Jump to content

Müslümanlara Bilgi: Ateizm'in inkar, red, isyan ve kabul etmeme gibi kavramlarla alakası yoktur.

Recommended Posts

Güzel fakat ben şöyle derdim,

Evrenin temeli madde ve onun etkileşimleri (fizik), matematik onun dili sadece. Tabi bu benim anlatma metodum, sonuçta aynı yere varacağız.

Taslaman'ı ciddiye bile almıyorum. Doğa bilimleri hocası bile değil ama maşallah sürekli doğa bilimleri ile ilgili fikir üretiyor.

Bence etkileşimler de temelde matematik biz sonuca fizik diyoruz. Bozonlar da, fermiyonlar da aritmetiğe ve istatistiksel kurallara uyuyor. Kuantum sayıları tam ve oranlı(rasyonel) sayılar.

Bir elektronun atom veya molekül çevesinde bulunma olasılığı bir molekül, iyon veya atomun diğerleri ile etkileşme derecesini belirliyor. pi sayısını içeren dalga denklemlerinin kombinasyonundan başka bir şey değil.

Fizik, kimya sadece bu olayları açıklamaya çalışıyor.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayıları kim oluşturmuştur?

Bana gerçekte bir sayı gösterir misiniz?

Misal 2kg portakal olabilir mi?

Olur gibi geliyor değil mi? Asla olamaz. Mutlaka ve mutlaka ölçemediğiniz bir miktar olacaktır.

2 portakal olur mu? Yine olamaz, çünkü bütün hepsi birbirinden farklıdır. Tanımladığınız portakal o an için özel portakallardır.

Sayılar insan evladının icadıdır.

Maddeyi sayabilmek için bulunmuştur.

Sonra onlarla oynamayı öğrenmiştir.

Daha sonra onlarla daha hızlı oynayabilen makineler yapmıştır. Calculator, pc gibi...

Onları evreni modellemekte kullanmıştır...(Portakaldan başlayarak, sayfalar süren denklemlere kadar).

Bunların hepsi "kendi anlayışı" içindir.

Evrende matematik yoktur. Ama madde vardır. Miktarı veya etkileişimi bizim matematiğimizden bağımsızdır.

Çünkü hiçbirşeyi asla ve asla %100 determine edemezsiniz.

Geri dönelim aslında o 2kg portakal,

2,00000000000000000012324134354369647234......kg'dır... gibi.

Siz ölçmeye çalıştıkça müdahale katsayınız artacak ve belirsizlikte bununla beraber artacaktır.

Demek ki net bir matematik insan beyni dışında bir yerde yok.

Sizin deyiminize gore matematik kesfedilmiyor, icat ediliyor. Sayilari insanlarin olusturdugu fikrine katilmiyorum. Eger matematik insan beyninin disinda bir yerde yoksa bilimsel teorilerin tamami neden matematige uygun olmak zorunda? Iki bilim insani birbirinden habersiz sekilde ayni seyi bulduklari zaman seviniyoruz, demek ki evrensel yasalar bizden bagimsiz olarak varlar diyoruz. Ayni sekilde iki matematikci birbirlerinden habersiz ayni teoriyi kesfettiklerinde ayni seyi soyleyebiliriz. Eger sayilarin varligini akila sikistirirsaniz kimsenin dusunmedigi sayilara yok demek zorunda kaliriz.

Sitelerde Paylaş

Bir gitar telini ne kadar hızlı çekersek çekelim çıkan frekansı (notayı) değiştiremeyiz. Bunu belirleyen şey bir fizik kuralı değil.

Sayılar teorisi. Telin uzunluğu belirli tam sayılarla ifade edilen sayıdaki dalgalara bölünüyor. Bu fiziksel bir olay sonucu değil matematiksel gereklilik. Aynı gerginlikte telin kalınlığını değiştirerek frekansı tamsayılara bölebiliriz.

Aslında en temelde herşey tamsayılar veya oranlı tamsayılardır.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Noktalaman senin zararına.

Çünkü gerçekliği okuyabilme açısından birşeyler edinmesi gereken ben değilim.

Ayrıca imzayı en basit şekilde anlatmak için mecbur vikipedia tanımı üzerinden gitmem gerekti.

Karmaşık anlatıp Evrensel İnsan gibi felsefi bir dil kullanmam bir halta yaramaz çünkü.

