Jump to content

Kuran'da Zina Ayetleri

Recommended Posts

İddianızı neye dayandırıyorsunuz? İddianızın temeli; olsa olsa methodu mu, vicdanıma sığsa sığsa böyle sığar tesellisi yöntemi mi?

Hadi diyelim sizin dediğiniz gibi olsun. Kadın bir kez zina suçu işledi diye önüne gelenin kadına zina iftirası atması ve cezasız kalması sizce adil mi?

Kitaptan baktım.Kelimenin anlamı öyle.

Zina edip bundan utanmayan bir insan bu söylentilere aldırış etmez ki zaten.Fakat iftiralar ciddi ise iftira kapsamında değerlendirilip ceza verilir.

Bu arada belirteyim ben hukukçu değilim,pek anlamam hukuktan. :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kitaptan baktım.Kelimenin anlamı öyle.

Zina edip bundan utanmayan bir insan bu söylentilere aldırış etmez ki zaten.Fakat iftiralar ciddi ise iftira kapsamında değerlendirilip ceza verilir.

Bu arada belirteyim ben hukukçu değilim,pek anlamam hukuktan. :D

Ayet o kadar açık iken siz hangi cesaretle iffetsiz bir kadına atılan zina iftirasını cezalandırmaya kalkarsınız? Araf 36'dan korkmaz mısınız?

Not: Konumuz doğrudan hukuk aslında, kitabı yazanların hak hukuk bilmezliği :D

Sitelerde Paylaş

Ayet o kadar açık iken siz hangi cesaretle iffetsiz bir kadına atılan zina iftirasını cezalandırmaya kalkarsınız? Araf 36'dan korkmaz mısınız?

Not: Konumuz doğrudan hukuk aslında, kitabı yazanların hak hukuk bilmezliği :D

Bu mantıkla Kur'an'da bahsedilmeyen hiçbir şeye ceza veremeyiz.

Hukuk bilmiyorum dedim ama bunu anlamak için fazla bir şey bilmeye gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Hukuk alanında yaptığı bir düzenlemeyi konuşuyoruz, insanlara 100 sopa 80 sopa vurduran hükümleri. Tam da hukukun ve vicdanın alanı.

Neyse devam edelim

Aşağıdaki ayet hangi suçla ilgilidir? Çünkü çok farklı şekilde tercüme ediliyor. Sizce bu ayetteki suç fuhuş mudur, zina mı yoksa eşcinsellik mi?

Nisa 15- Kadınlarınızdan fuhuş yapanların aleyhinde olmak üzere içinizden dört şahid tutun. Eğer şehadet ederlerse, onları, ölüm alıp götürünceye veya Allah onlara bir yol kılıncaya kadar evlerde alıkoyun.

tarihinde kafa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hukuk alanında yaptığı bir düzenlemeyi konuşuyoruz, insanlara 100 sopa 80 sopa vurduran hükümleri. Tam da hukukun ve vicdanın alanı.

Neyse devam edelim

Aşağıdaki ayet hangi suçla ilgilidir? Çünkü çok farklı şekilde tercüme ediliyor. Sizce bu ayetteki suç fuhuş mudur, zina mı yoksa eşcinsellik mi?

Nisa 15- Kadınlarınızdan fuhuş yapanların aleyhinde olmak üzere içinizden dört şahid tutun. Eğer şehadet ederlerse, onları, ölüm alıp götürünceye veya Allah onlara bir yol kılıncaya kadar evlerde alıkoyun.

fuhuş

Sitelerde Paylaş

Sn xseddx, sadece ikimiz yazıyoruz özel vurgulamak istediğiniz birşey yoksa her seferinde yazımı alıntılamazsanız sevinirim.

1) Bir adamın karısının fuhuş mu yapması da kötüdür yoksa bir kez zina yapması mı?

2) Niçin zinaya çok daha ağır veya daha doğrusu net ceza öngörülmüş? Fuhuş için ise keyfe keder ceza öngörülmüş?

3) Fuhuş suçlaması ise zina suçlaması gibi ayrıntılı düzenlenmemiş? Yani fuhuş iftirası atmanın cezasına hiç değinilmemiş?

Not: Bu arada ben fuhuş olduğu konusunda emin değilim.

Nisa 16 - Sizlerden fuhuş yapanların, her ikisine eziyet edin. Eğer tevbe ederler de ıslah olurlarsa artık onlardan vazgeçin. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

tarihinde kafa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1-Fuhuş yapması(bana göre)

2-Bence ev hapsi(karantina) daha ağır bir ceza.

Zinanın cezasında da bu esneklik var:

4:16 Sizden zina işleyen çifti cezalandırın. Tevbe edip düzelirlerse onlardan vazgeçin. ALLAH yönelişleri kabul edendir, Rahim'dir.

Sitelerde Paylaş

1-Fuhuş yapması(bana göre)

2-Bence ev hapsi(karantina) daha ağır bir ceza.

Zinanın cezasında da bu esneklik var:

4:16 Sizden zina işleyen çifti cezalandırın. Tevbe edip düzelirlerse onlardan vazgeçin. ALLAH yönelişleri kabul edendir, Rahim'dir.

Yazdığınız ayet Nisa 16'dır. Yani Nisa 15'in devamı :D

Nisa 15 fuhuş iken Nisa 16'yı nasıl birden zina yaptınız? :D

Sitelerde Paylaş

Yazdığınız ayet Nisa 16'dır. Yani Nisa 15'in devamı :D

Nisa 15 fuhuş iken Nisa 16'yı nasıl birden zina yaptınız? :D

Özür diliyorum çevirilerin bazılarında zina bazılarında fuhuş yazdığı için bir yanlışlık yaptım.

