Jump to content

Allahın Varlığına İlişkin Bulgular Nelerdir?

Recommended Posts

tabikide edilebilir.Bazı hayvanlar üzerindeki Allah yazısı bazen gökyüzünde bulutların oluşturduğu Allah yazısı hepsi birer kanıt sayılabilir anlatabildimmi?

BU KONUDA HACI'NIN BİR LAFI VAR, DESEM BANA YAKIŞMAZ AMA TAM YERİNDE BİR LAF HACI'NIN DEDİĞİ..

Linkini atsam oda olmaz, neyse :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Basit örnek vermek derken ben zaten bulgu ve işaret sormuştum.

Şimdi senin Allahı tahayyül etme seviyenle, Musluman 22'inin Allahı tahayyül etme seviyeleri kendiliğinden pişti oldu :)

Benim suçum yok bunda.

Bunu da sana ulaşmak için kullandım.

Bir Ateistin bir inanana ulaşması çok nadir görülür.

İnananlar genelde 4 duvarla kaplıdır.

Musluman22'nin dört duvarı beton ise senin 4 duvarın ses geçirmez camdır.

Sana ulaşıp dokunabildiğimi düşünüyorum.

Buradan deneyimlediğin şeyle umarım Ateizmin inançlar karşısındaki pozisyonunu anlayabilirsin.

hiç bir şey hisstemedim rahat ol

buraya kendi inacını da koy nasıl bir allah inandığını da kendini inançsız göstererek kurtulacağını düşünme yere gideceğiz çünkü

Sitelerde Paylaş

hiç bir şey hisstemedim rahat ol

buraya kendi inacını da koy nasıl bir allah inandığını da kendini inançsız göstererek kurtulacağını düşünme yere gideceğiz çünkü

İnançsız göstermek mi?

Taklidi yapılamayan tek şey Ateist taklididir.

Bunu inananlar anlamasa da Ateistler anlar.

Sitelerde Paylaş

Tanrının var olmadığını maddi anlamda ispatlayabilmek için tüm evreni atto (günümüz için) boyutuna kadar incelememiz gerekir.

Aynı şekilde tanrının var olduğunu maddi anlamda ispatlayabilmek için de yine tüm evreni atto boyutuna kadar incelememiz gerekir.

-Ki eğer varsa ve kendisini göstermek istemiyorsa zaten göremeyiz. Kaldı ki mevcut sonsuzluk içerisinde bunu yapabilmek imkansız.

Ama akla ve mantığa uymayan, evrensel bir nitelik taşımayan dinlerin tanrısının olmadığını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Mükemmel bir yaratıcı tarafından geldiği idda edilen bir inanç sisteminde akla ve mantığa uymayan tek bir nokta bile olmamalı bence. Teist kişiler öncelikli olarak bunu sorgulamalılar.

Gerçi konu başlığında ki soru çok açık. Burada müslüman arkadaşlar ellerindeki argümanları ortaya koymalılar. Yoksa ben var olduğunu hissediyorum sen hissedemiyorsan yanacaksın gibi söylemlerde bulunmak pek de akla uygun gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Eğer allah bu saatte uyumuyorsa ve bu forumu izleyebilecek bilgi ve görgüsü, bilgisayarı ve de internet bağlantısı varsa delil isteyebiliriz. Mahkemelerde öyle yaparlar. Yeterli kanıt isterler. Süre de verelim. Süre bir sonraki yanıtı allah versin.

Ama haci allaha s**** çeker. O zaman yatar.

Sitelerde Paylaş

adamin biri karikatur ciziyor hakaret

adamin biri heykel yapiyor hakaret

adamin biri resim ciziyor veya cekiyor hakaret

adamin biri dovme yaptiriyor hakaret

adamin biri fikrini soyluyor hakaret

Bu cok uzar boyle

Tek cikan sonuc su, tanri caresiz sizin onu savunmaniz gerekiyor,onun adina.

Hani o cezasini verecekti.siz neden gocunuyorsunuz

Ornek bana gore tanri cinsel sorunlari vardir.

O yuzden tektir.

Bu simdi hakaretmi ?

Yoksa bir bakis acisimi?

Ama boyle bir idaa ortaya atmak tanrinin var oldugunu kabul etmem anlamina gelir.

