Jump to content

Esnek metatarsal: Bazı insanlar maymunlar gibi yürüyor

Recommended Posts

Yürüdüğümüz zaman ayaklarımız topuk üstünde ayak bileğinden bükülerek kıvrılırlar. Ancak günümüz insanlarından bazılarında kıvrılma ve bükülme sadece bir noktadan ibaret kalmıyor. Araştırmacılar bazı deneklerin kısmen şempanzeler veya ön insansılara benzer şekilde yürüyerek yol aldığını gözlemlediler. Buna dair iki olası açıklama mevcut.

Sürekli tırmanmak zorunda olanların aynı zamanda tırmanmaya dair doğru donanıma da sahip olması gerekir. Şempanzelerin metatarsal kemikleri (tarak kemikleri) bu nedenle özellikle esnektir. Ve iki milyon yıl önce, hala ağaçlarda ikamet eden Australopithecus Sediba gibi ön insansı türler bu anatomik özellikten yararlanmıştır. Yalnız uzun zamanlardan beri orman ve ağaçlıklarda tırmanma turları yapmak insanın günlük hayatında yer almıyor. Araştırmacılar bu nedenle modern insanlarda çift ayak bükebilme yeteneğinin zaman içinde kaybolduğunu düşünüyorlardı.

Boston Üniversitesinden Jeremy DeSilva ve Simone Gill "American Journal of Physical Anthropology" dergisinde (Amerikan Fiziksel Antropoloji Dergisi) yayımladıkları bir çalışmada bazı insanların -bir zamanlar atalarımızın da yapabildiği gibi- orta ayakta yer alan tarak kemiklerini de bükebildiklerini bildirdiler. Yani bazı insanların ayakları sadece topuk üstünde bileklerde değil, diğer başka bir noktada da esneklik gösteriyor. Çoğu insanlarda bundan sorumlu olan eklem, ayak bağ dokusu tarafından esnemeyecek şekilde sert ve dik tutulur. Bu da yürürken güç aktarımını daha verimli hale getirir. Ancak görünüşe göre bu, tüm günümüz insanları için geçerli değil.

c59fempanze-ayak.jpg

Modern Ayakkabıların Getirdiği bir Kusur mu?

Bilim insanları Boston'daki bir müzede gönüllüler üzerinde bir yıldan fazla gözlem yaptılar. Deneklerin ayaklarını filme alan araştırmacılar aynı zamanda deneklerin sensörler ile donatılmış bir minder üstünde yürümelerine izin verdiler. Analizlerin değerlendirmesine yaklaşık 400 yetişkinin verileri dahil edildi. Araştırmacılar deneklerin yüzde 8'inin tamamıyla esnek veya en azından kısmen esnek orta ayak bileklerine sahip olduğunu ortaya çıkardılar. Bu insanlar ortalama olarak daha yüksek vücut kitle indeksine ve düztabanlı ayaklara sahipler.

DeSilva uzun zamandan beri ön atalarımızın nasıl yürüdükleriyle ilgileniyor. Araştırmacı DeSilva, "Science" dergisinin Nisan sayısında Australopithecus'un muhtemelen kötü bir yürüyücü olduğuna dair haberi yayımlanan araştırma ekibi içinde yer alıyor. Bu yeni keşfin eski ağaç sakinlerinin zamanından kalan evrimsel bir miras olup olmadığı ise araştırmacılar henüz bilinmiyor.

Araştırmacılar orta ayak kemiklerinin esnek yapıya sahip olmasının iki ayak üzerinde dik yürürken güç aktarımını daha verimsiz yaptığını var sayıyorlar. Bu nedenle, ön atalarımız ağaçları terk ederken bu anatomik yapı evrimsel bir dezavantaj teşkil ediyordu. Bilim insanları bu nedenle metatarsal tarak kemiklerinde bir zamanlar mevcut olan esnekliğin o dönem kaybolduğunu ve oldukça kısa bir süre önce insanlarda tekrar ortaya çıktığını tahmin ediyorlar. Buna göre modern ayakkabılar bundan sorumlu.