Herkes anlıyor bu haliyle. İlk okul çocuğu bile.

Benim senle sorunum şu.

Senin neye itiraz ettiğini anlamıyorum.

İtiraz eidlebilecek ne var ortada onu da anlamıyorum.

Açıklama getirmeden bir itiraz içindesin.

Materyalizmi eleştiriyorsan neyi savunuyorsun?

Çünkü bu gezegende iki tür bilinç var.

Materyalistler ve İdealistler (inananlar, her türlü din ve materyalizm harici gerçeklik yaklaşımı)

Materyalizme itiraz etmen seni otomatik olarak ikinci grup yapıyor.

Bunun farkında mısın?

Neyse Sari Kirmizi, gecelim bu materyalizmi.

Konunun en basina donecek olursak, Richard Dawkins bile kendisinin 1-7 arasi inanc olceginde 6.5'e koyarken senin kendini taaaak diye 7'ye koyman "Tanri kesinlikle yoktur." demen sana degisik gelmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

Neyse Sari Kirmizi, gecelim bu materyalizmi.

Konunun en basina donecek olursak, Richard Dawkins bile kendisinin 1-7 arasi inanc olceginde 6.5'e koyarken senin kendini taaaak diye 7'ye koyman "Tanri kesinlikle yoktur." demen sana degisik gelmiyor mu?

Neyini bırakacağız yahu?

Konu benim gerçekliğe olan tutumum değil.

Seninki.

Richard Dawkins bu skaladan bahsettiğinde Ateist olmadığını kesinlikle belirtmiş birisi.

O ateist değil. Agnostik Ateist. Kendine Ateist diyen, Kendini Ateist sanan birisi.

Belirleyiciliği yok.

Agnostisizm heryere yayılmış, Ateizmi temsil eder hale bile gelmiş.

Saçmalayıp durmayı bırakın artık.

Agnostisizm saçmalığını Ateizmde belirleyici kılma da nereden çıktı?

Sitelerde Paylaş

Agnostisizm, bana göre de saçmalık.

Bir şey ,ya vardır, ya yoktur.

Bir şey, ortaya çıkana kadar da yok hükmündedir.

Diğer hayal ürünlerine (uçan boynuzlu at, ejderha, noel baba vb)kolayca yok diyenlerin, allah veya tanrı gibi hayal ürünleri konu olduğunda, var, bilinemez vs gibi açıklamalar yapması safsatadır.

Bu kişilerin en büyük yanılgısı, allah ve tanrı gibi hayal ürünlerine aşırı anlam yüklendiğinden ,sanki diğer hayal ürünlerinden farkı varmış gibi algılamalarıdır.

Kısacası, allah ve tanrı gibi şeylerde hayal mahsulüdür. Ateizm bu akıl dışı şeyleri toptan reddeder.

Sitelerde Paylaş

Yani illa orası var diyorsun? Kanıtlarsa neden inanmasınlar? Ben yanık birisini görürsem tabiki bu gördüğüm çepeçevre hayatla ilişkilendiririm, aksini ıspatlasın öyle ise. Bundada sorgu yok, yani biri (BİRİLERİ) ben peygamberim demiş milyonlarca kişi ona inanıyor şimdi. Bu kadar zararlı beyni kitleyen bir şey bu inanç, bak sonunda sorgu kanallarını tıkayacak ergumanla geldin yine, Sen bu dediğine inanıyor musun gerçekten? Fantezi bu, biri çıksa karşına böyle, inanacan yani, kanıt aramayacaksın..

yani bazı şeyleri deneysel yöntemlerle isbatlamak her zaman mümkün olmayabilir...

deneyler tekarlanabilir olgular için gerlidir...

evrende her şey tekrarlanabilir denenebilir olmak zorunda mı...

bir kere olmuş bir şeyi bir daha deneyimleyemeyeceğimize göre o şeyi olmamış mı farzedeceğiz...

adam tanrıyla gerçekten konuşsa onu görse yahut cehennemde bir gün kalıp durumu bizlere anlatabilmek için gelse bunu nasıl isbat edebilecek...

onan inanmamızın hiç bir yolu yok...

bende görmedikçe inanmam diyeceksin...

peki gördün yaşadın diyelim...

inandın ve artık bize inandığını ve yaşadıklarının doğru olduğunu anlatmaya çalışıyorsun...

kimse sana inanmayacaktır ...