(tanri yokturki cinsel sorunu olsun )

Sitelerde Paylaş

Tanrının var olmadığını maddi anlamda ispatlayabilmek için tüm evreni atto (günümüz için) boyutuna kadar incelememiz gerekir.

Aynı şekilde tanrının var olduğunu maddi anlamda ispatlayabilmek için de yine tüm evreni atto boyutuna kadar incelememiz gerekir.

Bu çok saçma.

Deizmin ve Agnostisizmin dayanağıdır bu ama çok saçma bir argümandır.

Şimdi Manhattan'da bir ateş yakmanı bekliyorum ben senin.

Kamerayla izliyorum seni.

Sen bana ateş yaktığını söylüyorsun.

Dumanı yok diyorum.

Sen de dumanı var mı yok mu bilmen için için tüm dünyayı incelemen lazım diyorsun.

Böyle saçmalık olmaz.

Deizmin savunduğu, Agnostisizmin Muğlaklaştırdığı, Panteizmin de Genellediği Tanrının mayası Teizmin tanrısından gelir.

Sitelerde Paylaş

Bu çok saçma.

Deizmin ve Agnostisizmin dayanağıdır bu ama çok saçma bir argümandır.

Şimdi Manhattan'da bir ateş yakmanı bekliyorum ben senin.

Kamerayla izliyorum seni.

Sen bana ateş yaktığını söylüyorsun.

Dumanı yok diyorum.

Sen de dumanı var mı yok mu bilmen için için tüm dünyayı incelemen lazım diyorsun.

Böyle saçmalık olmaz.

Deizmin savunduğu, Agnostisizmin Muğlaklaştırdığı, Panteizmin de Genellediği Tanrının mayası Teizmin tanrısından gelir.

Dayanağın hangi fikre ait olduğu çok da önemli değil bu sadece mantıksal bir çıkarım. Hatta kaçınılmaz bir gerçek bu. Aciz varlıklarız. Evrene dair bilgimiz sınırlı. Ve hep öyle olacak. Ben bilinmezliğin ardında bir tanrı aramıyorum. Sadece bir tanrı var ise ve kendisini göstermek istemiyorsa onu hiç bir zaman göremeyeceğimizi söylüyorum. Sen istediğin kadar mikro ve makro dünyada keşifler yap bilinmezlik hep olacak. Yoksa önümüze çıkan her bir parçacığın ardında bir yaratıcı aramak tabi ki de mantıklı değil.

Bizim yapabildiğimiz sadece yaşadığımız ve tanıklık ettiğimiz şu evrende tanrıya dair bir delil olmayışını anlayabilmek. Ve ondan geldiği söylenen kutsalların kutsal olmayacak kadar mantıksız olduğunu fark edebiliyor olmak.

Sitelerde Paylaş

Dayanağın hangi fikre ait olduğu çok da önemli değil bu sadece mantıksal bir çıkarım. Hatta kaçınılmaz bir gerçek bu. Aciz varlıklarız. Evrene dair bilgimiz sınırlı. Ve hep öyle olacak. Ben bilinmezliğin ardında bir tanrı aramıyorum. Sadece bir tanrı var ise ve kendisini göstermek istemiyorsa onu hiç bir zaman göremeyeceğimizi söylüyorum. Sen istediğin kadar mikro ve makro dünyada keşifler yap bilinmezlik hep olacak. Yoksa önümüze çıkan her bir parçacığın ardında bir yaratıcı aramak tabi ki de mantıklı değil.

Bizim yapabildiğimiz sadece yaşadığımız ve tanıklık ettiğimiz şu evrende tanrıya dair bir delil olmayışını anlayabilmek. Ve ondan geldiği söylenen kutsalların kutsal olmayacak kadar mantıksız olduğunu fark edebiliyor olmak.

Aynı şekilde 1 milyon güneş büyüklüğünde olan ve elleri, kolları kafası olan bir elma olsa ve kendisini göstermek istemese onu hiçbir zaman göremeyiz mi?

Sitelerde Paylaş

Senin tanımlamış olduğun elmanın bu şekilde bir tercih yapabilme özelliği var ise. Ve aynı zamanda da bu tercihini gerçekleştirebilme gücüne de sahip ise evet.

İhtimal verme özelliğinde sorun var.

O yüzden tanrıya ihtimal veriyorsun zaten.

Böyle bir şey olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...