Jump to content

TÜRK DEMOKRASİSİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL...

Recommended Posts

Bağbozan,

Bizim memlekette insanlar milletvekili adaylarının kim olduğunu bilerek oy vermez. Tuttuğu parti kimse, gider ona mührü basar. O dediğin gelişmiş demokrasilerin işi. Biz ABD'de her seçimden önce, bütün adayların web sayfasını, öz geçmişini, beyanlarını ve fikirlerini inceliyoruz. Ondan sonra, ona göre oy veriyoruz. Var mı böyle birşey Türkiye'de? Yok. Yakın zamanca olacağı da yok.

Onun için, milletvekili adaylarının falan kim olduğu da önemli değil. Çoğu kişi kendi bölgesindeki adayın kim olduğunu bile bilmez oy verirken.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bağbozan,

Bizim memlekette insanlar milletvekili adaylarının kim olduğunu bilerek oy vermez. Tuttuğu parti kimse, gider ona mührü basar. O dediğin gelişmiş demokrasilerin işi. Biz ABD'de her seçimden önce, bütün adayların web sayfasını, öz geçmişini, beyanlarını ve fikirlerini inceliyoruz. Ondan sonra, ona göre oy veriyoruz. Var mı böyle birşey Türkiye'de? Yok. Yakın zamanca olacağı da yok.

Onun için, milletvekili adaylarının falan kim olduğu da önemli değil. Çoğu kişi kendi bölgesindeki adayın kim olduğunu bile bilmez oy verirken.

Kusura bakmada böyle kısır, tayyip kafalı yorum beklemiyodum, anlaşılan sende pek bugünü kavrayamamışsın, size tayyip müstehak, yani chp'nin başına ajdar geçse oy atacaksın, e bravo benden size bol tayyipli günler ozaman.

Sitelerde Paylaş

Mesele benim kime oy verdiğim değil. Türkiye'de milletin nasıl oy verdiği.

Ben Türkiye realitesine bakarak konuşuyorum. CHP'nin milletvekili adayları değişse, oy verenler bunun farkında bile olacak mı sanıyorsun?

Sadece başkanını değiştirse yeter. Milletin görüp farkına varacağı tek şey o olur.

Başkanın ise değişmesi lazım zaten. Buna yukarıda da demiştim.

Sitelerde Paylaş

Sönük bir muhalefet CHP, kendi özbenliğini yitirmiş, kullanacak kozu kalmayan, başkanının hitabeti inandırıcı olmayan sandıkta doyuma ulaşmış ve amacının ,yönünün ne olduğu net olmayan bir parti oldu çıktı. AKP insanların inancından yola çıkıyor bu çok stratejik bir yöntem. Malesef gelecek seçimlerdede AKP, eğer başka bir sol görüşlü parti olmazsa bir 10 yıl daha başımızdan gitmez. Netlik lazım sol kanada ne yaptığı ve yapacakları, sözü net olan bir parti.

Sitelerde Paylaş

Tüm mesele seçimi kazanmakta mı? Asıl mesele kazandıktan sonra başarılı olabilmekte. Eğer bir kez daha laik bir parti iktidara gelirde başarılı olamaz ise (28 şubatta olduğu gibi veya belediyelerde olduğu gibi) . Laikler bavulunu çantasını toplasın ve bu ülkeyi terk etsin. Çünkü artık sittin sene iktidar olamazlar, dincilere söylenecek bir lafta kalmaz. Bundan dolayı siyasetçiden çok partiye uzman, iş yapan insan lazım. Yeni nesiller çok farklı. Bunlar bilgisayar nesli. Çok iyi organize oluyorlar, dayanışmaları süper ve yeni teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Bundan dolayı 30 yaş altı gençler partide hakim olmalılar. Partide halka muhtaç hale dönüştürülmeli ki hem denetleme olsun hem de partideki insanlar var olabilmek için icraat ve hizmet anlamında başarılı olmak zorunda olduğunu kesin hissetsin.