Sitelerde Paylaş

Ispatlayamazsa o onu ilgilendirir. Güneşi hepimiz görüyorsak sıcaklığını hepimiz hissediyorsak yaratıcıda herkese görünmeli bir şekilde, bu kadar net. Kişi ıspatlayamayacağı imkansız bir şeyin içine nasıl düşer?

inananlara göre tanrının varlığı güneşin varlığından bile daha kesindir...

o kadar var ki varlığının zuhurunun şiddetinden yok zannediliyor yahut algılanamıyor da olabiliyor...

görmek için ışık gerekir ama çok şiddetli bir ışığa maruz kaldığında yine hiç bir şey göremezsin ....

insan hiç bir şekilde isbatlayamayacağı bi olayı yaşayabilir...

onu isbatlayamamış olması o olayı yaşamadığı anlamına gelmez...

Sitelerde Paylaş

inananlara göre tanrının varlığı güneşin varlığından bile daha kesindir...

o kadar var ki varlığının zuhurunun şiddetinden yok zannediliyor yahut algılanamıyor da olabiliyor...

görmek için ışık gerekir ama çok şiddetli bir ışığa maruz kaldığında yine hiç bir şey göremezsin ....

insan hiç bir şekilde isbatlayamayacağı bi olayı yaşayabilir...

onu isbatlayamamış olması o olayı yaşamadığı anlamına gelmez...

Ispatlanamayacağın olay elbet olur ama bu yaşadığı yaşamıyla her yerini kapsamış maddeyle alakalıdır sonuçta, bunu deneyimleyecek herkes çıkar. Ama madde ötesi bir iletişimi sende bir maddededen oluşuyorsun nasıl etkileşime sokarsın yahu :) Adı üstünde madde ötesi Ook şiddetli ışığa maruz kaldığında göremezsin derken bile bak herkesin deneyimleyeceği inkar edemeyeceği şekilde tarif ediyorsun ama onun içini doldurmaya madde ötesi koymaya çalışmana aklım ermiyor. Tarifleriniz bile madde ile etkileşimlerden oluşuyorken madde ötesiyle bağdaştırmanız çok komik, az düşün ne yaptığını anlarsın, yani düşünürken bile o maddeden oluşan beynin var ortada.. tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizin deyiminize gore matematik kesfedilmiyor, icat ediliyor. Sayilari insanlarin olusturdugu fikrine katilmiyorum. Eger matematik insan beyninin disinda bir yerde yoksa bilimsel teorilerin tamami neden matematige uygun olmak zorunda? Iki bilim insani birbirinden habersiz sekilde ayni seyi bulduklari zaman seviniyoruz, demek ki evrensel yasalar bizden bagimsiz olarak varlar diyoruz. Ayni sekilde iki matematikci birbirlerinden habersiz ayni teoriyi kesfettiklerinde ayni seyi soyleyebiliriz. Eger sayilarin varligini akila sikistirirsaniz kimsenin dusunmedigi sayilara yok demek zorunda kaliriz.

Sen benim yazdıklarımı okumuyorsun. Ben bunu farkettim.

Matematik maddeyi sayarken ortaya çıkmıştır ne demek?

Ne anlaşılıyor buradan?

Evrende olmayan neyi icat edebiliyor insan beyni?

Ejderha bile, var olan canlıların birleşmiş hali....

Sitelerde Paylaş

Sen benim yazdıklarımı okumuyorsun. Ben bunu farkettim.

Matematik maddeyi sayarken ortaya çıkmıştır ne demek?

Ne anlaşılıyor buradan?

Evrende olmayan neyi icat edebiliyor insan beyni?

Ejderha bile, var olan canlıların birleşmiş hali....

Yoo, en az 5 kez okuyup oyle cevap yaziyorum. Yanliz Yilmaz Ozdil gibi yazmaniz anlamami zorlastiriyor.

Sayilar insan evladinin icadi ise ve insan evrende olmayan bir seyi icat edemiyorsa evrende sayilar vardir. Oysa matematik insan beyninin disinda bir yerlerde yok demistiniz. Matematik maddeyi sayarken ortaya cikmamistir cunku fizik yasalari matematige uymak zorundadir ve fizik yasalari evrende insanlardan once de gecerliydiler. Portakal ornegine donecek olursak, 2kg portakal tam 2kg degildir ama kutlecekimi yasasindaki "iki cisim arasindaki kutle cekimi uzakligin karesi ile azalir" sozunde karesi ise kastettigimiz tam "2"dir, kusurati yoktur. Yani fizik yasalarinin icinde sayilar vardir.

