Jump to content

TÜRK DEMOKRASİSİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL...

Recommended Posts

Eski bir CHP'li olarak bunları yazabileceğimi hiç düşünmemiştim ama bu bir gerçek.

Bunun üstesinden nasıl gelineceğini de bilmiyorum.

Türkiye'nin çağdaş bir demokratik rejime geçebilmesi için CHP'den kurtulması gerekiyor.

Bana gore bu açık ve net bir gerçek.

CHP için ortaya atılan iddiaların çoğu doğru olmasa bile bu partinin öyle bir imgesi var.

O imgeyi değiştirmek imkansız denecek kadar zor.

Türkiye'de ihmal edilemeyecek kadar büyük bir azınlığın AKP dışında vereceği oyların kabul edilir bir alternatifi yok.

CHP o alternatif değil. Eski, köhne, yıpranmış, bazen dine yönelmiş, bazen dinden uzaklaşmış, şizofrenik ve zamanını çoktan doldurmuş olan bir parti.

CHP seçimlere katılırsa AKP tekrar başa gelecektir. Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

CHP'den kurtulmak da bir çözüm gibi görünmüyor. Çünkü o zaman CHP'den boşalan yeri dolduracak bir partiye ihtiyaç var.

CHP'nin yeniden organize olması da bir çözüm değil. Çünkü bu inandırıcı bir değişiklik olamaz.

Bize yanlış uygulamaları, sabıkaları ve geçmişi olmayan, Atatürk devrimlerini ve ilkelerini savunmasına ragmen, din karşıtı olduğu izlenimi uyandırmayan ve kesin olarak öyle olmayan, kelimenin tam anlamı ile laik ve İslam'ı halka geri vereceğini vadeden yeni bir parti lazım.

Bu bağlamda aklıma gelen soru şu:

Türkiye'de gelecek seçimlerden önce, CHP ve diğer partilerle birlikte seçimlere katılacak böyle bir parti kurulabilir mi?

O parti zamanla CHP'yi ortadan kaldırıp onun yerini alabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çevreci Partilerin özellikleri hızlı büyümeleridir.

Kısa sürede bir başka partinin yerini alabilecek potansiyelleri de vardır.

Herkesten oy koprabilecek yapı ancak çevre ve doğa ile olur.

İnsan hakları demek bile Türkiyede sol görüş oluyor,

Demokrasi derseniz hem sol hem sağ görüş olabilir ama parti programından bir cepheye ait olur.

Dinciler çevreci partilere oy verir.

Sanat partisi de kurulabilir.

O da her iki kutuptan da oy alabilir.

Bana kalsa ben Sosyal Medya partisi kurardım.

En az %5 oyu garanti olurdu her seçimde.

Sitelerde Paylaş

CHP'nin belli bir oy potansiyeli var. O da yüzde 25 civarında...

Dananın kuyruğu gibi ne artıyor ne de fazla azalıyor.

Eski bir CHP aşığı olmama ragmen ben bu partiden koptum artık. Beklentilerim gerçekleşmedi. Ve gerçekleşmesi imkansız.

Çevreci partiler de aslında dar bir alanda ideolojik. Diğer alanlara sıcak bakmıyorlar ve diğer görüşlerle uyuşmaları imkansız.

Sağdan soldan biraz oy alabilir ama, yeterince güçlü bir parti olamaz. Sanat da Müslümanların yeterince anladığı bir konu değil.

Ben daha çok din bazında nötral olan bir parti kurmaktan bahsediyorum. Sosyal Medya partisinden ne kastettiğini anlamadım.

İslam'ı halka mal edecek bir parti düşünüyorum. Diyanatin olmadığı bir ortamda halk kendi dinine sahip çıkacak ve din politik arenada tartışma konusu olmayacak..

Herşeyden once şu CHP belasından kurtulmamız mümkün mü? Beni en çok bu sorun ilgilendiriyor.

Sitelerde Paylaş

CHP'nin belli bir oy potansiyeli var. O da yüzde 25 civarında...

