanları teskin ve terbiye etmek adına, sevgili Allah'ın uhrevi azap tehditleri vazgeçilemez bir psikolojik harekatın parçasıdır.

Dünyevi cezalardan terbiye olmamış nefislerin, uhrevi cezaların baskısı ile gerek dünya hayatında insanlara karşı, gerekse Sevgili Allah'a karşı saygılı ve topluma yakışır bireyler olması arzulanmış, ilgili tehditler bu neden ile zikredilmiştir.

Esen kalın

Sitelerde Paylaş

Sn Hacı bey

İzin verirseniz iletinizi adım, adım cevaplandırmak istiyorum.

Kerim olan Kur'an ayetlerini Salih bir akıl ile okuyan her insan, Kerim olan Kur'an ayetlerin de, sevgili Allah'ın bir sistem üzerinden yönlendirim ve yaptırım uyguladığına şahit olacaktır. Kula kulluğun olağan olduğu dönemler de, statükoryal elitlerin mevcut yönetimi ele geçirerek insan hak ve hürriyetlerini ayaklar altına aldığı dönemler de, adaletin, hukukun paylaşmanın, hükmün, zengin elitlerce tasarruf edildiği dönem de, insanların haklarının para, mal ve mülklerinin çoğunluğuna göre verildiği dönemler de, zenginin kanun koyucu ve uygulayıcı olduğu dönemler de, mahkemelerin, kanunun, hukukun, yargının olmadığı dönemler de, sevgili Rabbimiz, insan hak ve hürriyetlerinin, adaletin, sosyal düzenin madde perest ve güç sahibi insanlarca değil, kendisince organize edilmesini murad ederek, vahiy adını verdiğimiz bilgilendirme, eğitme , cühela ve kanunsuz bedevi hayat normların da yaşam süren bir toplum içerisinden, düzenli, ordusu olan kanunnameler (Kerim olan Kur'an) ile yönetilen, hukuku olan, yargı süreci olan, temyiz süreci olan, maliye işleri bakanlığı olan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma bakanlığı olan, askeri ve stratejik konular da yetkin ve etkin kişilerce oluşturulmuş savunma bakanlığını oluşturan,kişilerin sosyal statülerine bakılmaksızın hukuk önünde eşit olduğunu beyan ve ilan eden bir sosyal yönetim modelini hayata geçirmiştir.

Sevgili Rabbimize itaat den, onun buyruklarını hayata geçirerek sosyal anlamda devlet politikası süren hiç bir insan, rabbinin haricinde hiç bir makama, kişiye, kişiliğe veya kuruma Ruku etmeyecektir.Sevgili Rabbisinin önün de ruku ederek, Salih bir akıl ve sadık bir aşk ile hayata ve varlığa hükmeden hiç bir insan, adaletsiz, hukuksuz, ilkesiz olmayacaktır. Birey, hayatın anlamını sevgili Rabbimizin rızası doğrultusun da "Yaratılanı sev yaratandan ötürü" mantalitesi ile anlayacak "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" mantalite'si ile, insan odaklı politikalar üreterek Kemalat'a doğru emin ve sağlam adımlar ile ilerleyecektir.

Esen kalın

Çok ilginç. İlk paragraph tek bir cümle.. Bu sonuca nasıl varıldığını sormaya cesaret edemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Senin burdaki çoğunluğun verdigi rahatlıktan devamlı İslama hz muhammed'e ve allaha hakaret yağdırman ayıp değilmi?

Olmayana hakaret olur mu? Olmayanla yaşayıp ayrımcılık yapanlara yazmak mı hakaret? Somutlarla yaşıyoruz hepimiz, sizde buna dahilsiniz. Soyutlarınız rahat mı veriyor binlerce yıldır insanlığa? Bana ne inancınızdan ama inanç değil bu, inanç manevi olur ama o inancın içinde ritüel, kurban, kendisinden olmayanları dışlama hatta katli vacibe vardırmalar varsa burdada somut veriler vardır demektir, nerde inanç?
Sitelerde Paylaş

Olmayana hakaret olur mu? Olmayanla yaşayıp ayrımcılık yapanlara yazmak mı hakaret?