Sitelerde Paylaş

CHP'Yİ itibarsızlaştırmamalıyız. Yazılanlara bakılırsa Sarı Kırmızı, mantık ve XUser doğru yerdeler. Bu çözüm değil ayağımıza kurşun sıkmak gibi bir şeyde değil direk kurşun sıkmadır. Tamam CHP'ninde çok yanlışı var söylemek şimdi kar değil zarar verir bize. Hele bir şu mevcut hainlerden kurtulalım ondan sonra gelecek sorunlarla ve kökleşmiş sorunlarla uğraşalım. Ne yeri ne zamanı yahu. Önemli olan geleceği idrak edelim, sonrasında bu hataları yapmayalım yapmasınlar yapmalarınada yol verilmemeli, ders verdi AKP bize ve bunu iyi değerlendirelim, hiç bir şey eskisi gibi olmamalı çok daha iyi olmalı bunu yapmaya buna ulaşmaya çalışalım şimdi. CHP ile uğraşmak sanki hainlik gibi şu an, yada cahillik..Bağbozan'ın yazdıklarıda çok yerinde, bazı kemikleşmeler var ve çıkması lazım CHP'nin bu durumdan bir an önce..

Sarı Kırmızının tespiti çok çok doğru. AKP neden hep CHP ile uğraşıyor sanıyorsunuz? :)

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yönetim değişmediği sürece birşey olmaz.

şu haliyle pek bir farkı yok. bunları açık bir şekilde yazsam hemen ırkçı dersiniz neyse siz anladınız.

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca nasıl muhalefet yapılacak?

Halk cahil.

AKP kadrolarının tüm demeçleri hamdolsun, elhamdülillah, müslümanız, inşallah.

Müslümanlık vurgusu yapılıp, islam üzerinden ahlaklılık imajı yansıtılıyor.

Bu duruma karşı nasıl muhalefet edilebilir ki?

Muhalefet edilebilirse biz muhalefet edebilirdik.

Ben kaç kere doğru söylediğim halde, sırf islam aleyhine konuştum diye sohbetlerde insanlarla kanlı bıçaklı hale geldim.

Bakarsanız ben haklıyım.

Doğruyu söylüyorum.

Ama din eksenli olmadığından yaptığınız doğru kötü oluyor, ve linç ediliyorsunuz sözlerde ve sohbetlerde.

Tüm Ateistler bilir bu duyguyu. Hepimiz bu durumda kalıyoruz hayatımız boyunca hemen hemen her hafta.

%35 ve daha fazla objektifliğe sahip insan var bu İslam ülkesinde.

Aydınlanmış kesim var.

Buna sevinmek yerine, o kesimin buluştuğu yeri yoketme mantığını anlamıyorum ben.

Ayrıca AKP meşru bir parti bile değil ki.

Propoganda faaliyetlerinde veya parti söylemlerinde din, dil, ırk, cinsiyet vb ayrımcılıklar yapılamaz.

Bu parti bunu ihlal ediyor.

İhlal ettiği için mahkemeye veriliyor,

Halk neyi ihlal ettiğini bile anlamıyor.

Halk sanki onlara komplo kurulmuş gibi anlıyor.

Çünkü din adamları ve cemaatler üzerinden bu propoganda yapılıyor.

Ortada bir yanlış var.

İhlal var.

Ahlaksız bir parti var, AKP onun adı.

Karşısındaki CHP'yi ahlaksız olup oy toplayamamakla suçluyorsunuz.

CHP'nin hatası yok.

CHP uluslararası standartlarda objektif bir partidir.

Evrensel bakabiliyor herşeye.

Dar bir açıdan değil.

Bu duruş eninde sonunda kazanacaktır.

Kemal Bey de çok ahlaklı bir insandır.

Öyle yalanla dolanla iktidar hesabı yapacak birisi değil.

CHP yönetimi son derece nitelikli insanlardan oluşur.

Türban meselesi var bir de.

Kardeşim türbanla kamusal alana verilen izinler şu anda anayasal ve evrensel hakları ihlal ediyor.