Dananın kuyruğu gibi ne artıyor ne de fazla azalıyor.

Eski bir CHP aşığı olmama ragmen ben bu partiden koptum artık. Beklentilerim gerçekleşmedi. Ve gerçekleşmesi imkansız.

Çevreci partiler de aslında dar bir alanda ideolojik. Diğer alanlara sıcak bakmıyorlar ve diğer görüşlerle uyuşmaları imkansız.

Sağdan soldan biraz oy alabilir ama, yeterince güçlü bir parti olamaz. Sanat da Müslümanların yeterince anladığı bir konu değil.

Ben daha çok din bazında nötral olan bir parti kurmaktan bahsediyorum. Sosyal Medya partisinden ne kastettiğini anlamadım.

İslam'ı halka mal edecek bir parti düşünüyorum. Diyanatin olmadığı bir ortamda halk kendi dinine sahip çıkacak ve din politik arenada tartışma konusu olmayacak..

Herşeyden once şu CHP belasından kurtulmamız mümkün mü? Beni en çok bu sorun ilgilendiriyor.

CHP teknik olarak kapanamaz ki.

Bir partiden çok kurum gibidir CHP.

Kendine ait hisseleri vardır bazı banka ve kurumlarda.

Çok güçlü bir kurumdur CHP.

Devletten fon almasa bile varlığını sürdürebilir.

Sitelerde Paylaş

doğru tespit chp bu ülkenin en büyük kamburlarından biridir. nasıl bir parti oldukları bile belli değil. içinde klasik statükocu ulusalcılardan sosyal demokratlara, militaristlerden liberallere kadar bir sürü grup var. genel başkanları ise vasıfsız memur kafalı biri. artık akpnin günah keçisine dönüşmüş her fırsatta cehape zihniyeti diye suç atılabilecek bir parti olmuştur. yer yer bazı fırsatçılıklar ile sırrı süreyyanın tabiriyle ambulans arkasına takılan taksi gibi bir şeyler yapıyor görünseler de boşlar.

peki bunun alternatifi nedir?

bence alternatifi yoktur. chpnin sahip olduğu kemikleşmiş oy potansiyelinin beklentileri asla tam olarak karşılanamaz. oylar bölünür, sonuç yine akp.

akpden kurtuluş ise bence yoksul kesimlerin oyunu almaktan geçer. marksist bir geleneğin, sol hareketin filizlenmesi gereken yerden islami bir partinin çıkması türkiyedeki sol harekete büyük darbe vurmuştur. eğer o insanlara dinin afyon yönü gösterilirse, şükretmek veya allaha havale etmek değilde hakkını aramak gösterilirse çok şey değişir bu ülkede.

Sitelerde Paylaş

Bu partinin kapanma gibi bir durumu kesinlikle olamaz malesef. Muhalefet partiler azcık akıllı olsaydı en kötü, koalisyon olmuştu. CHP'yi bu şekilde anlatmışsiniz MHP'de aynı sayılır ama onların oyları dinci bir parti geldiğinde gidiyor fakat en kötü %10 potansiyelleri var. Ama mhp kapanabilir bu mümkün yerine aynı tipte bir parti gelir.

tarihinde Troth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hükümetteki partiye alternatif olarak koyabileceğiniz başka bir parti yoksa ne istediğini bilmeyen bir muhalet olursunuz.

-Akp gitsin,!

-Kim gelsin?

-Bilmem kim gelsin?

-Boş kalsın ozaman?

-Sokaktan adam toplasak?

-...

Demekki seçimleri akp ''kazanmıyor'' ama diğer alternatifler ''kaybediyor'' . Dinci parti suçlu değil demek. Ve günlerdir süregelen eylemlerde de sürekli yanlış ağaca havlıyorsunuz.Chp ye havlasanız şimdiye elle tutulur birşeyler kazanmıştınız.

... kaybedenleri başarsızlığı için suçlamak yerine kazananları başarısı için suçlar oldunuz.

