Jump to content

allahı kim yarattı...

Recommended Posts

Bu başlıktaki temel hata ateist bir argümanı ateizme karşı kullanmaya çalışmaktan ve bunu yaparken içne düşülen mantıksızlığı görmezden gelmekten kaynaklanıyor.

Argümanın orjinali şu şekilde (kırmızı olan):

teist: tanrı kendi kendine varolmuştur

ateist:hiçbirşey kendi kendine varolamaz

teist: biz istisnaen bazı şeylerin kendi kendine olabileceğini kabul ediyoruz (ve bu tanrıdır)

ateist: eğer bir şey kendi kendine varolabiliyorsa bu şey neden evren olmasın? (diğer deyişle, tanrı kendi kendine olabliyorsa evren enden olmasın?)

İşte bu kalıplaşmış argüman bir teist tarafından ters çerilip bu başlıkta sorulmuş.

Eğer evren kendi kendine varolabiliyorsa tanrı neden olmasın? şeklinde.

Burdaki hata ikinci bir ön kabul ortaya çıkarması ve en başta tanrının varlığını evrenin varolmasına şartlayan argüman ile çelişmesi.

Yani, ''bu evren varsa bir yaratıcı da olmalı'' düşüncesi terkedilip, ''bir yaratıcı kesin vardır'' ön kabulu dahil ediliyor.

Burda ''yaratıcı nasıl varoldu'' sorusuna karşı ''evren nasıl kendi kendine varolduysa o da öyle'' cevabı veriliyor.

Kısacası tanrının varlığına dair hiçbir düşünsel kanıt yokken ''nasıl'' varolduğu hakkında bir fikir yürütülüyor.

Tüm başlığın özeti budur.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 303
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tüm dini kitaplara göre dünya'yı 6 günde zor bela yaratan Tanrı'nın evreni hala yaratmaya çalışıyor olması gerekiyordu. Bu durumda dünya'yı da diğer gezegenler gibi henüz yaratmamış olması gerekiyordu.

İşte evre'nin sonsuz boyutu ve işte Tanrı'nın sadece bir gezegeni yaratatabildiği zaman, hesap ortada Tanrı sonsuz evren'i asla yaratamayacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Evren varsa bir yaratıcıda vardır.Zaman kavramı insanoglunda olan birseydir.Cesitli ruhani olaylarda veya ölüme 1 adım kala yasadıgım deneyimlerle zaman kavramının ortadan kalktıgını hissettim.zaman kavramım yoktu.ne gecmis ne gelecek.kabaca anlatımı budur.baska bir sekilde ne anlatabilirim ne anlıyabilirsiniz.Konuyu suraya baglıyacagım.Allahı kim yarattı sorusu insanoglunun zaman kavramına ters oldugu icin sorulur.cunku bizim boyutumuz onu algılıyamaz.beynimizdeki bariyerler yüzünden algımıza ters düser.Zaman kavramının olmadıgı yerde gecmis yoktur.o yüzden Tanrının yaratılması söz konusu degildir.

Sitelerde Paylaş

Evren varsa bir yaratıcıda vardır.Zaman kavramı insanoglunda olan birseydir.Cesitli ruhani olaylarda veya ölüme 1 adım kala yasadıgım deneyimlerle zaman kavramının ortadan kalktıgını hissettim.zaman kavramım yoktu.ne gecmis ne gelecek.kabaca anlatımı budur.baska bir sekilde ne anlatabilirim ne anlıyabilirsiniz.Konuyu suraya baglıyacagım.Allahı kim yarattı sorusu insanoglunun zaman kavramına ters oldugu icin sorulur.cunku bizim boyutumuz onu algılıyamaz.beynimizdeki bariyerler yüzünden algımıza ters düser.Zaman kavramının olmadıgı yerde gecmis yoktur.o yüzden Tanrının yaratılması söz konusu degildir.

Allah'ın zaman kavramı yoksa olayları nasıl sıraya koyuyor?

Sitelerde Paylaş

Kuran insanogluna inmis bir kitaptır ve bizim anlıyabilcegimiz sekilde indirilmistir.Tanrının zaman kavramı yoktur demek zaman kavramından haberi yoktur demek degildir.

Peki insanoğluna inmişse mesela 750 yılında kaç kişiye ulaşmış bu kitap? Ya 859, 999, 1392, 1797 yıllarında? Dünyanın %99,999'unun haberi bile olmadığı bir kitap nasıl insanoğluna inmiş oluyor? İnsanoğlu derken Muhammed ve çevresindeki bir avuç arabı kastetmiyorsan tabii.

