Jump to content

MÜSLÜMAN arkadaşlar bir şöyle düşünmeye ne dersiniz ?

Recommended Posts

Müslüman arkadaşlar ateistlere hep şöyle der, kuran allahın eseri, allahın kitabı, sizde ona inanmadığınız, inkar ettiğiniz için allah sizi yargılayacak sizden hesap soracak diye.

Şimdi bende diyorum ki? birde olaya şöyle bakalım;

öldükten sonra allah belkide sizden hesap soracak, size diyecek ki, mustafa yada hasan, ben size görecek bir göz vermedim mi? size düşünecek bir beyin vermedim mi? size sorgulayacak bir akıl ve vicdan vermedim mi?

peki siz ne yaptınız? bu size verdiğim yetileri kullanarak hayat yolunuzu belirleyeceğinize, siz gittiniz

benden olduğu söylenen, insan yazımı, içinde bir sürü saçma sapan şey olan uyduruk bir şeye inandınız, onlara göre hareket ettiniz dese,

siz buna ne cevap verirdiniz ????

sonuçta elimizde Allahtan olduğu söylenen kitap, öyle gökten inmiş, bu dünyada eşi benzeri olmayan bir kumaş veya bu dünyada bulunmayan özel bir tür kalemle yazılmış bir şey değil. üstünde allahın imzasıda yok?

elimizdeki adına kuran denen kitap bildiğimiz insan icadı kağıda ve insan icadı kalem ve mürekkeple yazılmış, üstelik insan eli ile kaleme alınmış bir kitap..

şimdi biz allah vardır diyen, bunu allah yazdı diyen her kitabı kesin Allahtan mıdır diye inanacağız?

bence sorduğum soruyu bir düşünün derim, çok şey kaybetmezsiniz.

nede olsa allahın size verdiği düşünme yetisini kullanacaksınız..

yoksa tanrının diğer canlılardan, hayvanlardan farklı olarak o beyni, zekayı, aklı size boşu boşuna mı verdiğini sanıyorsunuz???

Sitelerde Paylaş
  • İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

özünde çok güzel bir soru sordun. sanırım bunun temelinde insan türünün uydurduğu tanrılar veya dinlerden hangisinin gerçek olduğunun bizce büyük bir yaratıcı çelişkisi olduğunu gösteriyor. onlara göre ise doğduğu çevre ne dediyse o olan bir olgu. sorgulamak onların "kitabında" yazmaz.

bizler düşünen insanın çok kolay bazı şeyleri görebileceğini söylüyoruz ancak kendini bir doğrultuda sabitleyen kişiler için imkanı olamayan bir durum, zaten inandıkları kitaplar cilt cilt sorgulamamayı öğretiyor.

düşündürücü ve bir okadarda zekice sorunuz için teşekkür ederim keskinSİRKE.

Sitelerde Paylaş

özünde çok güzel bir soru sordun. sanırım bunun temelinde insan türünün uydurduğu tanrılar veya dinlerden hangisinin gerçek olduğunun bizce büyük bir yaratıcı çelişkisi olduğunu gösteriyor. onlara göre ise doğduğu çevre ne dediyse o olan bir olgu. sorgulamak onların "kitabında" yazmaz.

bizler düşünen insanın çok kolay bazı şeyleri görebileceğini söylüyoruz ancak kendini bir doğrultuda sabitleyen kişiler için imkanı olamayan bir durum, zaten inandıkları kitaplar cilt cilt sorgulamamayı öğretiyor.

düşündürücü ve bir okadarda zekice sorunuz için teşekkür ederim keskinSİRKE.

bizde teşekkür ederiz.
Sitelerde Paylaş

Muhammed yalan söylemez.

Yalan söyleyemiyormuş.

O yüzden dediklerinin yanlış olma ihtimali yok.

Kendi kendini bu basit aldatmacayla kandıran adamdan empati bekleyemezsin.

Balçıkla sıvamışlar dinin her duvarını.

Güneş girmesin diye.

Ama 21. yüzyılda sıvadıkları balçıklar beşer onar düşmeşe başlamışlar.

Bunlar da o yüzden telaşla koşuşturuyorlar her yerde.

Balçıkları yeniden sıvamaya çalışıyorlar.

Ne çektin be İslam :)

Çektin ama ömrünün sonuna geldin.

Bu yüzyıl içinde Suudi Arabistanda Mekke de içkili oteller bile olacak.

Size garanti ederim bunu.

Sitelerde Paylaş

Muhammed yalan söylemez.

Yalan söyleyemiyormuş.

O yüzden dediklerinin yanlış olma ihtimali yok.

Kendi kendini bu basit aldatmacayla kandıran adamdan empati bekleyemezsin.

Balçıkla sıvamışlar dinin her duvarını.

Güneş girmesin diye.

