Jump to content

Türkiyedeki Ateistler bu soruları yanıtlamak zorunda..

Recommended Posts

doğu yada güney doğudaki insanların çok çocuklu olmasının nedeni neymiş merak ettim..

doğudaki insanların çoğunun dinden haberi yok be...

batıdaki insanlar islamı doğudakilerden çok daha iyi bilir ve uygular..

bunu bilmeyen yok..

bence Pekin ziyaretini bitirir bitirmez türkiyeye bir uğra..

(hakkari, 1948)

not: önümüzdeki haftadan itibaren saatler bir yıl ileri alınacaktır..saatinizi ileri almayı unutmayınız :lol:

Sevgili Yoda...

Şimdi sen bu çok çocuk meselesini dine bağlayacağımı sanmışsın fakat.

Öyle değil.

Ön yargıların zihnini kuşatmış.

Her şeyden önce din olsa idi.

Dini bütün her insanın çok çocuklu olması gerekirdi.

Bunun nedenine gelince bu durum ÇOCUĞUN DEĞERİ KAVRAMI İLE ANLAŞILABİLECEK BİR ŞEYDİR:

Bu noktada Prof.Dr.Çiğdem KAĞITÇIBAşı'nın Çocuğun Değeri: Türkiye’de Değerler Ve Doğurganlık adlı makalesini bulursan oku. Çok güzel bir çalışmadır.

Link veremiyorum çünkü makaleyi bir psikoloji dergisinde okumuştum. Eski fakat değerli bir çalışmadır.

Neden çok çocukludur dersem.

Çocuk her şeyden önce bir sevgi objesi değil ekonomik bir objedir.

Kırsal kesimdeki için.

Çünkü tarlada çalışacak adam lazımdır. (adam tutamayacağı için.)

Gelecek için garantidir. ( yaşlanndığında kendisine bakacak birileri lazımdır.)

Bu noktada kızlar o kadar değerli değildir. Çünkü çekip gidecektir. Erkek daha önemlidir.

Çocuk güç demektir.

ARİSTOKRAT ABİLERİNİZİN ALGILADIĞI GİBİ BİR ŞEY DEĞİDİR:...

Yukardan ekmek atma bahsine gelince.

Ancak böyle bir laf söyleyene yukardan ekmek atmak lazım gelir.

(Bakü, 1948)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 89
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Direkt 2. sorudan başlicam

soyunun dediği kadınlar sence

muhammede inanırmıydı ?

saçmasalak sorularla geliyorsun.

idealist bir adamdı

ideallerinide gerçekleşitrdi

git ahzab' suresini oku

o sureyle attı ztn atcağını yatağa

hala kızı amca kızı

teyze kızı

ne ararsan.

Sitelerde Paylaş

kardeş yazıların çok süper.ah bide müslüman olsaydın dahada süper olurdu. islamı ve peygamberimizi savunduğun için teşekkür ederim.cidden dikkat ettimde sorduğun sorulara ateistler hep kaçamak cevaplar vermişler.belliki çok okumuş çok mürekkep yalamış birisin.anlatım tarzın ve dil in mükemmel.ileriki yıllarda müslüman olmanı diliyorum.saygılar ;)

Sitelerde Paylaş
Direkt 2. sorudan başlicam

soyunun dediği kadınlar sence

muhammede inanırmıydı ?

saçmasalak sorularla geliyorsun.

idealist bir adamdı

ideallerinide gerçekleşitrdi

git ahzab' suresini oku

o sureyle attı ztn atcağını yatağa

hala kızı amca kızı

teyze kızı

ne ararsan.

yanlış..

muhammed peygamberliğini ilan etmeden de yatağına atabilirdi istediklerini..

tüm toplmu karşısına alıp ölüm riskini göze alması niye..

Atatürk, kadınların çarşafdan arınmasını istemiş..

senin bakış açına göre Atatürk tüm kadınlara sulanmak için bunu yapmış olmalıdır.

bu doğru bir bakış mı sence

Sitelerde Paylaş
yanlış..

muhammed peygamberliğini ilan etmeden de yatağına atabilirdi istediklerini..

tüm toplmu karşısına alıp ölüm riskini göze alması niye..

Atatürk, kadınların çarşafdan arınmasını istemiş..

senin bakış açına göre Atatürk tüm kadınlara sulanmak için bunu yapmış olmalıdır.

bu doğru bir bakış mı sence

süper.çok süper bi soru.ateistlerin bunu yanıtlamaları lazım.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Yoda...

Şimdi sen bu çok çocuk meselesini dine bağlayacağımı sanmışsın fakat.

Öyle değil.

Ön yargıların zihnini kuşatmış.

Her şeyden önce din olsa idi.

Dini bütün her insanın çok çocuklu olması gerekirdi.