Hacc/47. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

Allah'ın zaman kavramı yoksa bizim bin yılımız onun katında bir güne eşit olabiliyor?

Sen zamanı ne sanıyorsun ki? Akıp giden nehir gibi bir şey mi? Ortada zaman olmaması için hiç hareket ve değişim olmaması lazım. Hareket ve değişim varsa zaman da vardır.

Sitelerde Paylaş

örnekleme yapılıyor Kuranda da.Gösterdigin ayetinde kriptosu var.Nuh'un binden 50 sene daha az yasadıgı ayeti.derinine inmicem dedigim gibi İnsan zamansızlık boyutunu anlayamadığı icin örnekler verilmistir.

Kriptosu mu var? Herhalde nasıl deşifre edeceğine dair anahtarı da sana vermiştir. Şu lafın ne kadar saçma olduğuna dair bir fikrin var mı acaba?

Anlaşılan senin zamanın ne olduğu konusunda en ufak bir fikrin bile yok. Ortada hareket ve değişim varsa zaman da vardır, zamanın olmaması için hiç bir şeyin olmaması lazım.

ilk soruna gelince.Bir avuc arap ogrendigi icin mi yıllarca bu kitaba baglı yasadı insanlar ?.şuan bu senede bile bu kitabı tartısabiliyorsak bence ulaşmıştır.

Yahu siz olaylara hep kendi açınızdan mı bakarsınız? Hiç başka açılardan bakmayı denemez misiniz? Sana ulaştığı anda olay bitmiş mi oluyor yani?

Bu kitap şimdiye kadar 2 milyar kişiye ulaşmışsa 60 milyar kişiye de ulaşmamış. Ulaşanlar da kitabı verdiği söylenen kişiyi görmemişler bile, onu bırak ortada kitabın aslı bile yok.

Hem neden sadece tek bir kişiyle iletişim kuruyor bu Allah? Neden milyarlarca insanı o kişiye inanmak zorunda bırakıyor? Ben nereden bileyim Muhammed'in kendi çıkarları için yalan söylemediğini? Muhammed'in benden ne gibi farkı var, o neden imtihana girmiyor da ben giriyorum?

Sitelerde Paylaş

ben kimseyi kendimden üstün tutmuyorum canım kardesim.Kuran mucizesi her döneme hitap eder.roman okur gibi okunmaz.Olaylara kendi acından bakan sensin.Muhammedin kendi cıkarları icin yazdıgını soylemek cok mantıksızdır(bkz: De ki ben sadece sizin gibi bir insanım.ilahınızın tek ilah oldugu bana vahyediliyor.O halde dosdogru ona yönelin ve ondan af dileyin.(fusillet 6.)).Tek kisiyle iletisimede gelirsek.oyle birsey yoktur.bir sürü peygamberler gelmistir.İncilede bakıcak olursak.(Yuhanna bab 14 ayet 15-16)"hz isa dedi ki"eğer beni seviyorsanız,emirlerimi tutun.Bende Rabden dileyecegim ve o size baska bir faraklit verecektir; ta ki daima sizinle beraber olsun". Faraklik kelimesi süryanca da munhamenna yunancada piriklitos arapcada ise birebir karsılıgı "ahmed" dir.Senin inancına göre bütün bunlar cıkarlar icin yapılmıs.birbirinden bu kadar farklı donemlerde yasıyan insanlar nasıl birbiriyle baglantıdalar ? sence bütün bu olanlar cıkarlar icin yapılacak birsey olabilir mi ?

Sitelerde Paylaş

ben kimseyi kendimden üstün tutmuyorum canım kardesim.Kuran mucizesi her döneme hitap eder.roman okur gibi okunmaz.Olaylara kendi acından bakan sensin.Muhammedin kendi cıkarları icin yazdıgını soylemek cok mantıksızdır(bkz: De ki ben sadece sizin gibi bir insanım.ilahınızın tek ilah oldugu bana vahyediliyor.O halde dosdogru ona yönelin ve ondan af dileyin.(fusillet 6.)).Tek kisiyle iletisimede gelirsek.oyle birsey yoktur.bir sürü peygamberler gelmistir.İncilede bakıcak olursak.(Yuhanna bab 14 ayet 15-16)"hz isa dedi ki"eğer beni seviyorsanız,emirlerimi tutun.Bende Rabden dileyecegim ve o size baska bir faraklit verecektir; ta ki daima sizinle beraber olsun". Faraklik kelimesi süryanca da munhamenna yunancada piriklitos arapcada ise birebir karsılıgı "ahmed" dir.Senin inancına göre bütün bunlar cıkarlar icin yapılmıs.birbirinden bu kadar farklı donemlerde yasıyan insanlar nasıl birbiriyle baglantıdalar ? sence bütün bu olanlar cıkarlar icin yapılacak birsey olabilir mi ?