Ama 21. yüzyılda sıvadıkları balçıklar beşer onar düşmeşe başlamışlar.

Bunlar da o yüzden telaşla koşuşturuyorlar her yerde.

Balçıkları yeniden sıvamaya çalışıyorlar.

Ne çektin be İslam :)

Çektin ama ömrünün sonuna geldin.

Bu yüzyıl içinde Suudi Arabistanda Mekke de içkili oteller bile olacak.

Size garanti ederim bunu.

Allahın ayetlerinin sonu geldiğinde bizimde sonmuz gelmiş demektir.
Sitelerde Paylaş

Kurandan akıl sahipleri sorumlu. kasma.

bence tam tersi, kuran, zeka özürlü, düşünme özürlü insanlar için yollanmış.

neden bunu diyorsun diyorsan, cevap basit. al sana bir örnek

hayvanlar bile neyi yeyip neyi yememesi gerektiğini bildiği halde

onca hayvandan üstün olduğu söylenen insan neyi yiyip neyi yememesi gerektiğini bilmezde, illa bir kitap bekler.

neymiş leş eti, kan ve domuz ettini yemeyin.

görende ateistlerin leş etti ve kan yemeye meyilli sanır..

söyle bakayım hangi akıl sahibi insan leş etti yada kan yemeye mehilli olurda. allah dini tamamlamak için kuranda leş etti ve kan yemeyin der.

demekki müslümalar aptal. allah yazmasa leş ettide yiyecek kanda içecek.

bide şu domuzu sorayım sana.. leş ve kanı kuranda yazmasaydı sende yemezdin eminim

peki kuranda yazmasaydı domuz ettinin yiyilip yemmeyeceğini bilirmiyidin.

sende bunu bilecek akıl varsa. o halde neden kitaba ihtiyaç duyuyorsun.

madem akıl sahibisin, sana sorayım.. domuz etti yenir mi yenmez mi?

nedeni ile yazarsan sevinirim

Sitelerde Paylaş

bence tam tersi, kuran, zeka özürlü, düşünme özürlü insanlar için yollanmış.

neden bunu diyorsun diyorsan, cevap basit. al sana bir örnek

hayvanlar bile neyi yeyip neyi yememesi gerektiğini bildiği halde

onca hayvandan üstün olduğu söylenen insan neyi yiyip neyi yememesi gerektiğini bilmezde, illa bir kitap bekler.

neymiş leş eti, kan ve domuz ettini yemeyin.

görende ateistlerin leş etti ve kan yemeye meyilli sanır..

söyle bakayım hangi akıl sahibi insan leş etti yada kan yemeye mehilli olurda. allah dini tamamlamak için kuranda leş etti ve kan yemeyin der.

demekki müslümalar aptal. allah yazmasa leş ettide yiyecek kanda içecek.

bide şu domuzu sorayım sana.. leş ve kanı kuranda yazmasaydı sende yemezdin eminim

peki kuranda yazmasaydı domuz ettinin yiyilip yemmeyeceğini bilirmiyidin.

sende bunu bilecek akıl varsa. o halde neden kitaba ihtiyaç duyuyorsun.

madem akıl sahibisin, sana sorayım.. domuz etti yenir mi yenmez mi?

nedeni ile yazarsan sevinirim

Gercekten zor yerden sormussun

Bu tur sorularin cok citti dezavantajlari var cunku :-)

(cevap alamasin)

Sitelerde Paylaş
Allahın ayetlerinin sonu geldiğinde bizimde sonumuz gelmiş demektir.

sayın ATILAN;Nuh tufanıyla insanları boğarken..hud kavminin kökünü kazırken....semud zamanında insanları korkunç ve titreşimli bir ses ile yakalayıp diz çöktürüken....lut kavmini öldürürken.....yani geçmişte insanlar helak edilirken Allahın ayetlerinin sonu mu gelmişti......

Onların sonu gelmişti de Ayetlerin sonu gelmediğine göre şimdi bizi helak ederken neden sonu gelsin ki....

Yani bir fikir ileri sürüyorsunuz..ama neye dayandırdığınızı sizde bilmiyorsunuz....

vesselam...Allah;size ve senin gibi düşünen tüm müminlere öncelikle AKILLARINI KULLANABİLECEK bir meziyet versin...

Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlar ateistlere hep şöyle der, kuran allahın eseri, allahın kitabı, sizde ona inanmadığınız, inkar ettiğiniz için allah sizi yargılayacak sizden hesap soracak diye.