Buna karşın "New Scientist" dergisi, İngiltere Liverpool Üniversitesinden araştırmacı Robin Huw Crompton'un bir analizini gösteriyorlar. Bu çalışma ise modern insanlarda esnek metatarsal kemiklerinin DeSilva ve Gill'in gözlemlediklerinden çok daha yaygın olduğunu kanıtlıyor. İngiltereli araştırmacı, Amerikalı meslektaşlarının aksine esnek tarak kemiklerinin daha önceki zamanlardan kalan anatomik bir kalıntı olduğunu ileri sürüyor. Orta ayak kemiklerinin esnek yapıya sahip olması, yürüme esnasında gelişen hız değişiklikleri gibi sorunlarla baş etmede önemli olduğunu ve bunun da bütünüyle evrimsel bir avantaj sunduğunu belirtiyor. Bu da esnek metatarsal yapının insanlarda asla yok olmadığı anlamına geliyor.

Çeviri tarafımdan yapıldı..

Spiegel.de

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Yürüyüş öğrenilmez. Yürünür.. Yürüdükçe yürüme otomatikleşir. Bir tür refleks olur.

Yalnız omurilikle ilgili bir otomatik hareket olur. Yürümek hem istemli olabilir hem de istemsiz.

Sevgili hacı yürümeyi bilmiyorum ama bisiklet sürmek ve yüzmek bir kere öğrenildimi bir daha hiç unutulmazmış.

bir kimse isterse en son çocukken bisiklet sürmüş olsun, uzun yıllar sonra dahi bisiklete binmeyi unutmaz. aynı şekilde yüzmekte öyle.

bunlar sanıyorum motor nöronların ömürlük hafızaya kaydettiği hareketler olmalı. yürümekte mi aynı şekildedir, aynı prensip mi söz konusudur acaba?

Sitelerde Paylaş

Sevgili hacı yürümeyi bilmiyorum ama bisiklet sürmek ve yüzmek bir kere öğrenildimi bir daha hiç unutulmazmış.

bir kimse isterse en son çocukken bisiklet sürmüş olsun, uzun yıllar sonra dahi bisiklete binmeyi unutmaz. aynı şekilde yüzmekte öyle.

bunlar sanıyorum motor nöronların ömürlük hafızaya kaydettiği hareketler olmalı. yürümekte mi aynı şekildedir, aynı prensip mi söz konusudur acaba?

Bisiklete binmek ve yüzmek de öğrenilir. Aslında yürüme için de öğrenilir diyebilirsin. Burada öğrenilmez dememin nedeni birisi tarafından öğretilmez demektir. Bebek yürümeyi zamanla kendi kendine öğrenir ve yürüme otomatikleşir. Ana babadan yardıma gereksinim duymaz. Onlar yardım etmese de çocuk yürür. Bisiklete binmek ve bir dereceye kadar yüzmek de öğrenilir ama öğretilir aynı zamanda. Çünkü bunlar doğal olarak kazanılan yetiler değildir. Doğada bisiklet olmadığına gore, bisiklete binmenin hem öğrenilmek hem de öğretilmek zorunluğu vardır. Yüzmek için kesin birşey söyleyemiyorum. Çünkü doğal olarak vardır. Yine de insanın kendi kendine öğrenebileceği bir etkinliktir. Yani azçok yürümeye benzer.. Yüzme genellikle öğretilir. Herkes için böyle bir gereksinim yoktur. Bana kimse yüzmeyi öğretmemiştir örneğin. Yüzme bilen arkadaşlarımla birlikte suya kendimi atmış ve yüzmüşümdür. Benim gibi çok insan vardır. Bunda sudan korkmamak önemlidir. Yüzme bilmediğini sanan ve sudan korkan suya düşerse boğulur. Yüzme içgüdüsünü kullanabilen boğulmaz.

Sitelerde Paylaş

yürüyüşümüzü nasıl öğrenebiiliriz?

Tarak kemiklerini, yani ayağını tam ortadan ikiye bükebiliyorsan şempanze tarzı esnek ayaklara sahipsin demektir.