Muhammed'i üstün tuttuğun belli ve diğer peygamber dediğin kişileri de.

Bu Allah neden benimle iletişime geçmiyor da tutup bazı kişilerle iletişime geçiyor ve beni onlara inanmak zorunda bırakıyor? Bu adamların ne ayrıcalığı var?

Seninle iletişime geçen bir tanrı oldu mu şlimdiye kadar? Benimle kimse iletişime geçmedi de.

Sitelerde Paylaş

Allah'ı, M.Ö. 2.000 yılların başlarında, yani günümüzden yaklaşık dört bin yıl önce Yahudi İbrahim yaratmıştır.

Yahudilik ana soyla geçtiği için, baba tarafı, İsmail aracılığıyla Yahudi İbrahim olsa da, ana tarafı Hacer adlı Habeşli bir cariye olan Muhammed, anasının adını anmazken, Yahudi İbrahim'i dilinden düşürmeyerek onun Allah'ına mirasçı olmuş ve Arapların da Allah'ı yapmıştır.

Mesele bundan ibarettir.

Sitelerde Paylaş

konuyu degistiriyorsun.herneyse o soruna geliyim o zaman.hayatının belli donemlerinde o frekansı yakalıyabilirsin diye düsünüyorum.seninde istemen gerek.öyle bilgisayar basında oturarak o frekansa giremezsin.uzun bir meditasyonlarda bu frekansı cok azda olsa yakaladıgım oldu.Eğer önyargısız yaklasacaksan sana Tanrının dogum gunu kitabını öneririm :).Ne demek istedigimi anlarsın.eğer duvarlarını yıkarak okursan eminim hayatını degistirecek :)

Sitelerde Paylaş

Allah'ı, M.Ö. 2.000 yılların başlarında, yani günümüzden yaklaşık dört bin yıl önce Yahudi İbrahim yaratmıştır.

Yahudilik ana soyla geçtiği için, baba tarafı, İsmail aracılığıyla Yahudi İbrahim olsa da, ana tarafı Hacer adlı Habeşli bir cariye olan Muhammed, anasının adını anmazken, Yahudi İbrahim'i dilinden düşürmeyerek onun Allah'ına mirasçı olmuş ve Arapların da Allah'ı yapmıştır.

Mesele bundan ibarettir.

Hmm peki oyle dusunelim o zaman.ondan 2000 yıl sonra isa diye biri incili yazmıs(ne gerek duymus acaba) cıkarları icin mi ? hangi insan cıkarları icin idamı göze alır ?.Muhammed kendinden 2600 yıl önceki adamın yarattıgı bir yaratıcının agzından kitap yazmıs.ve bu kitaptan 1400 yıl sonra 1.8milyar insan bu kitaba inanmış.İnkar edenler ise kitabı hala cürütememis.peki sorarım sana.neden oldu bütün bunlar ?.
Sitelerde Paylaş

Hmm peki oyle dusunelim o zaman.ondan 2000 yıl sonra isa diye biri incili yazmıs(ne gerek duymus acaba) cıkarları icin mi ? hangi insan cıkarları icin idamı göze alır ?.

Yahudiler, doğru dürüst devlet kuramadıkları için, tarih boyunca sürgünler, kırımlar, kıyımlar yaşamışlar kısacası ezilmişler ve sığınacak kurtarıcı aramışlar. Bu kurtarıcılar yerde peygamberler, gökte ise İbrahim'den miras tek tanrı olmuştur. Bu bağlamda, İsa da bir Yahudi olarak Roma İmparatorluğu egemenliği altında yaşayan Yahudilerin uğradığı zulüm nedeniyle bir kurtarıcı olarak ortaya çıkmış ve bu uğurda hayatını vermiştir. Dolayısıyla bir idealist sayılır.