Bunun nedenine gelince bu durum ÇOCUĞUN DEĞERİ KAVRAMI İLE ANLAŞILABİLECEK BİR ŞEYDİR:

Bu noktada Prof.Dr.Çiğdem KAĞITÇIBAşı'nın Çocuğun Değeri: Türkiye’de Değerler Ve Doğurganlık adlı makalesini bulursan oku. Çok güzel bir çalışmadır.

Link veremiyorum çünkü makaleyi bir psikoloji dergisinde okumuştum. Eski fakat değerli bir çalışmadır.

Neden çok çocukludur dersem.

Çocuk her şeyden önce bir sevgi objesi değil ekonomik bir objedir.

Kırsal kesimdeki için.

Çünkü tarlada çalışacak adam lazımdır. (adam tutamayacağı için.)

Gelecek için garantidir. ( yaşlanndığında kendisine bakacak birileri lazımdır.)

Bu noktada kızlar o kadar değerli değildir. Çünkü çekip gidecektir. Erkek daha önemlidir.

Çocuk güç demektir.

ARİSTOKRAT ABİLERİNİZİN ALGILADIĞI GİBİ BİR ŞEY DEĞİDİR:...

Yukardan ekmek atma bahsine gelince.

Ancak böyle bir laf söyleyene yukardan ekmek atmak lazım gelir.

(Bakü, 1948)

din ile ilgili bir konudan bahsederken böyle bir ifade kullanman ister istemez beni böyle düşünmeye zorladı..

ama bu ifaden de çözüm değil..

Aristokrat abi kim yahu..

bakıyorum yurt dışında kala kala yeni lkelimeler öğrenmişsin

(Tiflis,1949) saatler bir yıl ileri demiştik..

Sitelerde Paylaş
din ile ilgili bir konudan bahsederken böyle bir ifade kullanman ister istemez beni böyle düşünmeye zorladı..

ama bu ifaden de çözüm değil..

Aristokrat abi kim yahu..

bakıyorum yurt dışında kala kala yeni lkelimeler öğrenmişsin

(Tiflis,1949) saatler bir yıl ileri demiştik..

Din sosyolojik bir olgudur. Bu noktada konu Din içinde değil Sosyoloji içinde çözümlenir.

Ve zihnindeki ön yargıyı bir nebze olsun görmen beni sevindirdi.

Çözüm kısmına gelince ben bir çözüm yolu sunmadım.

Sadece konuyu doğru bir bakış açısıyla ele almak için.

Eğer belirtiğim noktayı kavrarsan çözüm yolunuda görürsün.

E bu biraz bakmak ve görmekle ilgili bir durum.

Yeni kelimeler bahsine gelince..

Sadece suratımda bir tebesümden başka hiç bir şey uyandırmıyor.

Beni tanımadığın ne kadar belli.

Ve kafandaki önyargılar ne kadar büyük..

Ama ben seni anlıyorum.

Aristokrat abilere gelince beslendiğiniz damar oluyor.

(KalininGrad, 1949)

Sitelerde Paylaş
Din sosyolojik bir olgudur. Bu noktada konu Din içinde değil Sosyoloji içinde çözümlenir.

Ve zihnindeki ön yargıyı bir nebze olsun görmen beni sevindirdi.

Çözüm kısmına gelince ben bir çözüm yolu sunmadım.

Sadece konuyu doğru bir bakış açısıyla ele almak için.

Eğer belirtiğim noktayı kavrarsan çözüm yolunuda görürsün.

E bu biraz bakmak ve görmekle ilgili bir durum.

Yeni kelimeler bahsine gelince..

Sadece suratımda bir tebesümden başka hiç bir şey uyandırmıyor.

Beni tanımadığın ne kadar belli.

Ve kafandaki önyargılar ne kadar büyük..

Ama ben seni anlıyorum.

Aristokrat abilere gelince beslendiğiniz damar oluyor.

(KalininGrad, 1949)

öyleyse sosyolojik yönleriyle açıklamaya çalışmalısın olayları..

ben sen de bunu hiç görmedim..

yoksa gördüm mü..

neyse hatırlamıyorum..

şimdi durduk yere suçlamayayım seni..

benim beslendiğim damarla nedir..merak ettim..

fethullah hocacı olduğumu filan mı sanıyon yoksa..

yurt dışında kala kala türk okullarından etkilendin galiba :lol:

yahu ne zamantürkiyeye gelecen sen..

özledik valla :lol:

(berlin, 1949)

Sitelerde Paylaş
saçma sapan sorular sormaya başladın. tipik bir müslüman sorusu bunlar. ve sen de müslümansın.

oruç o bölgede yaşayan insanlara sonradan emredilen bir şey değil. her dinde ve inançta inandığı tanrı için aç kalma vb. ibadetler zaten uygulanır. bu insanların geleneğidir. muhammedin sonradan uydurduğu bir şey değildir. o günkü uygulanan gelenek muhammedin ortaya çıkardığu akımın da bir parçası olmuştur. aynı namaz gibi, secde etmek gibi..