Senin için olmayan müslüman için var ise hakaret olur. Senın somutlarla yaşaman soyutlarla yaşamak isteyene hakaret hakkı vermiyor. Ayrımcılık konusunda haklısın çoğunlugun zorbalıgı var hep oldu bundan öncede oldu bundan sonrada olacak bunun için susmayın diyorum aslında. Ateizme kinim falan yok benım ateist arkadaslarımda var. Ben camiye giderim onlar bara gider. Ama burda kendinizi tatmin etmek için islama sabah akşam küfür edeceginize biraz cesaretlı olun gidin sokakta konuşun ama küfür etmeden :) Neyse inmanah gercekten konuyu cok dagıttık hacıya ayıp oluyor konu dagılmasın saygılar.

Sitelerde Paylaş

Senin için olmayan müslüman için var ise hakaret olur. Senın somutlarla yaşaman soyutlarla yaşamak isteyene hakaret hakkı vermiyor. Ayrımcılık konusunda haklısın çoğunlugun zorbalıgı var hep oldu bundan öncede oldu bundan sonrada olacak bunun için susmayın diyorum aslında. Ateizme kinim falan yok benım ateist arkadaslarımda var. Ben camiye giderim onlar bara gider. Ama burda kendinizi tatmin etmek için islama sabah akşam küfür edeceginize biraz cesaretlı olun gidin sokakta konuşun ama küfür etmeden :) Neyse inmanah gercekten konuyu cok dagıttık hacıya ayıp oluyor konu dagılmasın saygılar.

Bizde ne diyoruz zaten? Hiç bir dayanağınız yok, yutturmuşlar bir ilkel arap yasası somutla yaşatıyor soyutla uyutuyor ve rahat bırakmıyor birde, çok masum bir inanç he. Bana ne arabın zorba düzeninden?
Sitelerde Paylaş

Altından ne çıkacağını tahmin ederek gereksiz soru diyorsan, haklısın.

Ama ben soruyu açayım.Belki senin ne kadar cesur/aptal,akıllı/ödlek olduğunu öğrenebiliriz.

Bir fb-gs maçında ,fb veya gs taraftarının arasına girip,rakip takım gol attığında golllll diye bağırabilir misin?

Senin sorunu görmemiştim dostum kusura bakma cvp veriyim islamla futbolu bir tutmadığım için gooolll diye bagırmam. Ama bir arkadasımı 10 kişi dövmeye başlasa içlerine girip arkadasım için dövüşürüm umarım anlatabilmişimdir saygılar.

Sitelerde Paylaş

Bence tanrı var yok tartışması gereksizdir.

Biri var-lar diğeri yok-lar.

Nereden bakarsanız bakın elde sadece bir kavram ve bunun tarihsel düzlemdeki gelişimi-evrimi mevcuttur.

Bunun dışına çıkmamak lazım.

'Var-yok' u bırakıp, "bil-gi" ye geçmek gerekiyor.

Bu bir kelimedir.

Nasıl oluşmuş, nasıl gelişmiş ve bu halini almıştır?

Bunun bilgisi yeterlidir.

Gerisi de anlamsız atışmalardır.

Bence..

tarihinde Homer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dindarlık Neden Ahmaklıktır?

Hacı efendi yine karıştırmışsın yav. dindarlık değil ahmaklık< ateist ahmaktır diyecektin.

Nedenmi?

Uzunca yazmaya gerek bile yok . atizmin ahmaklık olduğunu her vatandaş kolayca bir iki cümlede anlayabilir. .Senin gibi zındıklar hariç tabii.

Ateist inanarak diyor ki; herşey maddedir ! dolayısı ile insan beyni de maddedir bu yüzdende insan iradesi sevmek nefret tercih gibi hatta insanın tüm eylemleri maddenin zorunlu ffonksiyonları dır ..Al işte bak, bu tam bir ahmaklık değilde nedir hacı kardeşim ?

Bence bu inanış süper (mega) ahmaklıktır.

Sitelerde Paylaş

Hacı efendi yine karıştırmışsın yav. dindarlık değil ahmaklık< ateist ahmaktır diyecektin.

Nedenmi?

Uzunca yazmaya gerek bile yok . atizmin ahmaklık olduğunu her vatandaş kolayca bir iki cümlede anlayabilir. .Senin gibi zındıklar hariç tabii.

