Jump to content

Deist kişinin tanrısı nedir?

Recommended Posts

Deist kişininde, teist kişininde Tanrısı ''tanımsızdır''

Allah kelimesi bildiğim kadarı ile sadece ''hu'' kelimesinden türevlenmiştir. Araplarda ''el'' takısı, İngilizcede ki ''the'' takısı gibidir. Yani önüne geldiği şeyi özel olarak işaret eder.

Örnek

Book - herhangibir kitap

The book - yalnızca işaret edilen o kitap. Başka bir kitap değil.

İşte hu kelimesinin önüne sanırım el takısı geliyordu. Yani yaratıcıya ''O'' diyorlardı sadece. Zaten Kur'an'da kendi içinde yüzlerde kere Allah'a ''O'' diye hitab eder.

Yaşam açısından bakılınca, bir insanın bunca bilinmez içinde olası tanrısına koyabileceği en mantıklı ve ideal isim aslında sadece ''O'' olabilir. Zaten öyle de olmuş.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 163
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ateistler, iki açıdan haklılar;

birincisi dinler, tüm, örf, gelenek, ibadet ve inançları ile ister çok tanrılı olsun, ister tek tanrılı olsun tamamen insanların ve toplumların şekillendirdiği şeyler

ikincisi bilimsel, maddesel, fiziksel olarak tanrının; ispatı yok, görenide yok, kanıtlayanıda,

ayrıcanada yaşamın, dünyanın, evrenin ve insanın oluşumunu tanrıya gerek olmadanda, madde ve enerji kanunlarına dayanarak açıklayabiliyor.

ha bana gelince ben ateist değilim. herhangi bir dinede mensup değilim. ama evreni ve insanı bilinçli, irade sahibi, madde ve zaman ve mekan dışında bir tanrının var ettiğine inanıyorum.

ve bence ateistler din konusunda haklı olmakla beraber. hayatı sadece maddesel olarak yorumladıkları ve yaşamın bütünü ile değil, onu oluşturan parçalara kafayı taktığından eksik bir yanı var

Ya arkadaş ilk paragrafın ile 2.paragrafın birbiriyle çelişiyor. Ateistlere eksik yanları var diyorsun ama senin eksiklerin onlarınkini de geçmiş.

Sitelerde Paylaş

Ya arkadaş ilk paragrafın ile 2.paragrafın birbiriyle çelişiyor. Ateistlere eksik yanları var diyorsun ama senin eksiklerin onlarınkini de geçmiş.

aslında anlatmak istediğimde çelişki yok.

tanrının varlığı yada evreni, dünyayı, insanı bir yaratıcının var ettiği dair, bilimsel, maddesel, fiziksel olarak bir delil yoktur.

bu açıdan ateistler haklıdır diyorum. benim tanrının varlığına inanmamım bilimsel, maddesel, fiziksel bir temeli yok. benimki sadece inanç

ateistlerde eksik gördüğüm şeye gelince, atesitler sadece maddesel olanla yani somut olanla ilgileniyor. yani sadece görülebilen, tutulabilen yada ölçülebilenle ilgileniyor. onun için madde dışında yada madde üstü bir şeyi dünyada kabul etmiyor.

bense somutun yanında soyut şeylerlede ilgileniyorum. dünyada madde üstü, maddeden bağımsız bir güç, anlam, mana olabileceğini kabulleniyorum.. aradaki fark bu.

kısacası atesitler sadece somut olanla ilgileniyor, hayatın soyut anlamlarından uzaklar buda bence eksik yanları

Sitelerde Paylaş

Belki hepsi doğru da sonradan değiştirildiler ?

Belki de alayı yanlış ?

Mantık ile alakası yok. Bilinemezler.

Bir dinin,bir peygamberin, bir Allahin

Insanlari kuma gömüp taslayin demesi,

Insanlara iskence yapin demesi

Insanlari öldürün demesi

Insanlari savasa tesvik etmesi

Günde 5 defa ibadet et demesi

Kadinlarin kafasina bez parcasi baglatmasi

Vijdana, mantiga uyuyormu ?

Sitelerde Paylaş

Deistlerin en büyük sıkıntısı tanımladıkları tanrının bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi olduğunu ifade edemeyişleridir. Bizim aradığımız bilinçli ve şuur sahibi herşeyi programlayan ve tasarlayan bir varlık. Çünkü tanrı dediğimiz varlık mükemmel olmalı. Mükemmel olmasa bile yarattıklarının farkında olabilmeli. Bu yüzden bunun haricindeki tanrı tanımı ilk hareketi başlatan maddenin varlığından farksızdır.

Ateist insanda bizim evrenimizin oluşmasında etkili olan ilk etkiyi kabul eder. Fakat bu şu an için sonsuzdan gelen maddenin etkisi neticesinde sonsuz sayıda evrenin oluşması ile devam eden bir süreçtir.

Bu kabul bir tanrı vardır demek için yetersiz kalıyor. Eğer böyle bir tanrı kabulü ile kendilerini deist olarak tanımlayan kişiler var ise. Ateizme hoş geldiniz.

Lakin bilinçli ve yarattıklarından haberdar bir tanrı tanımı yapıyorsanız ve bunu kainattaki karmaşıklık ve açıklayamadığımız sonsuzluk kavramından ötürü kabul ediyorsanız. Sizinkisi sadece kabulden ibaret kalıyor.

