Jump to content

Allahın gücünün yetmediği şeyler

Recommended Posts

afferim biz ne dersek diyelim

aynı zırvaları tekrarla dur bakalım nolacaksa

yani sen

basket maçında neden gol atmadı diye basketçiyi rahatlıkla suçlayabilirsin

basket olursa futbol olmaz futbol olursa basket olmaz

diyelim duralım nafile basketçiyi suçlamaya devam edeceksin ısrarla onu gol atamıyor beceremiyor iftirası ile suçlayıp duracaksın

basketçinin sana cevabı açık "Allah belanı versin zır cahil basket ayrı futbol ayrı bu nasıl soru"

yaratan zayıf olmaz bu muhal zayıf olsa yaradan olmaz

ama

sizin

amacınız

gerçekleri öğrenmek değil

sadece mide bulandırmak

bende suç

ciddi ciddi

cevap yazıyorum

Kardeşim bak,

senin tarif ettiğin Allah hem basket oynayabilen, hem de futbol oynayabilen birisi değil mi?

Şimdi saat 21:00'de basket maçı yapıyorsa saat 24:00'de basket maçı bittikten sonra futbol maçıbna gidebilir.

Tarifi bu.

Herşeyi görebilen,

Herşeye kadir diyorsun.

Ben de diyorum ki, basket maçı bittikten sonra futbola gidemiyor işte.

Allah eğer 15 haziranda herşey bilen ise, 16 haziranda hiçbir şey bilmeyen olamıyor.

istese de olamıyor.

Konu bu.

Neyini itiraz ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kardeşim bak,

senin tarif ettiğin Allah hem basket oynayabilen, hem de futbol oynayabilen birisi değil mi?

Şimdi saat 21:00'de basket maçı yapıyorsa saat 24:00'de basket maçı bittikten sonra futbol maçıbna gidebilir.

Tarifi bu.

Herşeyi görebilen,

Herşeye kadir diyorsun.

Ben de diyorum ki, basket maçı bittikten sonra futbola gidemiyor işte.

Allah eğer 15 haziranda herşey bilen ise, 16 haziranda hiçbir şey bilmeyen olamıyor.

istese de olamıyor.

Konu bu.

Neyini itiraz ediyorsun?

en az 4 kez tekrar ettim

farklı örnekler verdim

ısrarla konuyu k.çından anlamakta ısrar ediyorsun

küçük bir çocuk bile verdiğim o basit örneği anlar

basket maçında yani basket oynanırken basket sahası içinde biz basketçiden gol atmasını istiyoruz ya da atabilirmisin diye soruyoruz

yoksa maç bittikten sonra eben de gol atar

tarihinde muslumangenc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

en az 4 kez tekrar ettim

farklı örnekler verdim

basket maçında yani basket oynanırken basket sahası içinde biz basketçiden gol atmasını istiyoruz ya da atabilirmisin diye soruyoruz

Sen anlamıyorsun.

Kapalı beyninin o bölgesi.

Maç bittikten sonra Allah gol atamıyor işte.

ne yaparsa yapsın atamıyor.

Sitelerde Paylaş

Sen anlamıyorsun.

Kapalı beyninin o bölgesi.

Maç bittikten sonra Allah gol atamıyor işte.

ne yaparsa yapsın atamıyor.

:) anlaşıldı sen bildiğimiz hastasın

maç bittikten sonra eben de atar dedim hala

konuyu anlamadın bırak bana cevap vermeyi

ya yürü get akşam akşam

Sitelerde Paylaş

:) anlaşıldı sen bildiğimiz hastasın

maç bittikten sonra eben de atar dedim hala

konuyu anlamadın bırak bana cevap vermeyi

ya yürü get akşam akşam

Bunu anlayamamn çok şey ifade ediyor.

Sen basit modellemeleri bile yapamıyorsun.

Allahın gücünün yetmediği bir sürü şey var.

Sen kıçını yırtsan da var.

Sitelerde Paylaş

Bunu anlayamamn çok şey ifade ediyor.

Sen basit modellemeleri bile yapamıyorsun.

Allahın gücünün yetmediği bir sürü şey var.