Tüm peygamberler Yahudi olunca, Arap Muhammed bir istisna oluyor ve soru işaretleri uyandırıyor. Başlangıçta, Muhammed'in, Yahudi tek tanrısını Araplara da tanrı yapmaktan başka amacı yok gibidir. Zamanla güçlendikçe hedefini de genişletir ve şahsi menfaatlerini de ön plana çıkartır. Sayısız evlilik yapmak ve ganimetlerden aslan payı almak gibi... Bu bağlamda Muhammed, servet ve şehvet düşkünü Şevket sayılır.

Muhammed kendinden 2600 yıl önceki adamın yarattıgı bir yaratıcının agzından kitap yazmıs.ve bu kitaptan 1400 yıl sonra 1.8milyar insan bu kitaba inanmış.İnkar edenler ise kitabı hala cürütememis.peki sorarım sana.neden oldu bütün bunlar ?.

Yaratıcınnı ağzından kitap yazmak ne demek? Onu kullanmak demek. Bu konuda aynı fikirdeyiz, sen de bizdensin, yalnız değilsin yani.

Yazdı dediğin kitap da, Musa'nın tevratından kopya zaten. Senin anlayacağın, Muhammed'in tanrısı da, kitabı da Yahudilerden kopya...

Kitap zaten çürük. Hiç bir satıcı/pazarlamacı/tüccar malım çürük demez, derse malını satamaz. Müslümanların da bu 1400 yıllık kurtlu kitaplarına toz kondurmamaları aynı hesaptır ve normaldir.

Önemli olan niteliktir nicelik değil. Müslüman sayısı 2 milyar olsa ne yazar. Köpek gibi ürüyorlar, köpek gibi de birbirlerini boğazlıyorlar. Sayısal olarak da olsa birinciliği yakalayamayacak gibiler...

Ne demişler? Tabuları yıkmak, atomu parçalamaktan zor demişler.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca asıl konumuz " Allah'ı kim yarattı" olduğuna, bunun yanıtı da tarafımdan Yahudi İbrahim olarak verildiğine göre, tartışmanın bu bağlamda yürümesi gerekir. Hal böyle olunca, bilime göre 13,7 milyar yıldır var olan evrenimizde ve son 4,5 milyar yıldır var olan dünyamızda esamesi okunmayan yaratıcının, günümüzden 4.000 yıl önce Yahudi İbrahim'le birlikte ortaya çıkması, onu İbrahim'in yarattığının kesin kanıt sayılır. Aksi ispat edilene kadar tabii...

Sitelerde Paylaş

konuyu degistiriyorsun.herneyse o soruna geliyim o zaman.hayatının belli donemlerinde o frekansı yakalıyabilirsin diye düsünüyorum.seninde istemen gerek.öyle bilgisayar basında oturarak o frekansa giremezsin.uzun bir meditasyonlarda bu frekansı cok azda olsa yakaladıgım oldu.Eğer önyargısız yaklasacaksan sana Tanrının dogum gunu kitabını öneririm :).Ne demek istedigimi anlarsın.eğer duvarlarını yıkarak okursan eminim hayatını degistirecek :)

Bana önyargılı demen çok komik, senin de benim de daha doğumumuzdan itibaren beynimiz bu din ile yıkanmadı mı? Asıl ben müslümanken önyargılıydım ama geçti artık.

Benim beynimde artık sırf bir insana inanmadığım için beni sonsuza kadar yakacak bir tanrı imajı yok ki duvarlarım olsun.

Sitelerde Paylaş

yanıldıgın nokta su,muslumanlar kitabın satıcısı degil,alıcısıdır.gerci birsürü yanıldıgın nokta varda :).Kitap zaten cürük demişsin.Su zamana kadar hickimse Kuranda gercek anlamda hata/celiski getiremedi.(Algısının yetmemesi sonucu celiski diyenleri saymıyorum.).Senin lafların bana daha önceleri okudugum bir kitabı anımsattı.Tıpkı Aklımı kullanıyorum bunlar yahudi işidir diyen günümüz tüccarları gibi.Kuran bunların oyunlarını bozdugu icin bu kadar ugras icerisindeler.diyorsun ki yahudi ibrahim yaratmıstır diye.yahu bu insan ruh hastasımı durup dururken kafasında bir yaratıcı yaratsın ve günümüze kadar uzansın.İsa kurtarıcı olarak cıkmıstır evet bunda haklısın.Tanrı tarafından gönderilen bir kurtarıcı.İdamında ise Ruhun varlıgının bedenin varlıgından üstün oldugunu göstermistir.Sen ruhta yok onu budistler yarattı dersin simdi :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...