Şimdi bende diyorum ki? birde olaya şöyle bakalım;

öldükten sonra allah belkide sizden hesap soracak, size diyecek ki, mustafa yada hasan, ben size görecek bir göz vermedim mi? size düşünecek bir beyin vermedim mi? size sorgulayacak bir akıl ve vicdan vermedim mi?

peki siz ne yaptınız? bu size verdiğim yetileri kullanarak hayat yolunuzu belirleyeceğinize, siz gittiniz

benden olduğu söylenen, insan yazımı, içinde bir sürü saçma sapan şey olan uyduruk bir şeye inandınız, onlara göre hareket ettiniz dese,

siz buna ne cevap verirdiniz ????

sonuçta elimizde Allahtan olduğu söylenen kitap, öyle gökten inmiş, bu dünyada eşi benzeri olmayan bir kumaş veya bu dünyada bulunmayan özel bir tür kalemle yazılmış bir şey değil. üstünde allahın imzasıda yok?

elimizdeki adına kuran denen kitap bildiğimiz insan icadı kağıda ve insan icadı kalem ve mürekkeple yazılmış, üstelik insan eli ile kaleme alınmış bir kitap..

şimdi biz allah vardır diyen, bunu allah yazdı diyen her kitabı kesin Allahtan mıdır diye inanacağız?

bence sorduğum soruyu bir düşünün derim, çok şey kaybetmezsiniz.

nede olsa allahın size verdiği düşünme yetisini kullanacaksınız..

yoksa tanrının diğer canlılardan, hayvanlardan farklı olarak o beyni, zekayı, aklı size boşu boşuna mı verdiğini sanıyorsunuz???

Merhaba,

Benim algıladğım kadarı ile ( hep böyle başlıyorum çünkü anladığım üzerine konuşabilirim )

Kuran, göz ile bir metinden okuma yapmak değil. Yani Kur'an denilen şeyi, gözünüzle bir metni takip ederek algılayamazsınız. Kelime anlamı olarak toplayarak okunan anlamına gelen bu kavram aklın ile varlıktan okuma yapmayı işaret etmekte. Dolayısıyla Kuran ( okuma ) yapmak için aslında bir kitaba ihtiyaç yok. Aklını kullanıp, tabiatı doğru hükümlendiren kimse Kuran/okuma yapmış oluyor. Daha doğrusu yaşamda her insan Kuran okuyor. Fakat okuduğu Kuran'ı açığa çıkaramıyor. Bizden asıl istenen onu açığa çıkarabilmek. Çünkü zaten herkes Kuran'dan sorulacak zaten. Ve kimse ben Kuran okumadım gibi bir cümlenin ardına gizlenemeyecek. Çünkü bu isim özenle seçilmiş bir isim. Her kişi zaten aklı ile varlıktan okuma yapıyor. Ancak doğru okumayı açığa çıkarmıyor. Çünkü işine gelmiyor ...

Bu nedenle konu başlığında ki soru kısmen haklı ve kısmen karavana olan bir soru. Çünkü Allah'ın soracağı Kuran için itiraz edilebileceğini sanmıyorum. Mantık olarak düşünürsek mantıklı değil. Başka ne sorabilir ki ?

Sitelerde Paylaş

Sanki insanlığa bir bardak su vermişler gibi müslümanlaırn ahkam kesmesine hasta oluyorum.

Mükemmelleştirmeye çalışmayın hiç.

Bu yanlış biliniyor, bu gerçek islam değil vs boşuna bahane uydurmayın.

Millet sizin ciğerinizi biliyor.

Şurada yazılan en insancıl müslüman yazısında bile asla iyilik ve güzelliğe vurgu yapılmıyor.

Varsa yoksa iyilik ve güzellik kuran deniyor.

Bir bakıyorsun kurana, 1.5 milyar adam perişan vaziyette.

Petrolleri olmasa birbirlerini kesip yiyecekler.

Coğrafyasından deseniz o da olmuyor.

Aynı coğrafyadaki hristiyana ermeniye süryaniye bakıyorsunuz efendi efendi oturuyor.

Hristiyanın egemen olduğu topraklara bakıyorsunuz. Yine mütevazi ve saygılılar.

Bakın 12 yıldır Türkiyeyi dindar bir parti yönetiyor.

Adam 12 yıldır muhalefettekilerin hiçbir isteğine kulak vermedi.

Dünyanın en gaddar oluşumu Naziler bile yapmaz bunu.

Şimdi bir tane de Mısırda ve Libyada başladı.

Aynı ilke.

Yahu gelip daha ne yalan konuşuyorsunuz?

Hümanist ütopyalar niye üretiyorsunuz?

belli ki bu dinde ve kitabında sorun var.

İnsan üretmiyor.

Başka bir şey üretiyor.

Yalan dolan peşindeler.

Kılıf uydurma.

Kılıf uydurma refleksi bir kere haksız olduğunun baştan itirafı gibi bir şey.

Birisi bana dese ki Ateistler şöyle, Ateistler böyle.

Benim ona mantık olarak ne demem lazım?

O beni bağlamaz ben buyum derim.

Doğrusu da bu.

Şimdi bunlar ne diyor?