Sen kıçını yırtsan da var.

senin bir b.k bildiğin yok

sadece takırdı ediyon beyin özürlü

Sitelerde Paylaş

Bakın müslüman arkadaşlar.

Saçmalamaya gelmeyin bu başlıkta.

özetliyorum kısaca.

Alklah birdir dediğiniz anda, Allahın gücünün hiçbir şekilde yetemeyeceği şey Allahın 2, 3, 4, 5 olması.

Allah herşeye kadirdir dediğinizde Allahın gücünün hiçbir şekilde yetemeyeceği şey Allahın güçsüz ve kadir olmaması. Yani istese de olamaz.

Allah büyüktür dediğinizde hiçbir şekilde küçük olamaz Allah. Allah küçük olmayı becerip de yapamaz.

Bu başlık bunun gibi analojileri anlatıyor ve ispat ediyor.

Buraya gelip trollük yapıp ve saçma sapan şeyler yazmayın.

Allah Allahlığa mahkum bir varlıktır islam inancında.

Allah olmaktan başka şey yapamaz.

Allah olmamaya istese de gücü yetemez.

Acizdir yani.

Sitelerde Paylaş

en az 4 kez tekrar ettim

farklı örnekler verdim

Buradaki ornek bile acizlik gostergesi, yani yaratici basketci gibi oyunun kurallarinin disina cikamaz diyorsun. Oysa bize ogretilen Allah kurallara uymaz kurallari kendi koyar.

Yaratici nin da yaratan olarak kendi kurallari var disina cikamiyor diyorsun, biz nasil fani isek baki olamiyordak (ki isteriz olumsuz olmayi) o da fani olamiyor, isteyemiyor bile.

Tabi muslumanken benimde bunlar aklima hic gelmezdi..

Sitelerde Paylaş

Buradaki ornek bile acizlik gostergesi, yani yaratici basketci gibi oyunun kurallarinin disina cikamaz diyorsun. Oysa bize ogretilen Allah kurallara uymaz kurallari kendi koyar.

Yaratici nin da yaratan olarak kendi kurallari var disina cikamiyor diyorsun, biz nasil fani isek baki olamiyordak (ki isteriz olumsuz olmayi) o da fani olamiyor, isteyemiyor bile.

Tabi muslumanken benimde bunlar aklima hic gelmezdi..

sen bu örnekten bunu mu anladın

ya gerçekten ateistlerin hepsinin sizin gibi olduğuna inanmıyorum içlerinde okuduğunu anlayan vardır herhalde

ama bana rastlamıyor şans işte

bak tekrar ediyorum

:) :) kaçıncı tekrar ben de hatırlamıyorum basket oynanırken gol atamazsın olmaz böyle bir şey muhal gol olması için futbol olması lazım gol olursa basket olmaz basket olsa gol olmaz

Sitelerde Paylaş

sen bu örnekten bunu mu anladın

ya gerçekten ateistlerin hepsinin sizin gibi olduğuna inanmıyorum içlerinde okuduğunu anlayan vardır herhalde

ama bana rastlamıyor şans işte

bak tekrar ediyorum

:) :) kaçıncı tekrar ben de hatırlamıyorum basket oynanırken gol atamazsın olmaz böyle bir şey muhal gol olması için futbol olması lazım gol olursa basket olmaz basket olsa gol olmaz

Ulan ondan bahsediyoruz ya bizde salak mısın sen?

Allah basket oynarken gol atamaz işte.

Sen neyi saçmalıyorsun daha?

Sitelerde Paylaş

Ulan ondan bahsediyoruz ya bizde salak mısın sen?

Allah basket oynarken gol atamaz işte.

Sen neyi saçmalıyorsun daha?

