Jump to content

Esnek metatarsal: Bazı insanlar maymunlar gibi yürüyor

Recommended Posts

Galiba Paedomorfosis degilde atavizm yazsam, butun bu tartismalar olmayacakti. Subhesiz turkce bilimsel kavramlarda eksiklerim çok, ama sen pedomorfose kavramini hiç mi duymadin ? Evet, hormonal ayarlamalarla tavuk embryosunu bazi dinozoryan karakterleri ortaya çikarma yolunda etkilemelerle, bir çesit tavukosaurus elde etme projesi vardir. T. Rexe degilde bir çesit dinosaurus karakterleri olan bir tavukosaurus. :p

Sitelerde Paylaş

Galiba Paedomorfosis degilde atavizm yazsam, butun bu tartismalar olmayacakti. Subhesiz turkce bilimsel kavramlarda eksiklerim çok, ama sen pedomorfose kavramini hiç mi duymadin ? Evet, hormonal ayarlamalarla tavuk embryosunu bazi dinozoryan karakterleri ortaya çikarma yolunda etkilemelerle, bir çesit tavukosaurus elde etme projesi vardir. T. Rexe degilde bir çesit dinosaurus karakterleri olan bir tavukosaurus. :p

Paedomorfosis kavramını şimdiye kadar ben de bilmiyordum sayın Frelser. Google taramasında şu an Pedomorfosis (diğer bir adıyla Neotony) diye çıkıyor. Türkçesi ise neoteni diye yazılıyormuş ve açıklama olarak sözlükte "yetişkin hayvanda genç dönemine ait özelliklerin kalması" veya "henüz larva dönemindeki organizmanın cinsel olgunluk göstermesi" olarak belirtiliyor. Eğer kast ettiğiniz şey buysa bu başka bir olgu, ilk atasal karakterlerin yeni türde yeniden ortaya çıkışı değil, gençlik dönemine ait çocuksu özelliklerin yetişkinlikte de kalması anlamında. Tabi bunu kast edip etmediğinizi bilemiyorum şu an.

Sitelerde Paylaş

Pedomorfosis, veya paedomorfosis neoteni veya progenesis olarak iki çesittir. Neoteni, juvenil bir karakterin eriskin ve ureme safhasina yetismis bir canlida muhafaza edilmesine denir. Progenesiste eriskin olan canli juvenil boy ve morfolojisinde. Atlarda görunen uç tirnagin arada bir rastlanmasinda oldugu gibi. Haklisin, atavism kavrami degisik pedomorfosdan. Fakat, çogu defa, eriskindeki kaybolan karakter, embryodaki gelisme safhalarinda kismen veya genetik olarak muhafaza edildiginden, bir atavus ayni anda pedomorfosisten ibaret oluyor.

Sitelerde Paylaş

http://m.huffpost.com/uk/entry/3144661

Ustteki likndeki saçma açiklamalarla tanitilan Atacama adami, DNA tesleri ve ince scanner check-upleriyle incelendi. Ve alti ila dokuz yasina kadar yasamis, solumus ve yurumus bir insan mumyasi oldugu tespit edildi. 15 (ON BES) santimetre boyundadir ! Hakikaten uzayliyi andiran bu çocuk mumyasi iste ilginç bir örnek teskil ediyor. Eriskin halini çok kuçuk (liliputiyanlar bile ona nispeten dev gibiler) halde kazanmis. Ölum nedeni ise bilinmemekte. Konuyla dogrudan ilgili olmamasina ragmen bu arada zikretmeyi munasip buldum, bazen mutasyonlarin ne kadar enteresan degisimleri muhtemelen bir tek nesilde, yasayabilir bir canlida gerçeklestirebildigine dair ilginç bir örnek. Yakin zamanlarda, 30 nesilde deneyim amaçli Hirvatistanin bir adasina yerlestirilen bir tur el öpenin (Podarsis siculus) muhtesem bir hizla morfolojik, metabolik ve etiolojik açidan evrimlestigini, ve sindirim sisteminde yepyeni bir otlari hazmetme organi gelistigini hayranlikla gözlemlemistik ! Bunlar, evrimin graduel yani yavas degilde , ponctual, yani hizli evrelerle, gerçeklestinin guçlu örnekleridirler.

