Jump to content

Ayşe 9 yaş hadisi..

Recommended Posts

• İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ÖYle yazılar yazıyorsunuzki sanki islam onu emrediyormuş gibi konuşuyorsunuz...

Yok böyle bir şey...

İslamda kız çucuklarını şu yaşa gelmeden evlendirin diye bir emir yok.

Ama buluğa ermiş olanların evlendirilmesine de bişey dememiş...

Her şeyi devletten beklemeyin artık...

Emretmez ama sünnet yapar, teşvik eder, hoş gösterir, mazur gösterir... Bunlar yeter de artar bile... Biraz insaflı olun , tarafsız ve dışardan bakabilme yeteneğine kavuşun... Zorlayın kendinizi, adapte edin; başaracaksınız...

Sitelerde Paylaş
Atesbey,

İslam'da hadislerin bir çoğu hüküm niteliğinde..

9 yaşında bir kızla evlenilebilir ve buna alışık kültürler bu örnekten yola çıkarak evlilik yapar böyle bir realite var...

İslamda dört hukuk bilimi vardır... Bunların arasında hadis yoktur...

1- Kelam (Kur-an)

2- Sünnet

3- İcma (Alimlerin ittifak etmesi)

4- Kıyas (karşılaştırma)

Var mı hadis?

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Emretmez ama sünnet yapar, teşvik eder, hoş gösterir, mazur gösterir... Bunlar da yeter de artar bile... Biraz insaflı olun , tarafsız ve dışardan bakabilme yeteneğine kavuşun... Zorlayın kendinizi, adapte edin; başaracaksınız...

Teşvik etme de yok... TEşvik etmek için tavsiye etmesi gerekir...

Böyle bir tavsiye de yok.

Ergenlik çağına ermiş bir kimsenin kararına herkes saygı duymalıdır.

Eğer kimse razı olmuş ise bunda ne terslik var?

Sitelerde Paylaş
ÖYle yazılar yazıyorsunuzki sanki islam onu emrediyormuş gibi konuşuyorsunuz...Yok böyle bir şey... İslamda kız çucuklarını şu yaşa gelmeden evlendirin diye bir emir yok.Ama buluğa ermiş olanların evlendirilmesine de bişey dememiş...Her şeyi devletten beklemeyin artık...
Ben sana Islam´da boyle bir emir var demedim. Ancak Kuran´a gore biz erkeklerin daha aybasi olmamis subyan kiz cocuklariyla gerdege girip, bir insanlik sucu islemesinde herhangi bir sakinca yoktur. Nitekim Kuran´da aybasi olmamis kadinlara sahip olabilecegimizden bahsedilmiyor mu?

Keza sunneti uygulayip, 9 yasinda yine henuz blug cagina girmemis bir kizla da evlenebiliriz. Buna yukarida yazdigin gibi bir insan olarak senin gonlun el vermez, benim de vermez, ancak Allah, peygamber ve kitabi el verir oyle degil mi?

Simdi bizlerin gonlumuzun el vermedigi ve sapiklik olarak gordugumuz bu hadiseye Allah´in, peygamberin ve Kuran´in el verip, canak tutmasini tartismamiz cok da sasilacak bir sey degildir, hele ki bu zamanda bile bunlari yapabilecegimizi soyleyen dini icerikli kitaplar basiliyorsa....

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sünnetin; yapılıp yapılmaması kişiye bırakılmıştır.

Eğer sünnetin kaynağı hadis ise güvenilmezdir.

İşte öyle hadisler varki Sünneti farz ve hüküm mertebesinde tutar...

Muhammed'in Ayşe ile evlenmesini yadırgamıyorsan bu senin sorunun..

En yakın arkadaşının kızı kendi kavminden bir siyasal amaçta yok ortada..Kesinlikle azgın bir adamın dürtüsü..

Sitelerde Paylaş
İslamda dört hukuk bilimi vardır... Bunların arasında hadis yoktur...

1- Kelam (Kur-an)

2- Sünnet

3- İcma (Alimlerin ittifak etmesi)

4- Kıyas (karşılaştırma)

Var mı hadis?

Sünnet ne? Gerçekten bu işi bilmediğinize inanacağım ben artık... Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan birisi ancak bu cümleleri sarfedebilir... Oraya "sünnet" diye yazmış ve "hadis nerede?" diye soruyor... İnsaf et be kardeşim; biz de insanız, bizim de koronerlerimiz var; yorma bizi bu kadar...

Sitelerde Paylaş
İşte öyle hadisler varki Sünneti farz ve hüküm mertebesinde tutar...

Muhammed'in Ayşe ile evlenmesini yadırgamıyorsan bu senin sorunun..

En yakın arkadaşının kızı kendi kavminden bir siyasal amaçta yok ortada..Kesinlikle azgın bir adamın dürtüsü..

Zaten mesele orada..

Ayşe ile evlenmesini yadırgamıyorum.

Ama gerdeğe girmesini yadırgarım.

Buna da inanmıyorum zaten...

Eğer evlendi ise buluğa ermiştir diye düşünüyorum...

Hele hel yukarıdaki hadislere kesinlikle itibar etmiyorum...

Sitelerde Paylaş
Zaten mesele orada..

Ayşe ile evlenmesini yadırgamıyorum.

Ama gerdeğe girmesini yadırgarım.

Buna da inanmıyorum zaten...

Eğer evlendi ise buluğa ermiştir diye düşünüyorum...

Hele hel yukarıdaki hadislere kesinlikle itibar etmiyorum...

