Jump to content

Ayşe 9 yaş hadisi..

Recommended Posts

Muhammed'in Ayşe ile Ayşe 6 yaşında iken nikah kıyıp 9 yaşında gerdeğe girmesi çoğu İslam tarihi ve güvenilir diye tabir edilen hadis kaynaklarında sabittir.

İslam peygamberi Muhammedi eleştirmek için çok kullanılan malzemelerden bir taneside budur. Tüm zamanlara ve kültürlere gönderil(miş) diye nitelendirilen Kuran'ın ileticisinin kendinden yıllarca küçük bu kızla evlenmesinin, eğer olayı yaşandığı tarihin koşulları altında değerlendirecek olursak, pek de eleştirilecek bir yanı yok. Hadisenin yaşandığı dönemde ortalama insan ömrü 35-40 yaş arasında idi ve kadınların bugün kü gibi sosyal güvencesi ve bir yerde iş bulup sabit bir gelir elde etme şansı yoktu. Bundan ziyade Arap yarımadası coğrafi konumu itibariyle sıcak bir bölge olduğundan enzim faaliyeti maxsimum olup kız çocukları daha erken yaşlarda buluğ çağına erişir ve hamile kalabilirlerdi. Bir kadının mümkün olduğunca çok hamile kalıp çok çocuk sahibi olması gelecekte ona bakacak kişiler gerektiğinden önemliydi. Çünkü bebek ölüm oranları bugünküne nispeten çok daha fazlaydı.

Olayı zamanının şartları içinde değerlendirdiğimiz de Muhammedin yaptığının meşru olduğunu düşünüyorum. Ha derseniz ki tüm zamanlara ve tüm zamanların insanlığına gönderildiği iddaa edilen kitabın peygamberinin bu hareketi yapması doğru mu diye, elbette hayır, asla tasvip etmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Öncelikle Peygamberimiz Hz Aişeye evlendikten 2 yıl sonra yaklaşmıştır.Ayrıca o zamanki yaş kavramıyla şimdiki aynı değildi.10-11 yaşlar gençlik kabul ediliyordu.Bugün nasılki avrupadaki 12-13 yaşındaki kızlarla türkiyedekiler arasında fiziki fark varsa o zamanda öyleydi.Ayrıca bir Peygamberin Hanımı olmak ve sonsuza kadar bütün müslümanların annesi olması şerefine erişti.Ne mutlu Ona

Sitelerde Paylaş
Öncelikle Peygamberimiz Hz Aişeye evlendikten 2 yıl sonra yaklaşmıştır.Ayrıca o zamanki yaş kavramıyla şimdiki aynı değildi.10-11 yaşlar gençlik kabul ediliyordu.Bugün nasılki avrupadaki 12-13 yaşındaki kızlarla türkiyedekiler arasında fiziki fark varsa o zamanda öyleydi.Ayrıca bir Peygamberin Hanımı olmak ve sonsuza kadar bütün müslümanların annesi olması şerefine erişti.Ne mutlu Ona

Tuhhhh sizin ahlak anlayisiniza vahsiler. Yahu, hadi diyelim 13 olsun; be kardesim. 13 yas cocuk yasidir alooooo. 13 yasindaymista, yok arap collerinde kizlar cabuk buyurmuste, muho iki yil sonra ayseyi halletmiste, adamin asabini bozmayin, ne yazdiginiza dikkat edin pedofiller. serefsizler.

Bu yazimdan dolayi bana verilecek her cezayi kabul ediyorum.

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kadınların bugün kü gibi sosyal güvencesi ve bir yerde iş bulup sabit bir gelir elde etme şansı yoktu.

o zamanlar, muhammed!den sonra arap yarımadasındaki en güçlü kişi olan ebu beki'in kızı aişe'nin mi sosyal güvencesi yoktu??

keh keh keh:D

yaw başka kılıf bulun başka :D şunun altını da bi çizip itiraf edin, islamcılar pedofiliktir.. :D

Sitelerde Paylaş
Tuhhhh sizin ahlak anlayisiniza vahsiler. Yahu, hadi diyelim 13 olsun; be kardesim. 13 yas cocuk yasidir alooooo. 13 yasindaymista, yok arap collerinde kizlar cabuk buyurmuste, muho iki yil sonra ayseyi halletmiste, adamin asabini bozmayin, ne yazdiginiza dikkat edin pedofiller. serefsizler.

Bu yazimdan dolayi bana verilecek her cezayi kabul ediyorum.

Sevgili kutsalyaratik:

Uzakdoğuda ondan daha küçük kızları bırak nikahlamak, pazarlıyorlar biliyormusun. Çok zoruna gidiyorsa bu durum onlarla da mücadele etsene. Üstelik athetürk çok objektif bir şekilde yaklaşmış, tarihsel süreci de gözönünde bulundurarak.