Eğer herkes gibi ayağını sadece bileklerin olduğu yerden bükebiliyorsan esnek ayaklara sahip değilsin demektir.

Yani ayağını da el avucun gibi ortadan ikiye bükebiliyorsan esnek ayaklısındır.

Sitelerde Paylaş

http://www.world-science.net/exclusives/060221_unertanfrm.htm

Size kurtlerin en eski insan turu ve hepimizin dedeleri olduklarini zaten soylemistim !

Bu iddialar evrimi bilmeyenlere ait. En eski insanı görmek isteyen aynaya bakar. Ondan daha eski insan yoktur..

Evrim tekamül de değildir, bir önceki evrimsel yapıya dönüş de değildir.

Ayrıca burada tartışılan evrimsel bir süreç değildir. Doğal seçilim tarafından yeğlenmeyen bir genetic anomalidir. Hepsi o kadar.

Dollo kanunu diye bir açıklama vardır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dollo's_law_of_irreversibility

Buna gore geriye doğru evrim teorik olarak mümkün olsa da, istatistiki olarak imkansızdır.

Sitelerde Paylaş

heterochron.jpg

Aksine, bu Darwin tarafindan iddia edilen ancak hakikatte aksi tespit edilen bir iddiadir. Bu embryoda atalardan kalan morfolojinin pedomorfoz mekanizmasiyla geri juvenil haliyle eriskin bir canlida ortaya çikabildigi tespit edilmistir. Yukaridaki resimde, insanin neoteniyle sempanzenin embryolojik safhalarinda yuzun duz olma hali insanda (ates ve tas aletlerin kesfinden sonra) yerlesmis bir morfoloji olmustur.

Atlarin bazen cucelik veya uç, bes tirnakli olarak dogan yavrulari, aslinda yine atalarindaki karakterlerin tekrar aktualize edilmesinden baska bir sey degildir. Bu morfolojilerin olusturulmasinin temelini olusturan genlerde bazen çok basit bir mutasyon bu geriye donusu saglamaktadir.

Degerli Haci, galiba seninle çok aksi fikirler uzerinde bir hayli tartisdik. Bu kesinlikle bir arka niyetten kaynaklanmayip, sadece bilim sevdasi adina gelisen tepkilerdir. Umarim alinmazsin. Iyi aksamlar.

Sitelerde Paylaş

heterochron.jpg

Aksine, bu Darwin tarafindan iddia edilen ancak hakikatte aksi tespit edilen bir iddiadir. Bu embryoda atalardan kalan morfolojinin pedomorfoz mekanizmasiyla geri juvenil haliyle eriskin bir canlida ortaya çikabildigi tespit edilmistir. Yukaridaki resimde, insanin neoteniyle sempanzenin embryolojik safhalarinda yuzun duz olma hali insanda (ates ve tas aletlerin kesfinden sonra) yerlesmis bir morfoloji olmustur.

Atlarin bazen cucelik veya uç, bes tirnakli olarak dogan yavrulari, aslinda yine atalarindaki karakterlerin tekrar aktualize edilmesinden baska bir sey degildir. Bu morfolojilerin olusturulmasinin temelini olusturan genlerde bazen çok basit bir mutasyon bu geriye donusu saglamaktadir.

Degerli Haci, galiba seninle çok aksi fikirler uzerinde bir hayli tartisdik. Bu kesinlikle bir arka niyetten kaynaklanmayip, sadece bilim sevdasi adina gelisen tepkilerdir. Umarim alinmazsin. Iyi aksamlar.

Burası bir eğitim ortamıdır.

Bu ortamdan yararlanırsınız veya yararlanamazsınız. Orası size bağlı.

Şu ana kadar ortaya attığınız düşünceler yeterince bilimsel değil.

Yeni de değil onlar..

Gerontogenlerden başladınız, retrograde evrimle devam ediyorsunuz.

Bunlar eski ve çoktan reddedilmiş, yerlerini yeni görüşlere terketmiş teorilerdir.