Tayyip önümüzdeki seçimlerde tekrar galip oldup balkon konuşmasına çıktığında şöyle diyecek ''ben kazanmak istemesem de kazanıyorum, aslında ben kazanmıyorum diğerleri kaybediyor. O kadar beceriksizler ki hiçbirşey yapmadan hepsini eliyorum, kendileri eleniyorlar.körler ülkesinde tek göz ile kral olmak ne kolaymış gerçekten.'' vs.

Türk solu şunu kabul etmeli ki, tayyip 20.yy solcuları için fazla iyi. Sizin tecrübelerinizin ötesinde bir düşman bu.Ya kendinizi yenilemeniz gerek, yada bu işi sizin yerinize yapacak birilerini kiralamanız.

Sitelerde Paylaş

başbakan tayip Erdoğanın en büyük kurnazlığı, chp üzerinden vurmaktır. bu yaşanan eylemleri bile boşa çıkarmak için chp nin planladığını chp ve marjinal gruplarının işbirliği ile yapıldığını söyleyerek, bu eylemcileri toplum gözünde özellikle akp li vadandaşların gözünde düşürmeye çalıştı. CHP nin varlığı bu açıdan kötü, akp nin işine yarıyor.

chp gereken yeni bir isim, dünya değişiyor, chp deki insanların düşünceleri değişiyor. türkiye değişiyor ama chp nin ismi değişmiyor .. en büyük sorun bu.

tarihinde keskinSİRKE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende bir chpli olarak eleştirilere katılmakla beraber bu eleştirilerin düzelebileceğini düşünüyorum. son olaylarda gösterdi ki asıl sorun önderlik! parti denildiği gibi çok çeşitli görüş bildiriyor, birliktelik, yoldaşlık havası yok. farklı seslerin çıkması güzel hoş ama öncü bir liderin olması kaçınılmaz bir gereklilik.

Sitelerde Paylaş

Yeni partiye falan gerek yok. Zaten yeterince parti var. Türkiye'de ana muhalefetin sorunu zaten bölünüp durmak. Yeni parti kurmak ve CHP'den sürekli şikayet etmek bu durumu düzeltmez, daha da kronikleştirir.

Bizim ABD örneğinden ders almamız lazım.

ABD'de de iki ana parti hep aynı (Cumhuriyetçiler ve Demokratlar) ama partilerin aday gösterdiği kişiler sürekli, her seçimde değişiyor.

Partinin belli bir andaki mevcut liderinin kim olduğu bile belirsiz oluyor sıkça, özellikle de parti iktidar partisi değilse. İktidar partisiyse, başkan partinin lideri gibi algılanıyor. Ama iktidarda olmayan partinin (mesela şu anda Cumhuriyetçilerin) liderinin kim olduğu meçhul oluyor. ABD'de şu anki Cumhuriyetçilerin lideri kimdir? Son başkan adayı Mitt Romney mi? House of Representatives'de çoğunluk lideri John Boehner mi? Yeni yükselen isim ve partinin bir sonraki seçimde başkan adayı olması beklenen Marco Rubio mu? Yoksa adı bilinen ve sıkça konuşan, etkili bazı Cumhuriyetçi senatörler mi? (Mesela John Mccain gibi).

Kağıt üzerinde partinin işleyişini açıklayan dökümanlar veya yönetmelikler eğer varsa belki bu isimlerden birini, ya da başka bir ismi partinin şu anki lideri olarak gösteriyordur, bilemiyorum.

Ama benim sorduğum uygulamadaki liderlik. Kağıt üzerinde kim olursa olsun, uygulamada bu partinin liderinin kim olduğu belli değil şu anda. Bir sonraki seçimde yeni bir aday ortaya çıkartana kadar da çok net belli olmayacak bence.

İşte bizim de partilerin "tek adam"a dayalı kemikleşmiş yapılarından sıyrılıp, böyle bir yapıya bürünmeleri gerek. Bence bu işin çıkış yolu budur.