Hiç kimse kendi inancının bireysel etkinliğini, kamusal alanı kullanarak gerçekleştiremez.

Bunun adı gasptır. Bunun adı eşkiyalıktır.

Ortadaki manzarayı görüyor musunuz?

Bu hukuksuzluğa uyulmalı mı?

Şimdi buna izin verilince Budistin kıyafeti ve etkinliğine de izin verilmeli.

Hatta hristiyanların dumanlı tütsüsüne, çıplaklık içeren inançların çıplaklığına da izin verilmeli.

Çünkü bu etkinliklerin hepsi bireysel inanç faaliyetleri.

Buna izin verilemez.

Hergün suç işliyor binlerce türbanlı kamu alanını kullanmakla.

AKP suç işlemeye meyilli olanlara yönelik çözümler sunan bir kurum.

Yani uyuşturucu satan bir bar gibi.

CHP'nin de böyle olmasını beklemeyin.

Sitelerde Paylaş

Geç bunları dangalak herif.

bu mu verebileceğin cevap.

takım tutar gibi parti tutuyorsun. eleştirdiğin kesimden bi farkın yok bi bok biliyor gibi yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ortadoğu aydını tipi.. Kimseler kusura bakmasın, bu kafa devşirme kafası.

CHP'yle uğraşacağınıza ipi neredeyse çekilmiş olan Tayyip'in yerine kimi getirmeye çalışacaklarını düşünmek ve ona karşı uyanık olmak için azıcık kafa yorun. Boşalan yeri cemaat mi dolduracak veya yeni ve "tertemiz(!)" biri mi pompalanacak, oturup bunları düşünün.

Bu iş tek başlı değil. Siz sadece AKP ile değil, açık ve net olarak emperyalistle de mücadele ediyorsunuz. En azından farkında olanlar öyle..

Bu başarı bizzat Türk halkının, Türk gençliğinin başarısıdır. Hiçbir yardım ve destek olmaksızın -ki zaten kim niye yardım etsin-, halkın kendiliğinden başlattığı bir harekettir bu, açık bir karşı koyuştur.

AKP'yi üretip besleyenler, elde ettiklerinin peşini bırakmak istemeyecektir. Herkes biliyor ki AKP her isteneni yaptı, verdi ve ülkeyi resmen manda yaptı.

Bu yolun ne olduğu bellidir, oturup onları tek tek konuşmaya anlatmaya gerek yok. Meydanlardaki çocuklar farkında, siz hala CHP diyerek sahte aydıncılık yapıyorsunuz.

O gazın suyun içinde öldürülmeye çalışılan çocuklardan biri Stabucks'ın "alnının ortasına" (Çarşı öyle yazmış, bayıldım) bir yazı yapıştırmıştı.

"Yaşasın Tam Bağımsız Kuru Kahveci Mehmet Efendi"

Hala oyalanıyorsunuz, hala Tayyip'in istediği yerde debeleniyorsunuz.

Nasıl bu kadar şaşırtıcı olabiliyorsunuz, aklım almıyor doğrusu.

Sitelerde Paylaş

"açık ve net olarak emperyalistle de mücadele ediyorsunuz."

biz onları düşünüyoruz zaten lakin sen biraz deteklediğiniz kesim nasıl piyasaya çıktı o günleri hatırlayarak tekrar düşün.

arada ne gibi farklar var acaba makyajın dışında.

denize düşen yılana sarılmamalı.

Sitelerde Paylaş

bu mu verebileceğin cevap.

takım tutar gibi parti tutuyorsun. eleştirdiğin kesimden bi farkın yok bi bok biliyor gibi yazıyorsun.

Senin bazı başlıklardaki tavrından bir islamcı olduğunu biliyorum.

İslam ve demokratik toplum zıt kavramlardır.

Avrupada demokratik toplum oluşturmak için gerekli şeyler özgürlükçülük olabilir.

Ancak islama karşı özgürlükçülük felsefesi sökmüyor.