:) diyecek bir şey bulamıyorum yazıklar olsun senin o zekana

on kez oku yazdıklarımı hatta yüz kez bin kez

belki anlarsın hiç ümidim kalmadı senden

Sitelerde Paylaş

:) diyecek bir şey bulamıyorum yazıklar olsun senin o zekana

on kez oku yazdıklarımı hatta yüz kez bin kez

belki anlarsın hiç ümidim kalmadı senden

Benim akli-selim butun muslumanlardan umidim var, zaten bu forumda yazmamin sebebi de bu zaten. Musluman iken Allahin, dinin bir uydurma hikaye oldugunu kabul etmek cok zor, fakat her bir suphe, bir adim yaklastirir dusunen insani gerceklere. Aklin yolu birdir, bizde yillarca inandik, ibadet ettik, binlerce kez dualar ettik, Allahi dusunup agladigim bile olmustur. Fakat ne yazikki gercekler aci (bizim duygularimizdan bagimsizdir gerceklik aslinda)

tarihinde hoca-efendi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herşeye gücü yetmenin varlığı hiç bir şeye gücü yetmemeyi imkansız kılar uğraşmayın böle paradoks işlerle baş ağrısı yapar uzar uzar gider kimse kimseyi ikna edemez sorularda uzar ALLAH dört köşeli yıldız yapabilir mide dersin dersinde dersin :)

yerinde bir uyarı

dört köşeli üçgen

çizemeyen öğrenciyi döven

öğretmen haklı ise

bu konuyu açan kişi de iddiasında

haklıdır

Sitelerde Paylaş

Herşeye gücü yetmenin varlığı hiç bir şeye gücü yetmemeyi imkansız kılar uğraşmayın böle paradoks işlerle baş ağrısı yapar uzar uzar gider kimse kimseyi ikna edemez sorularda uzar ALLAH dört köşeli yıldız yapabilir mide dersin dersinde dersin :)

Aynen oyle, Tanri kavrami hicbirseye kolaylik getirmiyor isleri dahada karmasiklastiriyor, direkt kendisi paradoks. "herseye gucu yeter" dendigi anda binlerce paradox olusuyor zaten konu basliginin bence ana fikri budur.

Tabi bu paradoxlari aciklamakda iddia sahiplerine(inananlara) duser.

Sitelerde Paylaş

Bunun dört köşeli yıldız, 3 kenarlı kare, 4 kenarlı üçgen gibi kavramlarla alakası yok.

Allah diye bir varlık tarif ediyorsunuz.

Tüm Kuran bu Allahın tarifiyle dolu.

"Herşeye gücü yetendir" dediğinizde Allaha o istese de güçsüz olamıyor.

Yani bu onun iradesinin dışında.

Bu nedenle Allah her istediğini yapabilen, ol diyince oldurabilen bir tanrı değil sizin inancınızda.

Onun gücü sınırlı.

Onun yapamadığı şeyler var.

Bir sürü şey var.

O yüzden artık bu Allah herşeyi bilir, kadirdir vs tanımlarını bırakın.

Herşeye gücü yetmiyor. Güçsüz olmaya gücü yetmiyor.

Bu durumun benim zekamla değil, sizlerin zekasıyla bir alakası var :)

Sitelerde Paylaş

Eğer bir insan yaratıcının( ki burada islam dininin tanıdığı tanrının )olmadığını kesin ve net bilgi ile biliyorsa, bu kesin ve net bilgisini diğer insanlarla paylaşabilir ve kesin ve net bilgiye hiçbir aklın itirazı olamaz. Fakat elmizde böyle bir bilgi yok. Yani insanlar tanrının varlığını yada yokluğunu herkesin kabul edebileceği yapıda ispatlayabilmiş değiller. İnsanlar farklı bilgi birikimine, tecrübeye ve zekaya sahiptir. Bu forumdada böyle. Bilimsel,akılcı ve disiplinli bir yol izlemeden kavram karmaşası yaratmaya , zihin manupile etmeye çalışmak kimseye gerçeği göstermez. Sadece bazı ezilmiş egoların geçici tatminine yarar. Benim kendi yaklaşımımla göremediğim bir şeyi farklı yönden görüp beni uyaran kişi benim ufkumu açmış olur.

Şöyle bir soru vardı : tanrı kaderi değiştirebilirmi? Örnek vererek gidelim. 2013 yılında bir ağaç olsun ve bu ağaç 2014 yılında kuruyacak olsun ve yaratıcı bu ağacın kuruyacağını ezelden biliyor olsun . 2014 yılına gelindiğinde yaratıcı bu ağacın kurumasını engellerse önceden kuruyacağını bilme bilgisi ile çelişmiş olur. Kurumasını engelleyemez dersek sonsuz güç kavramı ile çelişmiş olur. Yani paradoksa düşülür. Fakat burada gözden kaçan şey zaman kavramıdır. Bir sıralama kavramı olan zamanın kendiside bir yaratıktır ve yaratıcı zaman kavramı ile sınırlandırılamaz. Yani fiziksel olarak basite indirgeyerek düşünürsek tanrı ezelde ağacın kuruyacağını bildiği zaman ile ağacın kuruyorkenki zamanında ve kuruduktan sonraki zamanında aynı anda vardır. Yani zamanı kuşatmıştır.