Türkiye'nin otoriter siyaset geleneğinin ürünü olarak partilerinin liderleri bellidir. Çünkü millet olarak hala temsili demokrasiyi ve oraya çıkan insanların aslında bizi temsil ettiğini anlayamamışız, benimseyememişiz. Biz hala bizi güdecek çoban arıyoruz. Mesele burada aslında. Yani halkta, ya da halkın beklentilerinde.

Türkiye'de pek çok parti zaten tek adam partisidir. Etkili bir isim çıkar, sırf bu ismin üzerinden partileşir. Bu adam ortadan kalktığında, ya da siyasetten çekildiğinde de o parti ölür gider.

Bu işin yolu bu değil. Liderler çağın gerekleri ve değişen toplum beklentilerine göre değişirse, falanca parti öldü, bitti, yerine yenisi lazım diye bir gerek de ortaya çıkmaz.

Partiler toplumun gözünde sürekli kendilerini yeniliyor gibi görünür.

ABD'nin birkaç yüz yıllık tüm tarihi boyunca büyük ölçüde sadece bu iki partiyle idare edebilmiş olması, bizdeki gibi "tek adam" ya da diktatörümsü liderlik değil, halk temsiline dayalı liderlik anlayışını benimsemiş olmalarındandır.

Bu yüzden orada sadece iki parti olmasına rağmen, çağdaş bir demokrasi olduğu söylenir ve bizde bir sürü olmasına rağmen hala demokrasinin tam oturmadığı söylenir.

Kısacası, bence çözüm basit. CHP'nin gitmesine gerek yok. ABD'de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar nasıl kendi partilerinin geçmişine ve çok eski zamanlardaki liderlerine ve partilerinin tarihine sahip çıkıyorlarsa, CHP de gururla kendi geçmişine sahip çıkabilir.

Ama aynı zamanda da artık zaman değişti, günümüzün gerekleri o değil budur deyip, ona uygun bir lider ortaya çıkartabilir.

Halk Kılıçdaroğlu'na veya Baykal'a oy vermiyorsa, partinin yüzünü ve uygulamalarını değiştirmeyi vaadeden yeni bir lider ortaya çıkarmalıdır CHP. Bu işin yolu bu.

Yoksa herşeye sil baştan başlamaya ve yeni bir parti kurmaya çalışmaya falan gerek yok.

Sitelerde Paylaş

CHP nin yaklaşık %25 sabit oyu var. Bu oylardan bir tanesi bile CHP nin başarılı bir icraat yapabileceği inancından verilmiyordur. Sadece çağdaşlığına, Atatürk ün partisi vs. olması nedeniyle veriliyor. Peki dinci olduğu için AKP ye verilen oy oranı nedir? Tahminim %10 dur , hadi en baba %20 olsun. Gerisi sağcı olduğu için ve en çokta icraatlarına güvenildiği içindir. Yani icraatlara, başarıya, ülkeyi yönetebileceği düşüncesine verilen çok büyük bir oy oranı var. CHP ülkeyi başarılı bir şekilde yönetebileceğini halka inandırsın %50 oyu rahat alır. Peki bu başkanın ülke yönetiminde başarılı olacağına kim inanır. Var mı aranızda inanan? Ben Kılıçtaroğlu'nu seviyorum ama ülkeyi yönetecek yeterlilikte görmüyorum. Bu yetersizlik bilgi, insanlık, demokratlık falan değil, fıtraten yeterli değil. Ayrıca CHP halka bağımlı siyasi bir parti gibi değil de parası da olan herkes den bağımsız bir kurum gibi. CHP nin yapması gereken siyaseti az bilen ama bulunduğu görevlerde ve yaptığı işlerde başarılı, çalışkan, demokrat, vatanını milletini seven fazla ideolojisi olmayan ama aldığı görevi ciddi bir şekilde yapan, yani iş yapan, yani başarıyı gerçekten önemseyen eli yüzü düzgün piyasadan insanları partiye katmalı. Normal bir tanede lider koydu mu bu iş tamam. Yani insanlar sadece laf ve ideoloji üreten değil de hakikaten her alanda ciddi bir şekilde iş ve hizmet üreten, çalışkan, demokrat bir ekip görmeli karşılarında.