Humanoïde-Atacama.jpg

Belki Haci agbi yine saltasiyonist veya katastrofist tezini veya bilmem neyi savundugumu dusunerek bu yazimada karsi reddiyeleri siralayacak, önceden altini çizmek isterim, burada Stephen Jay Gould'un teorisinden söz ediyorum, ne akilli tasarimci saçmasindan, ne yönlendirilmis evrim teorisinden, ne de saltasiyonism tezinden.

tarihinde Frelser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gould'un teorisi neymiş? Bilimsel bir kaynak göstermezseniz başlık çöpe gidiyor.

Huffington Post bilimsel kaynak değildir. Bir Macar göçmeninin gazetesidir.

Ben o Huffington Postun saçma açiklama yaptiginin altini çizmek için o linki attim. Lütfen okurken çapraz okumayiniz.

http://nl.wikipedia....ephen_Jay_Gould

http://www.blackwellpublishing.com/ridley/classictexts/eldredge.pdf

tarihinde Frelser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben o Huffington Postun saçma açiklama yaptiginin altini çizmek için o linki attim. Lütfen okurken çapraz okumayiniz.

http://nl.wikipedia....ephen_Jay_Gould

http://www.blackwellpublishing.com/ridley/classictexts/eldredge.pdf

Stephen Jay Gould'u (toprağı bol olsun, öleli birkaç yıl oldu) çok yakından tanırım. Sevdiğim biridir.

Sen onun bir teorisinden bahsettiğin için sordum. Zırvalarla uğraşıp duruyorun.

Sitelerde Paylaş

Stephen Jay Gould'u (toprağı bol olsun, öleli birkaç yıl oldu) çok yakından tanırım. Sevdiğim biridir.

Sen onun bir teorisinden bahsettiğin için sordum. Zırvalarla uğraşıp duruyorun.

Ben yukarida sunlari yazmistim :

" Konuyla dogrudan ilgili olmamasina ragmen bu arada zikretmeyi munasip buldum, bazen mutasyonlarin ne kadar enteresan degisimleri muhtemelen bir tek nesilde, yasayabilir bir canlida gerçeklestirebildigine dair ilginç bir örnek. Yakin zamanlarda, 30 nesilde deneyim amaçli Hirvatistanin bir adasina yerlestirilen bir tur el öpenin (Podarsis siculus) muhtesem bir hizla morfolojik, metabolik ve etiolojik açidan evrimlestigini, ve sindirim sisteminde yepyeni bir otlari hazmetme organi gelistigini hayranlikla gözlemlemistik ! Bunlar, evrimin graduel yani yavas degilde , ponctual, yani hizli evrelerle, gerçeklestinin guçlu örnekleridirler. "

Burada o Gould'un teorisine atifta bulundum. Tanimamaniza gerçekten hayret etmistim. <_<

Sitelerde Paylaş

Ben yukarida sunlari yazmistim :

" Konuyla dogrudan ilgili olmamasina ragmen bu arada zikretmeyi munasip buldum, bazen mutasyonlarin ne kadar enteresan degisimleri muhtemelen bir tek nesilde, yasayabilir bir canlida gerçeklestirebildigine dair ilginç bir örnek. Yakin zamanlarda, 30 nesilde deneyim amaçli Hirvatistanin bir adasina yerlestirilen bir tur el öpenin (Podarsis siculus) muhtesem bir hizla morfolojik, metabolik ve etiolojik açidan evrimlestigini, ve sindirim sisteminde yepyeni bir otlari hazmetme organi gelistigini hayranlikla gözlemlemistik ! Bunlar, evrimin graduel yani yavas degilde , ponctual, yani hizli evrelerle, gerçeklestinin guçlu örnekleridirler. "

Burada o Gould'un teorisine atifta bulundum. Tanimamaniza gerçekten hayret etmistim. <_<

Nelerden bahsettiğiniz bile belli değil sizin kardeşim. Bu zırvaları nerede buluyorsunuz bilmiyorum.

Burası bilim forumu. Burada istediğinizi yayınlayamazsınız. Birazdan sileceğim bu saçmalıkları.

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda bilimsel zihniyet esas olmassa, orasi evet saçmakil çöplugu olur.

Ben gerçekten çok buyuk hayal kirikligina ugradim. Ama gördugum kadariyla, Hodri meydan adinda bir ringde ayarlamissiniz. Beni itham ettiginiz saçma veya zirvalardan seçeceginiz bir yazim uzerind, basbasa, ama usulunce, makalelerle, degil bos hakaretlerle, tartismaya hazirim. Varsan aç basligi Haci administrator kardes.

Saygilar efendim.