Ya birde en çok şuna hayret ediyorum. Peygamberle ilgili o kadar çok fantaziniz var ki, sanki onun yanındaymışsınız gibi anlatıyorsunuz, o yapmışda siz görmüş gibi, ama biz gerçekleri kurandan önünüze koyunca büyüklere masallarrrrrr diyorsunuz. Hadi canım sende.... :P

Hadi sende sevgiyle kalasın, yaratık maratıksın ama yaradılanı severim yaradandan ötürü....

Sitelerde Paylaş
Pardonda hangi konuda ahlaka uygun konuşuyorlarki.Dikkat et buda Peygamberimizle ilgili.Birazdan hakaretler başlar.

O zaman ne diye duruyorsun burda, çek git. Uğraşma bunları Allah'ın izniyle ancak kendileri değiştirir.

Sitelerde Paylaş
Sevgili kutsalyaratik:

Uzakdoğuda ondan daha küçük kızları bırak nikahlamak, pazarlıyorlar biliyormusun. Çok zoruna gidiyorsa bu durum onlarla da mücadele etsene.

uzakdoğulular, "haram aylar cıkınca şintoist olmayanları öldürünüz" diyorlar mı?? :D

Sitelerde Paylaş
Berguzar dediklerinden dolayi simdi herkez Muhammedin serefsizligini kabul etmek zorundami yani? Birak sen asya orneklerini. Burda Islam tartisiliyor.

1400 yıl önce gününün şartlarına göre yaşamış birinin yaşadığı beşeri ilişkileri tartışmak insanlığa birşey katacaksa buyur tartış, ya da benim dediğim öneriyi yap da insanlık, bugünkü insanlık biraz nasiplensin. Hangisi daha mantıklı. Dünyada ne için varsın, insansan insanlık için birşeyler yapmayı erdemmi saymıyorsun, ya da ne?

Ve bunu yazmayacaktım ama sinirlendim.

Bedenim benim bedenimdir, kimse bana karışamaz, cinselliğimi istediğim gibi yaşarım diyen ateistlerle ben övünç duyuyorum, çünkü büyük bir kamu hizmeti yapıyorlar, oldumu bu söylem, nasıl, iyi mi?

Sitelerde Paylaş
1400 yıl önce gününün şartlarına göre yaşamış birinin yaşadığı beşeri ilişkileri tartışmak insanlığa birşey katacaksa buyur tartış,

evrensel kitabınız kuran'da bu ilişkiler pembe dizi gibi yayınlanıyor, demek ki kuranı da ciddiye almaman gerekiyor..

Sitelerde Paylaş
Akrep çek git diyorsun ama burda kalmanın bana herhangi bi zararı yok.Bne ateistleri gördükçe özelliklede konuşma şekillerini müslüman olduğuma bi kez daha şükrediyorum.

Senin dusunce seklini sen kendin goruyormusun? Sen bu cagda dahi 13 yasindaki bir kiz cocugunun yada erkek cocugun evlenmesini gayet normal goren bir zihniyet sahibisin. Bu ne demek simdi layda? Cocuk nedir? cocuk psikolojisi nedir? bilirmiisn? Kisaca ssoyle sorim sana sen insanmisin?

Sitelerde Paylaş
1400 yıl önce gününün şartlarına göre yaşamış birinin yaşadığı beşeri ilişkileri tartışmak insanlığa birşey katacaksa buyur tartış, ya da benim dediğim öneriyi yap da insanlık, bugünkü insanlık biraz nasiplensin. Hangisi daha mantıklı. Dünyada ne için varsın, insansan insanlık için birşeyler yapmayı erdemmi saymıyorsun, ya da ne?

Ve bunu yazmayacaktım ama sinirlendim.

Bedenim benim bedenimdir, kimse bana karışamaz, cinselliğimi istediğim gibi yaşarım diyen ateistlerle ben övünç duyuyorum, çünkü büyük bir kamu hizmeti yapıyorlar, oldumu bu söylem, nasıl, iyi mi?

1400 sene oncesinde yasamis Muhammed denen adamin ayak izinden giden ve bunada sunnet diyen bir ogretinin mensuplarinin bu devirde dahi 1400 sene oncesi kultur ve gelenekleri ile dusunmesi insanlik disi ve cehalettir. Gunumuzde layda gibi ezberci Muslumanlarin varligi buna kanittir. Simdi bile 13 yasinda bir kizi zoraki evlendirenlerde iste bu zihniyet sahipleridir.

pedofilligi tesvik eden dine gik diyemeyenler Ateistlere abuk sabuk elestiriler yoneltir, bunuda anlamis degilim.

Sitelerde Paylaş
Kimer dağda yetişen otla aynı soydan geldiğini düşünüyor?

akrep neden otlara üstü kapalı olumsuz bir özellik ithaf ediyorsun kardeşlik.

o ot ki o olmazsa olmazıdır canlı hayatının, taa besin zincirinin en alt kademesini oluşturur, o olmasa otoburlar olmaz, etinden sütünden yumurtasından yararlandığımız nice hayvanat olmaz:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...