Sitelerde Paylaş

Ben herhangi bir vatansever olarak bu başlığın mutlaka kaldırılması gerektiğini düşünüyor ve talep ediyorum.

Türk demokrasisinin önündeki en büyük engel CHP falan değildir, günümüzde bizzat ve sadece Tayyip Erdoğan'dır, partisidir.

CHP bugün yetersiz veya eksiktir, hataları vardır ancak hiçbiri düzeltilemez değiştirilemez değildir. Şu anda önemli de değildir zaten.

Şu anda önemli olan, hedefi şaşmamak ve AKP'nin yaratmaya çalıştığı ve kısmen de başarılı olduğu görülen algıyı ivedilikle değiştirmektir. O algı CHP'nin ve onun üzerinden ayaklanan halkın itibarsızlaştırılma, değersizleştirilme algısıdır. Bunun nedeni de sonucun "AKP'den başka kim var ki ona oy verelim, CHP'nin haline baksana"ya çıkmasıdır.

Bunu yapmayın. Amacınız elbette bu değil, olması da mümkün değil ama şu "kendimizi eleştirelim, kendimize bakalım, en önce kendimizi acımasızca yerelim" davranışını kontrol edelim, yerini ve zamanını doğru tayin edip AKP'nin yaratmak için 7/24 çalıştığı algıyı beslemeyelim.

Söylenecek söz bellidir:

Yoldan kimi çevirseniz ülkeyi Tayyip'ten çok daha güzel yönetir.

Entel dantel aydınımsılar, çaresizliği ve arabeski şiar edinmiş sahte aydınlar, entel dantel sanatçılar.. hepsi de AKP'nin dümen suyunda gidip CHP'ye saldırıyor ve küçümsüyorlar. Buna izin vermemek gerek, asla CHP ile uğraşmamak gerek. CHP düzelir. Ayrıca tek alternatif değildir ama önemli olan bunlar değil şimdi.

Koyun olmayın Allah aşkına.. Yalvarırım şu Müslüman kafalılıktan bir sıyrılalım, eziklikten arabesklikten bir kurtulalım, şu imamların dümen suyuna girip yine hedefi şaşmayalım.

Tayyip gitmeli. Yerine geçecek birileri mutlaka bulunur ve ondan sonra da hiçbir şeyin peşi bırakılmaz.

Birilerini bulamazsınız benim canımın içi Ali var, bizim apartmanın görevlisi, onu seçeriz. Canavar gibi yeminle..

Tavır bu olmalı kısacası. Tayyip'in silahını onun doğrulttuğu hedeften alıp kendisine yöneltmelisiniz.

Sitelerde Paylaş

Ben herhangi bir vatansever olarak bu başlığın mutlaka kaldırılması gerektiğini düşünüyor ve talep ediyorum.

Türk demokrasisinin önündeki en büyük engel CHP falan değildir, günümüzde bizzat ve sadece Tayyip Erdoğan'dır, partisidir.

CHP bugün yetersiz veya eksiktir, hataları vardır ancak hiçbiri düzeltilemez değiştirilemez değildir. Şu anda önemli de değildir zaten.

Şu anda önemli olan, hedefi şaşmamak ve AKP'nin yaratmaya çalıştığı ve kısmen de başarılı olduğu görülen algıyı ivedilikle değiştirmektir. O algı CHP'nin ve onun üzerinden ayaklanan halkın itibarsızlaştırılma, değersizleştirilme algısıdır. Bunun nedeni de sonucun "AKP'den başka kim var ki ona oy verelim, CHP'nin haline baksana"ya çıkmasıdır.

Bunu yapmayın. Amacınız elbette bu değil, olması da mümkün değil ama şu "kendimizi eleştirelim, kendimize bakalım, en önce kendimizi acımasızca yerelim" davranışını kontrol edelim, yerini ve zamanını doğru tayin edip AKP'nin yaratmak için 7/24 çalıştığı algıyı beslemeyelim.

