Jump to content

Zaman

Recommended Posts

Akşam saat 17' ye kadar yetiştirilmesi gereken çok ama çok önemli bir işiniz varken saat uçar sanki, ama işyerinde aylak aylak dolaşıp akşam olsa da gitsem derseniz saat bir türlü 17 olmaz,,,En gerçek görecelilik budur benim açımdan..Her iki durumu yaşamış olarak.Eminim ki hepiniz de yaşamıştır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

''One thousand years in your sight are but a single day that passes by, just like a night watch.''

''For a thousand years, in thy sight, are as yesterday when it is past, and as a watch in the night.''

''For a thousand years in your sight are but as yesterday when it is past, and as a watch in the night.'' (King james)

Türkçe:

''Çünkü senin gözünde bin yıl

Geçmiş bir gün, dün gibi,

Bir gece nöbeti gibidir''

Şimdi hristiyan mı olacaksın?

Tercüme çok güzel..

Sitelerde Paylaş

''One thousand years in your sight are but a single day that passes by, just like a night watch.''

''For a thousand years, in thy sight, are as yesterday when it is past, and as a watch in the night.''

''For a thousand years in your sight are but as yesterday when it is past, and as a watch in the night.'' (King james)

Türkçe:

''Çünkü senin gözünde bin yıl

Geçmiş bir gün, dün gibi,

Bir gece nöbeti gibidir''

Şimdi hristiyan mı olacaksın?

Hepsinin kaynağı bir değil mi?

Sitelerde Paylaş

Görecelik kafaya göre bir kavram değildir, hesapların tutması gerek. Bir ayette diyor ki 1000, diğerinde 50.000 nasıl bir korelasyon kuracaksınız?

Ayrıca biz neden kanıtlayalım?

Bilimsel bir metin gözüyle bakıyorsun.

Ben Kur'an bu olayı tam anlamıyla izah ediyor demiyorum.Sadece ima ediyor.Bir ufuk açıyor.Belki o dönemde insanlar pek anlamadılar bunu.Kimbilir.

Sitelerde Paylaş

Senin kitabındaki göreliliğin hatalı olduğunu Müslim psychist'in bir başlığında açıkladım.

Cevapta gelmedi,

Başlığı kafe'ye alıyorum.

Anlaşıldıki sen Kuran tartışacaksın. Ama tam dini bir konu olmadığı için foruma da almayacağım.

cevabının linkini atabilirmisin haberim yok bir cevap verdiğinden

Sitelerde Paylaş

Ben Kur'an bu olayı tam anlamıyla izah ediyor demiyorum.Sadece ima ediyor.Bir ufuk açıyor.Belki o dönemde insanlar pek anlamadılar bunu.Kimbilir.

Haklı olabilirsin. Direk saniyesine kadar verecek hali yok. Hani zamandan mekandan münezzeh idi?

Sitelerde Paylaş

Haklı olabilirsin. Direk saniyesine kadar verecek hali yok. Hani zamandan mekandan münezzeh idi?

Öyle zaten.Fakat melekler gibi varlıklar değil.Sanırım onlar ışıktan bile hızlı hareket ediyorlar ve zaman onlar için bizden farklı akabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Ben olduğunu iddia etmedim ama.

Bilimadamları bile bu işlerle uğraşıyorlar.Mesaj yolluyorlar uzaya?Neden?Marslı filmlerinden çok fazla etkilendikleri için olabilir mi acaba?

Tanrıyı reddettikleri gibi uzaylıları neden reddetmiyorlar?Bir ihtimal bırakıyorlar mecburen.Neden?

Sitelerde Paylaş

O yönde iddia gelirse o yönde bakarım.

cevabının linkini atabilirmisin haberim yok bir cevap verdiğinden

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=54609&st=40

Gayette haberin var.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş şunlardan bahsediyor:

"Onlar senden o tehdit edildikleri azabı, çarçabuk getirmeni isterler. Telaşa kapılmasınlar, Allah vâdinden asla dönmez. Bilin ki Rabbinizin ölçüsüyle bir gün sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir." (Hacc, 47)

"Sonra bütün bu işler, sizin hesabınızla bin sene tutan bir günde O’na yükselir." (Secde, 32/5)

"Melekler ve Ruh/ Cebrâil, O’nun Arşına miktarı elli bin sene olan bir günde yükselirler" (Meâric, 70/4)

Bu yukarıdaki öyle büyük, ulu, ulaşılmaz bla bla .. ki ohooo 1000 yıldır, 50000 yıldır falandır filandır diye kafadan atmasyonlar bilim değildir.