Sitelerde Paylaş

Yoo, en az 5 kez okuyup oyle cevap yaziyorum. Yanliz Yilmaz Ozdil gibi yazmaniz anlamami zorlastiriyor.

Sayilar insan evladinin icadi ise ve insan evrende olmayan bir seyi icat edemiyorsa evrende sayilar vardir. Oysa matematik insan beyninin disinda bir yerlerde yok demistiniz. Matematik maddeyi sayarken ortaya cikmamistir cunku fizik yasalari matematige uymak zorundadir ve fizik yasalari evrende insanlardan once de gecerliydiler. Portakal ornegine donecek olursak, 2kg portakal tam 2kg degildir ama kutlecekimi yasasindaki "iki cisim arasindaki kutle cekimi uzakligin karesi ile azalir" sozunde karesi ise kastettigimiz tam "2"dir, kusurati yoktur. Yani fizik yasalarinin icinde sayilar vardir.

Fiziğin dili matematiktir, Fizikte bir düzen vardır. Yok mu dedim.

Karıştırılan sayıların soyut "ifade" olmaları.

Anlaşamadığımız nokta bu.

Yoksa fiziğin modellerini de biz bulduk. Ama Newton yerçekimini bulmadan önce, yer çekimi yok muydu?

Biz bunları sayarken matematiği keşfettik olay bu kadar.

Yani maddenin ifade edilmesi matematik.

Umarım anlaşılır olmuştur.

Yani uydurma bir olay değil matematik. Zaten evrenin dışında, gözlemlediğiniz şeylerin dışında birşey uyduramazsınız.

Sitelerde Paylaş

Tamam toparlıyorum;

1- Madde ve etkileşimleri arasında bir düzen vardır. Bu düzen yine maddenin yapısından ileri gelmektedir.

2- "Sayı" kavramları bu düzeni sayarken ortaya çıkmıştır. Net örnek: Birşeyden bir ortamda başka yoksa ona "1" demişiz. Ama gerçekte "1" sayısı yoktur.

3-Bizim onu saymamız (gözlemlememiz) ona etki etmemektedir.

Sitelerde Paylaş

Sen matematik diyince ne anlıyorsun bilmiyorum ama.

Matematik şöyle bir şeydir.

Sen iletişim kurabilen bir canlısın.

Dil dediğimiz ve buraya yazdığım harflerin birleşimi olan simgeli işaret sistemi de var.

Bak mesela:

Ben Yemek Yemek İstiyorum

BenistiyorumYEMEKyemek

Gördün mü? kural dışına çıktı.

Mesja gitti ama bu kural dışılık sende yadırgama oluşturdu.

Şimdi mesela qerteqwrgtegsdfgdfg

Bunu yazdığımda anlam da kayboldu.

Matematik harfler yerine sayılar, harfler ve işaretler kullanılarak yapılır ancak yazılı iletişimle temelde benzer kurallar içerse de, kendine ait başka kuralları vardır.

Mesela 2-+/555=789438409

Bu matematikte anlamsız.

Matematik mesaj aktarma için kullanılır.

Onun da nedeni herkesin anlatılan mesajı aynı şekilde modelleyebilmesidir.

mesela 1000/500, 100/50, 10/5 aynı anlamı tarif eder.

Ancak 1000/500 büyük bir modelleme alanı çizer (106 ekran HD gibi)

10/5 ise küçük bir telefon ekranı çizer.

Matematik iletişim dilidir.

Evrende matematik yoktur.

Matematik ile Yazılı ve Sözlü dil aynıdır.

Mesela sana gelen e-postalar matematiğin diliyle gelir.

Ancak sendeki makine matematik dilindeki modelleme alanını algılar ve tarif edilen bir ortam yaratır.

Boyutları 10 olan, times new roman bir yazı yazar.

Matematikle herşeyi anlatabilirsin.

İngilizce ile de herşeyi anlatabilirsin.

Ama bu ne ingilizcenin ne de matematiğin evrenin kendisinde olduğunu göstermez.

Matematik = İngilizce

Böyle düşünürsen söylediklerinin komikliğini kendin de görmüş olursun.