Söylenecek söz bellidir:

Yoldan kimi çevirseniz ülkeyi Tayyip'ten çok daha güzel yönetir.

Entel dantel aydınımsılar, çaresizliği ve arabeski şiar edinmiş sahte aydınlar, entel dantel sanatçılar.. hepsi de AKP'nin dümen suyunda gidip CHP'ye saldırıyor ve küçümsüyorlar. Buna izin vermemek gerek, asla CHP ile uğraşmamak gerek. CHP düzelir. Ayrıca tek alternatif değildir ama önemli olan bunlar değil şimdi.

Koyun olmayın Allah aşkına.. Yalvarırım şu Müslüman kafalılıktan bir sıyrılalım, eziklikten arabesklikten bir kurtulalım, şu imamların dümen suyuna girip yine hedefi şaşmayalım.

Tayyip gitmeli. Yerine geçecek birileri mutlaka bulunur ve ondan sonra da hiçbir şeyin peşi bırakılmaz.

Birilerini bulamazsınız benim canımın içi Ali var, bizim apartmanın görevlisi, onu seçeriz. Canavar gibi yeminle..

Tavır bu olmalı kısacası. Tayyip'in silahını onun doğrulttuğu hedeften alıp kendisine yöneltmelisiniz.

Arap baharı projesinin Türkiye ayağı da Türk ulusalcılarının bitirilmesidir. Tüm ulusalcılar yok edilirken aynı plan içerisinde CHP de yok edilmesi var. Tabi ki Atatürkçülüğü yok etmekte bu planın içinde. Tüm gericiler, Amerikancılar ve bölücüler bu planın ortak oyuncuları. Çok büyük ve uluslararası bir plan bu. O yüzden elbette CHP ye de sahip çıkmalıyız. Mesela yakın zamanda meydana gelen Reyhanlı patlamasının amaçlarından bir tanesi de CHP ye büyük bir darbe vurmaktı. Bu planı ve oyunu halk yemedi. CHP kurulmuş tuzağa düştü ama halk bunun bir tuzak olduğunu gördü ve oyuna düşmedi. Alevilerin chp nin içindeki önemini bildikleri için bölücüler ve gericiler el birliği ile özellikle 1938 Dersim olaylarını öne çıkararak CHP yi güçsüzleştirmeye çalışıyorlar ama Alevilerin bu oyuna düşeceğini sanmıyorum. Şu Taksim olaylarında Sırrı Süreyya Önder kahraman yapılmaya çalışılıyor ve Türkiye solu CHP den başka adreslere yönlendirilmeye çalışılıyor. Yani bunlar oluyor ve çok büyük bir organizasyonla hayata geçiriliyor. Hepsi tamam anladık. Ama birde şu var ki CHP de çok yetersiz be kardeşim. Yani halk biliyor ve görüyor. Ulan CHP düş önüme diye halk bağırıyor. CHP eski köhnemiş yapısıyla daha garajdan çıkamıyor. Bu ülkeyi yönetebilecek adamlar mı aranıyor. Bu ülkeyi yönetebilecek adam o kadar çok ki. aha şimdi git taksime gördüğün ilk beş yüz veya bin kişiyi yani ne kadar gerekliyse al bir parti kur çok rahatlıkla ülkeyi yönetir ve uçururlar. Yani bu eylemlere katılanlar ve eylemi yapış şekilleri, bilinçleri, zekaları, becerileri, cesaretleri, sezgiler hepsi süper bunların süper.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de o kadar çok ülkeyi yönetebilecek insan var ki. Herhangi bir hastanedeki şöyle vatanını milletini seven , laik, demokrat bir doktoru al mesela koy partinin başına. Bir sürü başarılı yönetici, iş adamı, mühendis vs. var. Ama CHP kendi gelir kaynakları olan halktan bağımsız bir kurum. Her şey dışarıdan izole edilmiş o kapalı kutu içerisinde cereyan ediyor.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de o kadar çok ülkeyi yönetebilecek insan var ki. Herhangi bir hastanedeki şöyle vatanını milletini seven , laik, demokrat bir doktoru al mesela koy partinin başına. Bir sürü başarılı yönetici, iş adamı, mühendis vs. var. Ama CHP kendi gelir kaynakları olan halktan bağımsız bir kurum. Her şey dışarıdan izole edilmiş o kapalı kutu içerisinde cereyan ediyor.