Tanrı için bir kabul yapılmış ve sonsuz güç sahibi denmiştir.

Bu kabul üzerinden gidilerek oluşturulan soru tanrı kendisi gibi sonsuz güç sahibi ikinci, üçüncü bir yaratıcı yaratabilirmidir. Bu sorunun cevabı matematikteki sonsuz sayı nedir, eşiti nedir ve sonsuzdan daha büyük olan sayı hangisidir gibi sorulara verilmesi gereken cevapla benzerdir.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir insan yaratıcının( ki burada islam dininin tanıdığı tanrının )olmadığını kesin ve net bilgi ile biliyorsa, bu kesin ve net bilgisini diğer insanlarla paylaşabilir ve kesin ve net bilgiye hiçbir aklın itirazı olamaz. Fakat elmizde böyle bir bilgi yok. Yani insanlar tanrının varlığını yada yokluğunu herkesin kabul edebileceği yapıda ispatlayabilmiş değiller. İnsanlar farklı bilgi birikimine, tecrübeye ve zekaya sahiptir. Bu forumdada böyle. Bilimsel,akılcı ve disiplinli bir yol izlemeden kavram karmaşası yaratmaya , zihin manupile etmeye çalışmak kimseye gerçeği göstermez. Sadece bazı ezilmiş egoların geçici tatminine yarar. Benim kendi yaklaşımımla göremediğim bir şeyi farklı yönden görüp beni uyaran kişi benim ufkumu açmış olur.

Şöyle bir soru vardı : tanrı kaderi değiştirebilirmi? Örnek vererek gidelim. 2013 yılında bir ağaç olsun ve bu ağaç 2014 yılında kuruyacak olsun ve yaratıcı bu ağacın kuruyacağını ezelden biliyor olsun . 2014 yılına gelindiğinde yaratıcı bu ağacın kurumasını engellerse önceden kuruyacağını bilme bilgisi ile çelişmiş olur. Kurumasını engelleyemez dersek sonsuz güç kavramı ile çelişmiş olur. Yani paradoksa düşülür. Fakat burada gözden kaçan şey zaman kavramıdır. Bir sıralama kavramı olan zamanın kendiside bir yaratıktır ve yaratıcı zaman kavramı ile sınırlandırılamaz. Yani fiziksel olarak basite indirgeyerek düşünürsek tanrı ezelde ağacın kuruyacağını bildiği zaman ile ağacın kuruyorkenki zamanında ve kuruduktan sonraki zamanında aynı anda vardır. Yani zamanı kuşatmıştır.

Tanrı için bir kabul yapılmış ve sonsuz güç sahibi denmiştir.

Bu kabul üzerinden gidilerek oluşturulan soru tanrı kendisi gibi sonsuz güç sahibi ikinci, üçüncü bir yaratıcı yaratabilirmidir. Bu sorunun cevabı matematikteki sonsuz sayı nedir, eşiti nedir ve sonsuzdan daha büyük olan sayı hangisidir gibi sorulara verilmesi gereken cevapla benzerdir.

Herhangi bir tanım yaptığında o tanımın zıttını dışarıda bırakırsın.

Eğer diyorsan ki tanrıyla ilgili yöneltilen bu sorular matematik paradoksları gibidir,

O zaman tanrıya yöneltilen bu soruların tanrıyla ilişkili olmadığını söylersin,

Bıu da tanrıyla ilişkisi olmayan bu soruları tanrı istese de kendiyle ilişkili yapamaz anlamına gelir.

Yine tanrıya bir mahkumiyet doğurur.

Sorun burada tanımlarda.

Tanrının gücü yetmiyor işta bazı şeylere.

O da bir şeylere mahkum. O da birşeyleri yapmaktan aciz.

Tanrı tanımı hatalı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...