Bu lakırdılar olsa olsa 'adam öyle zengin ki bir akşam yemeğine 5000 dolar harcamaya acımıyor' kabilinden dedikodu sınıfına girer.

Bu arada ben hala müslüman bir fizikçinin bir günün dünyadaki 50000 seneye denk geleceği hızı ve o hızla bir gün gidildiğinde erişilecek mesafeyi hesaplayıp tanrılarının arşının dünyaya olan uzaklığını hesaplamalarını bekliyorum. Kimse de oturup hesaplamadı şunu :(

Müslüman fizikçi bulmak veya hem fizikçi olup hem de Müslüman kalabilmek eşyanın doğasına aykırı gibi... Eğer varsa ve bu hesapları yapmıyorsa, dolaylı olarak da olsa dine destek veriyor demektir, ki bu da biraz şarlatanlıktır. Hesapları ve ayetleri dinin lehine çarpıtarak kullanıyorsa bu da tam şarlatanlıktır. Bu basit hesapları yapabilmek için fizikçi, mühendis vs. olmak da gerekmiyor, rakamlarla arası iyi olan lise hatta ortaokul mezunu olmak da yeterlidir.

Bir zamanlar iyi bir gelenelsel Müslüman olan ben, “ki bu dönemime cahiliye dönemim diyorum.” okuyup “mesleki (Makine mühendisliği), dini-felsefi, genel kültür vb.” aydınlandıkça imanım da zayıflamaya başladı ve inanca dönüştü, “ki bu dönemime de yarı cahiliye dönemim diyorum” derken sonunda dinsi-imansız oldum çıktım. Dinler konusunda en küçük bir soru işaretim yok artık, her şey net...

Demem o ki; bu hesapları “CERN: Tanrı parçacığı” konu başlığı altında nacizane ben yapmaya çalıştım ve bir özetini aşağıda 'xseddx'e yanıt olarak verirken sizin de bilgilerinize sunuyorum.

MaviPanter'in paylaştığı ayetler delilim.O ayetleri yazan ya bir deli ya da bu olaydan haberi olan biri.

Fakat siz imzamdaki 12:104 ayetini kanıtlamak için çırpınacaksınız.

O ayetler senin delilin değil, ancak yalancı şahidin olabilir ve aleyhine delil olarak kullanılabilir. İzafiyet teorisi anlaşılması en zor teorilerden birisidir ve ben de tam olarak anladığımı iddia etmiyorum. Müslümanların da genel olarak anladığını veya anlayabileceğini “istisnalara olabilir ve kuralı bozmaz” hiç sanmıyorum.

Hacc 47. "Onlar senden o tehdit edildikleri azabı, çarçabuk getirmeni isterler. Telaşa kapılmasınlar, Allah vâdinden asla dönmez. Bilin ki Rabbinizin ölçüsüyle bir gün sizin hesabınıza göre bin yıl gibidir."

Önce ayete, iniş nedenine göre kısa bir yorum getirelim

Birisi veya birileri, müşrikleri ve Müslümanları Allah ile korkuturken, onun kendilerine şah damarlarından daha yakın olduğunu söylüyor, ama kıyamet ile korkuturken müşriklerin “Hadi Allah'ına söylede şu kıyameti getirsin” gibi, sözlerine muhatap olunca “yakın dediysek o kadar da yakın demedik” dercesine “hac 47” ayetini (ve benzerlerini) indiriveriyor ve adeta ipe un seriyor.

Ayet açık; Allah'ın bir günü=İnsanların bin yılı veya Allahın 1 günü=insanların 365.000 günü.

Bizim hesabımıza bakalım:

1 yıl=365 gün;

1 gün=24 saat (Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi/bir tam tur)

Dünyanın bir yılda katettiği mesafe, yani yörünge hareketinin bir tam turu=939.000.000 km

Dünyanın yörünge hareketi hızı=108.000 km/h

Bizim zamanımız/takvimimiz bu saydıklarmızla ilerlediğine ve bizim zamanımız ile Allahın zamanı arasında 1/365.000 oranı yukarıdaki ayette belirtilen oranla endekslendiğine göre, kurandaki bu tür sayısal veri içeren ayetlerin hız,zaman ve yol hesaplarını rahatlıkla yapabiliriz.

Mesela;

Secde 5. "Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde O’na yükselir.”

Yol=hız*zaman

Yolcu: işler (Allah'ın işleri)

Yol: Yer-Arş ?