En özgürlükçü toplumlar İsveç ve Norveç bile içeride islam toplumu arttıkça onlara karşı ikinci bir davranış şekli geliştiriyor.

Yani özgürlükçülük anlayışı islamla karşı karşıya geldiğinde islam bu anlayışın boğazına bir kaplan gibi dişlerini geçirip parçalamaya çalışıyor.

Bunlar tatbik edilen şeyler.

Acı deneiymleri var Rusyanın, Çinin, ABD'nin, Avrupanın bu konularda.

O nedenle senin bu ütopik söylemlerin saçmalığın daniskası.

Bu ülkede CHP taktiği tutar.

İslama karşı özgürlükçü anlayış intihar etmek olur.

O yüzden sinsi dalaverelerini git başkasına konuş özgürlük ve medeniyet düşmanı islamcı seni.

Bu da yeni moda oldu.

İslamcılar dünyaya demokrasi dersi vermeye başladılar.

En çok tüketilen şey silah, insan hayatı, insan özgürlüğü ve yokedilen şeyler de sanat, bilim, felsefe olan toplumlar birden özgürlük dersi vermeye başladı.

CHP'nin içinde diri diri adam yakacak ve acımasızca adam öldürecek bir mekanizma yok kardeşim.

Bu mekanizma diğer partilerin içinde var.

Senin de derdin zaten içindeki o mekanizmayı kullanarak CHP'yi tüketmek.

Özgürlükçülük en azından 20 yıl daha islamcılar evrimleşene kadar uygulanmaması gereken bir politika.

İslam ülkelerinde herşey baskı ile olur.

Demokrasi bile.

Bu en az 20 yıl daha böyle olmak zorunda.

20 yıl sonra CHP'nin Yeşiller Partisi gibi bir misyonu olsun mu olmasın mı, konuşuruz senle.

tarihinde Sarı ve Kırmızı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öncelikle söylem değiştirdiğini farkındayım. benim farklı konulardaki görüşlerimle değinerek İslam da desteklediğim unsurlarla bana islamcı yaftası yapıştırdıktan sonra islamı eleştirerek beni alt etiğinin sanan bir dalkavuksun.

Bu ülkede CHP taktiği tutar.

İslama karşı özgürlükçü anlayış intihar etmek olur.

senin tutar dediğin taktik ne, elitist bir yönetim mi?

benim sinsi ve dalavereci olduğumu gösteren iletilerimden iki tane getirebilirmisin yok getiremiyorsan nediye böyle iftira atıyorsun.

modern çağlarda düdüklemenin yönteminin demokratikilik olduğunu bile anlayamamış birisin.

Sitelerde Paylaş

Sosyoekonomi hesaba katmadan hiçbir sosyal olay anlaşılamaz. Sosyoekonomiğe karşı gitmeye çalışan bir siyaset kaybeder. Laikleri yenenler aslında dinciler değil, çünkü laikler sadece dinciliği karşılarına almış değillerdi, ayrıca sosyoekonomiğe karşıda dövüşüyorlar yıllardır. Ekonomide merkezi bir devletçilik varsa yani liberal değilse , o zaman her şeyi devlet belirler. Yediğini de devlet belirler, içtiğini de devlet belirler, giydiğini de devlet belirler, belirleyebilir. Ve aslında yanlış değildir bu durum, doğrudur, anormal bir durum yoktur yani. Ama (aması var, buradaki ama çok önemli) artık insanlar kendi paralarını kendileri ellerine alabiliyorsa ve bu parayla ne yapacağına kendileri karar veriyorsa, inisiyatif ve yetki kendi ellerinde ise bu insanlara merkezi devlet olarak ( eskisi gibi ) şöyle giyeceksin, şöyle yaşayacaksın diyemez. Derse de bu anlayış, bu siyaset sosyoekonominin yarattığı anlayışa, değerlere ve ekonomik gerçekliğe toslar, onunla savaşmaya başlar. Yelkenli gemiyi rüzgara karşı yürütmek gibi bir şeydir bu.