Aynen öyle. CHP'ye kafayı takıp da itibarsızlaştırma politikasına eklemlenmemek gerek. CHP üzerinden vatanseverlerin güçsüz, ezik ve çaresiz oldukları mesajı veriliyor böyle.

Psikolojik baskı, sindirme ve yıpratma politikası.

Gayet de güçlüyüz, ülkemizi sahiplendik ve dünyanın dikkatini çekip saygısını kazandık. Türkler Tayyip ve sülalesi gibi yobaz, gerici, cahil, bağnaz değil; hele aptal, hiç değil.

Hedefimiz CHP veya benzeri az sayıdaki yapı değil. Hedefimiz AKP. Ülkeyi herkes yönetir..

CHP AKP'den daha mı kötüdür şu durumda? Veya yeni seçilecek başka herhangi bir parti, Tayyip'ten çok daha mı kötü olacak?

Kimse mucize beklemiyor, bir anda ülkeyi alıp uçuracak lider hayali kurmuyor. Ülkenin anasını ağlattılar zaten, açıkça sattılar ve bizim gerçekten bağımsız olmamız için daha ödeyecek çok bedelimiz var.

Ülke olarak bir aptallık yaparak bu işbirlikçi iktidara kandık ve her şeyi teslim ettik madem, hep birlikte zorluklara dayanıp düze çıkarmak da bizim işimiz olacak.

Sitelerde Paylaş

CHP AKP'nin bir alternatifi değil. Onun dümen suyunda giden bir parti. Eski CHP değil.

Atatürk devrimlerini geliştirip çağa uyduracak entelektüel bir alt yapıya sahip değil.

Birçok alanda dine taviz veren ve dinden etkilenen bir parti.

Ayrıda dini maniple etmeye çalışması da tam bir ironi.

Sitelerde Paylaş

CHP AKP'nin bir alternatifi değil. Onun dümen suyunda giden bir parti. Eski CHP değil.

Atatürk devrimlerini geliştirip çağa uyduracak entelektüel bir alt yapıya sahip değil.

Birçok alanda dine taviz veren ve dinden etkilenen bir parti.

Ayrıda dini maniple etmeye çalışması da tam bir ironi.

AKP'nin alternatifi eğitim seviyesi düşük seçmene hitap eden bir başka parti olur.

CHP elit bir partidir.

Seçmeninin neredeyse %90'ı eğitim seviyesi yüksek insanlardır.

CHP, AKP seçmenine hitap etmeye kalkınca tabiki saçma gözüküyor, itici oluyor.

AKP seçmenine hitap edecek parti MHP veya eski Refah Partisi olabilir.

Sitelerde Paylaş

evet şöyle adamakıllı muhalefet yapabilecek bir partiye ihtiyaç var...

iktidarın yanlışlarını güzelce ortaya koyabilecek doğrularını destekleyebilecek halkla barışık bir muhalefet...

iktidar doğruda yapsa yanlışta yapsa muhalefet eden bir partiyi kimse ciddiye alııp değerlendirmiyor fanatiklerden başka...

Sitelerde Paylaş

Ben CHP konusunda kararsızım eğer bu tür hareketler ülkenin aydınlık kültürlü seculer insanlarının düşünceleri gelişip siyasi bir damara dönüşücekse evet CHP bunun önündeki en büyük engel. Ama bu işe olmayacak iş Ankara kulislerin siyasi çakallıklarına kalacakca ne olursa olsun bir CHP lazım.

Zira MHP nin söylermleri artık günümüz dünyası içn çok yetersiz ırkçı kalmakla birlikte her kanun teklifinde işte AKP nin alt partisi gibi çalışıyor ve destek veriyor.

BDP nin ise doğal olarak kendi gündemi var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...