Teistlerde sizin ki bir kabulden yola çıkıyorlar. Aynı argümanları onlarda savunuyorlar. Hatta tanrıdan geldiğini idda ettikleri yazılı bir kaynakla bunu sizlerden daha güzel ifade ediyorlar. Evveli ve ahiri =)

Sitelerde Paylaş

Bir dinin,bir peygamberin, bir Allahin

Insanlari kuma gömüp taslayin demesi,

Insanlara iskence yapin demesi

Insanlari öldürün demesi

Insanlari savasa tesvik etmesi

Günde 5 defa ibadet et demesi

Kadinlarin kafasina bez parcasi baglatmasi

Vijdana, mantiga uyuyormu ?

Hayda.. Müslüman olduğumu nereden çıkardın ?

Okuman mı yok ?

Sitelerde Paylaş

Hayda.. Müslüman olduğumu nereden çıkardın ?

Okuman mı yok ?

Ben sana nerde müslümansin dedim ? okumanmi yok ?

Sen ( kuranin dogru olup olmadiginin ) mantik ile alakasi yok dedin..

...bende sana siraladigim sebeplerden dolayi mantikla alakasi var diyorum.

Sitelerde Paylaş

Deist'in tanrısı Korkuluktur. Öyle ortada durur. Hani bön bön bakar derler ya. Öyle bişeydir herhalde. Ota karışmaz, boka karışmaz. Mal mal amaçsız takılır. Deist'te ya var bir Tanrı ama nedir ne değildir bende bilmiyorum. Bu durumda deist'inde tanrısından farkı kalmaz. Biri yarattık işte, diğeri yaratmış işte der geçer. İkisi de birbirini sallamaz.

Sitelerde Paylaş

Deist'in tanrısı Korkuluktur. Öyle ortada durur. Hani bön bön bakar derler ya. Öyle bişeydir herhalde. Ota karışmaz, boka karışmaz. Mal mal amaçsız takılır. Deist'te ya var bir Tanrı ama nedir ne değildir bende bilmiyorum. Bu durumda deist'inde tanrısından farkı kalmaz. Biri yarattık işte, diğeri yaratmış işte der geçer. İkisi de birbirini sallamaz.

tanrıdır ama bilinçli olmayabilir

ama olabilirde

zombi olabilir mi acaba

zombi tanrı

çok fantastik bi filmi yapılsa iyi olur :)

Sitelerde Paylaş

Bütün Deistlere hakaret hakkini kim veriyor sana ? Terbiyesiz.

Ayrica bok kelimesini agzina almisin.

Ne kadar seviyesiz oldugun belli.

Sikayet edildin.

tarihinde MIKE 44 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

1- tanrı vardır. herşeyi o yaratmıştır ve kendi haline bırakmıştır.(kendini göstermek ispatlamak gibi derdi yoktur).

2- cehennem vardır. cennet vardır.

3- cehenneme sadece aklı yerinde olduğu halde akıllı bir insanın vicdanına sığmayacak işler yapanlar gidecektir. (hırsızlık-haksızlık-cinayet)

4- ateistler gitmeyeceklerdir. onlara cennette yer vardır. ama deistlerden bir alt katmanda ikamet edeceklerdir.

5- aklı fikri olduğu halde ateizm ve deizm i anlamayıpda inatla doğmalara inanmayı sürdürenlerin durumu ahirette deistler ve ateistler tarafından referandum ile netilendirilecektir.

6- Deistlerin ve ateistlerin fikir ve tercihlerine göre ilerleyen zamanda istekler doğrultusunda kararlar alınabilecektir.

7- Ben ancak sizlerden biriyim. sadece tahminlerimdir. peygamber ilan etmeyin lütfen :D

Sitelerde Paylaş

1- tanrı vardır. herşeyi o yaratmıştır ve kendi haline bırakmıştır.(kendini göstermek ispatlamak gibi derdi yoktur).

2- cehennem vardır. cennet vardır.

3- cehenneme sadece aklı yerinde olduğu halde akıllı bir insanın vicdanına sığmayacak işler yapanlar gidecektir. (hırsızlık-haksızlık-cinayet)

4- ateistler gitmeyeceklerdir. onlara cennette yer vardır. ama deistlerden bir alt katmanda ikamet edeceklerdir.

5- aklı fikri olduğu halde ateizm ve deizm i anlamayıpda inatla doğmalara inanmayı sürdürenlerin durumu ahirette deistler ve ateistler tarafından referandum ile netilendirilecektir.

6- Deistlerin ve ateistlerin fikir ve tercihlerine göre ilerleyen zamanda istekler doğrultusunda kararlar alınabilecektir.

7- Ben ancak sizlerden biriyim. sadece tahminlerimdir. peygamber ilan etmeyin lütfen :D

İnsanlar bu cennet ve cehennemde ne kadar zaman kalacaklar?

Sitelerde Paylaş

Deizm'i oldum olası mantıksız bulmuşumdur. Önceden teist olup dinlerdeki tutarsızlıkları gören bir çok kişi deist olarak kalıyor. Fakat bu teistlik den daha vahim bir durum. Teist en azından kutsal kitaplarına göre tanrıyı açıklamaya çalışyor.

Sizin tanrı tanımınız nedir? Neye göre ve nasıl bu tanıma ulaşıyorsunuz.

Teizm Ateizime göre daha akıllıcadır..Çünkü koskoca kainatin,tesadüfler sonuçu olmayacağını akıl ederler,bu yüzden teist hep bir arayış içindedir.Umarım teistlere Allah doğru yolu gösterir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...