Sitelerde Paylaş

Aksine, galiba sen eski kitaplardan kopup yayimlanan guncel makaleler aydinliginda bilgi tazelemelerinde bulunmalisin artik. Pedomorfoz ve gerontogen kavramlari artik modern biyolojide yerlesik kavramlardir. Zikretmemis oldugun uçuncu noktayi olusturan olumun antagonist pleiotropi tezide tamamen yerlesmis sayilan bir teoridir. Bir soru sorabilirmiyim, acaba en son egitim yilin ne zaman bitmistir. Yanlis anlama, ama senin anladigim kadariyla ciddi bir bilgi guncellendirmeye ihtiyacin var degerli Haci. Bilmemek, veya yanlis bilmek ayip degil, ama duzeltme yapmak için yardimci olanlari boyle çevirmek hiçde hos bir tavir degil.

tarihinde Frelser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.cooncept.fr/polydactyles.php

Efendim, ustteki linkde (çok vaktim olmamasindan oturu daha konuya mahsus makaleler bulamadim), sik sik atlarda uç tirnakla doganlar oldugu anlatilmakta. Bu eski karakterin sikca geri ortaya çikisinin nedeni genetiktir. Bu atlardaki parmak sayisindaki genetik poliaksial esnekligin evrim soyagacinin olusturulmasindaki karmasikligin nedeni oldugu dusunulmekte. Benzer sekilde cuce atlar ve kaburga sayilari eksik atlar bilinmektedir. Muhtemelen buradada pleiotropinin çok buyuk rolu var.

Sitelerde Paylaş

http://www.cooncept.fr/polydactyles.php

Efendim, ustteki linkde (çok vaktim olmamasindan oturu daha konuya mahsus makaleler bulamadim), sik sik atlarda uç tirnakla doganlar oldugu anlatilmakta. Bu eski karakterin sikca geri ortaya çikisinin nedeni genetiktir. Bu atlardaki parmak sayisindaki genetik poliaksial esnekligin evrim soyagacinin olusturulmasindaki karmasikligin nedeni oldugu dusunulmekte. Benzer sekilde cuce atlar ve kaburga sayilari eksik atlar bilinmektedir. Muhtemelen buradada pleiotropinin çok buyuk rolu var.

İyi de bununla ne demek istiyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Iste o uç tirnakli ayak, Mesohipus ve Merichipus'deki karakterin geri ortaya çikisidir. Buda bizim konumuzdu saniyorum. Yani, Darwinin " The origin of species " de yazmis oldugu, ve uzun zaman oldugu gibi kabul edilen eski evreye asla donus olmamasi kurali bir hataydi. Zamaninda, evrimin surekli daha iyiye ilerleyis olarak algilanmasi bakimindan, daha sonrada genetik olarak kayip bir karakterin genetik olarak tekrar geri belirmesinin çok karmasiki oldugu kanisindan oturu bu tez oylece dogru kabul edilmekteydi. Ancak, bazen iste pleiotropik ve ana muhendiz genlerde gelisen bir basit mutasyonun eski bir karakteri ortaya tekrar çikarabildigi tespit edildi. Iste equidae evrimindeki karmasiklik, bu ayak tirnak sayisini yonlediren genetik tabandaki esneklik oldugu, ve soy agaçlarinin iste bu yuzden çok zor oldugu, kladistik bilim dali ve genetigin gelismesiyle ortaya çikti.

Sitelerde Paylaş

Iste o uç tirnakli ayak, Mesohipus ve Merichipus'deki karakterin geri ortaya çikisidir. Buda bizim konumuzdu saniyorum. Yani, Darwinin " The origin of species " de yazmis oldugu, ve uzun zaman oldugu gibi kabul edilen eski evreye asla donus olmamasi kurali bir hataydi. Zamaninda, evrimin surekli daha iyiye ilerleyis olarak algilanmasi bakimindan, daha sonrada genetik olarak kayip bir karakterin genetik olarak tekrar geri belirmesinin çok karmasiki oldugu kanisindan oturu bu tez oylece dogru kabul edilmekteydi. Ancak, bazen iste pleiotropik ve ana muhendiz genlerde gelisen bir basit mutasyonun eski bir karakteri ortaya tekrar çikarabildigi tespit edildi. Iste equidae evrimindeki karmasiklik, bu ayak tirnak sayisini yonlediren genetik tabandaki esneklik oldugu, ve soy agaçlarinin iste bu yuzden çok zor oldugu, kladistik bilim dali ve genetigin gelismesiyle ortaya çikti.