İşine gelene inan, işine gelmeyene inanma, kendi dinini uydur sen... Ön kabulleriniz var ve yanılıyorsunuz... Böyle tartışma konuşma mı olur kardeşim?... Önüne bilimsel makaleler, sahih hadisler, ayetler konuluyor; susup dinleyeceğinize küstah küstah "ben buna inanıyorum, buna inanmıyorum" diye ahkam kesiyorsunuz... Eğer söyleyecek başka sözünüz yoksa bari dinleyin de bir şeyler öğrenin buralarda...

Sitelerde Paylaş

bu hususta iki görüş mevcuttur

Dr. İhsan Eliaçık'ın bu konuda Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yazdığı yazıda Peygamberimiz Hz. Aişe ile 18-19 yaşında evlenmiştir. Daha sübyan (akil baliğ olmamış çocuk) bir kız ile evlenme diye bir şey asla söz konusu değil. Çünkü Araplar kızları diri diri toprağa gömen bir toplum olduklarından, yeni doğan kızların yaşlarını tutmazlardı. Kız ancak akil baliğ yaşına ulaşınca yani ay hali görmeye başlayınca adamdan sayılır ve yaşı hesaplanmaya başlanırdı. Bu durumda Hz. Aişe evlendiğinde 9 yaşındaydı demek, "Akil baliğ olalı 9 yıl olmuştu, 9 yıldır ay hali görüyordu" demektir. O devirde ortalama bir kız 12- 13 yaşında ay hali görmeye başladığına göre Hz. Aişe 18-19 yaşlarında olmuş olur.

başka hesaplar da tamı tamına bunu uyuyor. Hz. Aişe Peygamberimizle 9 yıl evli kalmıştı ve Peygamberimiz öldüğünde 28 yaşındaydı. Buradan da 18-19 yaşında olduğu ortaya çıkar. Öte yandan zaten Hz. Aişe daha önce nişanlıydı, bu nişan bozulup Peygamberimizle evlenmişti!

bir başka görüş ise

Bilindiği gibi sıcak ülkelerde kız çocuklarının büluğa erme ve gelişme yaşı soğuk memleketlere göre daha erkendir. Bugün bile Afrika ülkelerinde kız çocukları bize göre "erken/küçük" sayılabilecek yaşlarda gelişimini tamamlamakta ve evlenmektedir. Bu, yaşı ifade eden rakamdan ziyade gelişme durumuyla ilgili bir olaydır.Öte yandan eğer Hz. Peygamber (s.a.v) döneminde ve o toplumda böyle bir evlilik "anormal" olsaydı, Efendimiz (s.a.v)'in düşmanlarının bu durumu mutlaka "malzeme" olarak kullanmış olmaları gerekirdi. Ancak böyle bir şey göremiyoruz. Şayet araştırılırsa, o dönemde ve benzeri iklim özelliklerine sahip coğrafyalarda Efendimiz (s.a.v) ile Hz. Aişe (r.anha) validemizin evliliğine benzer birçok evlilik vakasıyla karşılaşılacağını söylemek yanlış olmaz.

Söz gelimi kaynaklar, (Hayber Yahudilerinden iken, Hayber'in fethi akabinde Müslüman olup Efendimiz (s.a.v) ile evlenerek "mü'minlerin annesi" ünvanını alan) Hz. Safiyye (r.anha)'nin, Efendimiz (s.a.v) ile evlendiğinde 17 yaşında olduğunu kaydeder. İlginç olan şudur ki, o, Efendimiz (s.a.v) ile evlenmeden (yani İslam'a girmeden) önce ikinci evliliğini yapmıştı. Demek ki o dönemde ve o coğrafyada kız çocuklarının bugün bize hayli "erken" gibi gelen çağlarda evlenmesinde garipsenecek bir durum yoktu.

EBUBEKİR SİFİL

Sitelerde Paylaş
Teşvik etme de yok... TEşvik etmek için tavsiye etmesi gerekir...

Böyle bir tavsiye de yok.

Ergenlik çağına ermiş bir kimsenin kararına herkes saygı duymalıdır.

Eğer kimse razı olmuş ise bunda ne terslik var?

Sünnet tavsiyedir zaten... "Ben yaptım iyi oldu" demektir... Bir peygamberden söz ediyoruz, sıradan bir insandan değil...

Sitelerde Paylaş
Sünnet tavsiyedir zaten... "Ben yaptım iyi oldu" demektir... Bir peygamberden söz ediyoruz, sıradan bir insandan değil...

Ateshbey bana bir başlıkta 32 farzdan bahsetmişti:)

Hadisler olmadan bu 32 farzı nasıl ifade edecek mesela..

Yada 5 vakit namaz nasıl kılınır neye göre?

Böyle bir çok soruyla karşı karşıya kalacak..

Sitelerde Paylaş
Ateshbey bana bir başlıkta 32 farzdan bahsetmişti:)

Hadisler olmadan bu 32 farzı nasıl ifade edecek mesela..

Yada 5 vakit namaz nasıl kılınır neye göre?

Böyle bir çok soruyla karşı karşıya kalacak..

Olsun o bulur yine bir laf pişkin pişkin... Yok bulamazsa da "ben sizin sahih kaynaklara değil, kendi aklımdan uydurduğum şeylere inanıyorum" der çıkar işin içinden... Önemli olan gerçeği bulmak değil çünkü; ön kabullerini başkalarına da kabul ettirmek; ama yanlış yerde bunu yapıyor...

Sitelerde Paylaş

Yazık bu 9 yaşındaki kıza bile gerdek yapmış adamı başınız kabul edin siz.

9 yaşında biri ile evlenmekmedir insanlık.

Kızıyodunuz bana apaçık muhammed abazadır hadi bakim 9 yaşındaki kız ile gerdeğe giren birisine abaza demezmisiniz. Ha muhammed dansöz ler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...