Onlar yanlış yapıyor doğrusu bu.

Şimdi kuran ve islamın genelini kapsayacak şekilde bir bahane üretimi var.

Yani belli ki bir şeyin askeri ve propoganda yapıyor.

Benim müslümanlığım budur, diğerlerini bilemem demiyor hiçbiri.

Hepsi gerçek islam şu, gerçek islam bu diyor.

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış.

Bunlar da insanlığa açlar ya, o yüzden kendilerini barış ve gülücük dağıtan bir ambarın ortasında sanıyorlar.

Yok olduğunu gömüyorlar. Kabul edemiyorlar. Çünkü kıçlarını ateşten korumaya çalışıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Bence kişinin kendini bir şeye ait olduğunu beyan etmesi, kişinin o şeye ait olmasına yeterli değildir. Elbette o şeyin şartları yerine geldiğine bu aidiyet söz konusu olabilir.

Devleti kim yönetiyor, kim yönetmiyor ben çok ilgilenmiyorum. Hiçbir zaman doğru kişilerin yönettiğine inanmadım da. Ancak şu söylediğinize yorum yapmak isterim.

Bakın 12 yıldır Türkiyeyi dindar bir parti yönetiyor.

Adam 12 yıldır muhalefettekilerin hiçbir isteğine kulak vermedi.

Dünyanın en gaddar oluşumu Naziler bile yapmaz bunu.

Şimdi bir tane de Mısırda ve Libyada başladı.

Aynı ilke.

Harun ve Musa için şu ifade kullanılır. ''Melekeyni'' Sonra ki eyn takısı iki anlamı verir. Yani iki melek. Bunlar başka yerlerde iki melik olarak işaret edilir. Bu ikisi için bu terimin kullanılması bence güzel bir seçimdir. Çünkü bir devleti yönetenler ancak bu sıfata istinaden yönetimde bulunabilirler.

Şahsen, şeffaf, saydam meleklere inanmam. Ancak melek tanımı içinde doğru tanımlamalarda var. Melekler bir işe nefis katmazlar. O işi olması gerektiği gibi yaparlar. Böyle tanımlamaları olan bir kitapta ki yönetici çerçevesi içinde ben yaptım oldu diyen bir yönetici tanımı yoktur. Dışarda var olması onu bu kitabın tanımlamış olduğu daireye almaz. Devleti Melik olan yönetir. O işini nefsine göre değil, olması gerekene göre yönetir. Bana göre harika bir kelimedir bu seçim.

Sitelerde Paylaş

Bence kişinin kendini bir şeye ait olduğunu beyan etmesi, kişinin o şeye ait olmasına yeterli değildir. Elbette o şeyin şartları yerine geldiğine bu aidiyet söz konusu olabilir.

Devleti kim yönetiyor, kim yönetmiyor ben çok ilgilenmiyorum. Hiçbir zaman doğru kişilerin yönettiğine inanmadım da. Ancak şu söylediğinize yorum yapmak isterim.

Harun ve Musa için şu ifade kullanılır. ''Melekeyni'' Sonra ki eyn takısı iki anlamı verir. Yani iki melek. Bunlar başka yerlerde iki melik olarak işaret edilir. Bu ikisi için bu terimin kullanılması bence güzel bir seçimdir. Çünkü bir devleti yönetenler ancak bu sıfata istinaden yönetimde bulunabilirler.

Şahsen, şeffaf, saydam meleklere inanmam. Ancak melek tanımı içinde doğru tanımlamalarda var. Melekler bir işe nefis katmazlar. O işi olması gerektiği gibi yaparlar. Böyle tanımlamaları olan bir kitapta ki yönetici çerçevesi içinde ben yaptım oldu diyen bir yönetici tanımı yoktur. Dışarda var olması onu bu kitabın tanımlamış olduğu daireye almaz. Devleti Melik olan yönetir. O işini nefsine göre değil, olması gerekene göre yönetir. Bana göre harika bir kelimedir bu seçim.

Yani o yoruma bunu cevap veriyorsan resmen dalga geçiyorsun demek :)

Sitelerde Paylaş

Yani o yoruma bunu cevap veriyorsan resmen dalga geçiyorsun demek :)

Ben sadece alıntılatığım kısım için düşüncemi söyledim. Bunu belirttim de ''Ancak şu söylediğinize yorum yapmak isterim'' dedim. Yani sadece devleti yöneten kişinin özelliği için bir parantez açtım. Yazının geneline cevap vermedim.

Sitelerde Paylaş

Ben sadece alıntılatığım kısım için düşüncemi söyledim. Bunu belirttim de ''Ancak şu söylediğinize yorum yapmak isterim'' dedim. Yani sadece devleti yöneten kişinin özelliği için bir parantez açtım. Yazının geneline cevap vermedim.

Devleti yönetene melek dedin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...