Sitelerde Paylaş

Bilim forumunda bilimsel zihniyet esas olmassa, orasi evet saçmakil çöplugu olur.

Ben gerçekten çok buyuk hayal kirikligina ugradim. Ama gördugum kadariyla, Hodri meydan adinda bir ringde ayarlamissiniz. Beni itham ettiginiz saçma veya zirvalardan seçeceginiz bir yazim uzerind, basbasa, ama usulunce, makalelerle, degil bos hakaretlerle, tartismaya hazirim. Varsan aç basligi Haci administrator kardes.

Saygilar efendim.

Sizinle bilimsel bir konuyu bilimsel olarak tartışabileceğimizi sanmıyorum.

Benim için burada çok yenisiniz. Hodri meydanda tartışmaya gerek yok. Burada kaynak göstererek yazabilirsiniz.

Ben de uygun görmüyorsam sizin görüşleriniz kaynak göstererek reddedebilirim.

Sitelerde Paylaş

Sizinle bilimsel bir konuyu bilimsel olarak tartışabileceğimizi sanmıyorum.

Benim için burada çok yenisiniz. Hodri meydanda tartışmaya gerek yok. Burada kaynak göstererek yazabilirsiniz.

Ben de uygun görmüyorsam sizin görüşleriniz kaynak göstererek reddedebilirim.

Efendim, sizin tiroid bezi üzerinize yazmis oldugunuz eseri gördüm, ve bilgilerinizin oldugunun suurundayim. ancak saygisizlik olmasin, ancak, gerçekten bazi noktalarda, bilgi tazelemnize ihtiyaç bulunmaktadir. Ben bütün yazdiklarimin, vigülüne kadar arkasindayim, dil sürçmelerim nedeniyle, çükü egitimimi baska dillerde aldim, ve türçe bilimsel terminolojide eksiklerim var, ayrica, türk alfabesi klaviyemde olmadigindan mutlaka yazilarimi okumak bir hayli sabir, veya istenç gerektirmektedir. Ancak, ben zirvalamadim, egitim seviyem en azindan buradaki forumun ortalamasindan üstte (ve mütevaziyim bunu yazarken), ve bu yazilarinizi hiç sik bulmadim. ve hayal kirikligina ugradim. Bir konuyu bilmemek, veya eksik bilmek ayip degil, ama bilimin en özgü bir özelligi, güncellenmeyi siddetle gerektirmesidir. Inanin, be sürekli en son, en yeni ve en güncel bilimsel ve akademik seviyedeki makalelerden alarak bilim tartismaktayim. Bilimselcimlik bir zihniyettir. Saygilarimla.
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

İşte böyleee,

Geeeezzzz Levia, Hacımızı miedi dolmuş düşüncelerle meşgul etme.

Adam hem doktor hemide ek bir sürü işle meşgul.

Bilgiçlik taslayıp durmayın benim gibi:-))))).

Adamın dedigini tutunda yaptığınıda

YAPINDA diyemiyecem

YAPMAYINDA diyemiyecem:-))))).

Takdir sizin.

Ama bir doktor kişinin bunları bilebilmesi ınanılır gibi degil.

Hanı derlerya Mememmed yatah işlerinde 30 erkek gücündeydı.

Şimdi ben düşünüyürüm bizim hacı kaç normal ınsanbeyni gücünde beyin taşımahdadır.Gardaşım adamın bülmedügü yoh,hankı gonudan anlatsan hemen yanıtını veriyür.

Alternatiforumdakı GAG da öyle.Gardaşım bunların bülmedügü yoh.Namazı müslümenlerden çoh iyi büldükleri halda gılmıylar başka.

Gerçekten Hacıyı övmek gibi olmasında onun yazıları bizim ufkumuzu açıyor.Hertürlü yazılarını bekliyür ilgiyle okuyoruz.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Merhaba Anadolu,

Video kısaca bir çok Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Asya yerlilerinin 40.000 yıl önce yaşayan ortak bir atadan geldiğini ve bu atanın Orta Asya'da yaşadığını, oradan da bir çok bölgeye yayıldıklarını söylüyor.

Videonun 1.35. dakikasında da görüldüğü gibi sıra dışı genetik iz ile kastedilen şey, M45 haplo grubudur, diğer tanımıyla Haplogrup P.