Bu ileti ile ne demek istediğin hala anlaşılmıyor.

Sen evrim geriye doğru da ilerleyebilir mi diyorsun? Bu iletinden ben bunu anladım. Yanlış mı anlamışım?

Sitelerde Paylaş

Frelser, bu anlatmak istediğin şeyin ismine Atavizm deniyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Atavism

Atavizm tüm türde birden görünmez, sadece bir kaç bireyde görünür. Yani tüm türü etkileyen bir olgu değildir. Bu daha ziyade eski atalardan geriye kalan bir genin veya genlerin hala yeni türde de var olduğu ama embriyo gelişimi döneminde baskılandığına işaret eder. Baskılanma hatası olduğunda bazı bireylerde eski atasal özellikler görülebilir. (Bu geriye evrim demek değildir tabi)

Bu yüzden bazı bilimciler, tavuktan henüz yumurtada civciv aşamasındayken -eğer hangi genlerin tam olarak baskılanmasının kaldırılacağı bilselerdi- yenidenT-rex yaratıp hayata döndürebileceğini söylerler.

Sitelerde Paylaş

Burada molekuler tabanli eski bir fenotip ve morfolojinin geri ortaya çikisi söz konusu. Yani atadan kalma bir karakterin çok uzun zaman akisindan sonra tekrar kendini göstermesi... Nitekim, embryo gelismesinde eski evrim ve evrelesme safhalarinin hizlandirilmis bir izi halen mevcudiyetini konumaktadir, ve neoteni, pedomorfoz mekanizmalariyla tekrar ortaya eski bir juvenil form erislinlerde muhafaza edilme yoluyla tekrar gundeme gelebilmektedir. Bunu reptiliyan, memeli veya kuslarin su yasamina adapte olarak tekrar baliklarin sekline donusmeleriyle karistirmamak lazim. Orada, fizik kurallarinin (hydroninamik) ve molekuler potansiyelin (morfometrik esneklik) isiginda en uygun seklin seçilmesi söz konusudur. Ancak burada, eski bir fenotipin molekuler tabanli geri kendini göstermesi söz konusudur.

Sitelerde Paylaş

Evet ama atadan kalma o eski fenotip yeniden nasıl ortaya çıkıyor?

Atavizm oluşumunun bilinen sebepleri şunlardır:

-Baskılama sırasında deformasyona uğraması: embriyo aşamasında organ oluşumu sırasında türe özgü özelleşmenin engellenmesi ve eski atasal özelliklerin kendisini tekrar özetlemesi

-Mutasyona dayalı atavizm: Eski atasal formun belli bir gen veya genlerin mutasyonu sonucu veya gen regülasyonu sırasındaki değişiklikler yüzünden ilksel genlerin yeniden aktif edilmesi

-Melez veya hibrid atavizmi: birbirine yakın türlerin eşleşip melezleşmesi sonucu eski atasal ortak özelliklerin yeniden ortaya çıkması

Bunu reptiliyan, memeli veya kuslarin su yasamina adapte olarak tekrar baliklarin sekline donusmeleriyle karistirmamak lazim.

Evet, atavizmi bununla karıştırmamak gerekir, bu doğru, çünkü tüm atasal özellikler değil sadece bir veya bir kaç fenotip yeniden ortaya çıkıyor.

Bilimciler ise bu mekanizmanın iyi anlaşılması ve uygulanması sonucu geride hala günümüzde de yaşayan nesil torunlar bırakmış olan çok eski türlerin bu yöntemle yeniden hayata getirilebileceğini söylüyorlar. Mesela insan ile şempanzenin ortak atası. Veya tavuğun atası T-rex gibi..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...