örtünmenin inançla falan alakası yoktur. arapların kadını da erkeği de örtünür. erkeklerin de başları ve vucudları kapalıdır. o çöl sıcağında insanların güneşten korunmasının yoludur bu. bu giyim tarzı onların kültürü olmuştur ve daha sonra inançlarında yeralmıştır. daha da ilerlemiş ve erkeklerin bireysel kıskaçlık ve çekememezliklerindendolayı sadece kadına dayatılan bir inanç haline bürünmüştür.

bir din dediğin zaman onu çıktığı toplumun örf adet ve geleneklerinin bir bütünü olarak görmelisin. zaman içinde gelenekler inanca dönüşür. aynı eski şaman adeti olan ağaca çaput bağlamanın bugun islam inancı zannedilmesi gibi.

insanda biraz tarafsız bir beyin varsa bunları görebilir. ama senin gibiler anlayamaz.

sex düşkünlüğü ve kadınlara tecavüz islam kurallarıyla mı önlenebiliyor? bu kurallar resmen kadını bir mal yerine koyuyor ve erkeğe kadın üzerinde istediği haltı yeme özgürlüğü tanıyor.

sizi iki yüzlü insanlar..

resmen yanılıyorsun arap kadınıda erkegı de kapalıdır ama Muhammedın emretmesı ayrı bırde bunu kendılerının yapması ayrı ve arkadasın soruları cıddı mantıklı sorular.namaz olayıda oyle.sastım kaldım bu sorulara.gercekten bırkac soruyla acıklamıs arkadas.ben soyle bırsey dıyeyım gene sıyrılma olayına gırmıs yorum yapan arkadas.ama bence sıyrılamamıs.Ha su da var kı ben kesınlıkle serıata karsıyım arkadas.bagnazlıga da karsıyım.Ama suclu sucu neyse ceker olay bu.Bu arada konuyu saptırmadan Muhammed olayına gelırsek.Cıddı acıklamalar var bunu herkes umarım okur ve cevap veremeyınce herseyın saptırılıp dını kotulemeye calıstıgını anlarlar.Ben gayet modern bır ınsanım.cevremde oyle.Bakın sız bagnazlar ıle bızı karıstırıyorsunuz bence.ben bılım ve fen derım ve benım gıbıler de oyle.İslam bence bilime karsı degıldır.Ben erkek olarak rahatım kadınlar ne olacak.Ona da cevap var.Muhammed hadıslerını yaktırıp savuruyor.Yanlız bazı hadıslerı dogru olanlar yanı ve bazıları yanı saptırma olanlar gunumuze kadar gelıyor.Insanlar cıkarlarına gore hadıs duzenleyıp cıkarlarına gore ortamı ayarlıyor.Oh ne guzel.Yok kadınlar soyle boyle.Varmı boyle bırsey.Bırıncısı Muhammed ın gercek hadıslerınde kadınlara ne kadar sevgı ıle davranılması gerektıgını acıkladıgını duyunca ne dersınız bılmem.Artı olarak sımdı bır soru gelmesı lazım.Iyıler onun kotuler kımın.Sen ıyılerı al kotulerı at oh ne guzel.Bakın hadıslerın hepsı yakıldı zamanında.Ayrıca degıstıren ayı herıflerın yanı kadınları assagılayıp hor goren bı kesımınde boyle yok karınıza guzel davranın uzerınızde cok hakkı vardır demesı ımkansız.Adam zaten karısını ezılmeye mahkum bı sekle sokuyor.Sızın aklınız alıyor mu bunu.Hatta muhammed benım hadıslerım saptırılır dıye yakıp Esas olan kuran dır demesıne ragmen bazıları sadece hadıs onu demıs bunu demıs mantıgıyla kurana bakmadan hareket edıyorlar.Mesela kuranda Aybasılı bır bayanın dua edememesı ıle ılgılı bır tutum yok.Nedır bu bagnazlık.Kadın assagılık sen mukemmel.Bunlara da cok yazık cok.hatta oyle bır vazıyet almıs kı durum hadıslere gore yasayan ınsanlara kuranda su sure nedır anlamı nedır denıldıgınde arapcasından baska bırsey bılmıyorlar.Anlamı ne.Yok.Adam bos bombos.Iste boylelerı kuranı ve guzellıklerını yok edıyor bence.Ateıst arkadaslara saygım ve sevgım sonzsuz ama lutfen ınananları yanı gercek ınananları da serıatcı denen dengesız ve bagnazlarla kıyaslamasınlar.Hepınıze Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...