Haplogup M45 veya P ise iki dala ayrılıyor. Q-M242 ve R-M207. Her ikisi de ortak olarak M45 belirteçine sahiptirler. Yani Q ile R, P haplogrubundan türemiştir. Bunun yanında ek olarak diğer 18 farklı tekil nükleotid polimorfizmine de sahiptirler (R1a-2b gibi alt gruplar mesela)

Haplogrup P ise Makro Haplogrup MNOPS'in bir dalıdır ve bu dal da (yani tüm Makro Haplogrup MNOPS dalının tümü) yaklaşık 40.000-50.000 yıl önce Güney Batı Asya veya Güney Asya'da bir yerlerde yaşamış olan Haplogrup K'dan türemiştir. Yani K, tüm MNOPS gruplarının atasıdır.

Yani bu Haplogrup K'dan (bugün hala Filipinlerde, Timor Adasında, Doğu Hindistan'da yaygın olarak görülmektedir) -diğerlerinin yanında bir de- Haplogrup P oluşuyor (tahminen günümüzden 40.000-27.000 yıl önce bir zamanda). Bu Haplogrup P'den ise Haplogrup Q oluşuyor. Haplogrup Q ise en çok Kuzey Asya'da ve Amerika kıtasında görülüyor. Haplogrup P'den ayrıca bir de Haplogrup R oluşuyor. Haplogrup R'den de Haplogrup R1 (en çok Orta Asya'da, Güney Asya'da, Avrupa'da, Batı Asya'da, Kuzey Amerika'da ve Afrika'da görülüyor) ve de Haplogrup R2 (en çok Güney Asya'da ve Orta Asya ile Batı Asya'nın bazı bölgelerinde görülüyor) oluşuyor.

K'dan oluşan başka bir haplo grup ise mesela S'tir. Bu da en çok Melanezya, Yeni Gine ve Endonezya'daki yerlilerde rastlanıyor. Veya haplogrup M, bu da en çok Polinezya, Melanezya, Yeni Gine ve Endonezya gibi bölgelerde görülüyor.

Kısaca videoda "Afrika insanlığın beşiği ise gelişip serpildiği yer de Orta Asya'dır" ile denilmek istenen şey bu. Orada ortaya çıkan bir mutasyon (haplogrup K ve ondan türeyen tüm makro haplogrupları MNOPS) tüm dünyaya oradan yayıldılar ve ortak bir atadan geliyorlar.

Ve bunların arasında biz Türkler, Kürtler, Ermeniler, Araplar, İngilizler, Japonlar, Almanlar, Kızılderililer, Mikronezyalılar ve Yeni Gineliler bile var.

Sitelerde Paylaş

Cevabın için çok teşekkür ederim.seni umarım yormuyorumdur.

Fakat yinede anlayamadım.. K nın diğerlerinin atası olduğu söyleniyor..

Şimdi

Bu kişi nin çok çok büyük dedesi Orada yaşıyormuş..

Bu adamın esas dağılan kişilerin kaynağı olduğunu nasıl bilebiliriz..

neden Aynı geni taşıyan benim çok çok büyük dedem ana kaynak değil,

Yada Amerikada ki Oturan boğa veya Uçankartal ın çok çok büyük dedesi değil de

Bu adamın dedesi

bende Elma var oturan boğa da armut uçan kartalda kiraz var

Bu adamda hem elma hem armut hemde kiraz mı var?

Sen bilimsel şekilde anlıyorsun..

Ama bana basit sokak diliyle ve örnekleriyle anlatabilirsen sevinirim..

Ayrıca..ben Hiçbir insanın ilkel şartlarda

asyadan amerikaya geçmeyeceğine,

asyadan amerikaya geçemeyeceğine,

asyadan amerikaya geçmek için bir nedeni olmadığına

bunu yapmak isteyenin bu gün bile çok salakça bir iş yapmış olduğuna inanıyorum..

Yaşamın doğası gereği

Canlılar yemek bulabilecekleri Üreyebilecekleri yerlere gierler.

Yaşayabilecekleri iklim ararlar,.yani ılıman yada sıcak iklime göçerler..

İnsan bunun tam tersini yapmaz..bu matematiğe bile aykırı..

Asla Kutupa gidipte amerikaya geçmezler

Gemiye biner geçer ama oradan geçemez..

Öne sürdükleri bu görüş bence bilime yani doğaya aykırıdır.

Ben bunu anlayamıyor ve savunuyorum..

Bu konuda Tek olasılık vardır.

Bu görüşü yazmak isterdim..

Dünyanın ekseninin önceleri Düz olduğunu ve zamanla gittikçe eğildiğini ve bunun devam ettiğini düşünüyorum..