Zina cezası ile ilgili ayetlerin devamında şu ifade bulunuyor:

24.5. Bununla birlikte, bundan sonra tevbe edip kendilerini düzeltenler için ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Sitelerde Paylaş

Özür diliyorum çevirilerin bazılarında zina bazılarında fuhuş yazdığı için bir yanlışlık yaptım.

Zina cezası ile ilgili ayetlerin devamında şu ifade bulunuyor:

24.5. Bununla birlikte, bundan sonra tevbe edip kendilerini düzeltenler için ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Rica ederim, sadece takıldım.

Evet bu ayetin öncesi ayet aşağıdadır.

24.4 -Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu isbat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkârdırlar.

Yani 80 sopayı vurun ama tövbe ederse belki öbür tarafta bağışlarım ayetidir. Kısaca verilecek ceza konusunda en ufak esneklik yoktur. İtirazınız var mı?

Not:Yarın devam ederiz, yaşlı adamı fazla yormayın

Sitelerde Paylaş

Sn xseddx,

Yazdığınız cümledeki hataların hangisini düzelteceğimi şaşırdım, onun yerine aşağıdaki tespitleri yazayım, itirazınız varsa alayım.

1) Tanrınızın hükmü gayet net ve amir hüküm niteliğinde, canı isteyen öyle canı isteyen böyle uygulayamaz. Biz burada zaten hangi devletin nasıl uygulayacağını da konuşmuyoruz.

2) İsteyen istediği gibi uygular diyerek tanrınızın emrine karşı geliyorsunuz hatta onun ayetine karşı büyükleniyorsunuz.

3) Tanrınız herhalde derdini anlatabilecek kapasiteye sahiptir. Üzerinde bu kadar cümle kurduğu, hüküm ortaya koyduğu bir konuda muğlaklık olmamalı diye düşünüyorum.

4) Sizin dediğiniz gibi olsa ve tövbe cezayı ortadan kaldırsa kendinizi Allah yerine koymuş olursunuz. Çünkü tanrınız ne diyor

"24.5. Bununla birlikte, bundan sonra tevbe edip kendilerini düzeltenler için ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir."

Yani bağışlayan Allah'mış. Siz nasıl olurda Allah'ın bağışlayıp bağışlamadığını bileceksiniz ve buna dayarak sopa cezasını bağışlayacaksınız?

Sonuç olarak, 80 sopa veya 100 sopayı bağışlamaya kalkan kafir olur. Aman dikkatli yazın, kötü yazılmış, önü arkası düşünülmeden kaleme alınmış bir metni kurtaracağım diye inandığınız dinden küfre düşerek çıkmayınız lütfen.

Tanrınızın şakaya gelir tarafı yok, özellikle sözlerini inkar eden, büyüklenenlere, çarpıtanlara karşı sonsuz cehennemi hazırlamış bir tanrı.

Sitelerde Paylaş

Kur'an bize yol gösteriyor.Kadına uygulanan ceza -aksi belirtilmedikçe- erkeğe de uygulanabilir.Birisi yazsaydı daha mantıklı olabilirdi haklısın fakat başka sebepleri olabilir bunun.Hemen kestirip atmak anlamsız olur.

Burada devletlerin uygulayacağı hükümleri konuşuyoruz.Öyle anlayıp bu cezayı bir tevbeye mahsus iptal edebilir devlet.İsteyen ise etmez.

Sitelerde Paylaş

1) Koskoca kainatı yaratan tanrı, senin uygulanabilir dediğin şeyi bilerek yazmamış ama siz hala uygulayabilirim diye iddia ediyorsunuz. Hem tanrınıza hakaret ediyorsunuz hem de tartışmayı yokuşa sürüyorsunuz. Sizin Kuran'ın hükümlerine saygı gduymadığınızı, umarsamadığınızı düşünüyorum. Koskoca tanrının emirlerini isteğinize göre değiştiriyorsunuz.

2) Sizin devlet dediğiniz şeylerin tanrınızın yanında böcek kadar hükmü yoktur. Burada tanrınızın hükümlerini ne emrettiğini tartışıyoruz. Onun için kimin neyi nasıl uygulayabileceği konusunda varsayımlarınızı değil tanrınızın hükümlerinin reel sonuçlarını tartışın lütfen. Devlet de siz de Allah'ın 100 sopa vurun, 80 sopa vurun, tövbe ederse ben affederim dediği hükmü, devleti Allah yerine koyarak uygulatmamaya kalkmanız beni gerçekten şaşırtıyor. Müslüman olduğunuzdan emin misiniz?

3) Tanrınızın bu çelişkili, hak hukuk bilmez ayetleri niçin yazdığını öngörmek zor değil. Aşağıda bu zina ayetlerinin "indirilmesine" sebep olan olayı okuyunuz ve Muhammed'in ihiyacına göre önü arkasını düşünmeden ayet "indirmesinin" bugün sizleri nasıl zor duruma soktuğunu lütfen görünüz.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=45350

Not:Daha zina ayetlerinin yol açtığı hukuksuzluklara girmedik, buna başladığımızda hangi ayetleri nasıl inkar edeceğinizi merak etmeye başladım.

Sitelerde Paylaş

İnkar ettiklerinizi yukarıda yazdım. Neyi inkar ettiğiniz açıkken ve size sorulan sorular veya yorumlarınıza getirilen eleştiriler belliyken niçin bunları açıklığa kavuşturmaya çalışmıyorsunuz?

Üstelik daha kritik konulara da girmedik, hak bilmezliğin, hukuk bilmezliğin zirve yaptığı örnek olaylarla zina ayetlerini ele aldığımda ne yapacaksınız? Yine kendinizi tanrınızdan akıllı konuma getirip ayetleri yok mu sayacaksınız?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...