Hız: 108.000 km/h

Zaman: 1000 yıl=365.000 gün=8.760.000 saat

Yol=108.000*8.760.000

Yol=95.000.000.000 km. (Doksan beş milyar km)

Yani: Yer ile Arş (Allah katı) arası doksan beş milyar km. İmiş.

Devam edelim.

Mearic 4. “Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.”

Hız=yol /zaman

Yolcu: Cebrail

Hız: ?

Yol: 95.000.000.000 km ( yukarıda "Secde 5.” ayetinden hesaplanmıştı.)

Zaman: 50.000 yıl=18.250.000 gün = 438.000.000 saat

Hız=95.000.000.000/438.000.000

Hız=217 km/h veya 5205 km/gün veya 1.900.000 km/yıl

Yani; Cebrail, 1200 km/h olan ses hızının bile çok altında hareket edebiliyor. Oysa, insanlar bile yarattıkları araçlarla ses hızını çoktan aştılar... En az ışık hızında olması gereken Cebrail'in hızının gülünçlüğüne bakar mısınız?

Bunu ışık hızıyla (9,5 trilyon km/yıl) kıyaslayalım ve komediyi daha iyi görelim .

Cebrail'in hızı / Işık hızı = 1.900.000 / 9.500.000.000.000.000 = 0,0000000002

Yani; ışık hızında hareket etse bile ayet getirmesi imkansız olan Cebrail'in hızı, ışık hızının on milyarda ikisi kadar.

Her Müslüman bilir ki, Allah katı yani arş maddi alemin ötesindedir (ki manevi alem de cinler, melekler ve Allah katı “Arş” olmak üzere, üç kat olarak kabul edilir.), gene her Müslüman bilir ki, Cebrail ayet getiren melektir.

Söylermisiniz sayın Müslimler, Cebrail, bu zavallı hali ve hızıyla nasıl ayet getirmiş olabilir? Bu yolculuğun (yukselmenin) bi de 50.000 yıllık dönüşü (alçalması) olduğunu hatırlatırım...

Hesaplarımı ve yorumlarımı çürütecek, sorularıma yanıt verebilecek Müslim babayiğitler arıyorum ama henüz bulamadım, belki bu sefer bulabilirim...

NOT: Hesaplar Newton mekaniğine göre yapılmıştır. Einstein mekaniğine göre hesap yapmak benim harcım değil, yapabilen varsa buyursun yapsın.

Allah ve/veya Muhammed, değil Einstein mekaniği, Newton mekaniğinden haberdar olsa(lar) bu kadar saçmalamaz(lar)dı.

İzafiyetçi Müslimlere yardımcı olmak üzere...

Cebrail (Allah, arş vs.) ve izafiyet :)

Cebrail'in Arşa yükselmek için ayağını yerden (referens noktasından) kestikten bir saniye sonraki duruma kısa bir göz atalım:

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı referans noktası yaklaşık 500 metre doğuya kaydı Dünyanın güneş etrafında dönmesinden dolayı referans noktası (saat istikametinin tersi yönde) 30 km. yer değiştirdi.

Güneşin kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı referans noktası yaklaşık 20 km. yer değiştirdi.

Güneşin samanyolu galaksisi merkezi etrafında dönmesinden dolayı referans noktası yaklaşık 220 km. yer değiştirdi.

Galaksimizin evrenin merkezi etrafında dönmesinden dolayı referans noktası X km. yer değiştirdi.

Galaksiler her saniye birbirlerinden uzaklaşıyorlar ve bu yayılma hızı en dıştaki galaksi ve yıldızlarda ışık hızına yakın ve bunlara göre referans noktası yaklaşık 300.000 km yer değiştirdi.

Buyurunuz, gerici-ilerici, gelenekçi-yenilikçi bilumum Müslimler... Sabit dünya ile sabit arş arası olan ve Cebrail'in, 217 km/h'lik sabit hızla 50.000 yılda alabildiği sabit yolun/uzaklığın "ki 95.milyar km" ve bu yolla ilgili hız ve zamanın izafiyetini hesaplı ve kitaplı olarak izah ediniz.

Detaylar :

http://www.ateistfor...00#entry1038023

http://www.ateistfor...20#entry1038205

Sitelerde Paylaş

Birşey sorabilirmiyim yolu nasıl hesapladın arşın mesafesini yani, matemetik bilmem ama ortada kabak gibi bir hata olduğunu seziyorum.

hesaplama yöntemi; işkembe formülü...

sen nasıl bilmiyorsun bunu atılan çok popüler bir metot, hertürlü çıkmazda direk sonuca ulaştırır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...