Sitelerde Paylaş

öncelikle söylem değiştirdiğini farkındayım. benim farklı konulardaki görüşlerimle değinerek İslam da desteklediğim unsurlarla bana islamcı yaftası yapıştırdıktan sonra islamı eleştirerek beni alt etiğinin sanan bir dalkavuksun.

senin tutar dediğin taktik ne, elitist bir yönetim mi?

benim sinsi ve dalavereci olduğumu gösteren iletilerimden iki tane getirebilirmisin yok getiremiyorsan nediye böyle iftira atıyorsun.

modern çağlarda düdüklemenin yönteminin demokratikilik olduğunu bile anlayamamış birisin.

Kardeşim bu işi sen başlattın.

Embesil diye bir ifade kullandın.

Dangalaklık yaptın yani.

Ben senle niye normal insani standartlarda yazışayım ki?

Bana göre benden iyi niyet haketmiyorsun.

Bu kadar basit.

Anlaıdn mı?

Sitelerde Paylaş

"açık ve net olarak emperyalistle de mücadele ediyorsunuz."

biz onları düşünüyoruz zaten lakin sen biraz deteklediğiniz kesim nasıl piyasaya çıktı o günleri hatırlayarak tekrar düşün.

arada ne gibi farklar var acaba makyajın dışında.

denize düşen yılana sarılmamalı.

Denize düşmüş falan değiliz, CHP de yılan değil.

Geçin bu aptal saptal propagandaları, ezik ve silik arabesk tavrı. Meydanlardan da mı ders almadınız?

Enerjinizi, bilginizi ve aklınızı AKP'den kurtulmak ve sonraki tuzaklara düşmemek yolunda harcayın.

CHP'ye bırakın da AKP'liler saldırsın, onlar kötülesin, onlar oylarını düşürüp silmek için uğraşsın.

Siz bunu kendi elinizle yapıyorsunuz, adına da aydınlık, partici olmamak, her şeyleri eleştirecek kadar gelişmişlik diyorsunuz.

Ben de diyorum ki bu kafa devşirilmiş ortadoğu aydını kafasıdır. AKP'nin kontrolünden çıkamayan, ne olup bittiğini okuyamayan, hatta belki kendine ve ülkesine yabancılaşmış aydınımsı tavrıdır bu. Mesele CHP bile değildir bu noktada. Benim bütün bu tepkimin nedeni esasen CHP değildir. CHP'yi kötülemek (size göre eleştirmek) ve düzelsin diye yaptığını söylemek, ortadoğu aydını için dayanılmaz bir hafiflik...

İşte bu tavır bugün Tayyip'e ve destekçisi azılı AKP'lilere "Ama biz sizin türban özgürlüğünüzü sonuna kadar savunmadık mı, sizin yanınızda yer almadık mı? Bize bunları neden yapıyorsunuz, hani sizin özgürlük ve demokrasiniz?" diyen cehaletin tavrıyla neredeyse aynıdır.

Bayılırlar özgürlük ve demokrasiye, kendilerini herkesten önce eleştirip kötülemeye.. Farklı olacağız ya?

Vah ki ne vah..

Kendinize gelin kendinize. Değiştirilmeyecek, düzeltilmeyecek hiçbir şey yok. Pırıl pırıl bir gençlik var, milyonlarca destekçisi olan yetişkin var, onlar gibi olmak ve yaşamak için çırpınan çaresiz başka milyonlar var.

Denize düşmedik, yılana da sarılmıyoruz. Korku imparatorluğu ve size empoze edilmiş çaresizlik duygusu, hedefi bile şaşırtacak noktaya getirmiş.

Hani şu faiz lobisi komedisi var ya, işte bu forumda da CHP karşıtları lobisi var demeye başlayacağım.

CHP değil ama, siz ve sizler gibiler varken hakikaten Tayyip'in üç dönem seçilebilmesi şaşırtmamalı.

"Kime oy vereceğiz, kim var ki?" di mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...