Ateist inanarak diyor ki; herşey maddedir ! dolayısı ile insan beyni de maddedir bu yüzdende insan iradesi sevmek nefret tercih gibi hatta insanın tüm eylemleri maddenin zorunlu ffonksiyonları dır ..Al işte bak, bu tam bir ahmaklık değilde nedir hacı kardeşim ?

Bence bu inanış süper (mega) ahmaklıktır.

Ateistler hiç olmazsa fonksiyonların elle tutulur bir kaynaktan gelidğini söylüyorlar, senin gibi yüzyıllarca önce rtaya çıkmış bir takım uyanıkların cahilleri kandırıp peşine takmak için uydurduğu masal varlıklarından geldiğini öne sürmüyorlar. Eline çamur alıp ondan insan yapan bir takım hayali varlıklara inanmak ahmaklık değil de nedir?

Sitelerde Paylaş

Ateistler hiç olmazsa fonksiyonların elle tutulur bir kaynaktan gelidğini söylüyorlar, senin gibi yüzyıllarca önce rtaya çıkmış bir takım uyanıkların cahilleri kandırıp peşine takmak için uydurduğu masal varlıklarından geldiğini öne sürmüyorlar. Eline çamur alıp ondan insan yapan bir takım hayali varlıklara inanmak ahmaklık değil de nedir?

Arkadaşım ben ateistler yeteneksiz cahil falan demedim . insanların içinde ahmaklığa en yakın olanlar eteistler dedim . Sen akmaklıkla cahilliği karıştırmışsın .

yahu bilader sen bu işi yanlış anlıyorsun .hatta senin gibi çoğu materyalizmin temelini bilmiyorlar bu yüzdende sizlerin akıllarını ceplerine koyup şudur budur diye sizleri kandırıyorlar .

Bak şimdi; şu söyleyeceklerimi ezberle çünkü işine yarayacaktır.

Sen bir ateist olarak beni eviren çeviren elle tutulan gözle görünen bildiğimiz şu maddedir .

Yani ben kendiliğimden hareket edemem beni hareket ettiren bu maddelerdir , dolaysı ile düşünmem turgaya bunları yazmam hacıyı müdafa etmem arzularım sevmem iradem tercihim gibi şeyler bana ait değil aksine beni bilen beni harekete geçiren elle tutulur gözle görünür varılığı zorunlu olan maddelerdir . Yani ben ben değil ben dediğim, varlığımı şu maddelere borçluyum .

Benin bedenimi kafamı beynimi yapan bu meddeler beni yönlendiriyorlar. Bu yüzden ben mesuliyet kabul etmem edemem , mesuluyet onlara aittir. .

şöyle bi düşün bakim.acaba ben denilen nesne yok özgür de değilim beni yaratan istek ve arzularımın kaynağı maddedir diye inanmakmı ahmakca , yoksa beni çamurdan ve kainatı bilerek Ol emri ile yaratan ve birdaha yaratacak olana inanmak mı daha ahmakca..

görüyorsun değilmi ! ikincisi hem aklı olmakla birlikte birincisinin ahmaklığını kolayca anlayabiliyorsun.

Sitelerde Paylaş
şöyle bi düşün bakim.acaba ben denilen nesne yok özgür de değilim beni yaratan istek ve arzularımın kaynağı maddedir diye inanmakmı ahmakca , yoksa beni çamurdan ve kainatı bilerek Ol emri ile yaratan ve birdaha yaratacak olana inanmak mı daha ahmakca..

görüyorsun değilmi ! ikincisi hem aklı olmakla birlikte birincisinin ahmaklığını kolayca anlayabiliyorsun.

Düşünelim, birincisi "OL" demekle kainatın yaratıldığı diye bir şey yok bir kere Kuran'a göre, her lafının arasına bir yalan sokuşturmak zorunda mısın? Kuran'a göre 6 veya 8 gün Allah uğraşıp duruyor yeri ve gökleri yaratmak için. İkincisi, madem "OL" demekle kainatın yaratıldığına inanıyorsun, o zaman neden insan için de "OL" dememiş, çamurla uğraşıp durmuş? "OL" demek insan yapımında işe yaramıyor mu? Üçüncüsü, madem istek ve arzular maddeden kaynaklanmıyor da nereden kaynaklanıyor sana göre? Beyin denen maddeden oluşmuş organ yapısı bozulduğunda sen sen olabilir misin artık? Beynin yok olduğunda sen var olabilir misin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...