Matematik bir insan dilidir.

Doğru beyan da yapılabilir onunla, yanlış beyan da.

tarihinde Sarı ve Kırmızı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fiziğin dili matematiktir, Fizikte bir düzen vardır. Yok mu dedim.

Karıştırılan sayıların soyut "ifade" olmaları.

Anlaşamadığımız nokta bu.

Yoksa fiziğin modellerini de biz bulduk. Ama Newton yerçekimini bulmadan önce, yer çekimi yok muydu?

Biz bunları sayarken matematiği keşfettik olay bu kadar.

Yani maddenin ifade edilmesi matematik.

Umarım anlaşılır olmuştur.

Yani uydurma bir olay değil matematik. Zaten evrenin dışında, gözlemlediğiniz şeylerin dışında birşey uyduramazsınız.

Sayilar veya matematik soyut da olsa vardirlar, oyle degil mi? Sayilar herhangi bir maddeden yapilmadiklari icin ve var olduklari icin "Her sey maddeden olusmustur." diyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Sen matematik diyince ne anlıyorsun bilmiyorum ama.

Matematik şöyle bir şeydir.

Sen iletişim kurabilen bir canlısın.

Dil dediğimiz ve buraya yazdığım harflerin birleşimi olan simgeli işaret sistemi de var.

Bak mesela:

Ben Yemek Yemek İstiyorum

BenistiyorumYEMEKyemek

Gördün mü? kural dışına çıktı.

Mesja gitti ama bu kural dışılık sende yadırgama oluşturdu.

Şimdi mesela qerteqwrgtegsdfgdfg

Bunu yazdığımda anlam da kayboldu.

Matematik harfler yerine sayılar, harfler ve işaretler kullanılarak yapılır ancak yazılı iletişimle temelde benzer kurallar içerse de, kendine ait başka kuralları vardır.

Mesela 2-+/555=789438409

Bu matematikte anlamsız.

Matematik mesaj aktarma için kullanılır.

Onun da nedeni herkesin anlatılan mesajı aynı şekilde modelleyebilmesidir.

mesela 1000/500, 100/50, 10/5 aynı anlamı tarif eder.

Ancak 1000/500 büyük bir modelleme alanı çizer (106 ekran HD gibi)

10/5 ise küçük bir telefon ekranı çizer.

Matematik iletişim dilidir.

Evrende matematik yoktur.

Matematik ile Yazılı ve Sözlü dil aynıdır.

Mesela sana gelen e-postalar matematiğin diliyle gelir.

Ancak sendeki makine matematik dilindeki modelleme alanını algılar ve tarif edilen bir ortam yaratır.

Boyutları 10 olan, times new roman bir yazı yazar.

Matematikle herşeyi anlatabilirsin.

İngilizce ile de herşeyi anlatabilirsin.

Ama bu ne ingilizcenin ne de matematiğin evrenin kendisinde olduğunu göstermez.

Matematik = İngilizce

Böyle düşünürsen söylediklerinin komikliğini kendin de görmüş olursun.

Matematik bir insan dilidir.

Doğru beyan da yapılabilir onunla, yanlış beyan da.

Matematik insan icadi bir iletisim diliyse butun fizik yasalarinin matematige uymak zorunda olmasi gerektigini aciklayabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Sayilar veya matematik soyut da olsa vardirlar, oyle degil mi? Sayilar herhangi bir maddeden yapilmadiklari icin ve var olduklari icin "Her sey maddeden olusmustur." diyemeyiz.

Diyebiliriz. Sayılar değil sayı kavramı (dün böyle yazmadığım için cebelleştik, hata benim) nöronlarda oluyor. Yani bunlar bir beyin dalgası.

Reel de sayı yok.

O zaman dillerde soyut.

Bana Keltçe'yi gösterebilir misin? Dendiği anda bütün olaylar bitiyor.

Yani masa var, ama "masa" kelimesi sanal.

Yani sayıları var ama senin onlara uydurduğun rakamlar ve değerler sanal.

Ve bu yine maddenin bir durumu.

Nasıl mı?

Bir Dünya var.

Ein Dünya var.

One Dünya var.

Buradaki Bir, Ein, One kavramları sanal, ama dünyanın yanlız oludğu yani güneş sisteminde "tek" olduğu durumu gerçek. Ve bu maddenin bir durumu.

İfade sanal.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...