Geçmiş dönemde bu eksen nedeniyle kutupların uç noktalarının soğuk diğer yerlerinin ısındığını düşünüyorum

belki bu geçiş en az birmilyon yıl önce olmuş olabilir..

Neden Amerikada insan olmasın..neden tek yerden olsun?..

Lama veya Ayı her bölgede oluşmuş olamaz mı?

Bunların hepsi çift olarak oluşup her yere dağılmak zorundamı.?.

Arı kuşları her bölgede oluşmuyormu?

Belki sana çok acayip gelecek ama beni anlamaya çalışırsan sevinirim..

Bu adam bu nedenle çok önemli..Doğruysa bir çok görüşü yanlışsa yine bir çok görüşü etkiler

Korkum ..yine bize bir düşünce yüklüyor olmalarıdır..

Saygılar

tarihinde Anadolu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Anadolu,

Bunları kendin de araştırarak bulabileceğin halde benden hazır bilgi edinmek istiyorsun ki bu böyle olmuyor, yani lütfen beni bu şekilde kullanma ve soru sorarak beni bir öğretmen rolüne sokma. Yetişkin bir insan olarak sana düşünmeyi, araştırmayı öğretemem. Bunları her yetişkin insan kendi öğrenmesi ve çabalaması lazım.

Öncelikle sorularına samimi cevap bulabilmek için şu aşağıdaki konuları kütüphaneden, eski okul kitaplarından veya internetten kendin araştırmaya ne dersin?

-Haplogrup nedir? ve bu çeşitli haplogruplar nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır?

-Amerika kıtası nasıl ve ne zaman oluşmuştur?

-Amerikanın ilk yerlileri bu kıtada ne zamandan beri yaşıyorlar?

-Amerika kıtasında en eski insana ait bulgular hangi zamandan kalmıştır?

-Kıta sürüklenmesi nedir?

-Buzul Çağları nasıl meydana geliyor? Neler Buzulları tetikliyor?

O kadar çok şey sormuşsun ki bu soruları cevaplamak için temel coğrafya ve biyoloji bilgilerinden başlamak gerekiyor, ki eğer sen bu temel bilgileri dahi bilemiyorsan ben sana nasıl öğreteceğim?

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevabın için çok teşekkür ederim.seni umarım yormuyorumdur.

Fakat yinede anlayamadım.. K nın diğerlerinin atası olduğu söyleniyor..

Şimdi

Bu kişi nin çok çok büyük dedesi Orada yaşıyormuş..

Bu adamın esas dağılan kişilerin kaynağı olduğunu nasıl bilebiliriz..

neden Aynı geni taşıyan benim çok çok büyük dedem ana kaynak değil,

Yada Amerikada ki Oturan boğa veya Uçankartal ın çok çok büyük dedesi değil de

Bu adamın dedesi

bende Elma var oturan boğa da armut uçan kartalda kiraz var

Bu adamda hem elma hem armut hemde kiraz mı var?

Sen bilimsel şekilde anlıyorsun..

Ama bana basit sokak diliyle ve örnekleriyle anlatabilirsen sevinirim..

Saygılar

Sevgili Anadolu,

Bunları kendin de araştırarak bulabileceğin halde benden hazır bilgi edinmek istiyorsun ki bu böyle olmuyor, yani lütfen beni bu şekilde kullanma ve soru sorarak beni bir öğretmen rolüne sokma. Yetişkin bir insan olarak sana düşünmeyi, araştırmayı öğretemem.

O kadar çok şey sormuşsun ki bu soruları cevaplamak için temel coğrafya ve biyoloji bilgilerinden başlamak gerekiyor, ki eğer sen bu temel bilgileri dahi bilemiyorsan ben sana nasıl öğreteceğim?

Sevgili kozmopolit..

Soru Konuyu bilen biri için 2 satırda bitebilir.

Bilmeyen birisi 10 yıl eğitim gerekebilir..

Kuran gibi saçma bişey değil ki ayete bak ne yazıyor gör..

Bilimsel konuda herkes ahkam kesmemeli ben yanlış vegerçek olmayanı öğrenmekten korkan biriyim..

Siz bilimle ilgili üç blog açmışsınız..kolayca açıklarsınız diye düşündüm..

Bu konu araştırılarak bulunup öğrenilebilecek bişey olsa sormazdım..

Bilim konusun da Bundan sonra araştırırım size sormam

Teşekkürler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...